Si acum ce va urma ?

Si acum ce va urma ? | Autor: ch_dana

Link direct la acest mesaj

Parerea mea e ca, lasand referendumul in urma, tot nu o vom scoate la capat si nu vom avea parte de liniste - nu liniste a la Iliescu (care, apropos, s-a gasit sa dea indicatii pretioase CCR ce sa faca) ci liniste sa iesim din @#$%ul asta economic.

Am gasit un articol din care reproduc un pasaj, mi-a placut foarte mult :

Romania are nevoie de spitale, scoli, autostrazi, libertate, parcuri, stabilitate si bunastare ?Organizati un referendum cu aceasta intrebare si veti avea prezenta la vot de cel putin 60% si cu raspuns DA de 99% in cel mai pesimist dintre scenarii.

Mesajul pentru clasa politica este AJUNGE! Asezati-va o data la masa tratativelor, puneti la punct o strategie comuna de iesire din impas, aplicati-o, si veti avea sustinere populara mai mare, asta se va intampla numai daca am trai intr-o tara civilizata. Daca nu sunteti in stare sa lucrati impreuna, plecati cu totii ! Este limpede ca eforturile guvernelor de pana acum au fost indreptate 20% catre guvernare efectiva si 80% catre obtinerea, impartirea si pastrarea puterii cu orice pret. Ei, acest pret se vede acum, nici una dintre tabere nu are cu adevarat legitimitate. Atata timp cat o proportie ingrijoratoare dintre votanti/sustinatori voteaza sau sustin o tabara mai mult din ura pentru cealalta tabara decat din credinta ca se construieste ceva conform intereselor proprii este semnul ca am ajuns prea departe, nu suntem Romania care construieste, ci Romania care uraste.


Articolul intreg il puteti citi aici :

http://lacoltulstrazii.ro/2012/07/30/rau-cu-rau-dar-mai-rau-e-fara-rau-fructele-maniei/

Ce se va intampla pana in iarna ? Credeti ca va fi mai bine sau...?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Eu am scris despre Politica intre teorie si practica romanesca dar putini au citit si au stat sa mediteze
Acolo spuneam ca politica poate fi privita: ca o competitie cu solutii pentru binele societatii, sau ca o simpla lupta pentru putere, pentru a profita de ea.

Citat:
Politica este privita de catre partidele romanesti ca o lupta pentru putere, si ca o consecinta, in lupta urmaresti sa-ti distrugi adversarii considerati dusmani.
Ofera politica este politicianul, liderul puternic capabil sa castige batalia mediatica.
Lupta se termina cand ramane un singur invingator, in politica - partidul unic.

Acum lupta continua, si va continua pana se ajunge la autodistrugere, pentru ca noi stam pasivi si privim la ei.
"Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de aceia care îi privesc si refuza sa intervina". Albert Einstein
"Somnul natiunii naste monstrii". (Goya)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Haide mai Deceneus de ca ma faci sa cred ca e mai multi sub acelasi nick name.
Somnul ratiunii naste monstrii asta a zis mesterul Francisco Goya .
Da e drept ca daca la noi ratiune nu mai e si natiunea i-a luat locul , putem zice ca mata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu stiu unde vezi natiune, ca eu vad doar o populatie.
Natiunea ar idealuri.
Unde si ce idealuri vedem la romani?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Nu te contrazic ca ai dreptate si nu ca natiunea ar avea idealuri , nu-i obligatoriu .
Dar trebuie sa aiba macar -conform definitiei dex
Comunitate stabil#259; de oameni constituit#259; istorice si ap#259;rut#259; pe baza unit#259;tii de limb#259;, de teritoriu, de viat#259; economic#259; si de factur#259; psihic#259;, manifestate în particularit#259;tile specifice ale culturii.
Si aici iti dau dreptate nu am nici o particularitatea de factura psihica , de cultura cu nici unul care se uita la antena , de nici o culoare .



Mergi la inceput