Bravooo Patricia!Hai Lalu, Oana, Gabi! (25)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Daniela, suna tare bine checul cu mere, n-am mai papat asa un sortiment, doar chec clasic. Deci o reteta ar fi binevenita! Poate il surprind pe sot la revenirea in bucuresti Bafta maine la eco, sa primesti numai vesti bune despre bebe!

Va ziceam miercuri ca am facut eco de 36 de sapt si e totul bine. Azi am mers la doctorita mea, sa-mi vada ecografia, si nu mi-a dat vesti prea grozave. Se pare ca am lichid amniotic in exces. Am valoarea afi de 27 cm, cand val maxima n-ar trebui sa fie mai mare de 18. Acest lucru trebuie monitorizat si ar pune probleme la nastere naturala. Deci cordonul infasurat e cea mai mica pb, mi-a zis ca daca ar fi vorba doar de cordon pot naste natural.

Mi-a zis si doctorita, imi spusese si medicul ce mi-a facut eco, ca de acum trebe sa raman in bucuresti si sa nu fac drumuri lungi prin oras sau sa stau mult in picioare. Deci sa ma menajez timp de 2 saptamni, dupa care orice se poate intampla.

Adevarul e ca incepusem sa simt ca obosesc de la cele mai banale chestii, iar aseara asa n-aveam aer, simteam ca-mi explodeaza burtica, s-a marit destul de mult in ultimele 4 saptamni. Deci lichidul in exces ar fi cauza.

Acum am recoltat si pt streptococul de grup B, acea bacterie care poate dauna nou-nascutului, am luat si o secretie, iar luni dimi merg sa recoltez sange si sumar de urina si urocultura.

Cu toate aceste analize, plus tot dosarul de analize de pana acum, ma voi vedea saptamana viitoare cu anestezistul si neonatologul, ca sa ma aiba in evidenta pt nastere. Tineti-mi pumnii, va rog, sa iasa toate bine!

Voi mai repeta ecografia, sa vedem cum e cu lichidul, pe 27 aug. In principiu, riscul cel mai mare ar fi sa se rupa membranele, caz in care fac cezariana de urgenta. Mi-a zis doctorita ca o pot suna la orice ora, cu orice nelamurire as avea. Daca pana acu faceam pe viteza, acu chiar ca ma pun in pat si nu ma mai ridic Vreau sa stea bebe Matei in burtica 2 sapt cel putin, sa iasa bine analizele, sa scada lichidul si sa nasc natural cu bine. Nu vreau multe, nu? Orice ar fi, sa-l tin in brate si sa fie sanatos

fericita 36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Stella, nu te demoraliza, stai linistita in pat cum a spus dr. si totul o sa fie bine...trebuie sa fie bine

lalu85 39+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici burtici!

bun gasit in noua casuta, sa fie plina de vesti bune si bebici sanatosi!
felicitari celor ce-ati schimbat saptamana si numai bine in continuare!...azi am implinit si noi 33s, ne bucuram de fiecare saptamana care trece si ne-aduce mai aproape de marea intalneala...
pupam burticile care au adus vesti bune de la dr si asteptam vesti la fel de la cele care merg la medic zilele astea!

hai lalu, tzitziri, gabi!!! ...sanatate mult fetelor si nasteri usoare! Doamne-ajuta!

eu am spalat hainutele, m-a ajutat mama la calcat (urasc sa calc), mi-a facut bulion, am pus draperie in camera lui bebe...mai avem de facut torsoanele si de pregatiti bagajul...brrrr...am emotii ... azi am plans umpic incercand sa-mi imaginez ziua in care va veni bebe, m-au lovit emotiile...

va pupic!


_
33+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Buna feteleor,

Tin pumnii pentru fetele care dau startul la nasteri , sa dea Domnul numai de vesti bune ca m-am saturat de cele rele

Ieri am bocit ca dupa tata cand am citit de Monica70, nu stia sotul ce sa imi faca, a zis ca nici nu ma mai lasa pe net daca eu citesc despre cazuri de cancer, moarte etc. of, of ce ti-e viata asta, nici nu stii cat iti este atza, ar trebui sa fim asa buni dar numai rautate in lume...

Bebelina mea misca foarte tare, saptamana viitoare ma duc la control, sa vb.mai in detaliu cu dr., am luat cam putin in greutate, am pus doar la burta si a slabit in rest, sper sa fie bine.
Sapt.viitoare voi face si dexametazona in caz ca voi naste mai repede sa aibe bb plamanii pregatiti pentru respiratie.

M-a facut sa rad despre subiectul "spaga" la maternitate , pai spaga este de ani de zile, spaga groasa nu mizilic, astia abia acum au aflat ? ha, ha, ha...

Eu cred ca voi face anestezie generala pt.ca rahie am facut la apendice si mi-a fost foarte, foarte rau... data trecuta nici nu am vb.cu anestezista, a venit o asistenta, am fost foarte bilersata, nici asistentele dr.mele nu le cunosteam , nu am stiut la cine sa cotizez si am fost foarte stresata... in timpul operatiei am baltit in tinctura de iod si m-am ars la noada incat 3 sapt.am fost rana , nu puteam sa stau in fund dar nici pe burta de la operatie... a fost horror, am zis ca de data asta imi pas bilet pe burta sa ma stearga...





Ramona - mami de Stefan - 27 aprilie 2009
+ 30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Am venit si de eu de la plimbare. Am fost prin parc pe la Unirii apoi am ajuns in Cismigiu si apoi prin parcul Izvor. Cred ca as putea adormi cu capul pe tastatura

Lalutz mic, lasa ca vine bebe repede repede si vor trece toate durerile. Cred ca ai maaari emotii

Dani, bafta maine! Sa ne dai si noua o poza cu Emma Pup! Chiar ar fi buna o listuta cu necesarul pentru bebe de acasica.

Stella, hai te rog, nu te mai gandi la ce zice doctorul, mai ai putin-putin! Sigur vei fi bine, chiar daca ar fi sa vina prin ceza

Elfica, sincer si eu tind sa cred ca este ceva putred la mijloc. Ei i-au zis ca ii fac anestezie totala pentru ca nu stiu ce ar putea gasi acolo... In fine, sper sa o rezolve ca e prea de tot toata nebunia asta prin care trece Drum bun si odihna placuta la Galati.

Ramona7575 sigur vei veni cu vesti bune de la doftor saptamana viitoare. Oricat de greu ar fi, pastreaza-ti optimismul

Corinuka pentru inca o saptamana mai aproape de a-ti tine bobocelul la piept!

Andreea, ma bucur pentru vestile bune! Sa o tii tot asa!

RamonaBM, ce dulce era Elisa, asa micutaaaa

Simonix, cum a fost la doftor? Ce face bobocelul?

Pingu mic imi da picioare, de fapt le scoate prin burtica de zici ca face concurs cu alien, care iese primul Cred ca ii e dor de titi pingu sa ii citeasca Eu inca sunt in curand ma voi inscrie in clubul insomniacelor Mi-e dor sa dorm pe burta!

33+ cu

-= Love life, live love =-

Blog de neuron insarcinat

Iulia va invinge cancerul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Multumesc, Lalu Nu ma grabesc sa-l scot pe bebe Matei, te las pe tine sa fii prima, cum s-ar spune De acum stau acasica, pana primesc dezlegare la plimbari

Acu, ca tot am primit vesti d-astea, mi-am organizat in sfarsit bagajul meu si al lui bebe, ca aveam chestii cumparate asa pe rand, dar nu le pusesem laolalta in bagaj. Daca stau 2 saptamani cuminte si merg la medlife sa nasc, nici nu voi avea nevoie de bagajel, dar sa fie. Mi-am facut pus in oridine si dosarul cu analize si acte.

Azi am cumparat si eu detergent si balsam de bebe, Sano Sensitive, mi l-a recomandat o prietena. Eu spalasem lucrusoarele de 0-3 luni cu detergent normal, dar vazand ca voi folositi special, am luat si eu La cursuri ni se spusese ca se poate folosi orice detergent, dar mai bine previn decat sa tratez. Deci ultima mea trebsoara va fi sa intind rufele, iar maine sa le calc si sa le pun intr-un sac, ceva, sa nu se puna praful pe ele. Imi sortez din hainute ce mai adaug la bagajul lui bebe si gata, sunt pregatita.

Ufff, asa m-a zgaltait ce mi-a zis doctorita, ca eu am fost ca o floricica pana acum, cu toate analizele ok in sarcina, dar stiu ca se poate si mult mai rau, asa ca raman optimista.

Apropo, alaltaieri am intrebat in vreo 4 farmacii diferite de pudra de baneocin si nu se gasea, nu se mai gasea nici saprosan. Dar azi am gasit pudra de baneocin in farmacia medlife, si se pare ca va reveni pe piata, daca inca n-ati achizitionat Mi-a mai zis o prietena ca a gasit in farmaciile Helpnet.

fericita 36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Simonix, acum 4 luni am descoperit ca am cancer la san si am o schema de tratament pe care trebuie sa o urmez destul de strict (cu calcul pe saptamani) Tot e bine ca nasc la 37 de saptamani, ca initial discutam macar sa ajung la 34...asa ca eu sunt super fericita ca am ajuns aici!

Baneocinul e pentru buricut?

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
36+


Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Da, Oana, e pt buric

fericita 36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Si noua ne-a zis de la maternitate sa dam cu Baneocin.
Pana cand am ajuns la spitalul de copii si ne-au zis ca au avut nu stiu cate cazuri cand pudra aia impreuna cu alte secretii au facut plaga si a fost foarte nasol (pentru copii).
Ei recomandau (de la IOMC) solutie de spirt diluat cu apa si dat in zona buricutului. Noi asa nu am avut probleme.Nu mai stiu proportia de spirt si apa, dar ei ziceau clar nu la baneocin...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
36+


Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Buna seara,

Vin si eu cu vesti asa si asa: bebelina isi mentine greutatea mai mica cu o saptamana, are 1700 g, partea buna e ca a crescut si nu s-a marit diferenta. Dar sta ff jos cu capul, nu a putut sa-mi masoare colul datorita acestui fapt. Abia miercuri ajung la dr mea care o sa verifice colul local. Cel mai probabil imi va recomanda statul la orizontala.
Maine facem 32 sapt, mai e asa mult pana la 37!of.
Sunt optimista si mai ales ma rog Maicutei Domnului sa o ocroteasca pe bebelusa !
Atat mai sunt in stare sa zic: Stella:nu te speria, indiferent cumse va naste bb , natural/cezariana important e sa fie sanatos! Si mai ales aproape ca esti la termen la 36 +. In plus, nasti la privat, in conditii superok, nu-ti face griji chiar o sa fie bine.

pe toate

Mergi la inceput