COPLATA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Depinde de asigurarea medicala, a lui sau de asigurarea vinovatului. Daca de exemplu nu are acoperire pentru serviciile ce ar urma va fi externat.Probabil vor exista procese de dauna din ce in ce mai multe.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Adica lasat sa moara,daca are de exemplu traumatism cranian....
Super tare..ce mai un sistem medical extraordinar....si la asa ceva mai vor sa si informatizeze....sunt ingrozita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui marius

Depinde de asigurarea medicala, a lui sau de asigurarea vinovatului. Daca de exemplu nu are acoperire pentru serviciile ce ar urma va fi externat.Probabil vor exista procese de dauna din ce in ce mai multe.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Adica lasat sa moara,daca are de exemplu traumatism cranian....
Super tare..ce mai un sistem medical extraordinar....si la asa ceva mai vor sa si informatizeze....sunt ingrozita.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."



Dar de ce te mira? Asa este mai peste tot de zeci de ani. Ai asigurare Ok nu ai asigurare platesti serviciile respective. Medicul, medicamentele etc toate costa.
Cine sa plateasca in locul lui ceea ce se consuma? De undeva trebuie platit nu?
Daca tu ai un spital ce-i spui pacientului? Te operez gratuit? Ok dar eu sunt medicul care a facut operatia si iti cer banii pentru munca mea normal nu? Asistenta la fel. Medicamentele si utilitatile trebuie sa le platesti de asemenea. De unde scoti banii ca de platit trebuie sa le platesti iar de incasat ai decis a fie gratis deci nu ai incasari.
Cum procedezi?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ce senin vorbesti de astea....Marius tu realizezi cat de multi oameni vor fi condamnati?In conditiile de saracie lucie din Romania....cand multi abia au ce pune pe masa....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna

si eu am fost in situatia nefericita de a sta spitalizata acum ceva ani. apoi am nascut de doua ori, am fost si cu copiii la consult si in urgenta la ortopedie si la spitalul de copii cu febre 40, si cu unul chiar internata 2 saptamani si pot sustine ceea ce spunea si XIO, anume ca medicii de spital NU sunt ca si cei de familie, cel putin medicii la care am ajuns noi au fost de mare bun simt. Nu au pretins nimic, si s-au comportat foarte omeneste si profesional. Daca am dat ceva am dat pentru a multumi in felul meu nu pt ca m-a obligat cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si in Anglia/Franta/Italia/Germania functioneaza acest sistem.

Romania pe vremea lui Ceausescu a mers pe politica serviciilor publice gratuite - care sistem este bun dupa tine?
Cel din Romania sau cel din celelalte tari europene, ca de cel american am inteles ca nu-ti place.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui marius

Depinde de asigurarea medicala, a lui sau de asigurarea vinovatului. Daca de exemplu nu are acoperire pentru serviciile ce ar urma va fi externat.Probabil vor exista procese de dauna din ce in ce mai multe.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Adica lasat sa moara,daca are de exemplu traumatism cranian....
Super tare..ce mai un sistem medical extraordinar....si la asa ceva mai vor sa si informatizeze....sunt ingrozita.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."



Dar de ce te mira? Asa este mai peste tot de zeci de ani. Ai asigurare Ok nu ai asigurare platesti serviciile respective. Medicul, medicamentele etc toate costa.
Cine sa plateasca in locul lui ceea ce se consuma? De undeva trebuie platit nu?
Daca tu ai un spital ce-i spui pacientului? Te operez gratuit? Ok dar eu sunt medicul care a facut operatia si iti cer banii pentru munca mea normal nu? Asistenta la fel. Medicamentele si utilitatile trebuie sa le platesti de asemenea. De unde scoti banii ca de platit trebuie sa le platesti iar de incasat ai decis a fie gratis deci nu ai incasari.
Cum procedezi?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa



Firesc ar fi sa fie tratat si sa-i fie trimisa factura. Sa existe un sistem prin care sa fie urmarita achitarea ei, chiar esalonat in transe, in functie de venituri. Asa cum se urmareste achitarea taxelor, amenzilor se poate verifica si asta. Daca de accisdent e gasit responsabil celalalt, el va achita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu nu cred ca daca la spital ajunge unul calcat de masina, doctorii il lasa sa moara daca n-are asigurare sau daca constata ca n-are de unde plati. la cazurile urgente se actioneaza, apoi se calculeaza factura etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@olympia - cazurile acestea facturate sunt practic nule sau vor deveni nule. Inca de la internare se va cere numarul cardului si al asigurarii. In functie de acoperirea de catre firma de asigurari se va sti de la bun inceput ce servicii medicale se poat deconta(plati) si ce nu.
De aceea costurile cu asigurarile vor creste foarte mult.
Spitalele nu vor merge pe plati in transe si nu se vor ocupa de asa ceva.
Vor fi servicii medicale exact in functie de cat anume este asigurat un pacient.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

@olympia - cazurile acestea facturate sunt practic nule sau vor deveni nule. Inca de la internare se va cere numarul cardului si al asigurarii. In functie de acoperirea de catre firma de asigurari se va sti de la bun inceput ce servicii medicale se poat deconta(plati) si ce nu.
De aceea costurile cu asigurarile vor creste foarte mult.
Spitalele nu vor merge pe plati in transe si nu se vor ocupa de asa ceva.
Vor fi servicii medicale exact in functie de cat anume este asigurat un pacient.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa




Marius, e vorba de urgente. Urgentele inseamna salvarea vietii. E nevoie de pilda de o amputare se va face chiar daca e un om al strazii. Nu-i vor proteza piciorul, dar nu va fi lasat nimeni sa moara. Eu cred ca asa e peste tot in lume. E vorba de juramantul lui Hipocrate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Asa este. Nicaieri in lume nu sunt lasati oameni sa moara pentru ca nu au asigurare medicala. Se face minimul necesar ca sa fie mentinut in viata. Nu operatii costisitoare, nu proteze, dar se face tot ce trebuie. Un medic nu poate lasa un om sa moara pe motiv ca nu are cu ce plati mai apoi.

Mergi la inceput