Psiholog pentru terapie cognitiv-comportamentala

Psiholog pentru terapie cognitiv-comportamentala | Autor: iarina

Link direct la acest mesaj

Buna,

ati putea sa-mi recomandati un psiholog competent in Bucuresti care face terapie cognitiv-comportamentala?
Am primit cateva nume, am cautat pe net, insa sunt indecisa. Daca a facut cineva genul acesta de terapie pentru anxietate, mi-ar prinde bine niste sfaturi si recomandari.

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Iarina, pai daca ai deja cateva recomandari, cele pe care eventual le vei primi aici tot recomandari vor fi, deci tot va trebui sa alegi terapeutul tau

E firesc sa fii indecisa. Incearca sa alegi unul din ei, mergi la o prima sedinta si vezi cum te simti. E important cum realtionezi tu cu terapeutul. Unii schimba 2,3,4 terapeuti pana ajung la cel potrivit lor.

Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Ladyj recomandarile sunt prietenii unor prieteni sau cunostinte, nu de la cineva care a facut terapia asta. As fi vrut recomandari direct de la cineva care a facut, asa , cu tot felul de cunostinte, parca n-am incredere.
Stiu ca e nevoie de "chimie" in relatia cu psihologul, dar parca nu mai am rabdare sa tot verific si nici timp, in sensul ca trebuie sa-mi controlez cat mai repede anxietatea asta si mai ales trebuie sa invat cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psyche spune:

Buna, ti-o recomand cu mare caldura pe Daniela Ploesteanu, este psiholog la Policlinica Titan si are si in privat cabinet. Este un psiholog f empatic si suportiv, iar terapia pt tulburare anxioasa se face in paralel cu o medicatie anxiolitica sau dupa cele 6 luni de incetare a medicatiei, pt ca terapia cognitiva se bazeaza pe principiul ca dispozitiile si reactiile noastre emotionale nu sunt direct conditionate de evenimentele vietii noastre, ci de analiza pe care o facem asupra lor; terapia cognitiva pleaca de la ipoteza potrivit careia, majoritatea trairilor noastre negative sunt generate sau amplificate de o atitudine nerealista, de o perceptie distorsionata a informatiilor care ne parvin, accentuandu-le caracterul negativ, si care sunt intretinute de un monolog interior neporivit, nerealist si descurajant. Telefonul ei : PM va rog
Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psyche spune:

[quote]citat din mesajul lui iarina

Buna,

ati putea sa-mi recomandati un psiholog competent in Bucuresti care face terapie cognitiv-comportamentala?
Am primit cateva nume, am cautat pe net, insa sunt indecisa. Daca a facut cineva genul acesta de terapie pentru anxietate, mi-ar prinde bine niste sfaturi si recomandari.

Activeaza-ti mesajele private si anunta-ma ca sa-ti pot trimite telefonul "psiholoagei"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Psyche ti-am trimis pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

psyche, nu poti trimit PM pana nu iesi de sub moderare, adica sa scrii 12-14 mesaje pe forum. Mai e varianta mailului, daca iti da iarina date de contact



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica9 spune:

eu merg la cineva, dar nu am putut sa-ti trimit privat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuie sa-ti activezi mesageria privata

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica9 spune:

este activata. altor persoane le-am putut scrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

mamica9...nu ai activat pm.ul

Mergi la inceput