Referendum USL-ist (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Vai Dyanna ce frica ti-e, bine ca nu ti-a fost frica atunci cand toti hotii din jurul lui Base furau la greu, eu recunosc cu mana pe inima ca acest partid-stat si felul in care se agata de putere mergand pana la a-si mobiliza toate fortele inclusiv pe cele jurnalistice de peste hotare imi pune multe intrebari, dar in sfarsit, frica e frica, n-o poti controla.
Nu incerca sa minti, daca Base iti spunea sa iesi, ieseai la vot mancand pamantul, la locale au mers, asa ca basta cu ascunsul dupa dest', e specialitatea lui Basescu, nu e musai sa-l imitati in toate.
Zis-a imparatul sa boicotati, asa ati facut.
Capcaune draga, nimeni nu are dreptul sa se amestece in viata politica a altui stat, punct, poa' sa fie si seful unui trib de bosimani. Dar am zis deja vorba cu scuipatul si ploaia, n-o reiau.Ingrid S si DianaCativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues
Ingrid, cand am hotarat ca eu si familia mea nu iesim la vot, Basescu inca ne indemna sa votam, asa ca nu stii tu mai bine ca mine...nu era greu sa-ti dai seama ca ,in conditiile cvorumului, sustinatorii presedintelui nu aveau interes ptr acest vot de sanctiune...si da, sunt 'basista', cum ma numesti tu ... nu cred ca trebuie sa fiu bestelita in fel si chip ptr optiunea mea politica, si as mai vrea sa pot recunoaste asta si fara sa fiu sub protectia anonimatului...votul tau este egal cu al meu,eu hotarasc ce este mai bine ptr mine si cum sa procedez,nu cred ca trebuie sa dau explicatii celorlati,sper ca inca mai am acest drept,da?!Daca tu crezi ca in judetul meu a votat 20% din populatie in 3 ore eu iti spun,de aici, de la fata locului, ca acest lucru nu putea fi posibil decat in conditiile unei fraude masive...eu locuiesc aici si eu stiu mai bine situatia din orasul si judetul meu 'fruntas' la vot,nu tu!Ps: mai usor cu acuzele gen mincinoasa,nu-ti fac cinste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui lili_ka

Hai ca sunt la munca , dar m-am enervat.
Copiloi iata ce spunea presa in 2007:
"Referendum nevalidat de electorat. Primele euroalegeri urmarite de romani la televizor"
Deci si atunci s-a aplicat regula 50%+1
Asa ca ar trebui copiloi sa te informezi mai bine.
Pe atunci Referendumul a fost declarat constitutional dar nevalidat deoarece nu s-au prezentat 50%+1 votanti.



lili_ka


Macar daca te enervai cu folos.

ia si mai citeste si vezi ce a fost in 2007.

daca te ajuta, uite aici www.ccr.ro/deciziitotal/pdf/2007/ro/hot5.pdf" target="_blank">decizia CCR din 2007.

E clar....la cum stii ca s-au petrecut lucrurile in RO, nu ma mira comentariile tale.





la cum citesti tu, nu ma mira ca incurci borcanele uite-aici legea aia 3/2000 pomenita in decizia CCR:

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=22286

ca sa nu ostenesti, sari direct la articolul 5, paragraful 2. are doar un rand:

(2) Referendumul este valabil daca la acesta participa cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor înscrise în listele electorale.


abia dupa asta vine articolul 10:

Art. 10. - Demiterea Presedintelui României este aprobata, daca a întrunit majoritatea voturilor cetatenilor înscrisi în listele electorale.


zau c-am citat din legea veche



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Deceneus, cu toate ca am o opinie politica ferma, asta nu ma impiedica sa apreciez un mesaj contra bine argumentat, si nici sa evaluez obiectivitatea/neutralitatea altora. Altfel spus, recunosc greselile facute de cei pe care ii sustin, insa e drept ca nu le cantaresc cu aceeasi unitate de masura ca ceilalti. Le pun pe propria mea scara de valori si le dau o importanta mai mare sau mai mica, si aici intr-adevar vorbim de subiectivitate.
Tu din pacate, cel putin in ultimele saptamani ai dovedit in majoritatea mesajelor o tendinta manipulatoare grosolana, adesea cu iz antenistic. Rarele tale mesaje cu adevarat obiective s-au pierdut in multimea de "jumatati de adevar" interpretate doar intr-o singura directie. Nu ma pun sa caut prin zecile de postari ale tale, dar au fost vreo 3-4 prin efectiv nu mai faceai nicio diferenta intre un postac usl-ist platit si deceneus.

Dar pentru ca regulamentul spune sa combatem idei, si nu persoane, o sa ma opresc aici, cu speranta ca odata cu terminarea referendumului, vei reveni la postari asa cum pretinzi chiar tu ca ai fi, "neutre si obiective".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Madalina...jenant! Asta nu mai e dezbatere. Asta e atac la persoana. Inteleg ca frustrarea e maxima pentru ca ati pierdut ( desi ati fraudat masiv pentru a evita asta) dar de aici si pana la a incepe sa arunci cu ocari...cale lunga. Cam de 7 ani de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui lili_ka

Hai ca sunt la munca , dar m-am enervat.
Copiloi iata ce spunea presa in 2007:
"Referendum nevalidat de electorat. Primele euroalegeri urmarite de romani la televizor"
Deci si atunci s-a aplicat regula 50%+1
Asa ca ar trebui copiloi sa te informezi mai bine.
Pe atunci Referendumul a fost declarat constitutional dar nevalidat deoarece nu s-au prezentat 50%+1 votanti.



lili_ka


Macar daca te enervai cu folos.

ia si mai citeste si vezi ce a fost in 2007.

daca te ajuta, uite aici www.ccr.ro/deciziitotal/pdf/2007/ro/hot5.pdf" target="_blank">decizia CCR din 2007.

E clar....la cum stii ca s-au petrecut lucrurile in RO, nu ma mira comentariile tale.





la cum citesti tu, nu ma mira ca incurci borcanele uite-aici legea aia 3/2000 pomenita in decizia CCR:

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=22286

ca sa nu ostenesti, sari direct la articolul 5, paragraful 2. are doar un rand:

(2) Referendumul este valabil daca la acesta participa cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor înscrise în listele electorale.


abia dupa asta vine articolul 10:

Art. 10. - Demiterea Presedintelui României este aprobata, daca a întrunit majoritatea voturilor cetatenilor înscrisi în listele electorale.


zau c-am citat din legea veche




Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





miana, tu incurci borcanele la greu.

legea aia din care citesti tu a suferit in timp modificari si completaru ulterioare.

te invit sa le descoperi si sa te lamuresti


Spor la cautari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Madalina...jenant! Asta nu mai e dezbatere. Asta e atac la persoana. Inteleg ca frustrarea e maxima pentru ca ati pierdut ( desi ati fraudat masiv pentru a evita asta) dar de aici si pana la a incepe sa arunci cu ocari...cale lunga. Cam de 7 ani de acasa.


I arata-mi tu unde e atacul la persoana.Atac la persoana e ce ai spus tu aici.Ma acui fara sa ma cunosti ca am fraudat???ca nu am sapte ani de acasa...ia spune ce diferenta e intre mesajul tau de aici si al meu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si pentru ca am promis cuiva ceva... ..stiu eu ce spun,sterg tot ce am scris.Imi retrag cu vintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Aham, deci ai identificat exact partea la care ma refeream, caci ai sters-o. E un lucru bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Cu ce aberez?Ca Europa are interese ascunse si nu de bine in Romania si doar Trian Basescu le face jocul?
Pai Merkel s-a amestecat pe fata in toata chestia asta.Si nu stiu daca imixtiunea in treburile altui stat e democratica.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."




interese ascunse
daca tu asa vezi lucrurile , nu inseamna ca asa sunt. poate asta poti sa o spui la tanti tita de pe strada ta, da nu noua aici pe forum. te rog!





Ai o parere prea buna despre tine.....chiar nu ai laudatori?

Nu-ti fa probleme pentru mine am destui bani cat sa-mi permit microferma unde sa fie totul sanatos..in tara mea....prefer oul murdar din cuibar decat cu cifra 1 inainte.....si multe altele pe care tu nu ai de unde sa le stii,da` afirmatii faci.Ma rog,cainii latra ursul merge....Basescu ameninta cu dosare penale....bine ca ,asa cum zicea pe post careva,"bine ca nu face 8000000 de dosare penale ..ca ar fi in stare.

Ce mai.....dezastru pe toata linia......daca e asa de bine sub Basescu,hai incoa,vino ca e tare bine....te asteapta o tara corupta,fara doctori....fara infrastructura,...da e asa bine sub Basescu....si asa de bine sa fii vandut strainilor....wow..o nebunie.....spitalele sunt perfecte...hai vii?




Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


ai sters fraza "Tanti tita e apanajul tau pe acolo,pe unde ingrijesti batranii" dar nu suficient de repede. ca orice roman invidios, asa credeti voi ca viata noastra aici e naspa rau, nu? pai numai asa ai putea tu sa nu mori de ofitca ca inca traiesti in tara condusa de Basescu
afla draga mada ca nu ingrijesc batrani, cu toate ca, asta ar fi una din dorintele mele ascunse, si sper ca odata, timpul o sa imi permita sa fac asta ca si voluntar.

nu din cauza lui Basescu nu ma intorc in tara, ci din cauza oamenilor cu conceptii asemanatoare cu ale tale. no offence.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Deceneus, nu sunt de acord cu teoria ta conspitationista, cum ca TB ramane cu acordul ascuns si tacit al USL-lui.
Victor Orban le-a vorbit cetatenilor romani de etnie maghiara, iar acestia s-au purtat ca si cum s-au deschis cerurile si le-a vorbit Dumnezeu. Si ei au fost la fel de manipulati asemenea restului romanilor care nu s-au prezentat la vot. E de mirare? Nu.

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Lucia eu NU cred in influenta atat de mare liderilor maghiari, si chiar cred ca influenta tinde la zero.
UDMR-ul are viata de organizatie activa, spre deosebire de partidele romanesti unde democratia interna este nula.
Cei de la UDMR, in teritoriu se intalnesc regulat si discuta probleme politice locale sau centrale.

A fost o strategie a UDMR, prin care tine clasa politica romaneasa in sah, ca sa poata negocia, si va inclina balanta in favoarea celor care le ofera avantajele maxime.
Daca Basescu era demis disparea echilibru intre partenerii romani si ei nu mai aveau cu cine sa negocieze. USL-ul i-ar fi ignorat.
De fapt USL-ul prin Ponta si Crin Antonescu au avut in trecut mai multe pozitii belicoase, inclusiv problema universitatii de la Tg Mures.
Geoana a pierdut din cauza ca maghiarii au platit o polita, de la refuzul PSD de a accepta UDMR-ul la guvernare in 2009. Geoana nu a pierdut din cauza voturilor din diaspora cum se vehiculeaza. Liderii USL se vede ca nu au invatat nimic din erorile trecutului.

K Hunor a vorbit de schimbarea Constitutiei, probabil sa dea de inteles ca poate negocia cu PDL-ul daca USL-ul nu are intentia sa-i considere parteneri de dialog.
USL-ul spera sa ia peste 50% la parlamentare, dar nu va lua, si atunci are nevoie de un partid "satelit".



Revenind la voturile maghiarilor, cred ca ei sint la fel de nemultumiti de partidul lor, UDMR, dupa cum si romanii ceilalti sint nemultumiti de partidele lor.
Boicotul lor il interpretez ca un vot de neincredere la adresa oportunismului politic al UDMRului. Din pacate maghiarii nu au alta alternativa ca partid etnic, sint convinsa ca si ei ar vrea altceva, partidul asta nu ii mai reprezinta.

Mergi la inceput