Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Folii transparente am luat eu la set de 10 buc pt caiete a5 din Carrefour de la Pigna- se potrivesc f bine pe caietele lor.

Miine seara imi vine fata de la bunici pentru un weekend, pleaca din nou si joia viitoare ma duc sa o aduc definitiv cu masina.

I-am facut sarafan bleomarin la croitoreasa noastra si e fff mindra de el. M-a costat 30 de lei...cam cit o camasa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

..........ma mai stiti?
sunt la farmacie si aici ma plictisesc, asa am ajuns sa rasfoiesc forumul. Altfel nu am timp nici sa respir....

citii listele vostre de necesare si m-ati facut tare curioasa. E necesarul pentru intreg anul? 500foi xerox?. Doamne iarta-ma cand foloseste un copil atatea. Cate se aduna la scoala de la toti copii?. eu stiu ca daca le lasi pe mana lor topul de hartie se poate termina intr-o saptamana (am experienta muulta in domeniu cu fetele mele tare pasionate de taiat hartia) dar atat de multe pentru la scoala?.
Any pentru sport, corda mingi? le lasa la scoala sau le duce cu ea cand zice invatatoarea?

Offf, sper sa nu fiu eu deplasata..........aici nu vor nimic. ghizdan si penar dar nici ala nu e musai ca primesc creion si guma de sters la scoala. au unu in cutiuta din banca (tot primita de la scoala) si unul pentru in penar. Nu uniforme, nu carti, caiete (nici din astea nu au decat 1-2, primesc teme pe cate o foie scoasa la imprimanta). stilou abia in clasa 4. David l-a primit si pe ala de la scoala. I-am luat un fel de carioca ca el , de altfel ca si piticoata sunt stangaci si mazgalea tot cu stiloul.

v-am pupat..............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:


Gio, imi pare rau de Luca...ce-i drept multe vesti rele; sper sa urmeze multe multe vesti bune in viitor (trebuie sa se compenseze cumva pana la urma).

Aualeu ce liste lungi aveti pt scoala....
Aici lista e scurta (problema e sa si gasesti ce e pe ea) - caiete si carti au primit de la scoala; chiar si creioane, carioci, lipici, ascutitori etc. au primit tot de la scoala (desi am inteles ca nu la toate scolile e asa); avantajul e ca au toti la fel si n-au motive de cearta sau invidie.

Am gasit si invelitori transparente (adezive) - la carrefour au si aici - problema e ca nu ma pricep sa le lipesc si au iesit cam uratele, cu bule de aer etc. Acum aproape am invatat cum se face, dar pana la anul sigur uit din nou

Teme...desigur! miecuri nu ca e zi scurta (pana la 12 - in rest e pana la 15:25), dar ieri a primit a doua tema - sa identifice obiectele al caror nume contine litera a, sa incercuiasca litera a dintr-o lista lnga de litere de tot felul si sa scrie cativa "a" dupa model. Si sa recitim impreuna cu ei prima pagina (sunt 2 propozitii scurte si simple).

La Adri ii place; o problema cu scoala ar putea fi pranzul - de ieri au pranz cald la scoala, iar ea e mofturici rau, si am inteles ca supraveghetoarele cam ii sacaie pe copii sa manance tot, sau oricum destul de mult.
Ieri era Adri incantata ca a mancat un pic de carnita si 2-3 furculite de oraz (asta a fost tot pranzul ei...dar noi ne-am obisnuit) si n-a certat-o nimeni; in plus mananca ingrozitor de incet... a avut si un mar ca desert dar "n-a mai avut timp" sa il manance.

Invatatoarea e uimita ca Adri chiar stie sa citeasca (adevarul e ca in romana citeste chiar bine...in franceza... mai greu cu cuvintele care se pronunta altfel decat se scriu, dar cuvintele uzuale le stie deja, si cateva reguli de pronuntie). E fascinata ea de citit si deja de cateva luni citeste destul de bine (incet...dar de regula corect).

Inca n-au orarul clar, nu se stie cand vor avea sport etc., dar stim deja ca miercuri e zi de mers la piscina...si ea de-abia asteapta (incep de saptamana viitoare).
Sincer pana acum impresiile despre scoala sunt bune ...sa vedem cum va fi in continuare.

Week-end placut!
Aici se anunta un week-end superb cald ()26-28 grade) si soare soare soare ...clar n-o sa stam prea mult pe-acasa.

PS: am fost week-end-ul trecut pe langa mare (dar a fost destul de rece); am vizitat o sera cu fluturi in Olanda, un centru marin (unde Adri s-a jucat super fain cu niste pinguini care ii urmareau degetul prin geam si inotau dupa degetelul ei)
Si am experimentat (eu si ea) o pedichiura cu pestisori - eu as putea spune ca e interesant... la ea a fost insa sesiune de gadilat si ras continuu (ma si asteptam de altfel) - dar important e ca i-a placut. (practic stai pe o banca cu picioarele intr-un acvariu in care sunt multi pestisori micuti care manaca pielea moarta de pe picioare - si evident gadila de numa, si cu gurita, dar si cum inoata si te ating cu aripioarele si cu codita).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


am zis sa intru si eu inainte de weekend. Imediat mergem dupa sot la aeroport, maine plecam si noi la munte, pana luni.
In rest mai nimic, am reusi sa fac si eu curatenia saptamanala, Marco cu inotul, vizite dese la gradi, si tot nu cunoastem educatoarele, poate spre sf saptt. viitoare.
Lili super ca plecati la munte. distractie faina!
Marco mananca sandviciuri, asa ca dim. o banana sau niste cereale cu lapte...parca pana la ora 10 cand au pauza de masa, e prea mult sa sttea nemancat. vom vedea....
Iuliana disrtacie si voua la masa porcului. mi-e mila de bietul coleg, dar ma bucur pt voi.
Anymony mama ce lista lunga. e plin de oferte in supermarketuri. sper sa nu dispara pana aflam si noi de ce avem nevoie.
Folii transparente? nu am vazut, sper sa gasesc si eu, Carrefour nu avem.
Cosmi te simti mai bine? sa inreleg ca lui Stefan i-a cazut rpimul dintisor?
Mira pai la voi e boierime, nu aveti nevoie de nimic. Cum se descurca Seline? ii place? Hantz cum mai este? (nu sunt sigura daca am scris bine numele lui, scuze).
Dia pai ce ziceam? Adri e iseaa...am vazut-o in imisoara ce bine citeste, sincer m-a uimit.
profitati de weekendul asa calduros, cine stie cat mai tine.

eu nu stiu cand reusesc sa pun pozele din Croaia. astept inca poze de la sorella, tare greu le mai trimite.
de fapt le-am incarcat ale mele, dar sunt pe privat, cand le am pe toate, fac public albumul.

pe sapt. viitoare fetele! sa ne auzim cu bine!
weekend placut!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Alex intr-a 3-a zi de scoala a schimbat clasa.
S-a intamplat ceea ce ne anuntase educatoarea in iunie: in functie de hotararea Academiei (Inspect) vor fi 2 clase de CP sau o clasa de CP amestecati cu CE1 (echivalentul clasei 1). Si ca el e pe lista celor care vor merge in clasa mixta, ca stie sa citeasca. Initial i-a pus in 2 clase de CP de cate 20 de elevi fiecare. A venit un nene de la Inspect, a numarat si a socotit si a hotarat ca taie de pe lista o clasa din acoala. Asa ca astazi ne-au anuntat ca au ramas 27 de CP intr-o clasa, iar 13 vor fi intr-o clasa cu 12 de CE1. Alex e acum coleg cu Alexandra vecina, care-i mai mare cu un an decat el. Si a ramas si la invatatoarea , pe care a avut-o zilele astea 2 si care-i mama colegei lui de la grupa mica si mare, colega mea de la sport si...fosta vecina.
Mie nu mi se pare ca-i rau...pentru el.

Lista a fost lunga si la noi. Mai ales in pixuri si carioci( au dambla fr cu subliniatul in toate culorile). Caiete ne-au cerut doar <2 si de carti inca n-a zis nimeni nimic.
Au si tablitza http://www.amazon.fr/Bic-Ardoise-Velleda-quadrillé-effacette/dp/B0021SUFTU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1347046364&sr=8-1 .
Cu cantina nu-mi fac nicio grija ca e un serviciu unic de caterig pt toate scolile si gradinitele din comuna, asa ca Alex are 3 ani de cand e obinuit cu meniul. Si au niste meniuri ca m-as duce si eu sa mananc cu ei.

Gio-Sper sa fie bine Luca......
Cosmi-Asa am patit eu in ultima zi din Ro. Sper ca esti mai bine acum.
Edit: i-au dat dispensa de varsta la Conservéatoire, as aca o sa demaram vioara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata gagici

la multi ani , tuturor care azi se sarbatoresc!multa sanatate si bucurie

eu tot...ametita plus ca ieri am avut o durere de cap de nu m a lasat nici dupa 2 pastile....hmmmm

Gio super ca iesiti la munte...am fi vrut si noi dar cu G care nu stie nicodata daca e sau nu liber, ce planuri sa ti faci>???. Lui Stefan i au cazut 2 dinti.Joi seara am fost la sc....era si doamana , dar si multi copii care vor fi colegi cu papanam ramas un pic....erau vreo patru copilasi care intrebau pe doamna dar cand o sa scriem , dar cand o sa cititim??.Ce facea papan atunci??se juca cu un blay bladenu avea nicio o treaba. Mi a zis doamna ca o sa fie mare concurentaceea ce ma cam sperie , pentru ca asa a fost si la Bianca si tare a tras saracuta sa fie acolo sus.
Sunt 27 de copii in clasa...mai multe fete.De varsta sunt cam apropiati.Papanul meu nu i nici ff prietenos si nici asa sociabil , mai ales cu adultii...la asta am eu emotiidargul de el....

MIratare ma bucur sa te ,, vad ,, pe aici. Super acolo la voi cu sc. Si mie mi se pare ca se sare calul cu cerintele astea.Fiecare ce i trece prin cap mai pune ceva pe lista.Dar...si parintii sunt ceva o tipa intreba daca vor folosi si culegeri si de la ce editura.
Sper ca sunteti bine ...va pup pe toti si mai scrie ne de copii.Aaaaaa si sa nu uitpune poze din alea frumoase

Ana, e mult mai bine cu evaluarea copiilor inainte de a face clasele. Daca as fi ministru asta as face prima data. Pentru ca de asta avem copii frustati si anxiosi.Sunt sigura ca spiridusul tau se va descurca foarte bine

Va dau un exemplu....eu am o clasa f buna copii care au urmat si gradinita la noi in scoala si care sunt aproape la acelasi nivel cu cei de la scoala normala , asta in conditiile in care ei au ff mari probleme de vedere. Ieri ma cheama directoarea sa mi comunice ca au venit parintii unui copil care doresc musai la mine in clasa.Am zis...ok , dar numai daca comisia de evaluare se intruneste si stabileste ca acest copil este la nivelul alor mei sau macar are potential,pentru ca altfel toti vom pierde.Sa vedem ce va fi....

cica de joi , ne vom mari familiavom avea se pare un nou membru ...Aris, Rico sau Oscar....un bichon .Gabi nu stie incaBianca cica ea va fi ,,mama,,.Hmmm vom vedea ce iese.

va pupp si vb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

La multi ani tutror Mariilor!!!!!!!¨multa sanate si fericire. si noi ne sarbatorim azi in familie, nepotelul meu "e in sfarsit unu" ca sa o citez pe Daria.
Ioana, noi am inceut scoala de o luna. Seline e bine, pentru ea nu mi-am facut niciodata probleme. Ea e descurcareata, indrazneata si se adapteaza fara probleme la mediu nou. sunt 16 copii in clasa. 2 clase paralele. Copii adunati de la vreo 5 gradinite. Mi-ar fi placut sa nimereasca la invatatoarea lui David dar e la cealalta.Din cei 16 copii cred ca vreo 10 au nume straine. M-am necajit cand am vazut imparteala. Ce nivel va avea clasa asta???. Colegii ei de gradi,preteni buni doi baieti eletieni sunt in clasa paralela. ea e cu alti doi colegi de gradi albanezi. colega de banca e unguroaica. Mama-sa si tata-tu ii traduceau tot ce zicea invatatoarea in prima zi de scoala...........
Invatatoarea cred ca e ok. E si profa de fluier si instructoare de inot. Asa ca ne-am conformat si am dar comanda de fluier. In cele 2 dupamieze cand are scoala face muzica. Ne fluiera si acasa de ne ameteste. In prima zi a vrut sa iasa inclusiv pe strada sa cante la fluier. La fel atunci cand e vreme frumoasa, sper vara dupa ce se deschide strandul vor face ore de inot in programul de sport.
A avut un test la mate "tot 10" adica avea o cifra si trebuia sa gaseasca cifra care impreuna adunate sa dea 10.... De citit au un sistem foarte ciudat. stiu ca si David a invatat asa. Daria nu. Au fetze cu gura in forma sunetului corespunzator literei. Nu stiu cum sa explic. La O e gura rotunda, la L e limba pe cerul gurii la A e deschisa si tot asa. Si atatea fetze din astea cate litere are cuvantul.........Eu nu stiu sa citesc dar ea da.
Ioana, H nu e bine. Nu ma intreba cum imi e mie. E ingrozitor de greu pentru toti,din pacate simt si copii mai ales David intelege multe........

Cosmi merci. Nu am mai pus poze de mult in albume ca sunt pline si trebuie sa sterg din ele, si nu am timp. Pe FB mai pun din cand in cand cate ceva.
cine vrea ma gaseste Mirabella Bianca.........

v.am pupat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare.
La multi ani tuturor care isi serbeaza ziua de nume!
Din pacate la noi porcul a fost un fiasco total.
Vineri seara cand am ajuns Matei nu s-a simiti bine, a vomat, vineri noapte iar i-a fost rau, asa ca sambata dimineata am plecat spre Bucuresti si ne-am oprit direct la spital; diagnostic: colica biliara!
Asa ca acum e pe tratament si regim alimentar, iar porcul....l-au mancat colegii
Deci weekendul nostru planificat a fi pentru distractie s-a transformat intr-un weekend de cacao!
Asta e!
Important e ca acum Matei e mai ok!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Cam de multisor n-am scris, incerc sa recuperez zilele astea. Eu cand am citit lista scrisa de Anymony ptr. scoala m-am socat si vine apoi Mira, Dia si Ana sa ne spuna cat de simplu e la ei. Ce sa zic noi nu vom lua niciodata de dincolo modelele bune ci incep sa ma conving ca numai alea proaste.
Eu sunt usor revoltata acum cu scoala. Noi nu avem inca clasele afisate, ca doar e scoala cu "mari pretentii" si muuuulte interese. Am zis ca si sa ma picure cu ceara nu mai merg sa vb. ptr. nimic, sa mi-l puna in D ca macar acolo poate are sanse sa fie notat mai corect. Nu-i mai inteleg nici pe parinti oricat as vrea, am auzit niste opinii de m-am socat in ultimele zile.
Ana sunteti niste norocosi ca evalueaza copiii cum ar fi de altfel normal, aici evalueaza parintii... asa ar fi cel mai bine si sunt sigura ca ar avea cele mai bune rezultate.
Am auzit ca in Cluj sunt clase de 1 care au copilasi de 6 si 8 ani in aceeasi clasa, nu cred ca e ok, o harababura incredibila au facut si cu grupa 0 asta, ptr. ca multi parinti care ar fi lasat la gradi inca un an copilasii, i-au inscris in clasa 1 pe copilasi ca sa evite marea necunoscuta numita grupa 0.
Cosmi da sunt f. nerabdatori parintii sa inceapa temele, cat mai multe teme frate si cat mai complicate, sa le luam culegeri, sa le dam meditatii, sa fie al meu cel mai bun neaparat, sa sa, ne miram ca se maturizeaza prea repede, nu stiu zau si-n grupul meu numai despre asta vb. parintii, copiii in schimb nu prea...Eu ma gandesc uneori ca al meu e defect, zice ce bine mami ca nu o sa am inca teme si ma mai pot juca, asta e asta e copilul meu, toata vara s-a jucat si-a fost atat de fericit, eu jur c-o sa plang in prima zi de scoala ptr. ca gata li s-a terminat o mare parte din copilarie.
Toanca, sanatate lui Matei, sa-si revina repede.
Maraki ma bucur ca a venit mama ta la tine, am vazut poze frumoase cu voi.
Silvia, ma bucur mult ca nu ne-ai lasat, mi-ar fi parut tare rau sa nu aud despre voi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Miha, si la noi in clasa sunt copii intre 6 ani si 1 luna si 7 ani si 11 luni - asa ca ma cam stringe in spate.
Sa stii ca si eu sunt de parerea ca parintii sunt de vina in "concurenta asta prosteasca " de la scoala. Si te mai miri de ce nu ii mai intereseaza scoala prin clasa a 11 a12-a si o dau in bara la BAC. Se plictisesc sa mai concureze...Nici profii nu-s prea departe. Pina nu se vor schimba mentalitatile...va fi rau.

Multumesc fetelor dragi pentru urari...

keep in touch!


Mergi la inceput