** Delfinasi jucausi la a doua aniversare (88)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:


Felicitari Baby!
Bun venit bebe Mara, blondina cu gura mare


La multi ani!

Raducu
Albert
Iulia
Victor Andrei
Miguel
Sasha
Victor Petru
Antonito
David
Iulia
Mara
Medeea
Ioana Maria


Sa fiti sanatosi delfinasi scumpi si sa aveti o copilarie frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

De azi suntem doar noi 4, au plecat bunicele, am avut pe rand cate una pana acum, si Bianca a stat acasa. De azi gata vacanta ei, merge la gradi, si ma ingrozeste ca peste 3-4 zile va fi cu muci si tuse cu siguranta, ca de obicei
Nu am avut treaba cu bucatareala, doar rufe puneam la spalat, dar de azi gata boieria.


Cu pedepsele, eu am procedat ca Irina Petrea, 3 avertismente, la al 4-a actionez. De ex. daca desenezi pe pereti, iti iau creioanele samd. Nu e efectiv pedeapsa asta, cred.
In schimb nu stiu cum sa o determin sa nu mai imprastie cu rea vointa pe jos jucariile. De ex. rastoarna cutia cu toate creioanele (marea ei pasiune acum e coloratul si modelatul cu plastilina), cum sa o fac sa puna jucariile la loc?

Nela - ma intrebai cum ne descurcam cu 2. Pai simplu, ca nu fac decat sa alaptez si cat doarme giza mica ma joc cu Bianca.
Noaptea fac de serviciu cu amandoua. Cand se trezeste Bianca, mi-o da sotul in brate, ca eu nu o pot ridica din patut.
Nu prea cere sa stea cu mine Bianca, daca vede ca alaptez, de obicei isi ia paturica si suzeta si vine si ea langa noi, o mangaie pe cap, o pupa.
Oricum nu am fost singura in casa cu ele deloc pana acum, am avut mereu un ajutor, pe Clara o tin in brate cand alaptez, iar apoi o pasez altcuiva daca e cazul, si eu stau cu Bianca.
Vom vedea cum ne vom descurca mai departe, oricum sunt mai relaxata.

Bianca e in faza nu/ nu veau/ ba nu, imbracat, schimbat pampers, prins parul cu urlete. Nu vrea baie, nu vrea afara, alergam dupa ea prin casa pt toate astea si le face cu urlete. Cam astea pe la noi..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

eeei, sarbatorim fete frumoase si cucuiete astazi!

la multi ani Medeea!! minune de fetita, cu personalitate sa cresti mare si sanatoasa !

la multi ani Mara, fetita frumoasa, sa ai o copilarie frumoasa alaturi de fratiorul tau si sa fiti sanatosi!!

la multi ani Ioana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

La multi ani MARA!!
La multi ani MEDEEA!!
La multi ani IOANA!!
Fete frumoase sa cresteti mari si sanatoase si vesele mereu!!



Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit doi anisori!!!

Poze petrecere 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

LA MULTI ANI, MARA!

LA MULTI ANI, MEDEEA!

LA MULTI ANI, IOANA!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_goga spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_vlad


La multi ani, Mara! Sa fii sanatoasa si sa ai o copilarie de!

La multi ani, Medeea! Sa fii sanatoasa si sa le faci parintilor tai viata frumoasa!

La multi ani, Ioana Maria de shoshika!



Anca, mami de bebelina MARIA (30.07.2010) si astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)

La multi ani si de la noi!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Antonito
David
Iulia
Mara
Medeea
Ioana Maria


LA MULTI ANI copii scumpi si dragi!!! Sa cresteti mari, sanatosi, sa umpleti casa parintilor de veselie!

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui rubia

socra-mea i-a zis sa doarma ca altfel vine bau-bau si i-am zis sa nu-i mai zica asta ca si data trecuta dupa ce am luat-o de la tara o sapt nu mi-a dormit bine noapte se trezea zicand ca vine bau-bau.


rubia, si tensiunea mea e mica (era, ca acum nu mai stiu, am ignorat-o) dar, dupa doar o gura buna de cafea, ma lua durerea de cap de nu stiam incotro s-o apuc . il am si eu pe tata cu probleme si operatii si tratamente in probl de circulatia/ingrosarea sangelui, stiu cat e de greu si cata incertitudine inseamna un astfel de diagnostic. eu sper sa nu fie cazul la tine, sa fie doar o oboseala pasagera si sa treaca repede si cu bine

cat despre bau-bau, Isa il iubeste! am gasit in cartea cu Cenusareasa si o sperietoare de ciori in decor si, pe vremea cand Isa punea degetul si eu ii spuneam ce e, sperietoarea de ciori a capatat numele de... bau-bau! Isei i-a placut atat de mult cum suna si multe zile a tot repetat razand prin casa, si acum cauta carticica sa ne arate unde e . daca ii desenez pe o foaie o fatza de asta gen emoticon zambaret cu 5 fire de par ridicate in cap, distractia e gata! poate daca ii desenezi si tu si ii explici ca ala e bau-bau si ca rade sau ca are chef de joaca, poate isi schimba... parerea. eu cred ca e foarte rau sa aiba copilasii la varsta asta frica de ceva, mai ales daca o si inducem noi


Isa (19 iunie 2010) si Maria (26 iunie 2001)

poze iulie 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Bine ai venit Mara, sa fii sanatoasa, norocoasa si cuminte!Baby, felicitari! Sunt convinsa ca e o frumusete blondina ta.

Sasha
Victor Petru
Antonito
David
Iulia
Mara
Medeea
Ioana Maria

Delfinasa mea e pedepsita din cand in cand. Nu ar sta la colt sau la perete. O duc 2 minute sa se linisteasca intr-o camera. Are ins aniste crize de nervisori, sa te tii. Nu se tavaleste pe jos (ca sora mijlocie care inca face crize dar rar ca a trecut de 3 ani) ci joaca tontoroiul in picioare fiind. Dar cata energie poate avea in ea sa topaie din picioare in cerc cu o frecventa asa mare.
Stie cand si de ce e pedepsita, stie ca trebuie sa se calmeze.
Avand doua surori mai mari a observat procedura. Ce ma mira e ca dupa 2 minute o intreb daca e cuminte si ea spune ca da, e calma. Ei, mijlocia daca e pedepsita dupa 4 minute tot "nu" spune , tot nervoasa este. Bon, deci fata stie ce vreau sa aud de la sora cea mai mare care acum e extrem de rar pedepsita dar a sesizat diferenta de comportament.
De curand am inceput cu 2 minute de pauza si nu consider ca e devreme. A inceput sa se cuminteasca cea mijlocie si cea mica sa sara calul. Ieri de exemplu desi i-am spus sa nu o loveasca pe Elisa i-a pus un scaun de lemn pe picior ca asa a vrut ea. Sau o trage pe Elisa de par. Daca Elisa o loveste e pedepsita, atunci corect este si Iulia sa fie.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Cu tigarile stau bine, bag zilnic...


hmmm, asta nu-i bine


Isa (19 iunie 2010) si Maria (26 iunie 2001)

poze iulie 2012

Mergi la inceput