Referendum USL-ist (2)

Referendum USL-ist (2) | Autor: saskia

Link direct la acest mesaj

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Cu ce aberez?Ca Europa are interese ascunse si nu de bine in Romania si doar Trian Basescu le face jocul?
Pai Merkel s-a amestecat pe fata in toata chestia asta.Si nu stiu daca imixtiunea in treburile altui stat e democratica.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Haide Domnule ca rad si copiii de tzatza Pai si Olanda tine cont de Germania. Orice miscare a ei, economica, politica, etc e discutata. Caci nu-i asa? Germania e o forta in Europa. Si Olanda nu e nici ea ultima de la coada, asa ca sincer nu stiu ce citesti sau vizionezi da schimba programul, ca e varza.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Pun si eu o intrebare, s-ar putea sa vi se pare stupida, eu nu ma mai pricep la politica romaneasca deloc: demiterea lui Basescu a fost legala? Cum poate opozitia sa demita un presedinte fara un motiv foarte serios, gen tradare de tara, genocid impotriva natiunii etc? Sau o fi facut ceva de genul asta si nu stiu eu?

Pentru asemenea fapte presedintele este pus sub acuzare si condamnat.
Suspendarea este pentru incalcarea Constitutie si demiterea o face electoratul. Basescu a fost doar suspendat si electoratul nu l-a demis.
Saau mai precis a castigat batalia asa cum avocatii castiga procesele pentru vicii de procedura, fara sa se mai judece fondul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Multumesc Deceneus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Eu ma intreb cum naiba e posibil sa fie o prezenta de 120% intr-un sat Cucuietii din Deal . Cine erau aia 20% in plus? Turisti, martieni, bebelusi? Si cum e posibil sa fie 100% prezenta la urne, au aia atata simt civic de le iese prin toti porii? Adica e asa cam science fiction sa fim seriosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Letitia, nu opozitia l-a suspendat. USL-ul are majoritate in Parlament si este la guvernare. Parlamentul l-a spuspendat, printr-un vot majoritar pentru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Fara motive intemeiate asa , bai haide sa punem si noi de-un referendum sa ne facem mana pentru parlamentare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

O foarte fina observatie, care nu-mi apartine, insa de care nu s-a legat nimeni pana acum:

Este fascinant cum inainte de suspendarea in Parlament, motivul invocat a fost incalcarea grava a constitutiei (fapt ramas nedemonstrat, pentru ca, nu-i asa, traim intr-o societate unde cu totii ar trebui sa fim nevinovati until proven guilty by a court of law) dar in campania publicitara dupa suspendare, USL a mizat aberant pe cu totul altceva, si anume pe acuzatiile ca Presedintele ne-ar fi furat pensia si ne-ar fi umilit familia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Deceneus, nu sunt de acord cu teoria ta conspitationista, cum ca TB ramane cu acordul ascuns si tacit al USL-lui.
Victor Orban le-a vorbit cetatenilor romani de etnie maghiara, iar acestia s-au purtat ca si cum s-au deschis cerurile si le-a vorbit Dumnezeu. Si ei au fost la fel de manipulati asemenea restului romanilor care nu s-au prezentat la vot. E de mirare? Nu.

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Lucia eu NU cred in influenta atat de mare liderilor maghiari, si chiar cred ca influenta tinde la zero.
UDMR-ul are viata de organizatie activa, spre deosebire de partidele romanesti unde democratia interna este nula.
Cei de la UDMR, in teritoriu se intalnesc regulat si discuta probleme politice locale sau centrale.

A fost o strategie a UDMR, prin care tine clasa politica romaneasa in sah, ca sa poata negocia, si va inclina balanta in favoarea celor care le ofera avantajele maxime.
Daca Basescu era demis disparea echilibru intre partenerii romani si ei nu mai aveau cu cine sa negocieze. USL-ul i-ar fi ignorat.
De fapt USL-ul prin Ponta si Crin Antonescu au avut in trecut mai multe pozitii belicoase, inclusiv problema universitatii de la Tg Mures.
Geoana a pierdut din cauza ca maghiarii au platit o polita, de la refuzul PSD de a accepta UDMR-ul la guvernare in 2009. Geoana nu a pierdut din cauza voturilor din diaspora cum se vehiculeaza. Liderii USL se vede ca nu au invatat nimic din erorile trecutului.

K Hunor a vorbit de schimbarea Constitutiei, probabil sa dea de inteles ca poate negocia cu PDL-ul daca USL-ul nu are intentia sa-i considere parteneri de dialog.
USL-ul spera sa ia peste 50% la parlamentare, dar nu va lua, si atunci are nevoie de un partid "satelit".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
USL a mizat aberant pe cu totul altceva, si anume pe acuzatiile ca Presedintele ne-ar fi furat pensia si ne-ar fi umilit familia.


Pai daca USL e la putere, ei au facut toate cele de mai sus, nu presedintele. Guvernul ia hotaririle, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Deceneus, cand nu e vorba de basescu, usl sau pdl, faci niste analize, jos palaria.
Cum naiba dispare brusc obiectivitatea cand dai de ceilalti, ramane un mister :))). Asta daca nu cumva exista niste indicatii de partid in spate, asa se poate explica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Deceneus, da. L-am auzit si eu cand a aruncat momeala modificarii Constitutiei. Insa eu cred ca asta e deja pt bucataria interna. In rest, raman la parerea mea.
Tocmai am auzit ca, diferenta dintre noi si statele care au aderat la UE inaintea noastra, a constat ca faptul ca pt noi Rusia nu si-a dat acordul Uniunii, ca sa aderam. De aici modul in care suntem tratati, Schengen si monitorizarile...


Mergi la inceput