Interimat pana in 12 septembrie

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Dyanna, inca nu, dar nu poti afirma tot felul de bazaconii fara sa te gandesti la ce spui , mai ales cand esti parlamentar.

Uite alte doua exemple din categoria ospiciu:

1.Alexandru Atanasiu, fost ministru al Romaniei, a declarat in 23 iulie la Antena 3 "Basescu ar putea avea un sfarsit tragic", afirmatie pe moment neluata in seama.

2.Madalin Voicu, parlamentar roman, a spus ieri tot la A3 "Basescu trebuie sa isi dea demisia ca sa nu iasa cu picioarele inainte din politica romaneasca, mai clar de atat nu pot sa o spun".

Sedinta CCR se muta pe 31 august, leul coboara si tot coboara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Stati linistite, astia sunt prea lasi si prea KK-nari ca sa se joace de'a "Nasul"!
N-au vana, au doar mentalitate de gainari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Operatiunea"taierea listelor" continua: la concurs faza pe balamuc s-a inscris si parlamentarul liberal Vosganian cu urmatoarele afirmatii: in termen de 30 (treizeci) de zile, cetatenii romani, daca vor sa mai fie pe liste, trebuie sa faca o cerere scrisa in acest sens, astfel determinandu-se cvorumul real.
In ceea ce priveste cetatenii romani din diaspora, foarte iubiti de partidele ce fac parte din usele, ei trebuie sa se care la ambasade, nu are importanta distantele.

Abia astept sa vad cozile, sacosa pusa sa tina loc, scaunelele si pensionarii, tablele si umbrelutele.

Si uite asa, dreptul fundamental de a vota va fi in curand o amintire in Romania.

Inscrierile continua, competitia devenind minut dupa minut mai palpitanta.

Intre timp, Germania ne cam spune adio pentru spatiul S netinand seama de sentimentele domnului Marga care acum cateva zile visase ca Europa ne va deschise granitele pe mare si in aer.



Si situatia se va inversa, cei care au votat vor sta acasica sa iasa cat mai putini romani cu drept de vot, iar ceilalti se vor duce sa se inregistreze sa creasca numarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Lory, sper ca se refereau la "mort" d.p.d.v. politic.

Ma gandeam cand i-am auzit pe judecatori aseara, ca au dat termenul atat de mare pentru a se putea strange probele cerute, in acest caz, probele ar trebui stranse cat mai repede si ceruta o comutare. Dar la ce miscari de anvergura trebuiesc facute, m-as mira, plus ca ce vor ei sa faca, nu se poate face asa pe genunchi, in cateva zile si de nevoie.


Despre sentimentul launtric al lui Marga si spatiul S, sincer am crezut ca este asa o figura de stil, dar ca totusi se bazeaza pe ceva concret cand spune asta...ca in acest moment, sentimentele nu ne pot scoate din ce am intrat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Gata, m-am prins pe cine vizeaza de fapt: pe romanii din strainatate! Acei 2-3 milioane vor fi scosi de pe liste. Au drept de vot dar nu mai vor fi luati in calcul pt cvorum...
Cica primarii si politia vor bate din usa-n usa sa intrebe cine mai exista. Un fel de minirecensamant, ca la recensamantul trecut de ex Ponta sigur n-a fost trecut, l-a boicotat parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Citat:
citat din mesajul lui indu

Dar ia UN AN de zile in zilele noastre sa se afiseze rezultatul unui recensamant? Tare imi pare ca nu doar banii pe referendum se duc pe apa Sambetei, dar si aia de la recensamant; nu au avut un sistem informatic bine pus la punct inainte sa inceapa recensamantul? N-a socotit nimeni inainte de referendum ca nu-s listele actualizate? Mie mi se pare asta de rasu' plansu'.

Mai grav este ca daca apare altceva pe scena politica, noi tot cu pdl si psd votam, ca-s tot aia pana la urma.
Eu chiar as vrea sa fac treaba in tara asta, si am ceva realizari pe plan personal ca sa dovedesc ca-s capabila, dar cine se poate baga in mafia asta?
Sunt convinsa ca gasim 500 de oameni patrioti care ar fi in stare sa puna tara pe roate, dar cum ii adunm?


Procesarea datelor de la recesamant poate dura un an.
Iata cum e la nemti:


Druckversion
Seite empfehlen
Seite notieren

Welche Ergebnisse der Zensus liefert

Die Ergebnisse des Zensus sind die Basis für zahlreiche Planungen und Entscheidungen in Politik und Verwaltung. Bei der Auswertung ist daher einiges zu tun – kein Wunder bei den vielen Millionen Datensätzen, die auf Plausibilität und Doppelungen geprüft, zusammengeführt und anschließend auf Haushaltsebene ausgewertet werden müssen.
Zwei Kinder mit Ihrer Mutter im Schwimmbad
Folgende Informationen werden mit Hilfe des Zensus bereitgestellt:

Aktuelle Zahlen zur Bevölkerung

Das wichtigste Ergebnis sind die amtlichen Einwohnerzahlen. Zahlreiche Rechtsvorschriften in Deutschland beziehen sich direkt darauf: Sie sind entscheidend für Ausgleichszahlungen zwischen den Ländern (den sogenannten „Länderfinanzausgleich“), für den kommunalen Finanzausgleich, für die Einteilung der Wahlkreise für Bundestagswahlen und die Stimmenzahl der Länder im Bundesrat. Ermittelt wird die Anzahl der Personen in den jeweiligen Regionen Deutschlands. Diese Zahlen sind „tief gegliedert“, das heißt, sie können selbst für kleine Gemeinden und Gemeindeteile gesondert ausgewiesen werden.

Demografische Daten über die Bevölkerung

Dazu zählen Informationen zu Geschlecht, Alter, Familienstand, Staatsangehörigkeit und Stellung innerhalb des Haushalts oder der Familie. So lässt sich zum Beispiel eine Aussage darüber machen, wo in den kommenden Jahren wie viele Kinder eingeschult werden oder wo aufgrund der Altersstruktur Alten- und Pflegeeinrichtungen gebraucht werden.

Sozioökonomische Daten

Dazu gehören Daten zur sozialen und wirtschaftlichen Situation der Bevölkerung. Damit lassen sich Fragen nach der Ausbildung und der Erwerbstätigkeit der Menschen beantworten.

Daten zur Wohn- und Wohnungssituation

Das Baujahr, die Größe oder die Ausstattung von Häusern und Wohnungen, aber auch Leerstand und Eigentümerquote: Das sind die Informationen, die bei der Gebäude- und Wohnungszählung gesammelt werden. Die Zensusergebnisse werden auch zeigen, wie viele Wohnungen es in Deutschland tatsächlich gibt – eine Information, die in keinem Register gespeichert ist.

Die einzelnen Erhebungsteile des Zensus ergeben jeweils für sich entsprechende Informationen zur Demografie oder zum Wohnungsbestand. Häufig interessieren jedoch besonders solche Fragestellungen, für deren Beantwortung Angaben aus den verschiedenen Quellen kombiniert werden müssen: Wie wohnen Haushalte mit mehr als drei Kindern im Vergleich zu Haushalten mit nur einem Kind? Wie viele Menschen einer Altersgruppe leben in den eigenen vier Wänden? Solche Ergebnisse lassen sich erst nach dem Zusammenführen der Daten und der daran anschließenden statistischen Auswertung auf Haushaltsebene liefern.
Anonyme Auswertung auf kleinster Ebene

Ziel und Zweck des Zensus ist es, strukturierte und verlässliche Informationen zum Leben, Arbeiten und Wohnen in Deutschland zu gewinnen.

Alle aus Registern übermittelten Daten stehen dabei auf der kleinsten Auswertungsebene zur Verfügung. So können zum Beispiel Unterschiede zwischen einzelnen Wohngebieten oder zwischen Innenstadt und Außenbezirken abgebildet werden.

Informationen, die nur bei der Haushaltebefragung auf Stichprobenbasis erhoben wurden – wie beispielsweise der Bildungs- und Ausbildungsabschluss – werden in der Regel für Landkreise und kreisfreie Städte ausgewertet. Nur in bestimmten Fällen ist dies auf Gemeindeebene oder – bei einigen Städten mit mehr als 400.000 Einwohnerinnen und Einwohnern – für Stadtteile möglich. Dies liegt daran, dass die kleineren Kommunen nur mit wenigen Befragten in der Stichprobe vertreten waren.

Immer gilt jedoch: Es werden nie persönliche Daten oder Informationen veröffentlicht, die Rückschlüsse auf einzelne Menschen zulassen.
Veröffentlichung

Erste Ergebnisse werden 18 Monate nach dem Stichtag, also im November 2012 vorliegen. Die detaillierten Auswertungen folgen 24 Monate nach dem Zensusstichtag: ab Mai 2013.

Tradus pe scurt: Primele rezultate vor fi cunoscute dupa 18 luni. Iar resultatele detaliate vor fi date peste 24 de luni.
Ce zici?
De ce la nemti dureaza atat?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Gata, m-am prins pe cine vizeaza de fapt: pe romanii din strainatate! Acei 2-3 milioane vor fi scosi de pe liste. Au drept de vot dar nu mai vor fi luati in calcul pt cvorum...
Cica primarii si politia vor bate din usa-n usa sa intrebe cine mai exista. Un fel de minirecensamant, ca la recensamantul trecut de ex Ponta sigur n-a fost trecut, l-a boicotat parca.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


E foarte trist... dar asta urmeaza. Este o mizerie de nedescris ce se pune la cale. Diaspora este incomoda, mult prea greu de manipulat, imposibil de cumparat, si are o alta mentalitate...deci cel mai simplu este sa se scape de ea.

Eu una sunt scandalizata de ceea ce se intampla acum in Romania. Romanii nu isi dau seama ca doar pe ei ii va costa balamucul asta. Euro sare in aer... si vor simti asta acolo unde ii doare cel mai mult: pretul din magazine ...
Pentru ca, din pacate, pe majoritatea numai asta ii intereseaza. Ce plagiate, ce desfintarea si mutilarea democratiei, ce ecouri internationale ...
Mesajul USL este clar: Europa sa ne lase in pace si sa nu se amestece in treburile noastre...
...intre timp, Vocea Rusiei devine tot mai interesata de Romania...

... iar unii stiu de ce.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Dyanna, inca nu, dar nu poti afirma tot felul de bazaconii fara sa te gandesti la ce spui , mai ales cand esti parlamentar.

Uite alte doua exemple din categoria ospiciu:

1.Alexandru Atanasiu, fost ministru al Romaniei, a declarat in 23 iulie la Antena 3 "Basescu ar putea avea un sfarsit tragic", afirmatie pe moment neluata in seama.

2.Madalin Voicu, parlamentar roman, a spus ieri tot la A3 "Basescu trebuie sa isi dea demisia ca sa nu iasa cu picioarele inainte din politica romaneasca, mai clar de atat nu pot sa o spun".

Sedinta CCR se muta pe 31 august, leul coboara si tot coboara.



... fara cuvinte ....

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

USL prin vocea premierului si a presedintelui interimar minte cu nerusinare, din nou. Listele sunt de fapt actualizate. Altfel cum se explica faptul ca fata de alegerile locale unde au fost 18.315.880 de electorihttp://www.beclocale2012.ro/DOCUMENTE%20BEC/Statistici/_statistica_alegatori_pe_sectii_de_vot_locale_2012.xls, la referendum MAI a declarat ca sunt 18 292 514 http://stirileprotv.ro/stiri/politic/live-ora-12-30-conferinta-de-presa-la-mai-despre-organizarea-referendumului.html

E o diferenta de 23 000 de electori. Mai zice cineva ca nu-s actualizate listele? Pai daca nu-s actualizate cum au scos 23000 de oameni de pe liste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Olympia are dreptate, vor sa scoata diaspora din cvorum, chiar daca cei din diaspora au drept de vot. Cel putin asta am inteles eu urmarind sedintele si dezbaterile de la TV.

S-a revenit asupra datei de 12 septembrie. Ar trebui sa avem un verdict clar pe 31 august.

Mergi la inceput