Mami crestina tati ateu , eu ce sunt crestino-ateu

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Lili mar, mersi de info , ca n-am stiut, vazind eu ca discutam despre facut semnul crucii versus "cuvintele-alea" si citind in graba si cuvintele "ruga" si "minute impreunate", mi-am imaginat ca-i ceva legat de templu, nu de "pofta buna" si "multumesc pt masa", dar alta data o sa ma informez sau macar o sa-ntreb, ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

@Katya

Multumesc pentru sfatul intelept, Katya. O sa caut de acum incolo iubirea numai prin alte parti, acolo unde se gaseste cu adevarat.

Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

of, of fetelor .Pe mine nu m-a intrebat nimeni ce inseamna acele cuvinte ca as fi explicat . Eu am spus ca ei au deja un obicei la masa nu ca este vorba neaparat de religie . Nu stiu cati dintr-e voi stiu ca aici se venereaza fructele , legumele etc
Aici cand te referi la Dumnezeu spui Kami Sama
Acest Sama se ataseaja " si la morcov si la ceapa si la ridichii
Astfel avem Morcov Sama Ceapa Sama dar ai oamenii cand vrei sa le acorzi un respect peste masura tot Sama le spui
Deci avem si Katya Sama , Mihai Sama , Lili-mar Sama Danuka Sama samd
Acum va las pe voi sa deduceti ce inseamna acest Sama
Acum sa trecem la ITADAKIMASU avand in vedere ca l avem pe Spanac Sama in farfurie ne referim si la el cand spunem ITADAKIMASU care mai inseamna si MORAIMASU si care in limba noastra o traducere mai apropiata ar fi Primesc si ca sa fim mai "poetici" adaug eu Primesc +aceasta hrana ca la hrana se refera
Si spunem acest ITADAKIMASU multumindu-i de fapt acestui SPANAC Sama pentru
Sacrificiul facut ( spanacul si a dat duhul ca sa
Ajunga la noi pe farfurie iar noi ii multumim)
Asta este una dintr-e variante a ITADAKIMASU -ului
Pofta buna ! Ti se spune dupa ce ai rostit ITADAKIMASU
Si in lb japoneza este Douzo Meshi Agare
Douzo= na , ia , poftiti
Meshi= mancare
Agare= se refera la actiunea respectiva
Eu nu stiu ce ati citit voi pe net ; eu va spun din propria experienta , din ce stiu de la sotul meu nascut crescut in Japonia si din felul in care se folosesc oamenii de rand de aceasta expresie .
Acum ce sa zic Katya Sorry ca n am fost mai explicita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danuka30

of, of fetelor .Pe mine nu m-a intrebat nimeni ce inseamna acele cuvinte ca as fi explicat . Eu am spus ca ei au deja un obicei la masa nu ca este vorba neaparat de religie . Nu stiu cati dintr-e voi stiu ca aici se venereaza fructele , legumele etc
Aici cand te referi la Dumnezeu spui Kami Sama
Acest Sama se ataseaja " si la morcov si la ceapa si la ridichii
Astfel avem Morcov Sama Ceapa Sama dar ai oamenii cand vrei sa le acorzi un respect peste masura tot Sama le spui
Deci avem si Katya Sama , Mihai Sama , Lili-mar Sama Danuka Sama samd
Acum va las pe voi sa deduceti ce inseamna acest Sama
Acum sa trecem la ITADAKIMASU avand in vedere ca l avem pe Spanac Sama in farfurie ne referim si la el cand spunem ITADAKIMASU care mai inseamna si MORAIMASU si care in limba noastra o traducere mai apropiata ar fi Primesc si ca sa fim mai "poetici" adaug eu Primesc +aceasta hrana ca la hrana se refera
Si spunem acest ITADAKIMASU multumindu-i de fapt acestui SPANAC Sama pentru
Sacrificiul facut ( spanacul si a dat duhul ca sa
Ajunga la noi pe farfurie iar noi ii multumim)
Asta este una dintr-e variante a ITADAKIMASU -ului
Pofta buna ! Ti se spune dupa ce ai rostit ITADAKIMASU
Si in lb japoneza este Douzo Meshi Agare
Douzo= na , ia , poftiti
Meshi= mancare
Agare= se refera la actiunea respectiva
Eu nu stiu ce ati citit voi pe net ; eu va spun din propria experienta , din ce stiu de la sotul meu nascut crescut in Japonia si din felul in care se folosesc oamenii de rand de aceasta expresie .
Acum ce sa zic Katya Sorry ca n am fost mai explicita

"Cine poate oase roade cine nu nici carne moale"
Mami de Leon Mihail 12.09.2009


in concluzie nu sunt ateii, dupa cate stiu eu ateii nu cred in nimic supranatural, supraomenesc, nimic ce ar avea natura divina, nu am auzit de atei care sa creada in zeii morcov sau pastarnac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

danuka,
cum adica spanacul, morcovul si-a dat duhul?
si cum adica legumele primesc acelasi respect ca si oamenii?


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

nadaflorilor pentru unii oameni partea cu veneratul tine de traditie
Si deci persoana X este atee dar pastreaza traditiile desi ea nu are o credinta anume.
Michelle nu pot sa ti raspund la intrebare pentru ca nu stiu
Nu stiu de ce se procedeaza asa este o traditie fiecare interpreteaza in felul lui ;Japonia este o tara libera si deci fiecare este liber sa creada in ce vrea .
Cel putin unii copii asa sunt invatati de mici cu Morcov Sama ,WC Sama care il primeste pe PiPi Sama ulterior
ne luam l Adio de la Pipi
Sama si ne luam la revedere de la WC Sama .
Acesti copii la maturitate nu stiu daca mai spun Morcov Sama dar stiu sigur ca nu mai spun WC Sama si fiul meu luase obiceiul asta
De la cresa Eu l-am dezvatat de acest obicei ca nu mi-a placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Ps nu sunt oamenii pusi la
Un loc cu morcovii . Morcovul Sama e morcovul Sama
Iar Omul Sama e Omul Sama
Doar ca ei respecta tot ce-i inconjoara si pentru fiecare exista un Sama
Pentru copii este ceva frumos si
Deosebit ;stiind ca exista ciuperca Sama sigur ca le-ar fi rusine sau teama sa-ai bata joc se ciupwrcutele din farfurie samd
Existand Toaleta Sama ca sa nu o superi nu lasi mizerie in urma ta
Si toate acestea dupa parerea mea sunt facute in asa fel incat
Copiii la maturitate sa devina niste adulti respectosi discciplinati ordonati samd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Sincer zic,eu personal nu am auzit niciodata aceasta forma de politete adresata altcuiva decat unei persoane.N-am auzit nici toilet sama ,nici de morcov sama si nici ca domnul morcov si-a dat duhul ca sa ajunga la noi in farfurie.Itadakimasu este o forma de politete fata de gazda si fata de cel/cea care a ostenit la prepararea bucatelor.La fel si gochitsosama.Ultimul traducindu-se ca ccc concept (in lb. romana)un fel de "saru' mana pt.masa").Nu au nicio legatura cu vreo religie,nu exista dumnezeul morcovilor dar exista conceptia de zeul muntilor,zeul apelor...Acum cativa ani aparuse un cantec total idiot "toire(toilet)no kamisama" in care una se lalaia despre zeul toaletei.(ma abtin de la comentarii)


************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

hannen eu spun din ce am vazut si nu are rost sa mint . Ce am spus eu mi-a spus si sotul meu dar am si vazut la alte persoane
Era si un desen animat dar nu mai stiu cum se numeste cu legumele
Si Sama al lor . Si melodia cu toaleta stiu si eu de ea anul trecut sau c
Acum 2 ani era in voga. Alaturi de
O alta melodie despre "vanturi "
Din ce mi aduc eu aminte tradus in limba noastra ar fi ceva de genul
Si fetele trag vanturi
Nu va rusinati sa trageti
Burtica striga SOS
Trageti trageti trageti
Dar si eu m#259; abtin de la comentarii pe tema asta
Ps hannen eu nu ma contrazic cu tine am spus ca este una dintr -e
Variante itadakimasu ( cu multumi rea legumelor pentru viata lor pierdut a la Noi in farfurie ) eu cand am auzit asta nu mi a
Venit nici sa rad nici sa plang doar am ramas uimita de respectul lor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ca sa-ti raspund on topic.Sincer ,nu are rost sa-ti faci griji despre cum va fi privit copilul in societate(gradi,scoala).Daca e sa ne gandim la rau ,copilul poate avea zile fripte doar pt ca nu e pe placul vreunui smecher(vb.de ijime).Despre religie eu personal nu imi fac griji,noi ne dam silinta si speram sa reusim.Si la noi sunt aspecte care chiar sar in ochi,copiii mei sunt "diferiti" pt ca nu mananca ce ofera scoala ci le fac zilnic pachetel.Fetita mea cea mare tine post si da,a mers la scoala si nu a mancat (desi eu i-am dat pachetul ca in caz ca i se face foame sa manance).Zice cu toti colegii formula de politete apoi zice in legea ei ce stie ca are de zis .Crede-ma,daca stii tu ca parinte ce vrei copilul te va urma atat timp cat vede,traieste,practica acasa.Va auzi la scoala ceva,el te va intreba spre confirmare/infirmare/explicatii.La adolescenta v-om vedea,acum inca mai avem timp sa udam ce am sadit.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput