COPLATA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Serviciile de urgenta vor fi gratuite insa la Triaj vor fi selectate cazurile de urgenta de cazuri ce nu sunt de urgenta.
Dar cele de urgenta se vor rezuma in lipsa asigurarii doar pana la nivelul de stabilitate. De acolo incolo...

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Stabilizarea poate insemna ca l-au pus si pe respiratie asistata.....ce or sa faca,il vor scoate de pe aparate daca nu are bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Toate acestea vor fi reglementate. Si nu un caz particular.
Dar azi se fac operatii fara ca beneficiarul sa plateasca serviciile medicale la nivelul real al acestora.
Asta o sa dispara.
Pe scurt ai bani ai servicii nu ai bani nu ai servicii. Ca la restaurant. Ai bani mananci in functie de bani, nu ai bani rabzi foamea.
Desigur repet este un raspuns asa mai succint dar e vorba de asigurari. Ai asigurare Ok de care asigurare ai? Ok Asta iti permite sa faci urmatoarele. Tot ce este peste - se plateste daca vrei desigur. Sau iti faci o alta asigurare care sa acopere dar invariabil se va ajunge la bani.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

eumada, ma dezamagesti. Nu ti-au placut raspunsurile la celalalt subiect si ai deschis altul aici.
Poate ne povestesti cum e coplata la cabinetul mamei tale. Cea care iti plateste vacantele si ti-a luat si masina, cum chiar tu ai spus.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Va fi rau,rau de tot,mai ales ca sistemul de asigurari private din Romania e pus pe capatuiala fara sa ofere servicii pe masura(vezi ce spunea doctorita aia..Monica..nu stiu cum despre contractul de malpraxis...).....asa cum procedeaza la contractul de malpraxis asa vor proceda asigurarile...si cu ce va incalzi spitalul ca asigurarea va plati dupa trei luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Va exista concurenta reala si pe piata asigurarilor. Nu este obligatoriu sa iti accept orice asigurare. Daca exista suspiciuni ca nu se va deconta asigurarea nu va fi acceptata.
Implicit nici beneficiarii nu vor mai incheia asigurari cu firma X.
Asta este regula.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Of,daca ar fi situatia asa cum o prezinti tu....se duce la vale viata asta,pe bune.Ha,si cat va dura pana se vor dezmetici cu asigurarile?Destul cat sa moara o transa zdravana...poate vor trece ani si intre timp ce se va intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asta o sa se intample ca oamenii vor vedea brusc si dintr-o data ca daca doresc un serviciu medical acesta costa. Asa incat ori se vor gandi de doua ori daca vor acel serviciu, daca au banii necesari, daca pot sa obtina banii necesari si asa mai departe.
Practic se va discuta de o finantare directa.
Am mai spus, ca la restaurant. Ai bani in buzunar sau pe card intrii si mananci, nu ai bani in buzunar sau pe card .... faci altceva.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Am gasit solutia....lunar,de pus intr-un cont si bani pentru coplata...doamne fereste imi cade o caramida in cap pe strada si trebuie banul ca altfel umblu cu creierul la vedere.....(poate asa se oxigeneaza mai bine)
Copiii au gratuitate..nu se plateste la ei...sau parca va costa 38 ...asa cum se discuta la alt subiect?

Ca am intrat in ceata....practic viata va insemna bani.Ai traiesti.Nu,mori.
Horror...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Dar azi se fac operatii fara ca beneficiarul sa plateasca serviciile medicale la nivelul real al acestora.


Voi nu platiti impozit pe salar? Din banii astia, o parte se duc in sistemul de sanatate, deci toate operatiile si interventiile medicale ar fi trebuit sa fie gratis. In UK asa e. Imi pot luat optional asigurare privata, dar asta e ca sa nu stau la coada pina ma opereaza in sistemul de stat (de exemplu). Dar ma opereaza gratis in sistemul de stat indiferent cit de complicata e operatia.

Deci in Romania se vrea sa se imbine sistemul medical American (unde nu platesti taxe pe venit deci nu ai nici asistenta medicala gratuita) si cel european unde platesti taxe pe venit (romanii platesc, nu?) - numai ca in Romania nu o sa mai fie gratis.Eu nu mai inteleg nimic.

De ce platiti taxe pe venit daca actul medical nu mai e gratuit (decit in situatii limita, la urgenta cit sa te puna pe picioare? - si pe urma sa-ti trimita factura acasa, evenual daca nu mori intre timp).

Mergi la inceput