aspirante optimiste(803)!Felicitari maria-r!!!!!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankcta spune:

k Am notat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Da, la Synevo merge si fara recomandare, doar te duci la receptie, spui ce vrei, platesti si iti recolteaza. Analizele de trombofilie (mutatii genetice) nu sunt gratuite nicaieri, costa intre 800 si 1500 ron in functie de laborator, e vorba de separare ADN se lucreaza doar in strainatate. Eu tocmai am facut MTHFR la Synevo, 270 ron rezultatul il primesc in 10 zile lucratoare.
Aveti grija cu vitamina E. In spermogramele proaste face mai mult rau decat bine, dupa cum veti vedea scris clar si pe prospect (excesul cauzeaza oligospermie) si de aceea nu se ia decat 10 zile pe luna.

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Am inteles.
Analizele facute la Medlife nu sunt gratuite dar sunt platite de companie in functie de tipul de abonament, iar eu il am pe cel Business, care are la recomandarea medicului lor o serie de analize platite. Acum sunt la birou si nu stiu exact ce analize am facut pt trombofilie, dar ma uit diseara.
Referitor la Vit. E, in cele 6 luni lua doar 10 zile pe luna, la 400 mg capsula daca imi amintesc eu bine acum.
O sa ne programam cat de curand sa refacem spermograma, cel mai pb ca la Gynera.
Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionescu.isa spune:

Citat:
citat din mesajul lui moni05

Citat:
citat din mesajul lui ionescu.isa

Buna dimineata!! Fetelor, aseara s-a intamplat o minune: m-a sunat fostul sot si a spus ca regreta tot ce a zis si ca in ceasta prioada (peste un an) s-a gandit doar la mine...M-a rugat daca ne putem intalni azi...Eu totusi vreau sa am un copil cu el dar nici nu indraznesc sa sper la ceva asa de frumos. Voi ce ma sfatuiti?

Isa cam complicata situatia. Parerea mea este sa pasesti cu multa prudenta mai departe, daca vreti sa o luati de la capat.
Voi sa inteleg ca ati si divortat.
Din punctul meu de vedere un om care te lasa la greu, dupa ce ti-ai pierdut fratii si sarcina, fara sa aiba rabdare sa iti revii psihic, sufleteste si fizic (caci trupul sufera in tandem cu sufletul si somatizam) nu este un om de incredere si pe care te poti baza.
Iar cand intemeiezi o familie trebuie sa stii ca te poti baza pe celalalt la bine si la rau, no matter what, fara teama ca va fugi imediat ce nu ies lucrurile asa cum se asteapta sau cand da de greu.
Nu zic ca oamenii nu se mai maturizeaza, se mai dau cu capul de perete e posibil sa se mai trezeasca.
Sunt convinsa ca il iubesti in continuare mult din moment ce vrei sa ai in continuare un copil cu el.
Eu in locul tau l-as tine pe jar un timp, nu i-as ceda, si i-as spune clar ca ceea ce a facut inseamna lasitate si egoism si ca trebuie sa iti recastige increderea pe care ti-a spulberat-o parasindu-te.
Succes! Ai grija de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionescu.isa

Buna dimineata!! Fetelor, aseara s-a intamplat o minune: m-a sunat fostul sot si a spus ca regreta tot ce a zis si ca in ceasta prioada (peste un an) s-a gandit doar la mine...M-a rugat daca ne putem intalni azi...Eu totusi vreau sa am un copil cu el dar nici nu indraznesc sa sper la ceva asa de frumos. Voi ce ma sfatuiti?


Vai de mine Isa...
Ai avut o viata ca o telenovela
Si inca ai...
Eu zic sa fii prudenta...
Un om care'si da seama tocmai dupa un an ca te vrea totusi pe tine
Nu are tocmai cele mai sincere intentii...
Eu iti urez mult succes si sa dea Domnul sa ti se linisteasca si tie apele ca prea ai mai suferit


Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionescu.isa spune:

Moni, multumesc de sfat...Eu ma gandeam sa fac un copilas cu el si apoi am unde sa-mi canalizez toata dragostea, cu el sau fara el in viata mea. Daca va dovedi ca s-a schimbat cu adevarat il voi primi mai tarziu ca sot in viata mea...cam asta as vrea sa fac. Ideea e ca am ramas o data insarcinata cu el, dar nimeni nu a putut sa ma lamureasca de ce n-am mai reusit sa raman iarasi, dupa ce s-a intamplat ce s-a intamplat. toate analizele erau ok si la mine si la el. Vad aici ca fetele fac fel si fel de tratamente si ma gandeam sa incerc si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionescu.isa spune:

Monique, macar pe el il cunosc,daca pot spune asa...Imi este si teama sa incerc o noua relatie cu cineva, in urma careia sa sufar poate si mai mult. La inceput, pentru o perioada totul e super frumos cu cineva nou...dar apoi??Eu stiu multe cupluri care s-au reunit dupa despartire si acum au o viata minunata. . Oricum, am zis ca il voi accepta ca sot din nou daca va dovedi cu adevarat ca regreta...Am 29 de ani si timpul trece...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Tocmai isa, ca pe el in cunosti si ti-a aratat deja ca nu e bun pentru tine. De ce sa iti fie frica sa incerci o relatie noua cu un om mai bun? Crezi ca mai bun nu gasesti?
Stii parabola cu broscuta? Sper ca nu vrei sa ajungi asa.
In clipa asta ai toate sansele sa iti traiesti viata si sa faci un copil cu un barbat care sa te iubeasca si sa iti fie alaturi la bine si la rau. De ce sa-ti pui singura piedici?
Nu e cel mai fericit lucru din lume sa cresti singura un copil. E mai bine sa-l cresti alaturi de tatal lui, cu conditia sa te poti baza pe acel om. De aceea trebuie sa alegi cu grija. Si deja e evident ca fostul nu e bun pentru acest scop. Mergi mai departe, daca nu vrei sa mai pierzi inca cativa ani din viata langa el? Daca nu o sa ramai gravida in urmatorii 2 ani sa zicem, de cate ori crezi ca iti va reprosa asta si cat va dura pana te va parasi din nou si vei suferi iar ca data trecuta? De ce sa nu fii cu un om care te iubeste indiferent daca faci sau nu copii? Poate tocmai de-aia nici n-ai mai ramas gravida cu el, ca nu era omul potrivit pentru tine si Dumnezeu ti-l va scoate in cale pe acel om potrivit care merita sa fie tatal copilului tau.

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu nu cunosc nici un cuplu care sa se fi impacat dupa o despartire si totul sa fi mers bine pentru mult timp. Doar pe perioade scurte dupa care s-a ajuns la aceleas certuri, aceleasi nemultumiri, aceeasi nefericire. Ciorba reincalzita...
Eu una nu m-as impaca niciodata cu un fost pentru ca eu nu-s genul care sa ma despart la prima cearta. Intai incerc tot ce e posibil ca sa fie bine si cand am ajuns la capatul puterilor pun punct final. Stiu ca daca m-as impaca si dupa aceea as ajunge in scurt timp in acelasi impas pentru ca problemele nu s-au rezolvat, doar s-au ascuns sub covor si cand vor reiesi la suprafata cu atat mai dureros va fi. Exact, ai 29 de ani si timpul trece in defavoarea ta. Tocmai de aceea nu vad de ce sa-l pierzi cu un om cu care stii deja ca lucrurile nu au mers. Si daca nu au mers pana acum sansele sa mearga de acum inainte sunt mult prea mici. Risti sa pierzi timp in loc sa il castigi.

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramayanaa spune:

buna fetelor
bun venit fetelor noi

n-am mai intrat cateva zile, am avut nevoie de un pic de detasare, sa diger faza cu testul meu fals pozitiv...am trecut peste, mai repede decat m-as fi asteptat.

o iau acum de la capat, cu o clinica noua de specialitate, am fost luni la o prima intalnire, am fost si eu si sotul foarte multumiti de doc, e un om tare cald si sufletist si ne-a explicat foarte in detaliu planul lui...am avut analize recente facute, le-a luat in considerare, mai face si el unele suplimentare si luna asta ma urmareste fara nici un tratament, adica sa vada daca ovulez, profilul progesteronic, facem un test postcoital si apoi in septembrie avem programare sa discutam rezultatele si sa vedem ce e de facut...in mare ma asteapta o serie de 6-8 stimulari, iar daca nu iese trecem la fertilizare...cel mai tare ma bucura faptul ca sotul a fost multumit si incantat de medic, ca cei la care am fost pana acum ne-au dezamagit rau de tot...sotul a dat si el proba pt ceva analize suplimentare la spermograma, ca in cea din iulie nu era facuta mobilitatea la 24 de ore...luni am deja programare pt eco de ziua 11 si apoi vedem cand facem testul postcoital, a zis ca in functie de folicul poate ca declansam ovulatia, dar mai mult nu, luna asta...

Mergi la inceput