sunt inca in soc...convulsie febrila

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

care ar fi acea analiza? la noi nu exista, nu se face oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

care ar fi acea analiza? la noi nu exista, nu se face oare?

scuze pt raspunsul intarziat acum am ajuns acasa
http://www.testangine.com/composition_kit.html
asta e

in general se gaseste in spitale nu stiu de ce medicii romani nu il au dar la cum se prescriu de preferential medicamentele si cam ce facilitati ofera distribuitorii de medicamente unora mie mie clar ca ar da faliment cu testele astea adio antibiotice pe banda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

merci, da, ar fi foarte util ca medicii sa aiba la cabinetele private cel putin aceste kituri de depistare rapida.

Si nu, totusi nu cred ca medicii sunt dornici sa prescrie antibiotice cu orice pret, cel putin nu dr la care mergem noi, intotdeauna pana acum, de cate ori ne-am dus la consult nu am plecat direct cu reteta de antibiotic decat o singura data, in rest, a amanat antibioticul pana a vazut incotro evolueaza copilul.

Totusi, acum imi dau seama ca exista aici in oras un laborator care are un kit de depistare rapida a infectiei streptococice, dureaza 8 ore pana dau rezultatul, ceea ce e totusi ok fata de 4 zile cat dureaza sa primesti rezultatul la un ecsudat in general.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Dureaza 5 minute asta e frumusetea ca te duci cu copilul si pleci cu reteta sau nu
Am zis unii medici nu toti
Si aici nu l fac intotdeauna uneori am simtit ca e foarte rau ca nu e simplu virus la ai mei si am insistat sa l faca . Cand erau foarte mici intrau la analiza de urina instant
Uneori se vede dupa culoarea gatului un medic experimentat poate asta nu mai zic ca ii apuca mereu in wk cand nu era medicul pediatru si directia urgente


Deci in nici un caz nu lasi copilul 5 zile si in nici un caz nu lasi febra sa treaca de 39
Cum am zis la mine functioneaza baia calduta copresele sunt neplacute pt ai mei in apa le place oricum si nu conteaza ca e la miezul noptii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Dorsilla,

medicul a procedat bine. 3 zile se asteapta sa vada daca organismul lupta cu virusul/infectia.
Mie mi s-a intamplat cu fetele sa aibe infectie bacteriana, dar rezultatele la analize au venit cand deja infectia era pe trecute. Febra incetase si organismul reusise sa invinga boala. Dupa experienta asta, am devenit mai relaxata si m-a preocupat mai putin daca e viral sau bacterian.
Ultima experienta mai stresanta a fost cand fetita cea mare mi-a facut 5 zile febra 39-40, doar seara. Starea generala era extrem de buna si asta m-a determinat sa nu ma panichez si sa fug la urgente. In a 6-a zi era fresh fara picatura de antitermic si antibiotic. Dupa experienta asta au urmat viroze rar si doar cu o noapte febra 39, fara muci si tuse. Nici nu se compara cu situatia de anul trecut, pe vremea asta cand la fiecare raceala avea Ral-uri/wheezing/dispneeie si tuse cat cuprinde. E drept ca homeopatia i-a ridicat imunitatea in felul asta. Si cu prima granula primita (dilutie foarte inalta) organismul ei a inceput sa produca febra mare dar de atunci nu a mai avut RAL-uri pulmonare.

Asta e experienta mea, dar rog mamicile cu puiuti micuti sa nu aplice regulile de mai sus. Fetita mea are 4 ani jumatate si ii cunosc foarte bine organismul. Dupa experientele avute, stiu cand e de mers la urgente si cand nu. O mamica incepatoare, sa asculte doar de sfatul medicului.
Eu am trecut prin multe cu fetita mea, mai ales dupa anul de cortizon inhalatoriu cand imunitatea a ajuns sub limita acceptabila. Acum, multumesc lui Dzeu, se pare ca homeopatia a reusit sa inlature efectul cortizonului si copilul meu si-a redobandit imunitatea pe care o avea inainte. E drept, ca mergem si pe o alimentatie 100% naturala, fara E-uri, zahar si fara produse din comert, totul facut in casa, totul coltivat in gradina proprie si produse animale de la animale crescute pe principii corecte.
La momentul acesta, am incredere in imunitatea ei si chiar daca ar face 5 zile febra 40, dar cu stare generala buna, nu as merge la medic.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

exact, si pt mine starea generala a copilului e indiciul de baza, de data asta m-am ingrijorat pt ca chiar se simtea rau de tot, zacea zi si noapte, nici la tv la desene nu isi intorcea capul...si am tinut sa inteleaga dr asta....Altfel, in iarna l-am tinut 5 zile cu febra mare in puseuri insa intre ele se simtea ok, se juca, vorbea si radea si..nu-l durea gatul, si nimic altceva, asa ca am rabdat 5 zile si i-a trecut fara antibiotic intraadevar, dar acum n-a mai razbit fara antibiotic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

medicul pediatru la care merg cu fetita mi-a spus la un moment dat ca isi poate da seama daca infectia in gat este virala sau bacteriana, in functie de cum arata amigdalele si limba; a spus ca limba rosie, lucioasa, curata e semn de infectie virala, pe cand limba incarcata cu depuneri albicioase + aspectul amigdalelor = infectie bacteriana. in plus, in infectia bacteriana, secretiile nazale si cele din gat (expectorate prin tuse) sunt verzi, abundente, cu consistenta aproape gelatinoasa, uneori apar si secretii la ochi, iar febra cedeaza mai greu sau deloc la antitermice, ajungand rapid la pragul de ingrijorare - 39 grade celsius.

Mergi la inceput