Nasterea la Arcadia - Iasi (42)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Corina eu nici nu -am gandit la congelat,nu-mi place ....cat despre perioada dec-mai,e cam mult,mie min s-a spus sf de noiembrie-feb,inceput de martie,adica dupa ce fata caprele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

a trecut febra de la sine, momentan,cu nasucul e mai greu. ma pregatesc psihic pt o noapte alba
clau, cica nu dau laptele imediat ,lasa puiutii sa suga o perioaa si nici nu e bun ala ...asa am auzit,de aia se incepe sa se vanda prin aprilie mai.oricum cel putin 3 luni tot vor fi fara lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Salutare la toata lumea!
Se vede ca a venit vremea rea. E activitate din plin pe aici.
Claudia multumesc de raspuns.am sa cumpar si eu sa-i dau.
Cori multa sanatate la printesa.
Si noi am scos olita ca sa ne obisnuim cu ea n prima zi l-am pus dimineata iar pe la amiaza am vazut ca se scremea si l-am pus si victorie: a facut cacutza. Norocul incepatorului.
O seara buna si calduroasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

olla
traiasca ceapaaaaaaa! am dormit f bine ,desi nu credeam!
ii curgea nasul bine si stranuta des ieri asa ca aseara am pus iar ceapa taiata in camera si ceva sterimar in nasuc dar cu greeeu,asa ca m-am bazat pe ceapa.la adormire nu prea putea suge neputand sa respire pe nas si am vazut-o ca se enerveaza asa am pus pe san cateva felii pe ceapa ,am zis ca daca e mai aproape ceapa efectul e mai rapid si asa a fost ,treptat isi dadea drumul si respira si papa bine.a adormit si din nasuc nu se mai auzea nimic ,asa ca pt un plus de efect pe toata noaptea am lasa ceapa in pat,pe un colt de perna mai sus si vreo 2 bucati chiar pe perna ei.a dormit f bine si de cand s-a trezit nu a mai curs nasucul ,a stranutat odata dar 'curat' . acum aerisesc si , dimineata am vazut tiganci cu busuioc( e vreo sarbatoare?) si o sa pun pt chimbarea aerului din camera busuioc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

CORI sanatate la fata ,auzisem si eu de "trucul" asta cu ceapa de la o prietena ,ea mi-a zis ca a pus ceapa sub patul fetei si si-a revenit cu nasucul .
Ieri i-am dat lui ANDREI castronul cu mancare si cu lingura in el sa vad ce face ..... ei ce sa faca decat o mare mazgaleala ,nu a dus nimic la gura ,nici lingura nici mancarea pe care o lua intre degete si mozolea scaunul
Azi suntem invitati la ziua unei fetite care e nascuta in aceeasi zi cu ANDREI ,acusica plecam dupa ce se trezeste voinicul si dupa ce papa.
si o zi cat mai faina !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare si de la noi

Noi suntem in Chisinau, ne plimbam, vizitam rude, primim vizite :)


Claudia, 40 minute este foarte mult.
Metoda este sa il lasi in funduletul gol (pantaloni ca e mai frigut) si sa iurmaresti cam ce semne da inainte de pisu. cand face pisu sa faci un sunet care sa il asocieze piciul cu pisu si apoi cand vezi semnul sa il pui la oala
Maia deja se cere permanent ziua, noaptea da din picioare sau scanceste. acum ma trezesc de 2-3 ori noaptea sa o pun la pisu.
claudia, cat e kg de carne de curcan la nenea?

Iulia, distractie placuta !

Cori, sanatate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Buna dimineata! Am lipsit cam mult, dar gata, am terminat cu mutatul. Paradoxul e ca stam de o saptamana in Copou si inca nu am reusit sa ajungem in parc. Am avut de impachetat si despachetat o tona de lucruri, nu stiu cum naiba s-au adunat atatea in 10 ani. In fine, s-a terminat tot tambalaul... Intre timp a nascut si sora-mea, tot la Arcadia, o frumusete de fetita de 4 kg 400. Momentan e disperata ca nu reuseste sa o puna la san. Pana vineri nici nu prea a avut lapte, a fost stresata din cauza doctoratului. Daca va puteti imagina... a avut sustinerea publica a tezei la 5 zile dupa cezariana, din cauza ca astia de la Universitate n-au vrut sa fixeze mai devreme... Acu are lapte, chiar mult, dar ii e greu cu pozitia de alaptat si in plus, nu are aproape deloc mameloane formate... Se chinuie cu chestii de alea de silicon si se stoarce cu pompa... Stiti vreo solutie pentru probleme de genul??? ca eu nu stiu cum s-o ajut in privinta asta...

Saptamana asta Tudor a fost purtat de ici colo mititelul, dar n-=a ripostat. Faza aiurea e ca eu am mancat pe apucate, am fost oboisita si nu se satura de la san, asa ca i-am dat si LP pe langa san... si am senzatia ca nu mai papa ca lumea la lingurita. Sper sa remediem problema...

Fascinatie

Buna dimineata, Ilinca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

Buna tuturor,
mamici, voi de la cate luni ati introdus laptele de capra la bebe? iar oul de prepelita e mai bun pentru copil ca cel de gaina ??si ce faceti cu siropul de coacaze ??
Noi avem deja 2 dintisori, insa am racit putin, curge nasucul...am prins ideea cu ceapa si am pus-o in aplicare..sa vedem ce-o fi..
Va pupam si va dorim o toamna colorata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

NICO, laptele de capra este foarte sanatos, intareste imunitatea coniderabil si seamana cu cel matern la gust.este bogat in vit d si multe altele si este f bine tolerat de copii.este mult mai indicat la copii decat cel de vaca. oul de prepelita contine mult fier plus altele si la fel,mult mai bun decat cel de gaina pt copii. este considerat medicament chiar, facandu-se diferite cure. si laptele de capra asemenea.
siropul de coacaze ..cam la fel, intareste imunitatea ,continand f multa vit c ,da pofta de mancare,f indicat in schimbare de sezon.si acesta este ca un medicament, facandu-se cure in anumite afectiuni.
ceapa pe noi ne-a salvat de muci,si is tare bucroasa ca am descoperit leacul si ca a funtionat de minune..fata nici ieri nici azi nu a mai stranutat, nu i-a mai curs nasucul. am stat 2 nopti cu ceapa in camera/pat/perna/san si gataaaa.de ieri am busuioc in toata casa pt inlaturarea mirosului de ceapa si aerisire,si nu mai miroase.oricum nu ma deranja, am fost bucuroasa ca am scapat ,nu mai conta mirosul.trebuie sa iubesc ceapa,doar ea ne-a ajutat ,nu?
sanatate la puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare!!

Miraculoasa ceapa asta,asta in cazul in care v-a binecuvantat Dzeu cu un sot care suporta mirosul de ceapa,evident nu e cazul la noi.
Nico subscriu la ce a zis Corina,noi lapte de capra sub forma de iaurt l-am introdus pe la 8 luni,de la 11 luni i-am dat si lapte,iar oul in cazul nostru nu e relevant...(cu alergia...)dar cred ca se poate da inlocul celui de gaina.

Lena intreb data viitoare,ca pe mine nu m-a interesat curcanul,iepurii si alte minunatii...
Stiu ca e mult 40 min,dar am vrut sa vad cat are rabdare si daca iese ceva,conform calculelor asteptam un kaki

Melise
felicitari ptr nepotica, sa fie sanatoasa,fericita si mult noroc,titi dulce si mult,cat despre acele protectii de silicon,in cazul nostru o mare prostie,sa incerce sa formeze sfarcu cu pompa de san,sau invit-o pe grupul de pe facebook unde sunt multe mamici sfatuitoare,oar cu ddiminuarea cantitatii de laptic la tine,incearca sa te relaxezi,eventual un ceai de lactatie,in cazul meu cel de la Humana a facut minuni.

Aseara am fost si am vizitat o ferma de capre,am luat lapte,telemea, o sa iau cas data viitoare sa incerc in alimentatia lui David.
L-am intrebat de perioada si a zis cam asaP:pana la sf lui noiembrie,apoi de la sf lui ianuarie,februarie cel tarziu are din nou lapte.

Vad tot mai des in diferite retete parmezan,cascaval, is eu cu capul sau chiar se da la bebici cascaval la 1 an???Eu fac cascaval de casa,dar David se cam inroseste la ceva din lapte asa ca....mi se pare csam costisitor sa iau pasteurizat...oricum nu e sigur nici asa...deci incercam varianta de capra.

Parmezanul nu are sare,eu nu-s fan branzeturi,oricum e un felo de cas de oaie uscat si imputit,nimic mai mult,evident cu mirosul de rigoare
Voi dati??daca da o marca ceva,nu stica sa ne largim orizontul.

O zi frumoasa

Mergi la inceput