Mami crestina tati ateu , eu ce sunt crestino-ateu

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Ai dreptate, am editat, am facut ascultare, mersi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@michelle

Am facut EXERCITII DE LOGICA BIBLICA pentru a raspunde la titlul subiectului, aratand prin acestea ca Dumnezeu este LOGIC prin rationamentele biblice din Biserica Ortodoxa.

Tu singura ai recunoscut in nenumarate randuri, ca nu esti in stare sa participi la aceste exercitii, ba ai spus ca nu le intelegi, ba ca sunt complicate. A subliniat si Katya “colega mea de clasa” ca “michelle nu intelege”. Insa ca sa participi la “atelierul” ortodox numit teologie trebuie sa ai calificare serioasa si sa nu chiulesti de la ore asa cum te mai si mandresti tu.

Nu ma mai uit la ce ai scris, pentru ca ti-am zis deja cine (daca) te mai poate ajuta.

DUHUL SFANT este PESTE TOT in Biserica noastra, iar tu, prin celalalt subiect pe care tocmai l-ai deschis, ai inceput deja sa tulburi destul de mult aceasta Biserica. Nu stii cu Cine te lupti. “Oricui va spune vreun cuvânt împotriva Fiului Omului, i se va ierta; dar celui ce va huli împotriva DUHULUI SFANT, NU I SE VA IERTA.”
Sfânta Evanghelie dupa Luca 12:10

Fara nici un sentiment,
Mihai Texas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Mihai , Michelle , Multumesc pentru incurajari
Mihai si eu sunt oaia ratacita de turma ei ;aici In Japonia nu pot sa ma ridic eu singura impotriva tuturor asa ca prefer sa ma ascund intr-un coltisor in care iau si credinta si pe Dumnezeu cu Sfintii cu mine si ii ascund atat de bine ca nici eu nu mai dau de urma lor.
Despre muzica , dansuri in cazul tau eu ma bucur foarte mult in sensul
Ca nu ai uitat ca esti si om , pamantean iar astea pe langa altele fac parte din viata noastra de zi cu zi bravo! Ps te mai intreb inca o data ce parere ai despre Cartea Cartilor ( nu pentru mine pentru copilul meu ; eu am vizionat deja in copilarie )
Michelle daca am spus ca ma bucur ca Mihai asculta doine nu inseamna ca am ceva cu tine sau cu muzica pe care o asculti tu ; muzica ascultata de tine mi se pare foarte linistitoare si chiar as vrea sa le asculte si fiul meu . Eu nu pot sa ascult muzica religioasa pentru ca nu ma pot "concentra " asupra religiei ; pentru mine muzica inseamna altceva : inviorare , gimnastica, dor de casa si de mama ( doine , muzica populara) sport , amintiri din copilarie ( cand eram si eu pustoaica odata si nu mi scapa din ochi nici o discoteca.
Pentru mine tu esti tot crestina si nu am nimic impotriva ta ; in viziunea mea Dumnezeu este Unul ca i spunem Allah, God , Mesia, Dumnezeu , Buddha, Dios, Kamisama ; tot Dumnezeu este si este tot Unicul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Katya,
Am sa l scot din vocabular pe "nenea popa" nu inainte de a preciza ca aceasta
Denumire alaturi de Doamne , Doamne este folositade mine doar pentru fiul meu eu ;scuze trebuia sa formulez altfel fraza cand am scris ; am omis sa scriu : / nenea popa ( cum zice fiul meu ) /
Nu spun "nenea popa" celui care il slujeste pe Dumnezeu ci Parinte sau Preot iar Doamne Doamne pentru mine este Dumnezeu .
Cat despre japonezii oameni civilizati da sunt dar asta nu i impiedica pe copii sa batjocoreasca alti copii. Cunosc zeci de cazuri in care copiii au fost batjocoriti
:- pentru ca erau doar pe jumatate japonezi
-ori ca erau mai saraci
- ca aveau un nume mai ciudat chiar
Daca erau japonezi 100%
- ca erau vopsiti in cap ( de catre parintii lor care nu se multumeau de parul negru tipic japonezilor si vroiau sa si europenizeze copiii)
-pentru ca aveau parul sau ochii mai deschisi
La culoare de la mama natura
-ca erau mai tacuti
Si exemplele pot continua fiul meu deja are 3 minusuri din punctul de vedere al copiilor batjocoritori : -este doar pe jumatate japonez , are un nume "ciudat" si are parul saten ( gri inchis sau ash brown cum zic
Cat despre inchinat la masa cand va merge la gradi mai am doar 7 luni la dispozitie sa fac ceva . Aici la gradinita la scoala si acasa si oriunde te asezi la masa inainte de a te infuleca cu bucate impreunezi palmele spui ITADAKIMASU ! si apoi faci o plecaciune din cap valabil si cand te ridici de la masa spunand GOUCHISOUSAMADESHITA!
Doar fiul meu din toti copiii sa se inchine si sa impreune mainile in semn de ruga ar iesi imediat in evidenta si le ar da un motiv bun copiilor batjocoritori sa si bata joc de el .
Asa ca pana nu intelege unde si cand poate sa faca asta desi ma doare sufletul pentru binele copilului meu rabd astept si inghit in sec pana vine momentul respectiv .
Pe tema asta cu japonezi civilizati si necivilizati o sa deschid un alt subiect cu lucruri nestiute si nevazute de
Voi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danuka30
[Cat despre inchinat la masa cand va merge la gradi mai am doar 7 luni la dispozitie sa fac ceva . Aici la gradinita la scoala si acasa si oriunde te asezi la masa inainte de a te infuleca cu bucate impreunezi palmele spui ITADAKIMASU ! si apoi faci o plecaciune din cap valabil si cand te ridici de la masa spunand GOUCHISOUSAMADESHITA!
Doar fiul meu din toti copiii sa se inchine si sa impreune mainile in semn de ruga ar iesi imediat in evidenta si le ar da un motiv bun copiilor batjocoritori sa si bata joc de el .
Asa ca pana nu intelege unde si cand poate sa faca asta desi ma doare sufletul pentru binele copilului meu rabd astept si inghit in sec pana vine momentul respectiv .
....

"Cine poate oase roade cine nu nici carne moale"
Mami de Leon Mihail 12.09.2009


Danuka, eu cind ti-am scris despre inchinat la masa, am crezut ca si la voi e ca pe-aici, unde nu stiu ca vreun copil sa faca vreun gest religios. Si ma gindeam ca nu vrei ca al tau sa fie ostentativ facind el. Dar zici ca acolo deja copiii se inchina cuiva. Eu nu-ti spun ce sa faci tu, dar eu cu atit mai mult n-as accepta ca al meu copil sa se-nchne la zeitati, chiar ateu de-as fi. Cu atit mai mult copilul tau fiind crestin n-as accepta! As face cerere la directoare si punct. Si as interzice copilului sa faca inchinarea aceea, i-as explica ca noi facem alta asa, l-as invata cum si gata.

Ti-am mai spus: tu la cine tii mai mult? La stima oamenilor sau la stima lui Dumnezeu? Ce e asa de important sa fii ca ceilalti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danuka30


Pentru mine tu esti tot crestina si nu am nimic impotriva ta ; in viziunea mea Dumnezeu este Unul ca i spunem Allah, God , Mesia, Dumnezeu , Buddha, Dios, Kamisama ; tot Dumnezeu este si este tot Unicul .

"Cine poate oase roade cine nu nici carne moale"
Mami de Leon Mihail 12.09.2009


Uite asta e o fraza pe care eu am dat-o ca exemplu la un alt subiect, spunindu-le participantilor ca nu tb sa fie 'generosi"(nu e un termen inspirat, dar asa i-am zis atunci si am fost ambigua, e un moment sa explic acum)cu alte religii, adica sa nu-i mai punem noi pe toti dumnezeii, zeii, idolii sau ce-or fi, din lume, in seama lui Dumnezeu-care e cu totul adevarat ca e Unul, dar, pina nu stii care e, mai bine taci (nu tu, in gen vbind). Dac esti crestin, nu poti spune in vecii vecilor ca Dumnezeu se cheama si Buddha. Trebuie sa stii clar, ca la un buletin de identitate, Cine e Dumnezeu.

Nu stiu daca de data asta am fost mai clara, dar atita pot la ora asta, ca am grabesc, noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Katya

Raspunzand la mesajul tau frumos dat mai inainte, intr-un climat conversational pare-se linistit, putem continua ceea ce celor din afara Bisericii pare a fi o telenovela si iti spun ca fiind sora mea acum imi trebuie umarul tau ca sa plâng pe el. Sa-ti spun ce durere …

… Eu o iubeam ca prostul … si ea m-a inselat si m-a parasit… viata mea e acum plina de suferinta numai din cauza acestei persoane care a facut o alegere care m-a ranit atat de mult… tu ce spui ca sa fac ca sa fie durerea mai suportabila, ca stiu ca si pe tine te doare ca ne-a parasit si a adoptat o alta mama (a se intelege biserica), vitrega si rea care o invata sa unelteasca impotriva mamei celei dintâi, mama adevarata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Danuka

In legatura cu Cartea Cartilor…

Sigur ca poate sa se uite la serialul CC, insa copilul nu o sa invete despre Dumnezeu din acele istorisiri, care sunt facute prin intelegerea bisericii protestante - o intelegere falsa si usuratica -vezi mai sus - si impotriva lui Dumnezeu.

Când cauti ceva pentru copil, ai grija sa fie DE LA BISERICA NOASTRA. Acesta e singurul mod in care poti fi sigura ca il hranesti cu adevar.
Foarte multe lucruri cu referire la Biserica Ortodoxa se gasesc pe internet. Daca ai timp, poti sa cauti pe youtube.

De ex, daca nu as avea acces la Biserica (asa cum inteleg ca e situatia ta?) as incerca sa informez cum pot copilul, poate i-as arata filmulete scurte precum acesta, care se refera direct la credinta copiilor nostri:

http://www.youtube.com/watch?v=-2JNVNVhzj8

Din care de asemenea poate invata si limba si despre credinta, insa nu si credinta insasi. Ia icoane cu Domnul nostru Iisus Hristos si Maica Domnului (Cerul si pamântul) si alte icoane care iti plac tie, din Romania de la Bisericile Ortodoxe, daca poate sa-ti trimita cineva. Daca nu, cumpara icoane de pe internet, sunt destule site-uri ortodoxe (din afara Japoniei de care stiu eu) de unde poti sa cumperi comori bisericesti precum Ochi ai lui Dumnezeu, adica Sfinte Icoane

Si tamâie de la Biserica lui Dumnezeu sa iei si sa arzi in casa din cand in cand, si apa sfintita tot de la Biserica lui Dumnezeu sa iei, ca sa dai copilului cateodata

“prefer sa ma ascund intr-un coltisor”

Hraneste CREDINTA ca o sa se stinga ca flacara careia ii lipseste aerul; ia icoane si carte de rugaciuni de la Biserica, citeste din Sfintii Parinti (ioanguradeaur.ro vezi ce spune acest mare Parinte al Bisericii, despre copii) si informeaza-te cat poti de mult ca sa poti sa spui si copilului si sotului - cu masura cuvenita la momentele potrivite - lucrurile care sunt in legatura cu Biserica. E foarte rau ca crezi ca Dumnezeu are mai multe "adrese" si "nume", insa cum am spus, citeste de prin Sfintii Parinti, care impreuna cu tine care esti parte din Biserica Ortodoxa, au autoritatea necesara asupra studiului tau teologic.

CREDINTA CREDINTELOR (ORTODOXA)

IAR NU

CARTEA CARTILOR

Din pct de vedere al copilului, poti sa dai cartea cartilor sa o manance sobolanii (*) (daca se gasesc pe la tine prin Japonia); acomodeaza-l insa, cat mai repede posibil, cu Biserica Credintei Credintelor, prin care va invata aceasta carte si o va cunoaste asa cum au cunoscut-o Sfintii nostri Parinti.

(*) editiile ortodoxe ale Bibliei se exclud de la aceasta analogie, deoarece eu nu am auzit pe nimeni, pe nici un Sfant Parinte sau Preot ai Bisericii noastre, sa spuna despre Biblie ca ar fi Cartea Cartilor... numai de-ai nostri ascultam,
Fi-v-ar cartea cartilor afurisita sa va fie, pentru ca acest nume de carte a cartilor deruteaza foarte mult, vrand sa puna credinta intr-o carte iar nu in Biserica (in Biserica, adica in Hristos, pentru ca Biserica este trupul lui Hristos). Si eu am vazut din greseala cateva episoade din serialul Cartea Cartilor mai demult, insa acum nu-mi amintesc nimic din ele, ceea ce inseamna ca au fost nefolositoare.

Nu lasa timpul sa treaca fara a educa copilul cat poti mai mult in ortodoxie, pentru ca invatandu-l lucrurile credintei, il poti invata imediat dupa aceea cand este nevoie sa le ascunda si cand este necesar sa le marturiseasca.

Iar muzica romaneasca pe care o cauti o are userul fabr1s pe youtube cam 1000+ de cantece din cele mai frumoase.

www.youtube.com/watch?v=9MbZr91CBl0

Si mai cauta si tu ca o sa gasesti lucruri romanesti autentice in abundenta. Eu de curând am descoperit o comoara muzicala cu numele Titiana Mihali:

http://www.youtube.com/watch?v=dSxQR-SYtPM

http://www.youtube.com/watch?v=woXTZK6K2U8

Nu sunt din Maramures de unde a fost dânsa, dar muzica ei mai vindeca dorul de acasa, printre altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Mihai, sigur ca si pe mine ma doare ca si-a gasit alta mama, dar eu sint deja la al 2-lea caz de "abandon", ca sa zic asa. In primul m-am implicat f tare, m-am rugat, am discutat, uneori ne-am certat, dar in final am mers la duhovnic si-am inteles ca nu e treaba mea sa ma 'lupt' cu cineva pe asemenea pb. Expresia aia asa de frumoasa a noastra: "a lasa in plata Domnului" inseamna ca tu incredintezi persoana iubita iubirii si purtarii de grija a lui Dumnezeu. El e singurul ce are de spus in privinta alegerilor noastre. Eu una de atunci m-am "eliberat",imi pare rau cind aud de cineva ca pleaca de la noi si ma gindesc ca tot ce mi-a mai ramas de facut e sa arat, daca vine vorba sau situatia, ca s-a inselat si, prin exemplul pe care-l pot oferi eu, daca am ce si cind, poate sa-i dau de gindit ca la noi era de fapt Bine(le).

Eu de atunci ma concentrez aproape exclusiv pe ai nostri, e treaba de facut la noi dupa cum vezi. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Citat:
citat din mesajul lui Danuka30
[Cat despre inchinat la masa cand va merge la gradi mai am doar 7 luni la dispozitie sa fac ceva . Aici la gradinita la scoala si acasa si oriunde te asezi la masa inainte de a te infuleca cu bucate impreunezi palmele spui ITADAKIMASU ! si apoi faci o plecaciune din cap valabil si cand te ridici de la masa spunand GOUCHISOUSAMADESHITA!
Doar fiul meu din toti copiii sa se inchine si sa impreune mainile in semn de ruga ar iesi imediat in evidenta si le ar da un motiv bun copiilor batjocoritori sa si bata joc de el .
Asa ca pana nu intelege unde si cand poate sa faca asta desi ma doare sufletul pentru binele copilului meu rabd astept si inghit in sec pana vine momentul respectiv .
....

"Cine poate oase roade cine nu nici carne moale"
Mami de Leon Mihail 12.09.2009


Danuka, eu cind ti-am scris despre inchinat la masa, am crezut ca si la voi e ca pe-aici, unde nu stiu ca vreun copil sa faca vreun gest religios. Si ma gindeam ca nu vrei ca al tau sa fie ostentativ facind el. Dar zici ca acolo deja copiii se inchina cuiva. Eu nu-ti spun ce sa faci tu, dar eu cu atit mai mult n-as accepta ca al meu copil sa se-nchne la zeitati, chiar ateu de-as fi. Cu atit mai mult copilul tau fiind crestin n-as accepta! As face cerere la directoare si punct. Si as interzice copilului sa faca inchinarea aceea, i-as explica ca noi facem alta asa, l-as invata cum si gata.

Ti-am mai spus: tu la cine tii mai mult? La stima oamenilor sau la stima lui Dumnezeu? Ce e asa de important sa fii ca ceilalti?



nu se inchina la nimeni, prima expresie este un fel de (nu o traducere mot-a-mot) "pofta buna" iar a doua ceva gen "multumesc pt masa". iar despre impreunatul mainilor, oriunde te duci in Japonia persoana care te intampina isi impreuneaza mainile si pleaca (kkk) capul in semn de respect/salut ... ce vreti voi (nu pt ca ti se inchina tie, zeitatea ajunsa in fata ei). informati-va inainte de a emite tot felul de pareri (nu prea recomand wikipedia ca resursa dar in cazul asta este mai mult decat de ajuns: http://en.wikipedia.org/wiki/Etiquette_in_Japan#Eating_and_drinking)

Mergi la inceput