Bv Bobuletz, Mirabela! Hai Lalu! Hai Gabi! (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Am intrebat si eu timid la un moment dat. Dr. mi-a zis sa incerc cu Canesten Gyn, dar mie nu prea mi-a facut mine.

Oare cum imi dau seama daca a trecut? La tine cum se manifesta mami.ilinca? Daca poti sa imi spui, te rog

Cu secretia cum stati? Si-a marit cantitatea? Culoarea? Consistenta?



34+ cu
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytana, nu cred ca s-a suparat cineva citind povestea ta de pe blog, chiar contrariul . Sa stii ca la mine s-a marit secretia, e albicioasa, chiar azi am avut o ditamai scurgere de m-am si speriat putin. Imi era sa nu fie lichid, dar m-am calmat singura si am ajuns la concluzia ca e secretie.

Bagajelul meu nu e gata, nici nu m-am apucat de el, dar am cumparat tot ce-mi trebuie. Un mare progres, zic eu
Si ca tot ma laudam ca am luat tot, mi-am adus aminte ca mai trebuie sa iau ceva: chimion, anason si fenicul de la plafar. Sper ca astea erau cele 3 si nu am scris prostii pe aici Le iau asa uscate si le combin in cantitati egale. Asa am citit la mamicilevde piersicute.

Merci fetelor de raspuns privind Mustela. M-a convibs Kytanutz cu untul ei de shea. Si comentariile de pe acel site il ridicau in slavi. Macar daca nu e bun pt vergeturi, sa-l folosesc pt par, calcaie, piele in general.

36+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

kytanutz nu vorbi prostii! de ce sa-ti fie jena? cum sa ne superi? asa e normal ca un bebe sa vina repede, atunci cand ti-l doresti, asta e ordinea fireasca a lucrurilor... ca eu am avut atata de asteptat, asa a hotarat Dumnezeu...
e adevarat ca sunt multe cupluri cu probleme si nu reusesc sa aiba bebei decat greu, dar asta cred ca e si amprenta lumii in care traim...
ma-ntreba mihaela de adoptii si fratior :)..n-am abandonat nici una dintre idei, sper doar sa nu mai trebuiasca sa astept inca vreo 11 ani
olivette bravo, gata cumparaturile! si eu tre' sa-mi fac bagajul, dar nu mi-am luat chiloti

_
34+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kytana

Am intrebat si eu timid la un moment dat. Dr. mi-a zis sa incerc cu Canesten Gyn, dar mie nu prea mi-a facut mine.

Oare cum imi dau seama daca a trecut? La tine cum se manifesta mami.ilinca? Daca poti sa imi spui, te rog

Cu secretia cum stati? Si-a marit cantitatea? Culoarea? Consistenta?



34+ cu
-= Love life, live love =-




La mine ,secretia e mai multa cantitativ, parca mai galbuie dar fara alte simptome: mancarimi, roseata etc.Scuze pt detaliiAm depistat-o in urma unui examen de secretie indicat de dr, nu m-as fi gandit ca e ceva neobinuit, de asta sunt mirata.
Inainte de sarcina, am mai avut vreo 2 episoade , tare neplacute , cu toate simptomele.

La voi bb a venit din prima, asa e, dar si sa parcurgi toata sarcina singurica, mi se pare un cosmar, sincer. Asa ca toata admiratia pt tine ca poti sa faci asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

In candidoza e important sa nu papam dulciuri(eu ce fac cu cioco de casa din frigi), sa mancam iaurt , usturoi, mei si un aport crescut de vit B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Foarte interesant ce scrie acolo. De cand folosesc crema, nu am niciun simptom, mai putin secretia care este ... mai multa ca inainte de sarcina. Dar stiu ca este normal sa creasca cantitativ. Acum asteptam urmatoarele analize

Voi bifa usturoiul si iaurtul pe lista de papa zilnica

Mercic de link mami.ilinca

Hehehe, ce convingatoare am fost eu cu untul de shea Sper sa fie cu folos, asta conteaza cel mai mult Bine ca mi-ai amintit si mie de ceai, ca uitasem Olivia. Chimen sau chimion, au acelasi efect din cate am citit. Si eu tot asa, separat de la plafar ma gandeam sa iau decat gata facut. Am inteles ca nu are nici gust rau



34+ cu
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Kytana am intrebat : Sophia are 50 cm, Apgar 9 (asa e la cezariana) iar dupa 3 minute Apgar 10, fetele sunt bine, cum ii mai trece icterul micutei pleaca acasa, Oana spera ca maine sa le dea drumul.
Corina am plans citind povestea, stiu bine cum e sa astepti o minune ani si ani, dar uite ca in curand o sa-ti ti puiutul in brate
Apropo de ceaiul pt lactatie, nu mai tin minte cine, avea aceeasi dilema ca si mine, in caz de cezariana daca trebuie sa luam Galctogilul inainte, am intrebat dr si mi-a zis ca nu, il incepem dupa operatie.

36+ Bogdan Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello, bulinici !

Noi am petrecut o dupa amiaza/seara super placuta cu fetele, toate trei suntem gravidute si ne-am amuzat si ne-am hlizit si ne-am dat sfaturi, a fost tare frumos. Nu apucam sa ne mai vedem in formula asta, de "fete", eu o sa fiu mamica deja si-o sa am un bebeluci rupt din soare

Corina, cred ca tu ma intrebai de greutate. Nu stiu sa-ti zic, ieri am facut doar control pe masa si testul non stres. Nu cred ca mai apucam sa facem vreo eco pana la nastere, care eu cred ca va fi in 12 zile

Bebe dragonel Andrei sau dragonita Iris la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Olivia, nu intra la idei cu ecografiile. La mine e simplu, practic am facut toate eco la medlife, in acelasi cabinet :)) Cine stie, poate ar fi variat daca faceam cu diverse aparate, unele mai performante, altele mai putin Conteaza si medicul si aparatul. Daca le variezi, cred eu, ca si rezultatele difera. Important e ca pe eco sa se vada ca bebele se hraneste (indicii aia de rezistenta) si ca nu e in suferinta fetala. Deci bebelina ta sigur sade bine in burtica si creste corespunzator

Era vitamina A uleioasa, am verificat in carnetel Ma bucur mult ca ai scapat si tu de grija cu alunitele A mea de la san e fooarte moale, a devenit mai moale in sarcina, deci e de bine. Mie nu mi-a dat doctorul detalii, doar s-a uitat la ele si mi-a zis sa nu-mi fac griji, ca-s inofensive

Corinuka, daaa, asa putin mai e Sunt incantata si curioasa rau de cum va decurge totul. In doar 2 sapt as putea sa-mi tin bebele in brate... Ah, si da, ai un sot de nota 10! Ai dreptate, nu multi barbati s-ar inghesui la astfel de analize, pt ca multi sunt ingusti la capitolul acesta.

Kytana, noi suntem bine, multumin de intrebare, azi n-am prea activat pe forum ca am dormit, iar dupa am fost la shopping. Am mai bifat 2 perechi de pantalonasi newborn si 4 perechi de sosetele. Sunt haine tare dragute de bebe la Carrefour in perioada asta Si m-am uitat dupa sutiene de alaptat si n-am vazut, dar multe rafturi erau goale, pesemne ca au fost reduceri mari

Bob,
ce putin mai ai, 12 zile

Fetelor, cred ca secretia mai abudenta e ceva normal in sarcina, adica n-ar fi neaparat un semn de infectie. Eu folosesc protej slip de cateva luni, inainte de sarcina nici vorba de asa ceva. Tocmai ce mi-au iesit analizele la secretie negative, din fericire. La fel si sumarul de urina si urocultura Deci mai fac luni eco si vizita la neonatolog si anestezist si cred ca am incheiat si eu cu analizele

fericita 36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Am updatat si semnatura!

Va , s-aveti o seara linistita si un somn odihnitor!

fericita 37+ cu

Mergi la inceput