Diaspora nu mai conteaza ...???

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Laura cum adica suna prapastios?
Chiar e nevoie sa ne alegem titlurile ca sa nu sune rau sau prapastios din diverse puncte de vedere? Acesta este sectiunea de discutii politice .
Chiar cred ca esti prea suparata inutil. O noapte buna iti doresc.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Cu riscul de a o enerva iar pe Laura mai intreb odata ca nu sunt dumirita: deci diaspora va putea vota in continuare la Ambasada ca pana acum doar ca votul nu va conta in numaratoarea finala? Adica daca tot nu ai ce face plimba-te sa votezi asa de fun sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_alinus

Cu riscul de a o enerva iar pe Laura mai intreb odata ca nu sunt dumirita: deci diaspora va putea vota in continuare la Ambasada ca pana acum doar ca votul nu va conta in numaratoarea finala? Adica daca tot nu ai ce face plimba-te sa votezi asa de fun sau cum?


nu, de contat conteaza la numaratoarea finala, dar nu este luat in calcul initial..ei au un numar de cetateni pe liste inainte de inceperea votarii, tu nu esti pe lista asta, ca nu ai domiciliu un romania cand vei vota vei di trecuta pe o lista speciala (care este suplimentara si se completeaza cu cetateni in timpul votarii), la final votul tau se numara la pro sau contra dupa cum ai votat, dar nu modifica numarul cetatenilor de pe lista de intrare in votare, ca tot fara domiciliu in romania esti (asta daca esti, daca ai domiciliu in romania si afara i-ai fentat)

cand se verifica cvorumul votul tau nu intra in calcul...asta e
adica degeaba ai votat tu acum, ca tu nu ajuti cvorumul...sau degeaba nu ai votat ca tot nu influentezi cvorumul

dar din cate am inteles eu asta nu se intampla nici pana acum,

pana la urma eu nu pricep toata zarva si balamucul, daca votantii aia nu sunt pe lista de cetateni votanti cu domiciliu in romania nu ai cum sa scazi numarul lor din acea lista...simplu ca buna ziua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

daca am inteles bine, inca (cuvantul cheie aici este inca) poti vota/esti considerata la alegerile prezidentiale si parlamentare (ultimele ar trebui sa se "intample" in toamna). la locale nu contezi iar la referendum depinde pe cine intrebi. asta am inteles eu, s-ar putea sa ma insel.
votul in continuare la sectia de votare stabilita de ministerul de externe de la momentul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Io nu pricep eunice, respectam legea la cvorum desi nu e clara dar nu respectam legea ca listele se actualizeaza inainte de referendum cu x zile, ai Y ore sa le contesti si dupa aia daca nu ai facut-o alea sunt listele. De ce amplicam dubla masura in interpretarea unei legi.
Personal nu m-am agitat in 2008 pt ca eram in RO. Ma agit acum pentru ca sunt in afara de ceva vreme dar intamplator in ziua referendului eram in buza sectiei de votare din RO si nu m-am dus pt ca nu am avut chef sa fac cvorum.
Am buletin in RO, dar sunt un Roman care lucreaza in strainatate, locuiesc in strainatate si tot nu vad cum intrebatul vecinilor ar putea sa ma scoata din lista electorala. Daca aveam chef sa votez , votam linistita in RO in ce sector oi fi locuit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

si daca eu stau la mama draculului dar inca am proprietati in Romania si platesc taxe si impozite, am pasaport romanesc si buletin la fel de romanesc valabil de ce nu as conta la numar?
ia sa vad pe ce cale legala ma scoate pe mine din lista pe motiv ca a zis vecinul vasile ca nu mai stau acolo.

Marina


daca ai buletin valabil inseamna ca ai pe el adresa in romania, rezulta contezi la cvorum, te afli pe lista permanenta din raza de resedinta...dupa cate stiu eu, romanilor cu domiciliul in strainatate buletinul le e retinut la ambasada (daca declara la ambasada ce si cum, stiu de la niste prietene care sunt si cetateni suedezi)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

tema de casa pentru toti diasporezii suparati ca nu sunt luati in calcul la cvorum (dar numai pentru cei care nu au ci romanesc cu adresa si tot ce trebuie):

deoarece la cvorum se ia in calcul numarul total al votantilor, stabiliti un algoritm de calcul prin care "statul roman" sa poata deduce cati romani cu drept de vot se afla inafara granitelor, demonstrati practic corectitudinea calculelor si dati rezultatul lor cu precizie de plus/minus 3%

indicatie: rezultatul e musai sa fie numar intreg

e la fel de nedrept pentru cei ce voteaza ca si pentru cei care nu voteaza...poate boicoteaza oamenii, daca acum a fost ok si corect boicotul de ce sa nu se aibe in vedere corectitudine lui in orice alta ocazie, prin urmare sa li se respecte dreptul la cvorum si al celor care absenteaza de la vot (ma refer numai la cei din diaspora...ca aici e agitatia mare cu dreptul la cvorum)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Agitatia e mare la diaspora in materie de cvorum pentru ca pcr inca nu a gasit o metoda sa excluda domiciliatii din ro din cvorum ( - buletine expirate si femei divortzate). Daca o gaseau se agitau probabil si romanii 100% ca nu stiu cum sa ii numesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

tema de casa pentru toti diasporezii suparati ca nu sunt luati in calcul la cvorum (dar numai pentru cei care nu au ci romanesc cu adresa si tot ce trebuie):

deoarece la cvorum se ia in calcul numarul total al votantilor, stabiliti un algoritm de calcul prin care "statul roman" sa poata deduce cati romani cu drept de vot se afla inafara granitelor, demonstrati practic corectitudinea calculelor si dati rezultatul lor cu precizie de plus/minus 3%

indicatie: rezultatul e musai sa fie numar intreg

e la fel de nedrept pentru cei ce voteaza ca si pentru cei care nu voteaza...poate boicoteaza oamenii, daca acum a fost ok si corect boicotul de ce sa nu se aibe in vedere corectitudine lui in orice alta ocazie, prin urmare sa li se respecte dreptul la cvorum si al celor care absenteaza de la vot (ma refer numai la cei din diaspora...ca aici e agitatia mare cu dreptul la cvorum)



enuntul tau ii cam confuz, solutia-i simpla. te duci la Gheorghe si-l intrebi :

-yo, Gheorghe, vecinu' Vasile-i acasa?
-nu-i ba, da-l dr..cu, ii dus la munca-n Italia
-esti sigur, sigur?
-da, ba l-am vazut ieri da-i sigur dus la munca
-atunci il scot da pa lista daca te-a suparat, da-l dre... da' tanti Leana din capu' ulitei e-acasa?
-a murit saraca, D-zeu s-o ierte...
-pe ea o mai las ca voteaza cu noi, oi scoate-o mai incolo daca vine hartie de la centru ...
etc

si nu da cu virgula ca nu pleaca doar piciorul lui vasile de pe lista ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Hai sa discutam pe concret. La alegerile locale cvorumul era reprezenant de 18,2 milioane de locuitori. Acesta reprezenta 100% din electorat.
Cei 18,2 nu cuprindeau cetatenii romani care domiciliaza in afara Romaniei si numai au buletine si au mentiunea pe pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate ( cam 490000 ). Acum la referendum au fost tot 18,2 milioane de locuitori care insemnau 100% daca se prezentau la vot toti. Sa zicem ca au fost oamenii constiinciosi si -au prezentat toti. Deci 100% . Acum insa ce te faci cu cei din afara se prezinta si ei toti la vot . Vom avea 18,2 persoane cu drept de vot si 18.7 milioane de voturi. Deci prezenta de peste 100%. Unde este matematica ? Am uitat-o?
Si acum unca un aspect in afara tarii mai exista persoane care au inca buletin romanesc. Exemplu eu si sotul . adresa din buletin este la casa noastra din Romania - proprietate personala. Deci eu figurez pe listele electorale de acolo. Daca cineva se va duce acolo nu va gasi pe nimeni si daca vor intreba vecinii ei vor spune normal ca acolo nu locuieste nimeni , deci ma vor taia de pe lista. De ce? Atata timp cat platesc taxe pe acea proprietate. Iar eu am domiciliul si acolo. Ca stau acolo doar trei zile pe an . E treaba mea.


Mergi la inceput