** Delfinasi jucausi la a doua aniversare (89)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

paula, acum 3 ani am fost la dr.aveam o chestie mica de tot pe col,o formatiune.daca as fi amanat,acum va bantuiam.

e ok ce faci,numai sa te tii de cuvant!

eu,personal, am capatat aversiune fata de dr,dar o sa ma urnesc la dermatolog cu 2 alunite urate (una prea mare,alta fara forma clara,e asimetrica si cu nsite punctulite,da re fff mica),apoi sa imi fac papanicolau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Pai am fost deja la raze, bineinteles ca am plamani urati si batrani, dar mi-a zis ca daca nu o sa mai fumez, in 10 ani isi revin. Si am si bronsita.
Azi am o saptamana fara tigari.
Luni am programare la ginecolog, pt papanicolau, ca l-am tot amanat si amanat si acum tb sa-l fac. Si cand ma gandesc ce imi placea sa ma duc la ginecolog cand eram gravida ( de abia asteptam) si acum imi e atat de urat...
Si tot luni ma duc la medicul de familie sa-mi dea trimitere pt analize de sange si sa vad ce alte analize mai descoper, pana atunci...Si apoi urmeaza Cosmin la analize, apoi trec la neamuri, apoi la colegi si cand termin si cu ei, trimit vecinii la analize...si ziceti ca sunt cu toate acasa, nu?

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit doi anisori!!!

Poze petrecere 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

esti doar normala,deci la psihiatru nu iti lua trimitere.
tre sa faci chestia asta anual.
masina nu o duci al revizie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

ma intreb de ce evitam sa mergem la controalele de rutina...poate din comoditate, din ideea ca ne simtim bine si atunci pentru ce sa mergem? sau uneori de teama sa nu descoperi cine stie ce... orice varianta ar fi, nu e bine.

cred ca educatia mersului regulat la medic pentru controale de rutina (care de multe ori au salvat vieti) trebuie facuta din copilarie, de la gradinita sau de la scoala macar, cand gradul de intelegere e mai mare. Daca ni s-ar inocula de mici ca trebuie sa mergem sa ne controlam organismul anual la medic, ar deveni ceva la fel de normal cum ni se pare spalatul pe dinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

Paula, Fiecare pui/ Are mama lui/Si eu tot asa/Am mamica mea.

Despre analize: lui Ducu i-am facut complete "cadou la 2 ani", sotul face din 6 in 6 luni, eu nu am mai facut de mult, nici nu stiu de cand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Matusa ia si tu exemplu de la sotul tau. macar o data pe an sa le faci.

frumoasa poezioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Puiutz cum s-a rezolvat problemacu kk moale la pui?Mateo de 2 luni are kk moale si de multe ori cu mucus. nu mananca bine deloc si il doare si burtica din cand ca imi spune si imi arata....in fine ,i-am facut analize de sange ,inca nu stiu cate de scaun,acum mai astept rezultate,o parte sunt ok care le-am primit doar fierul e sub limita(nici nu ma mir la cat mananca).E si mai slabut ca si Carla,ea acum papa foarte bine,parca s-a si ingrasat putintel,iar Mateo e si incercanat si mai slabut ca ea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Paula esti foarte normala si responsabila,asa ar trebui sa fie orice om. Si eu ma testez anual,si pe pui normal,si il conving si pe sot si parinti cumva.
La pici poate le fac chiar inainte de 1 an,tot la vreo 9-10 luni.

Eu mi-am facut inclusiv RMN,papanicolau,hiv,hepatita,PCR pe langa cele uzuale de sange. Bine RMn-ul l-am facut acum 1 an fiindca aveam dureri groaznice de cap intr-un singur punct si nici acum nu stiu de la ce sunt,le mai am din cand in cand.

Nr vraciului din Cluj pt semne si alunite sunt 0753868240 si 0264458199, CHIRA TOMA.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Denisa, noi inca mai avem zile cand Raducu face kk moale, de fapt face un mixt, o parte tare si o parte moale. Sunt cateva alimente care ii provoaca kk moale, din ce am observat si testat pana acum: cartoful, pastaile (fasole nici nu indraznesc sa-i dau inca), pepene, strugurii abia am inceput de ieri sa-i dau...vedem cum va fi...

Am incercat atatea ca nu as sti sa-ti spun ce a fuctionat exact, poate toate la un loc...nu stiu.

Ideal ar fi sa puteti stabili exact diagnosticul, dar se pare ca uneori la copii asa mici e destul de dificil. Sunt utile urmatoarele analize, poate deja le-ai facut pe toate: proba de digestie, coprocultura, coproparazitologic, analizele de sange uzuale. Daca examenele copro ies negative, atunci e foarte utila proba de digestie, care iti va spune ce anume nu digera bine sau deloc. In functie de asta, poti face analize de sange suplimentare (pentru eventuale intolerante alimentare) si o ecografie abdominala, poti scoate doar anumite alimente, cele pe care nu le digera bine.

Poate i-ai introdus un aliment nou pe care nu ai observat ca nu l-a tolerat sau poate ca a ramas cu scaunul moale in urma unei viroze.

In functie de opinia medicului la care mergi, ar putea sa iti recomande sau nu un regim alimentar mai mult sau mai putin strict. La noi a fost strict. Cateva luni bune(aproape 5). Poate l-a ajutat, dar nu cred ca am facut bine ca l-am tinut atat de mult timp, pentru ca Radu ajunsese sa refuze orice mancare, mai putin LP-ul.

Niste suplimente enzimatice pot fi de folos, pentru ca ajuta digestia si chiar favorizeaza pofta de mancare si cresterea in greutate: Sanzyme, Kreon, mai sunt si altele, in functie de ce diagnostic se va stabili.

Noi am incercat si homeopate, care au dat rezultate bune vreo saptamana, dupa aceea am luat-o de la capat...

Apoi am mai primit un tratament cu Nexium, Kreon si Debridat, din care recunosc ca i-am dat doar pe primul, pentru ca pe celelalte i le mai dadusem si nu facusera minuni. Nexium l-a reglat din prima, i-am dat 21 de zile si dupa ce l-am oprit a reinceput vechea poveste. Nu a mai facut moale sau diaree, ci de fiecare data partail format si partial moale.

Nu i-am mai dat nimic de atunci, decat LP-ul fara lactoza. Si am inceput sa imi fac curaj si cu fructele crude, cu rosie, iaurt si altele laxative, pe principiul ca daca nu pun la treaba intestinele nu se va imbunatati nimic. In prezent suntem mult mai bine, dar nu refacuti complet. Ma gandesc sa mai merg la dr. o data sa vedem ce ne mai spune in stadiul asta, desi sunt satula de doctori, de analize etc.

Ultimul medic la care am fost mi-a spus sa ii dau sa manance de toate, inclusiv pepene, struguri. Cam asta fac, dar sunt departe de a-i fi reintrodus toate alimentele... Deocamdata mananca aproape toate legumele fierte (morcovi, telina, ceapa, ardei, dovlecel, rosie si f. rar mai incerc cu pastaile si cartoful, pe care nu le tolereaza bine inca), legume crude rosie si ceapa cate putin, ardei nu ii place, fructe ar manca orice, dar deocamdata ii dau mar, banana (inca ii mai dau...), afine, pepene rosu, acum struguri, piersica i-a dat chiar diaree...ma abtin sa-i dau pere. Daca nu ii dau cateva zile pepene, face kk normal. Nu ii pot da nimic cu zahar (am pus in pastele cu branza de cateva ori si a fost nasol).

Cred ca mai tare te-am bagat in ceata...

Tu ce recomandari ai primit de la medic pana acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

nexium inhiba, blocheaza receptori H1 d ehistamina.
puiutz,nu-s nebuna,dar fa-i totusi DAO.intoleranta la histamina se cheama.
e posibil ca strumful tau sa nu descompuna histamina.
reactiile lui sunt copy paste din copilaria mea.
acum poti sa ii faci analiza ca are peste 2 ani.
indica nivelul enzimei care descompune histamina, diaminoxidaza,de acolo DAO.
poate-s eu dusa.
asta daca exclude dins tart colonul iritabil,care ar trebui sa cedeze la tratament.
insa ce spun eu se manifesta cu:scaune moi, balonare,crampe.

Mergi la inceput