Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata fetele....tare ma bucr ca va ,,vad ,, prin zona...m am trezit cu fatza la cearceaf , dar cand am vazut poze pe FB cu Diana, la mare m am mai luminat un pic...draga de ea

eu am inceput activitateaadica ne vedem , povestim si facem treburi administrative. Este un inceput nou si la mine la sc , avem un nou director si suntem asa cam bulversate .

Bianca e cam necajita ca s a amanat inceperea anului sc....abia asteapta sa se duca la liceu....in schimb papanhmmm ...ma tot intreaba cate zile mai are de stat acasa. Ieri am fost la scoala de engleza si m am cam suparat si le am zis vreo 2cica sa faca papan ore de la 13 la 15am zis...in niciun caz . Sa vedem ce se rezolva , tinand cont ca directoarea este vecina mea de la etajul 7.Dupa ce ca platesti o gramada , nu tin cont nici macar de programul copiilor.

Si eu as fi vrut la munte, dar G a zis as mai tragem o fuga la tara sa terminam cu curatenia. Sambata si duminica am renovat un dormitor.Daca prima data am zis ca dam un lavabilam ajus sa scoatem mocheta, sa punem parchet sa aruncam biroul Biancai, sa schimbam jaluzele ...si mai nou si Tv. Cica sa ne apucam de sufragerie....nici nu vreau sa ma gandesc ce va face G. Deocamdata am renuntat la ideea de a ne muta , am gasit ce vroiam dar zona e...praf.

Toancasuper ca aveti deja lista cu rechizite. Scrie si tu , te rog cam ce contine sa ne facem si noi o idee.Unde mergeti la munte?
sILVI...cand vad ce poze pui ma apuca.....ma simt asa cum naiba sa va iasa asa ceva din mana ???
Tioanahai si tu cateva vorbe...restul fetelor??Miha, Any...si ..musai sa strig catalogul

stiu ca fiecare dintre noi cand intram la subiectul asta avem o tristete in suflet....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Salutare!
Noi mam inceput deja scoala - azi e a treia zi deja .
Ieri a avut si prima tema (liniute, bastonase, cerculete )
...si am mai descoperit alte chestii care trebuie luate pentru cscoala (folii transparente de invelit carti si caiete) - si iar nu stiu de unde si de care si nu gasesc....ufff.
Deseara avem sedinta cu parintii.


Liliana, ce baiat mare ai!

Maraki, la voi se merge cu bomboane? - la noi e voie doar cu gustari sanatoase la scoala, mai exact fructe si produse lactate (a se citi lapte sau iaurt). (inclusiv in prima zi, ca luni e cklar zi de fructe)

Pentru cei care incep scoala in 17 septembrie...profitati de vacanta! ca pana la urmatoarea mai e muuuuult....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

fetelor intru iar cu o veste trista:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174268&nm=URGENT-LUCA-9-ani-cu-tumora-cerebrala
acest baieel, Luca are nevoie de ajutor.
Din pacatte eu il si cunosc, este nepotul nasei lui Jessi(nepoata noastra). de cand am venit din Croatia ne-a zis cumnatta-mea de el, azi am vazut ca e si subiect la umanitare....sunt bulversata....prea multe vesti triste in ultimul timp.

revin sper ca mai tarziu, Marco a inceput inotul, merg de 3x/sapt. si tare greu e acum, cand nu-i mai duce gradi, ci noi parintii.
poate de sapt. viitoare ne [programama si noi sa nu mai mergem toate mamele, facem cu randul.
azi il duc eu pe colegul lui M de scoala, vineri ii duce mama lui, ca sotul pleaca la Bucuresi, si mi-e greu cu Edi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

Gionu mai suport vestile astea...de cand sunt ff anxioasaasociez si fac conexiuni aiurea si asa tare rau imi fac


Diace zice printesa?? care s impresiile??

azi mi a zis cuscraa Anyde lista pentru rechizite....am rams 2 pagini...hmmm si eu care n am luat nik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Si noi pe-aici... azi cu treburi casnice..curatenie, mancare.Acum copii dorm.Diseara mergem la tenis.Musai cu Cosmin dupa noi...ca-i mare amator si el .

DIA - bafta Adrianei la scoala. Au intrat deja in paine. Am luat si eu acum 2 seri un caiet d-ala tip 1 si ii aratam lui N cum se fac liniutele/bastonasele... Frate pai e atat de mic spatiul... ca nici mie nu-mi ies perfect. In plus nu-s in stare sa fac bastonasele alea cu bucla rotunda ci un pic tuguiate. Adevarul e ca eu nu le-am avut cu "caligrafia" da' scriu foarte frumos... numai ca daca ma pui sa bibilesc... sunt varza... n-am rabdare/indemanare.

GIO - imi pare rau de Luca. Doamne ce cumplit este. Pe cuvant ca nu se merita sa mai pretuiesti nimic material pe lumea asta. SANATATEA e pe primul loc... si pe toate locurile... Este incredibil cata durere/boala in jurul nostru. Oricat vrem sa fugim de vestile rele din pacate asta-i realitatea care ne inconjoara. Parca nu mai gasim bucurii in nimic.
Bafta lui Marco cu inotul. Si eu vreau sa reiau... speram sa mai dam o fuga pe la munte in week-end..prelungit..da' cred ca nu. Asa ca... o sa sun sa reluam si noi cursurile..a fost vacanta pana pe 3 sept si la noi.

COSMINA - spor la reamenajari si la gasit casa in zona buna.

Iuliana - distractie placuta la munte.


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

pana mi se coc vinetele am imp sa scriu cateva randuri.....

casa e dezastru, pe toamna nu am pus nimic (noroc cu mama), sunt tot un du-te/vino cu copiii. acum a inceput si inotul.....sincer de abia astept ziua de 17 sept. sa pot sa mai respir si eu.

Cosmi nici eu nu mai suport vestile astea.....
Croatia e superba, noi care eram fani Turcia, acum ne-am schimbat...ok acolo ai ot luxul de care ai nevoie intr-o vacanta, dar din Croatia si ramai cu ceva, peisaje de vis, marea in culori ca-n filme....ce mai...o avem in plan si la anul, daca vom fi sanatosi.
lili ma bucur pt voi ca le-a randuit cum trebuie DD pe toate, cred ca acum te-ai mai linistit si tu.
camasi si tricuri polo i-am comandat azi de aici:
http://haine descoala .shop mania. biz/catalog/tag/haine-scoala
(scoate tu spatiile, le-am pus ca sa se vada linkul).
si tinuta la sport trebuie sa fie cu alb si negru? o cheltuiala in plus pt parinti.
la cls. 0 si la noi la scoala sunt putini....la o inv vestita sunt 19, in rest sunt cae 15...probabil astea sunt cerintele pt cls. 0, mai putini copii...sau nu erau atatea cereri.
Silvia ma bucur ca ai scris. super cadou ai primit de la sot!
ma bucur ca ati petrecut un weekend frumos cu Anda si familia ei.
croatia e superba!!! nu stiu cand ajung sa povesttesc despre ea si sa pun poze. merita vazuta!!!
Toanca distracttie la munte. si noi mergem de sambata pana luni. de abia asteptam.
Dia spor in cautarea copertilor. deja teme? bafta Adrianei, oricum ea e o fetita inteligenta si va face fata cu brio.

Fete va, gata pauza. fug si la un dus, ca prea miros a fum si nu pot iesi asa din casa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Asa... ca uitasem. Silvia...esti tare curajoasa de te-ai dat prin nebuniile alea din parc. Eu sunt f. fricoasa... doar moarta sa ma pui in alea... in rest... nici o sansa.Ma bucur pentru tine ca te-ai simtit bine.

GIO nici noi nu am facut inca mai nimic pt iarna. Doar prune am luat luni si am facut magiun fara zahar. Sapt. viitoare musai sa iau pentru zacusca si ceva ardei de copt si pus la congelator. A... a mai pus mama si vinete la congelator. Trebuie sa luam si castraveti, gogosari... vad ca se scumpesc pe zi ce trece. Am mai facut peste vara niste dulceturi..caise, afine si visine.Robert si Cosmin ce le mananca mai mult. Nicolas nu vrea.

Eu am o mare problema cu "pachetul" de scoala . Nicolas nu mananca sandwich-uri. Dia e bine la voi ca le impune doar fructe si lactat. Asa ma gandeam si eu ca o sa ii dau fructe la el si ii fac un borcanel cu iaurt in care ii pun biscuiti, stafide si alte fructe uscate... ca el asta la gustari. Si-asa dimineata inainte sa plece la scoala trebuie sa ii dau si-atunci sa manance... ba mananca oua, branza mozzarela (cu zeama..asa ii zice el), cereale cu lapte. O felie de paine cu ceva sunca... max. 1 data pe sapt. mananca.

M-a sunat R si plecam si noi la munte vineri... pana duminica. Sapt. viitoare are treburi la birou... apoi poate mai evadam si week-end-ul viitor pe undeva... chiar daca incepem scoala.

GIO distractie placuta si voua.Merci de link-ul cu hainute

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Cosmi, uite ce lista am primit noi:

Necesar rechizite, clasa I
L.român#259;-caiet tip I: 2 buc.
-caiet tip II: 2 buc.
-caiet cu foaie velin#259;: 1 buc.
-alfabetar magnetic
Matematic#259;-caiet cu p#259;tr#259;#539;ele: 2 buc.
-trus#259; de matematic#259; pt.cls.I (Matematica zi de zi)
-socotitoare
-be#539;i#537;oare
Muzic#259;-caiet de muzic#259;: 1 buc.
Desen-bloc mic de desen
-vas pt. ap#259;
-acuarele pastil#259; mari
Abilit#259;#539;i practice-hârtie creponat#259;, glasé #537;i ondulat#259;: 1 set din fiecare
-plan#537;et#259; de lemn sau plastic
-lipici solid #537;i aracet
-foarfec#259; simpl#259; (f#259;r#259; model)
-frunze #537;i flori uscate #537;i presate, semin#539;e
Altele-creioane colorate, carioci
-2 stilouri cu peni#539;#259; #537;i rezerve
-creioane ascu#539;ite, ascu#539;itoare, radier#259;
-pix verde cu gel: 2 buc.
-plastilin#259;
-coli colorate: 1 set
-cartoane colorate: 1 set
-biblioraft cu 10 dosare #537;i 1 set folii transparente
-rigl#259; mic#259;
Caietele #537;i manualele s#259; fie copertate #537;i etichetate!
Copiii nu au nevoie de pic sau corector!

Am cam luat-o pe toata!
In weekend mergem la Pucioasa. Un coleg a pus pariu cu o alta colega pe un porc, a pierdut pariul, asa ca acum mergem la taiere de porc si suntem multi rau de tot.....ne-am bagat toti la porc
GIO, pai sa ne arati si noua poze din Croatia!
Dia, deci deja au intrat in paine Cum ii place?
Cu pachetelul la scoala....da cred ca e o problema.
Eu am noroc ca Matei mananca zdravan dimineata si sper sa se inteleafa si cu mancarea de pranz data la scoala; altfel chiar o sa am o mare problema.
Deci vad ca mai toata lumea pleaca in weekend
Eu weekendul urmator (mai exact de joi pana duminica) plec in Atena la stapanire



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata fetele...sunt praf ca n am dormit azi nopate nu stiu ce naiba dar m a luat cu stari de vomasi durere mare de cap..plus ca aveam tot corpul amortit. N am vomitat...poate ca era mai bine. Acu vreo 3 zile a patit o si Bianca la fel , iar papan saptamana trecuta zicea ...,,nu ma simt prea bine, imi vine sa vomit,,.Dupa ce ca nu s in apele mele, asta era ce mi lipsea. Acu zici ca m a lovit trenul

Toanca asadar mergeti sa papati porcul..saraca colega. Arata bine lista ta....cuscrei Any i a cerut un totp de hartiefiecare elev.
Toanca..gandeste te ca te duci la Atena in vacanta.
Teolindaimportant este ca spiridusul sa pape ce ii place.Nici eu nu am pus nik de iarnatraiasca mama si tata.Tu cum te mai simti??

papan s a trezit cu grija sa caute sub perna daca a adus zana maseluta banuti

va pupp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Sal'tare!

Hai sa sar si eu cu lista-ca m-a provocat Cosmi.

caiet mate - 5 buc
caiet tip 1 - 5 buc, fara caietele speciale...
alfabetar magnetic
betisoare 10x 10 buc
numaratoare
trusa logi2
caiet desen
bloc desen A4
acuarele tempera
un set pensoane div marimi
pahar apa,
laveta
planseta
paleta culoare
penar cu 2 stilouri
creioane colorate
radiera
carioci
creioane negre HB
pix cu gel verde
o carte de citit cu litere mari

trening, adidasi, minge, coarda, cerc, minge tenis

500 foi xerox
50 foi colorate
20 cartoane colorate
20 folii transparente
4 dosare plastic
biblioraft
hirtie glase
hirtie creponata
lipici foarfeca

cam atit imi aduc aminte asa..fara lista in fata

Mergi la inceput