Ce se (mai) poarta? - midlife crisis!

Ce se (mai) poarta? - midlife crisis! | Autor: ocebine

Link direct la acest mesaj

De azi de dimineata m-am apucat sa tropai interentul in lung si in lat in cautare de inspiratie. M-am trezit de dimineata intr-o pasa proasta izvorita din achizitionarea unei oje...o sa ziceti ca glumesc. Plimbindu-ma prin magazin in asteptarea sotului, m-am impiedicat de o oja neagra cu niste sclipici verde inchis/purpuriu in ea (se vede sclipiciul doar la un anumit unghi). Mi-a placut teribil de mult si mi-am luat-o.

Am aplicat-o pe unghii aseara si azi de dimineata - STUPOARE - nu mi-a mai placut absolut nimic din dulapul cu haine. Nimic nu se potrivea cu unghiile mele dintr-o data devenite moderne.

Mi-am dat seama inauntrul meu ca nu-i fix doar oja aia...ma apropii de 40 de ani si unde pina acum am adoptat un stil elegant, sleek, simplu, feminin si in foarte mule culori neutre parca azi dimineata vroiam ceva mai tineresc, mai chic, mai "uite-te la mine". Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa ma imbrac ca la 20 de ani...imi inteleg limitarile virstei si greutatii dar parca dulapul meu striga: "boring".

Unde am apreciat enorm taieturi clasice, materiale foarte bune, croieli iscusite si am devenit fidela unor anumite magazine parca nu ma mai satisfac...am senzatia ca m-am sters, ca sint estompata si plictisitoare.

Asa ca vin aici pentru INSPIRATIE...ce se mai poarta in toamna aceasta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Eu ceva asemanator am patit pe la 30...de unde nu ieseam din negru si dintr-o anumita linie, acu is ca o fluturas de colorata si fliufliu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Ocebine, eu in vacanta asta m-am imbracat cum nu indrzneam la 20 de ani
Si sotul meu a zis ca parca e semn de "midlife crisis".

Cica, cind incepe sa-ti placa rozul e semn de batrinete ......mie inca nu imi place....si sper sa nu imi placa in urmatori 20 de ani.

Iar cuafezul meu imi spune cind o sa incep sa pling la stiri e clar ca am imbatrinit (pling la carti si la filme deocamdata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Si la mine in garderoba predomina negrul, griul si bejul.

Am uitat sa precizez ca vreau idei pentru garderoba de servici...m-am saturat de taioare pina peste cap.

Ma patrunde o rebeliune pina in oase Parca ma vad in fusta de piele la servici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine


Ma patrunde o rebeliune pina in oase Parca ma vad in fusta de piele la servici



Si cu biciul in mina

La mine te trimite acasa daca esti "inappropriate dress" .....asa ca la munca sint cuminte, imi fac de cap in vacante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Te-ai saturat de taioare, renunta la ele....ai tinuta impusa??? daca da, asta e, te conformezi...si cand iesi pe usa biroului iesi cu fusta de piele si bluza mulata si decoltata. Daca nu ai tinuta impusa, atunci e ft simplu.
Eu mi-am tras niste jeansi vintage, pana si rupti maxim...chestie pe care acu ceva ani n-as fi purtat-o.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Eu mi-am cumparat multe camasi colorate, cu mineca lunga si scurta ......cele care au gulerul si mansetele de exemplu cu patratele sau albe si restul camasii dungi sau invers.
Sacourile sint din alea cu petece in coate si cu guler scurt.
Pantofii sau cizmele la mine sint o manie .....minimul 8 cm toc....ca de trebuie sa ma uit de sus la toti

Si in rest fusta trebuie sa nu fie mai scurta de o palma deasupra genunchiului .......dar eu prefer pantaloni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Deci eu din astea am pentru munca

http://www.thomaspink.com/Gala-Shirt/Women's-Shirts/thomas-pink/fcp-product/99925878

Si pantalon sau fusta (rar) neagra , gri ........
Am prins o oferta la ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

deci ne apropiem de 40 ? si eu in gasca , la anul e ca niciodata.
Mie imi place negrul, griul si albul. am purtat roz mereu dar nu vad de ce as renunta la negru, imi plce si nu am o problema cu asta plus ca eu nu sunt genul lady like. Ma imbrac in costum strict cand e cazul asa ca nu am resentimente la capitolul asta. La mine anul asta se porta ca mai mereu blugii . Doar ca spre deosebire de anii 30 cand faceam copii si eram cu blugii largi sa ascund ceva acum ma gandesc cum sa-mi iau o pereche de blugi skiny. Am mai crescut in varsta si buget si imi permit camasi de firma si la adapostului lucrului intr-o industrie nu foarte pretentioasa vestimentar ma descurc.
In timpul liber anul asta mi-am luat o pereche de pantaloni de piele mulati (ma intreb unde naiba ii port in Africa ) dar ii tin si eu de etalon, cat incap in ei e ok
Si ma gandesc daca sa fac un chef monstru la 40 de ani sau o ignor delicat....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Mda...la servici am o oarecare tinuta impusa: n-am voie blugi (nici la casual Friday care e o data pe luna), n-am voie mineci scurte...nu ma imbrac zilnic in taior ca o fentez cu twin sets. In general am fuste creion, pantaloni clasici, camasi girla (am bagat nasul la Thomas Pink...eu sint mare fan J. Crew - se potrivesc perfect pe mine)...jachetele mai luate in talie, etc. Sint foarte mica de statura si cum se zice pe aci "curvy"...aka fundul mare!

Aseara mi-am facut o lista de cumparaturi:
O fusta rosie de dantela - www.neimanmarcus.com/p/Tracy-Reese-Long-Sleeve-Rib-Trim-Bow-Cardigan-Three-Quarter-Sleeve-Triple-Darted-Blouse-Narrow-Lace-Skirt-Skirts/prod148330029_cat17740750/?icid=&searchType=EndecaDrivenCat&rte=%252Fcategory.jsp%253FitemId%253Dcat17740750%2526pageSize%253D120%2526No%253D0%2526refinements%253D&eItemId=prod148330029&cmCat=product" target="_blank">cam asa
O jacheta ori cu fermoare bine amplasate ori niste tinte discrete www.zara.com/webapp/wcs/stores/servlet/product/us/en/zara-us-W2012/269184/825011/LEATHER%20BIKER%20JACKET%20WITH%20ZIPS" target="_blank">cam asa
Un top cu peplum in talie www.zara.com/webapp/wcs/stores/servlet/product/us/en/zara-us-W2012/269186/864051/JACQUARD%20PEPLUM%20TOP" target="_blank">aici
Pulovere in jewel tones www.jcrew.com/womens_feature/NewArrivals/sweaters.jsp?navLoc=left_nav" target="_blank">cam asa
Pielea imi da roate si mie, Marina...pantaloni de piele nu-s cum i-as putea trage pe mine (repet, dorsala mare)...dar fusta de piele tare m-ar atrage combinata cu un blazer serios. www.saksfifthavenue.com/main/ProductDetail.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374306418060&PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524446503742&R=5045355208508&P_name=Burberry Brit&N=306418060&bmUID=jBT9cxt" target="_blank">ca idee...ca-i prea scumpa
As vrea un blazer gen tuxedo (smoking) combinat cu o fusta romantica si bluza de dantelea alba... www.saksfifthavenue.com/main/ProductDetail.jsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374306580855&PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524446515766&R=663246292167&P_name=Elizabeth and James&N=306580855&bmUID=jBT9kJl" target="_blank">poate de catifea

Chef am facut la 30 de ani...la 40 ma gindesc sa intru sub radar

In weekend nu prea ma intereseaza cum ma imbrac...mai mult alerg de colo colo si abia astept sa ma descorsetez de servici. Blugii sint la baza si la mine...prefer boyfriend cut, rulati un pic sa fie mai scurti sa nu ma impiedic de ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Am vazut undeva ca se poarta modelele alambicate, intr-o vitrina am vazut culori aramii calde la gecile groase vatuite de iarna.

Pentru o gura de inspiratie coloristica recomand Frida Kahlo (am o prietena 40++ care se imbraca asa si ii tare faina)

Eu mi-am propus sa ma apuc de patch-work (imi cumpar pungi cu resturi de materiale si le potivesc impreuna) si sa-mi redecorez hainele vechi. Sunt studenta aproape de 40 (mai am mai putin de-o luna pina la cifra magica) deci imi permit

Mergi la inceput