Felicitari Dana! Haide Ramo! Hai Stelutz!(30)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello, bulinici si mamici !

Felicitari, Olivia!!! La multi ani, Maya!!!

Noi suntem bine, avem colici si mami si tati sunt tare necajiti ca bebe se chinuie, in special seara/noaptea. Suntem pe Colief, deocamdata, nu stiu sa zic daca functioneaza sau nu, bebe se frichine si plange, uneori mult, alteori putin. N-am termen de comparatie, sa pot zice daca sunt colici mici sau mari. Aseara m-am pricopsit cu nu stiu ce, m-a apucat un frison oribil, chiar si acum ma resimt, mi-e frig, mi-e cald. Eu as zice ca de la piept nu e, ca bebe goleste alternativ, la fiecare masa, cate un san. Poate m-a tras curentul, nu stiu. Sau sunt eu slabita... nu stiu ce sa mai mananc, sa nu-i agravez colicii lui beib. Pana acum am tinut-o in supe, piure, cartof si pui la cuptor, budinca de paste. Ma feresc de zahar, ciocolata (desi am frigiderul full de dulciuri, offff). Beau ceai de chimion+anason+fenicul, deja il urasc, dar asta e, pt bebe trebuie.
Bebe are azi 2.77 kg, am iesit din spital cu 2.47, deci suntem multumiti de crestere. Am probleme destul de mari la a o face sa ragaie si, din pacate lucrul asta e crucial pt colici. Am ajuns sa chiuim de fericire cand bb trage pirtz sau face caca si elibereaza stomacelul. Am consumat un bax de 43 bucati (nr. 1) in saptamana asta acasa.
II dau sa pape exclusiv piept, uneori chitaie de la colici si se potoleste la san, alteori vrea doar s-o tin in brate. La sot nu se potoleste, o vrea doar pe mami. Cand e linistita si doarme, o las 3 ore, maxim 4 si o trezim, o schimbam (uneori o spala mami la fundulet la chiuveta, alteori doar servetele umede) si-i dau tzitzi. Apoi ori adoarme singura ori o mai leagana mami si atipeste puisoara mica. Atunci mami lasa orice lucru si se pune in pat si fura si ea somnic.
Cam asa cu programul nostru. de sapt viitoare tati se intoarce la munca, sa vedem cum ne descurcam singurele...

(Nu mai stiu daca am zis, faceti-va stoc de carbune medicinal, ajuta sa eliberati tensiunea gazelor.)

Edit pt. semnatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

felicitari Olivia ai Mariana pt bebelusi sa fie sanatosi , mancaciosi, somnorosi si fara colici, iar voi sa va recuperati repede si sa petreceti cat mai mult timp cu bebe



multumim oana si kytana de vesti

adriana mares a postat o poza cu bebe bogdan mihai pe facebook, e un ingeras dulce si dolofan

36+ Emma Gabrielle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici la fete!

felicitari olivia! bine-ai venit maya!
felicitari mari!

sa va traisca copilasii si sa fie sanatosi!

fetelor nu va suparati pe mine, am citit tot, dar n-am putere sa scriu ...nu ma simt bine, am avut contractii urate si aseara, am si azi...ma doare tare si spre fund (scuuuze de expresie)...bebe nu cred ca vine inca, dar am o stare de tot rahatul..
ma bucur mult pentru cele care sunt deja cu bebelusii in brate, iar celorlalte multa putere si Doamne-ajuta!
va pupic

_
35+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Update semnatura !

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Corinuka, imi pare asa rau ca stai numai in contractii. Haide, inca 2 saptamani aproape si apoi bebelin poate veni linistit, curaj ca mai e un pic. Nu trebuie sa cotizezi aici cu scris, conteaza sa stim ca esti bine

Mi-o si imaginez pe Iris cu doarme ea la mami. Daca te descurcai asa de bine cu Ghita cred si eu mai Bobuletz ca acum nu ai probleme cu don'soara ta

Dani tu cum mai esti? Ai mai iesit la plimbare?

Ce ma bucur ca Mariana a nascut cu bine!

Eu am fost in AFI, nu ma astampar deloc, am mancat o vita cu legume de la chinejiiii (stiu ca se scrie cu z [:P]) si un frozen yogurt de m-am lins pe botic Am zis ca in seara asta nu mai mananc asa de plina ce sunt

Pup fetili! Ce mai faceti voi?



36+ cu
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare dragele mele!

Hai sa va povestesc de unde am ramas de dimineata

Am sunat-o pe dra dimineata si mi-a zisca daca mi s-au fisurat membranele si pierd lichid, sa nu mai stau sa numar contractiile si sa vin la spital. S-a nimerit sa plecam exact cand e traficul in toi.

Revin mai tarziu ca acum doarme bebelina pe pieptul meu de o ora deja. Va scriu cand mi-o ia, ca acum nu pot decat sa ma uit la ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

am schimbat poza de la profil ...vroiam sa va arat ca toti membrii familiei asteptam sa vina minunea ...eu nu incap in scoica , alfel ...

bravo olivia ce frumos !!! chiar ca incep sa-mi pierd rabdarea ! vreau si eu !!!



38 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

In primul rand vreau sa felicit mamicile !
Felicitari Adriana,Simonix si Olivia ! Sa va traiasca bebelusii ,sa creasca mari,sanatosi,frumosi si sa va umple inima de bucurii!

Nu am mai intrat zilele astea ca laptopul meu e stricat,e mort ,fara viata,iar acum am intrat de pe al sotului.Dar nu tot timpul reusesc sa intru de la el.Sper ca zilele care urmeaza sa rezolv problema asta.Din aceasta cauza am ramas in urma si cu cititul...

Sunt fericita ca astazi am intrat in saptamana 38.Insa tot odata timpul se scurge si mi-e tot mai frica.Si nu mi-e frica de venirea bebelusului ci de nastere.

Maine dimineata am intalnire cu dr.Sper sa vin cu vesti bune.Imi face doar control.
In rest sunt bine,nu am contractii,mananc,m-am ingrasat 24 kg si nu sunt mandra deloc,dar sunt foarte umflata.Am picioarele cat painea...

Ce sa va zic decat multa sanatate la toate si sa ne auzim cu bine !!!
In secunda asta sunt putin ciufutica,nu stiu ce am.Probabil de la ora de somn furata de la 5 la 6...




ANDREEA 37+ cu Andrei
http://lbdf.lilypie.com/poBpp3.png

UM 15.12.2011-DPN: intre 14 si 20.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Bob imi pare rau ca aveti probleme cu colicii, eu mananc de toate in afara de prajeli, ceapa, usturoi, fasole, varza si alimente cu seminte, Calin nu are nimic. Ii mai dau cate un picut de baby drink pt gazute si e f bine. Neaparat s-o pui sa ragaie, eu stau uneori si 15-20 min cu el in sus si nu scoate aerul tot timpul. La David mancam vreo 5 alimente cu regim f strict si a avut colici, asa ca nu e o regula. La spital ne-a recomandat Protectis pt colici, cica ar fi foarte bun, daca va fi nevoie voi lua si eu. Frisonul e de la sani, am avut si eu vreo 10 zile, acum mai am doar calduri puternice, transpir foarte tare, noaptea mai ales.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Andreea eu am pus vreo 20 kg pana in 36 sapt si am iesit din spital cu 6-7 in plus. Erau multe lichide, la vreo 3 zile ma uitam la picioarele mele ce silfide erau, m-am speriat ce se subtiasera, parca nu erau ale mele.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput