ajutati-ma cu o parere, va rog

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

corect !
hipotiroidia ne face mai reci , e si cazul meu
asa e, important e cum creste, dar ai sti macar de curiozitate si care e temp. la "locul faptei"
cred ca ar fi micuta si acolo, undeva in jur de 36.8 cu 9 din cauza progesteronului scazut
ai mic, mic progesteronul dupa ovulatie, clar o insuficienta de aia nici nu creste la cat te astepti tu

da, e relevanta analiza, cum am zis, asa vezi pana unde se ridica sub tratament

istoricul intr-adevar...spectaculos
ai nevoie de o echipa buna ginecolog-endocrinolog

cand o gasesti sa ma faci si pe mine atenta

LE : si care a fost cauza amenoreei atat de lungi ?
ce au zis medicii, daca poti sa spui

Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Dupa n-spe analize, internari la Parhon, etc, cauza a fost 'prinde orbul scoate-i ochii'. astea sunt vorbele dr Dumitrache de la Parhon. Fara nici o explicatie. si a revenit cand chiar imi luasem orice gand...

Cu doctorii am lungi si multiple experiente.
Insa acum, de cand cu 'proiectul bebe' am consultat vreo 3 ginecologi: amandoi mi-au spus ca nu e nimic in neregula cu ovulatiile grabite(adica de ziua 9 cum am mai avut). Culmea e ca am mai avut o astfel de ovulatie prin mai dupa care progesteronul a fost grozav, cum nu l-am mai vazut niciodata, peste 19.
Ideal era sa fac monitorizare mai devreme, sa vad daca foliculul era suficient de mare inainte de ziua 9, etc. Dar pt asta trebuie credit la banca

O sa fac cum ai zis tu: incep Utrogestan in ziua 14(care ar fi a 5-a de la ovulatie) si fac si o analiza dupa doua zile, adica la 7 dpo.
Testele de ovulatie sunt negative de cateva zile deci daca a fost, in ziua 9 a fost si nu cred ca utrogestanul ar putea inhiba ceva(adica sa nu fi fost INCA ovulatia).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

am zis de 3 medici dar n-am povestit decat de 'amandoi'. al treilea, de la Giulesti nu vede decat inseminare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Cum mai esti ?
mergi vineri sa faci progesteronul ?



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

da, de aseara iau Utrogestan(pe gura). temp a crescut deja la 36.8 de la 36.6 in ziua precedenta.
Maine merg sa fac si analiza...desi banuiesc ca nu prea mai e semnificativa.

Eu am mai luat Vitex pana la ovulatie(ca atat am mai avut). Banuiesc ca nu mai e cazul sa iau acum peste Utrogestan, nu? Voi ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

ba e semnificativa, ti-am zis si ai sa vezi ca va fi cu totul altfel decat iti iesea tie-mic
se vede si din temperatura ce frumos ai reactionat la el
vaginal ar fi peste 37



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Da, probabil ca va fi mai mare rezultatul progesteronului. Ma intrebam doar daca foloseste la ceva analiza tinand cont ca e influentata de utrogestan. Dar macar pt curiozitatea mea tot o sa o fac

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Citat:
citat din mesajul lui aurora70

Da, probabil ca va fi mai mare rezultatul progesteronului.


cum e ?



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

8.2, dupa 2 zile de Utrogestan. Nu-i prea bine, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Fetelor, azi e 17 DPO, temp a crescut din nou de doua zile, utrogestanul l-am terminat de 3 zile, teste de sarcina(unul sambata si unul azi, dar nu din prima urina) sunt negative. Ce sa mai inteleg?

Mergi la inceput