sunt inca in soc...convulsie febrila

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

multa sanatate eu cand simt ca antitermicul nu mai face fatza ii bad in cada in apa multa cam la 37 38 de grade



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

si eu m-am saturat de zicala asta cu "febra e buna, e mecanismul de aparare al corpului, lasati copilul cu febra cat mai mult"

numai acum 2 saptamani l-am avut pe asta micul cu 40.4 nici mai mult nici mai putind decat 5 zile....s-a chinuit extraordinar, cu frisoane puternice si cu stari de moleseala, ameteli de nu se putea duce nici la baie fara sa se tina de pereti sau de mine, cu o durere absolut crunta in gat. Ei bine, a 4-a zi i-au dat antibiotic pt ca avea puroi de i se vedea la simpla deschidere a gurii, ii imbracase amigdalele pur si simplu, nu besicute, ci depunere alba, vorbea greu de parca avea galuste-n gat. A slabit si s-a deshidratat, febra nu i-o puteam scadea eficient decat cu algocamin, dupa care transpira ingrozitor de rau. Pai...la ce i-a folosit tot chinul ala 5 zile? nu mai bine-i dadeam eu antibioticul de cand a zis ca-l doare gatul rau prima oara si de cand a facut 40.4 prima data? De ce am mai asteptat 4 zile si 4 nopti lungi si grele de chin in care n-a dormit, n-a mancat, nu a baut decat cate o gurita de apa, nu s-a jucat, si nici nu s-a putut ridica din pat de rau ce se simtea??? La ce i-a folosit febra in toate aceste zile? Iar cu homeopatia....zahar, apa si multa autosugestie, care autosugestie este o putere in sine. Pana nu a luat antibiotic nu l-am vazut ridicat din pat si nu s-a scuturat de puroi. Asa ca vreau sa spun, in concluzie, ca uneori trebuie ca mamele sa-si asculte instinctul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Dorsilia, sa nu intelegi ca te contrazic, din contra, te inteleg perfect.
Logica ar fi cam asa: se asteapta 2-3 zile pt a vedea daca organismul invinge singur germenul. Pt ca daca tot dam antibiotic la prima durere, primul puseu de febra, ne trezim ca dam candva cu nasul de un microb mai periculos si care nu mai moare nici cu naiba pt ca noi suntem obisnuiti cu toate antibioticele.
Parerea mea (nu-s medic) ca in privinta copilasului tau a fost o greseala a medicului, cred ca trebuia bagat mai repede antibioticul.
Eu stiu de la pediatra mea ca o febra mare, cu frisoane, care nu cedeaza la nimic , plus ganglionii mariti (pe care sigur i-a avut) e infectie bacteriana si se cam da antibiotic.
Ceea ce vreau sa spun e ca inteleg si sunt de acord cu a astepta o zi , doua pentru a vedea evolutia inainte de a da antibioticul dar nu 5.
Pe noi cand ne trimite acasa fara antibiotic (i-am dat de ff putine ori)discutia se incheie in felul urmator : "la cel mai mic semn de agravare te intorci. Daca nu, la control peste 2-3 zile"
Asa ca repet, consider ca medicul a gresit daca a asteptat atat in conditiile expuse de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Dorsilia, cred ca as fi gandit exact ca tine si imi place si explicatia rianei. Ideea e ca mi s-a insuflat frica de febra si urmarile ei, iar mie nu-mi place sa fiu condusa de frica in nimic din ceea ce fac.

Mi-a venit puiul acasa si deja duduie peretii de tropaiturile lui si de pasareasca lui vesela. fara el era tare straniu. Inca mai am in fata ochilor imaginea aia de cosmar cand nu mai respira. Are branula la picior din pacate si nu poate alerga ca isi pierde echilibrul. Ampicilina injectabil 4 zile si sa speram ca trece. Acum ne putem concentra si pe botezul Marei.

Si iar ca sa vedeti ce face frica..eu care ii las cat se poate de dezbracati, care "nu cred in curent", care ii dau sa bea de la frigider, azi m-am trezit ca o infofolesc si pe Mara, ca ii pun caciulita "ca a facut baie", ca incalzesc biberonul lui Vlad... cum mai calim noi copiii astia? uofff....

Multumesc ca mi-ati povestit din peripetiile voastre...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dorsilia, imi pare rau ca a patit asta baietelul tau:(. Dar e clar ca o febra peste 40 nu e ok, daca nu scade cu antitermice nu e ok, daca e insotita de stare generala proasta nu e ok...La asa febra trebuia consultat din prima zi si ma gandesc ca a fost: atunci nu se vedea nimic la amigdale?
Si mie imi era si imi este in sinea mea frica de febra, dar incerc din rasputeri sa raman rationala. E un lucru bun ca organismul sa reactioneze prin febra atunci cand corpul are o infectie, fiindca asa lupta cu ea. Dar eu personal stiu ca "lupta" nu e indicat sa se desfasoare de una singura decat pana la 38-38.5 grade, dupa aia trebuie ntervenit cu antitermic, daca in 3 zile nu scade nu e virus etc. Fiica mea pana la 3 ani si aproape 4 luni nu a luat niciodata antibiotic (nu ca n-as fi vrut eu, nu i s-a prescris, avem o pediatra foarte relaxata) dar nici probleme n-a avut. O singura data a facut febra 39.9 (rectal), noaptea, dupa ce cu 1 zi inainte avusese tot in jur de 39 si fusese molesita. Dar dupa antitermic si administrat lichide i-a scazut, intai o liniuta, doua, iar cand a ajuns la 39 a cerut gummt bear si a tras o tzopaiala in puterea noptii de duduia blocul...
In fine, eu zic ca nu trebuie mers nici pe groaza si sarit cu antitermice de la febra 37.5 si cu antibiotic de la 38 sau din prima zi nici pe ideea ca "lupta corpul singur" si lasat in voia "naturii" pana la 40 si alte simptome care arata clar ca e mai mult decat o raceala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Andrushka, incepand sa te porti ca si cu niste flori de sera nu rezolvi nimic, dimpotriva, tocmai copiii infofoliti racesc mai des fiindca transpira si dupa aia stau cu transpiratia aia in frig, in carucior...Revino-ti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Ce vreau sa spun este ca desi am incredere in dr. si am dus copilul la dr dupa primul puseu de 40.4 (n-a facut din prima 40, a inceput cu 39 ce se putea controla bine cu cate un paracetamol/zi, stare generala buna, o usoara jena in gat abia a doua zi, febra discontinua, doar dimineata si seara doar, in rest ok dar oarecum subfebril, abia a treia zi a ajuns la durere de gat mai puternica si febra 40.4, ganglioni inflamati), totusi, medicul cata vreme l-a vazut pe 2 picioare si fara o stare generala alterata, desi cu galnglioni, fara dureri de gat crancene (starea lui s-a alterat progresiv dupa primul consult). Dupa primul puseu de 40.4, pai numai asa a tinut-o, si oar algocalminul i-o scadea, dar indiciul pt mine de baza a fost starea lui generala alterata tot mai rau. Efectiv NU se mai ridica din pat iar cand se ridica sa mearga la toaleta se invartea casa cu el de ametit ce era, nu putea merge drept, si la medic cand l-am dus iar de la masina pana-n cabinet, sustinut. Insa dr a zis ca nu arata prea rau si ca atata vreme cat raspunde la intrebari nu tre sa ne panicam. Normal ca e ametit de la febra, normal ca e slabit ca nu putea manca. Mie insa imi era tare greu sa il vad asa, lesinat si suferind. Poate ca puroiul in gat trece si de la sine, nu stiu, nu am habar (am auzit ca in Germania se trateaza doar homeopatic si trece cu Hepar Sulfur), se zice ca in vreo 2 saptamani. Eu nu m-am dus la un reconsult la dr cu ideea fixa sa-i cer antibiotic, am dus copilul pt ca starea lui in a 4-a zi de boala (virala sau bacteriana sau de care a fost) NU dadea deloc semne de imbunatatire ci de agravare. ceea ce ma ingrijora. Si peste antibiotic a mai facut febra o zi jumate totusi nu 40, iar gatul dadea semne de imbunatatire deja dupa 2 zile de tratament. Dupa 3 zile amigdalele se curatasera de puroi complet si isi revenisera la forma initiala, ganglionii idem. Deci e clar ca nu a fost ceva viral. Si asta am intuit eu din prima, numai ca dr. nu era convins ca e ceva bacterian si a vrut sa astepte sa vada. Eu deja cam stiu cum face cand e viral si cand nu, de aia si ziceam ca mama isi cunoaste copilul cel mai bine. Asta micu al meu de frica cand intram in cabinet cu el se anima un pic pur si simplu, nu mai era flescait, si cum ieseam cu el de la dr cum se flescaia, motaia in scaunul de masina pana acasa...asa ca dr mai ca nu credea cand ii spuneam ca zace la pat si frisoneaza. Totusi e nevoie de dr sa ia in considerare si sa aiba incredere si in ceea ce observa parintele atunci cand stabileste metoda de tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

Sa ma ierte D-zeu dar pe asta nu am mai auzit-o !!
Cu febra 39-40 de 4 zile, slabiciune , spunem ca e bine pt ca "inca vorbeste " !!
Nu ma iau de tine, nu vreau sa creez polemici, e atat de greu ca parinte sa nu faci ce spune medicul. Cum poti sa ai garantia ca alegi corect ?
Insa modul de abordare al medicului tau, mi se pare ca seamana un pic cu ruleta ruseasca. Daca nu a fortat situatia, rog fetele medici sa ma corecteze.
Ca o informatie suplimentara: peste antibiotic febra poate face si pana la 3 zile. Dar daca in ansamblu starea se vede ca se imbunatateste, insemna ca antibioticul lucreaza.
Daca se agraveaza sub antibiotic, nu e antib potrivit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Cred ca nu mai e un dubiu pt nimeni ca la fiecare afectare a copiilor ma dau cu capul de pereti si pe langa ca-i duc la dr. imi storc creierii sa pun si eu cap la cap simptomele, ii observ cu atentie ca sa stiu sa dau informatii cat mai corecte la dr., sa nici nu exagerez dar nici sa nu minimalizez semnele date de copil. De aia imi si notez evolutia temperaturii, cat de rapid scade si in cat timp creste la loc, daca frisoneaza sau nu, daca transpira dupa antitermic sau nu, la care antitermic reactioneaza si la care nu....oricum de cand am copiii eu stiu una si buna (din observatii personale intarite si de spusele dr.) in ce priveste diferenta dintre o infectie bacteriana si una virala:

- la infectiile virale febra mare debuteaza brusc si cedeaza relativ usor (max 30-40 min) la antitermic, starea generala a copilului e buna intre episoadele febrile; adeseori se asociaza si rinoree, stranut repetat, jena in gat care cedeaza in 24-48 de ore de la sine, ochi injectati, congestie nazala; febra revine cu o oarecare regularitate timp de 3-4, max. 5 zile dupa care cedeaza

- la infectiile bacteriene febra are un caracter mai insidios, incepe cu valori mai temperate, initial starea generala e ok chiar si cu febra, nu-s prezente simptomele de mai sus (secretii, congestie, stranut), febra revine insa fara un "orar", poate ca la inceput sa apara numai dimineata si noaptea, cedeaza tare greu la antitermicele obisnuite (paracetamol, nurofen) impunandu-se deja algocalminul in ultima instanta, frison puternic, stare generala alterata puternic, apatie maxima, si ce e mai rau, ca dupa 3-4 zile nu se mai opreste la 39.5 si bate 40.3-40.4 de 3-4 ori pe zi in mai putin de o ora de nu mai stii pe ce sa pui mana sa o scazi

ar fi foarte bine sa existe o analiza de sange rapida care sa spuna clar daca copilul este "atacat" de un virus sau bacterie ca sa se instituie tratamentul mai repede, pt ca, cum am zis, rareori bacteriile sunt invinse de corp fara ajutor extern. Micul meu pana nu a luat augmentin nu s-a ridicat din pat si nu i-a dat pace febra, il tinea numai in 40, apoi dupa prima doza nu s-a mai ridicat decat la 39.5 ceea ce pt noi era deja ...usurare ...


aa si sa nu uit, cand e ceva viral, la 2 zile dupa ce baiatul e cu febra si evetual muci incepe si buburuza mica sa dea semne ca "a luat", in felul ei e drept, dar e si ea afectata. asa ca la faze virale e stereo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Nu mai dati algocalmin la copii pana si in Ghana e interzisa comercializarea lui in SUA e din 73 interzis in Belgia e trecut la otravuri si are pe eticheta un cap de mort

Verificare infectiei se face cu o simpla analiza la noi dureaza 5 minute sa se vada daca e bacterian sau viral



Mergi la inceput