Fulguleti de nov-dec 2006 (9)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Am inceput scoala.
Clasa este incredibil de mica pentru 30 de elevi. In afara de bancute si scaune nu are nimic. Nici macar un cuier.
Deci astept sedinta de joi sa vedem ce vom cumpara. Nu vor avea loc de joaca, nu au nici unde sa alerge. Dar Luca era fericit ca are colegi pe care ii stie de la gradinita.
Invatatoarea putea sa imi fie fiica (si nu exagerez deloc fiind nascuta in 1989). Sper sa se descurce. Luca ieri a vorbit non-stop cu colegul lui de bancuta. Dar totusi azi stia o poezie.
La after ii place tare mult, desi e un pic trist ca nu mai au activitatile din vacanta. Acum sunt curioasa ce va face el in timpul dedicat temelor. Poate va desena, colora, semne grafice etc....
Azi s-a trezit cam greu, dar nu am probleme la culcare. La 20.30 e in pat si la cel tarziu 21.00 doarme. La 6.45 trezirea, micul dejun si la 7.20-7.25 plecam spre scoala. Am noroc ca vine un coleg cu masina si atunci pot pleca la 7.35. La iarna nu stiu ce voi face daca e zapada, cred ca vom apela la taxi.
Apropo pentru cine conduce? Cati kilometri poti parcurge cu un rezervor? Vreau sa dau si eu ceva banuti colegului si as vrea sa stiu cam cat costa. In medie eu fac cu masina lui cam 10 km/zi. Are o Dacie Logan, cred. Merci mult
Mult succes celor mici si mari. Un an scolar vesel!

Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

yagmur as zice la o dacie ca aprox. 10L/100km, poate ceva mai mult cu traficul din ziua de azi.
ma bucur ca ii place lui Luca, sper ca dupa-amiaza sa le gaseasca activitati interesante.

impresii la cald si de la noi. ieri a stat f putin la scoala, cam 25 min cu invatatoarea. au jucat un joc cu o minge, au aruncat-o unul de la celalalt si trebuiau sa ghiceasca numele colegului la care au aruncat-o. banuiesc ca s-a vrut a fi un alt mod de a face constinta si de a se prezenta fiecare. oricum, la dani a avut succes, i-a placut invatatoarea si faptul ca s-au jucat.
astazi dimineata mesele erau rearanjate (cate 4 mese individuale formau o masa de 4 persoane) si se pregateau de lucru (astazi ne-au cerut carioci, creioane colorate, lipici si foarfeca). ieri am listat niste fise pentru invatatoare (noi urmeaza sa cumparam o imprimanta), interesante fisele, de colorat si decupat si unele despre cele 5 simturi.
a primit la el un mar si o felie de lapte kinder (desi primesc cornul si laptele am inteles ca, in general, copiii vin si cu ceva de acasa).
ieri am primit un mail prin care am fost rugati sa aducem copiii imbracati lejer, pentru ca vor alerga, topai si tara :D. deci, deocamdata mie mi se pare ok, sunt ff curioasa cum va veni Dani de la scoala astazi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Luca s-a acomodat la scoala. In prima zi m-a certat ca el a avut doar un mar. I-am pus sandwich a doua zi. Am fost iarasi certata ca el nu are cutie de sandwich. Ii cumpar azi. De dimineata a fost dezamagit ca sandwich-ul are doar cascaval (undeeeee e suuuuncaaaaaaaaaaaaa?).
Cred ca in curand va cere mobil si consola , dar poate sa ceara cat vrea, ca nu-i cumpar.
E incantat de scoala mai ales "ca nu este scoala adevarata" (asa face el diferenta intre pregatitoare si clasa 1).
La after ii place tare mult, desi timpul de joaca s-a redus. Va fi intr-o grupa cu clasa a 2-a dar el va face ceva specific lui (sunt doar 2 baieti de pregatitoare). Rezista 20 minute la o fisa apoi intreaba gingas: Acum pot sa ma joc?
Astea fiind spuse astept impresii si de ceilalti fulguleti, fie ei de scoala, fie ei de gradi...Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Salutare, am avut si noi sedinta si am cotizat cu 100 ron la Antonia si cu 70 la Sara - intra in bani si caietele speciale.Zic eu ca am scapat ieftin.
Fetitele sunt super incantate de doamne si merg cu drag la scoala.
Cam atat pt moment.Sanatate si spor la invatatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


G inceput si el gradinita, cu educatoare noua - cea care preia mereu grupa pregatitoare. Sper sa ajunga s-o placa la fel de mult ca pe educatorii vechi.. ptiu, ptiu. Acum treaba e mai serioasa... se accentueaza si mai tare pe limba. Plus ca lucreaza in nu stiu ce caiet.

Si majoritatea colegilor sunt oarecum noi, dar in general ii cunoastea si mai sunt si din cei vechi, inclusiv prietenul lui bun. E ok deocamdata, merge in continuare cu placere si mi s-a laudat ca are deja 4 stelute si ca numai X mai are 4 stelute.

Imi plac mult programele lor.. in fiecare saptamana se ocupa de o tema specifica, si toate au legatura cu aceasta. Cea mai tare a fost, anul trecut, perioada in care au avut drept tema "Calatorie in jurul lumii". S-au jucat cu o harta a lumii/continentelor sub forma unei paturi uriase pe care completau animalele (ce, unde traiesc), au ascultata muzica africana, au desenat animale din savana, au gatit orez cu soia, au fost la teatru la "Cartea junglei", au jucat un joc cu canguri. Iar in epoca Americilor... au ascultat muzica braziliana, au construit un cort de indieni, s-au pictat pe fata ca razboinicii si au primit nume de piei rosii.

La sfarsitul anului am primit o surpriza din partea educatorilor.. un slide-show cu cele mai faine poze facute de ei in grupa si in timpul iesirilor.

Saptamana aceasta au tema "Casa mea" si bricoleaza casa/camera lor, au citit/interpretat povestea "Cei 3 purcelusi", au discutat despre ordinea si treaba din casa , lalala.



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Ruxandra, ce activitati faine are G la gradinita....
In saptamana nr 2 de scoala s-a trezit la fel de voios, dar cu nasul infundat. A fost la Breaza in weekend si cred ca a racit un pic, pe acolo. Dar e tot in forma. Se trezeste mai greu, dar cum iese pe usa e un titirez. Astazi are ora de sport, sper sa isi schimbe tricoul, sa dea adeverinta la prof. de sport, etc, etc.
In weekend am facut ordine in hainele de toamna; am o lista intreaga pentru cumparaturi; incet, incet le voi face pe toate....
O saptamana frumoasa tuturor!!!Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeaA spune:

RUXANDRA frumoase activitati la gradi,asa credeam si eu ca face Dav.dar se pare ca el nu era de aceeasi parere(mergeam mereu bazaind spre gradi)in schimb ,la scoala,tot asa mi s-a laudat ca are nush ce smile-uri si inimioare,ca ridica manuta,raspunde la toate intrebarile doamnei si..ca ar merge si samb. si dum...se pare ca pana la urma clasa 0 ii prieste fiului meu......normal ca banii au ramas aceeasi 350 lei,si mai si striga dupa noi sa-i dam odata pe toti

(24+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

ce liniste pe aici ...
la scoala e ok, deocamdata se cam plictiseste, am inteles ca f multi parinti au cerut ca totul sa fie fff relaxat, mult joc, etc. se pare ca pt dani e cam mult joc si cam multa relaxare, banuiesc ca peste cateva saptamani va fi prea grea scoala
deocamdata se trezeste, mai greu dar o face, se culca seara la 9. vedem cum va fi de sapt viitoare cand incepe si after-scoohl-ul si va sta acolo pana la 4, s-ar putea sa ii placa mai putin pt ca va petrece mult timp acolo.
nu stiu, nu mai fac presupuneri, am descoperit recent cat sunt de nocive. sper doar sa fie bine in continuare, sa ii placa, sa se simta bine, sa invete cu drag cum a facut pana acum.
cam asta e, mai asteptam impresii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Si uite cum se termina si a doua saptamana de scoala. Vreo 2 zile a fost ridicat in picioare ca nu-i tace gura, o zi dus chiar in fata clasei. Nu-i pasa .
In rest, e lejer din cate inteleg de la el. Joaca, fise, ceva povesti. Ii place dar e nazdravan. Am inteles ca a mers la baie si a deschis usa cand era cineva inauntru. Ca asa fac cei mari. Este extrem de popular printre copii dar nu stiu cum va fi printre profesori.
La after termina repede si aiurea fisele sa iasa la joaca.
E tare copilaros si se vede clar ca pe cei mici mai linistiti/seriosi nu-i baga in seama. Unde sunt sanse sa dea de bucluc e primul.
Seara la ora 8.30-9 este in pat si la 7 trezirea. Nu pare chiar atat de obosit ca in prima saptamana. Martea si joia e mai greu pentru ca ne culcam mai tarziu venind doar la 8.30 de la kinetoterapie.
Luni mergem sa facem un spinal mouse sa vedem cum stam cu scolioza. Sper din tot sufletul sa nu aiba nevoie de corset.
Sunt un pic incurcata cu vitamina D injectabil. Medicul lui de familie nu e de acord, fizioterapeuta si dr ortoped care l-a vazut a zis sa ii facem de 2 ori/an. Sechele de rahitism sunt vizibile, dar recunosc ca pe mine cel mai tare ma deranjeaza toracele umflat....
Ruxandra, cred ca tu stii mai multe... oricum trebuie sa vad de unde cumpar. Cred ca din Turcia. In Anglia nu se da fara reteta.
Alte noutati nu mai am. Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Va salut cu drag
Dupa o vara nu tocmai buna, vin cu zambetul recapatat pe buze
Ruxandra, am fost cu gandul alaturi de tine, imi pare nespus de rau, imi pare tare rau ca ti-a fost greu. La mare nu am fost.
Momentan pot doar sa va las poze cu Garga. A crescut mare si frumoasa, e buna, dulce, dragastoasa. A inceput si ea clasa pregatitoare.

https://picasaweb.google.com/kikineata/5July2012?authkey=Gv1sRgCNTz746XjLvOjgE#


https://picasaweb.google.com/kikineata/5AniSi910Luni?authkey=Gv1sRgCPz_7rjvzdis0AE#




Mergi la inceput