REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu una ma simt jignita.
eu accept ca tu, oricare ai fi tu, poti avea alta opinie politica, alta orietare sexuala,alta religie.
libertatea mea se termina unde incepe libertatea ta.
nu cer decat ca si tu sa accepti acest lucru.
asta e filosofia mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligeea

Am vazut si eu...sper ca glumesc

Desi cred ca acum vor lua in considerare chiar si varianta unui atentat ca sau a unei morti naturale subite pe fondul excesului de alcool ingerat in euforia castigarii alegerilor (se de notorietate ca marinarii sunt betivi toata lumea a vazut Piratii din Caraibe )...

ligeea


hai ma lesi?!... mai aveti multe scenarii dramatice?!...
pe cand un "draga Stolo"?!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

In general am o singura opinie despre referendum: frauda a fost la un nivel fara precedent. Si as vrea sa cred ca niste domni procurori vor lua masuri. Asa as vrea sa cred, nu stiu daca se va si intampla.

Mi s-a parut ofensator ca unii sa faca dovada ca au votat pentru a capata o bere gratis pe plaja sau o zi de sejur in plus sau si mai rau o masa gratuita la un restaurant din Mamaia. Mi s-a parut jignitor ca Antena 3 a manipulat cete, cete de batranei plictisiti ca sa se spele pe picioare intr-o vila de protocol. Si a facut asta fara ca nimeni s-o poata opri. Oare se va autosesiza CNA? Nu de alta dar si ei erau pe lista cu "viitoare pentru desfiintare".

Mi s-a parut ridicol ca tataicii si mamaicile din mediul rural si urban, in egala masura inca vor sa ne hotarasca soarta desi nu inteleg ce se intampla in jurul lor.

Mi s-a parut de asemenea ridicol ca au incercat sa puna la zid oamenii care s-au incapatanat sa nu vina la vot pentru ca inca le place si inca iubesc Europa si valorile ei. Cate babe si mosnegi au stat acasa???? Dar cati oameni tineri si cu studii ( segmentul cel mai greu de manipulat) au stat acasa? Nu vrea nimeni sa faca o cercetare sociologica? Ar afla multe...

Clasa politica nu va invata nimic. Toti spun ca e victoria lor. Nu e nicio victorie si nu e a cuiva. Traian Basescu si PDL ar trebui sa realizeze ca nu toti cei care au ignorat scrutinul sunt votantii lor. Multi din ei au sanctionat comportamentul anarhist al USL din ultima luna. USL...nu ma astept sa priceapa ceva atata timp cat inca mai exista un Sova care insista ca are 52% sau un Dorneanu care bate campii despre validare in orice conditii. Ei sunt doar mirati ca desi au furat ca la balamuc, tot nu le-a iesit!

Desi s-a fraudat masiv lucrurile au ramas la fel: adica s-a invalidat referendumul. Pe cheltuiala cui s-au facut toate acestea? Bani aruncati de pomana la gunoi fiindca rezultatul era previzibil chiar si fara sa ni-l spuna Aliodor Manolea, d-le Hrebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu
un Sova care insista ca are 52%

Intre timp a iesit Dragnea intr-o conferinta de presa sa spele putin rahatul numaratoarei paralele a USL.
Cica erau obositi. Ha, ha, ha! Nu ei au decis ora 23.00 in loc de 21.00?
Cica au numarat si voturile in urnele mobile, fara sa se sesizeze ca acestea erau deja numarate in procesele verbale ale sectiilor la comun cu celelalte.

PS. Rezulta din ce spune Dragnea ca 52% (estimare nocturna USL) - 46% (rezultat final) = 6% voturi in urnele mobile!!!!
Suntem ori o tara de handicapati, ori 6% este frauda minima a USL-ului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Suntem o tara de handicapati, asistati social, pensionari pe caz de boala .

Daca sistemul acesta de pomeni ar fi fost eliminat de sus in jos -de la cei care asteapta contracte pana la cei care asteapta o bere , acum am fi si am rata cu totul altfel.

Din pacate , pana si luminita din capatul tunelului a disparut.
Parerea mea-o data cu disparitia PNTCD din viata politica postrevolutionatra a disparut si verticalitatea .
De asta nu pot sa ii inghit pe PSD-isti si pe aripile lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Ligeea, asa este.
Noi astia care ne rupem spatele zilnic la serviciu suntem vreo 4 milioane toti. Si ducem in spate restul. Dar asa ne vor ei. Si sa fie al naibi de nu le facem jocul, voluntar sau involuntar.

Ca sa dau un exemplu personal, de nu stiu cand zic cama bag in politica, oficial. Pentru ca trebuie sa ne implicam. Dar cand vad cata mizerie exista in toate formatiunile politice...ma razgandesc rapid. N-am identificat inca o formatiune care sa para curata. Macar sa para pentru ca la toti ceilalti zoaiele dau pe afara si sunt vizibile cu ochiul liber.

Pe de alta parte, citesc aici ( nu comentez pe alte forumuri pentru ca limbajul trivial de acolo ma face sa nu incep discutii sterile) mesaje a zeci de oameni care expun curat si nealterat opinii. Si dezbat ( e drept, mai sunt si exceptii dar asta e viata). Si atunci parca mai prind un dram de curaj fiindca ma gandesc: uite ma ca Romania are forte proaspete si ele vor reusi sa straluceasca. Mai avem doar nevoie de inca putin timp...sa prindem curaj si experienta in ale democratiei.

Intrebarea e de cat timp mai avem nevoie fiindca au tot trecut vreo 22 de ani.

Eu zic ca societatea va evolua continuu. A facut-o oricum in acesti 22 de ani, indiferent de ce ar zice carcotasii. Dar trebuie sa scoatem in fata ce-i mai bun ca e suficient cat ne ponegresc cei de afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Mai draga,

Aud si nu-mi vine sa cred dar pentru ca eu sunt cunoscuta drept o mare ,,scenarista "de mica , va dau cateva indicii

-Cand a grait Voiculescu direct de la usa Antenei ca urmatoarea miscare va fi suspendarea lui Basescu greseala nu e ca n-am crezut noi astia murdari de cas la gura da nici macar Basescu n-a crezut si aici imi dovedeste ca degeaba nu l-am votat , e fraier .
-Cand s-au pus stia cu tunul pe tot ce misca independent in tara si in 3 zile au ras tot , am sperat si eu ca bunicii mei ca ,,vin americanii "si le baga mintile in cap dar am uitat ca si la ei e criza , au legeri in toamna idem si in Europa-madam merkel isi va pazi procentele ca a vazut ce-a patit ami sarcozy .
-Cand am vazut ca in campanie nu se mai vorbeste despre motivele care au dus la suspendarea presedintelui ci la Tv se vorbeste clar cu ,,ba p-a matii" am crezut ca macar votul va limpezi apele
L-am auzit pe Ponta zicand clar ca referendumul va fi validat daca 9 mil si ceva de romani voteaza .
Aseara cand am vazut ca nu este cvorum -adica 9.mil si nu stiu cat am zis , multumesc Doamne ne vom normaliza .

De azi nu mai sper nimic.
E clar Basescu nu va mai pune piciorul la Cotroceni nici daca va avea 19 mil de voturi .
Cine a zis ? Iliescu si pe el chiar il cred , stie el ce zice n-ea dovedit-o in 1989 cand nimeni nu-l credea pe Ceausescu cu ,,agenturili straine
Daca mai aveati vre-o indoiala ca e o actiune concertata de USL , lasati orice sperante voi cei din aceasta tara...
Se vor inventa n motive ,se va face orice inca un referendum pentru oamenii inalti inca unul pentru cei schiopi se va interzice votul celor din strainatate ca nu au mancat salam cu soia(ca Ratiu si ca regele Mihai ) se va face orice , vor scoate lumea in strada numai sa nu piarda puterea totala.
E trist dar va fi mai rau ca in 1989 , atunci toti aveam un dusman comun acum ne avem dusmani comuni intre noi.

Mai draga , eu una ma uit in traista si de e putin de e mult ma pregatesc de bagaje , la propriu.Daca nu ma credeti o sa vedeti ce va fi in toamna.
Dati un google despre cum au pierdut taranistii alegerile in 45 si poate va suna familiar.Cu imagini de la procesele lor daca sunteti tari se inima .
Bunicilor mei li- s au dat 3 ore sa plece din Basarabia , pentru ca unchiul meu se juca si l-au cautat uindelung au plecat cu o boccea.
Au regretat ca s-au oprit la Bucuresti .

Zarurile au fost aruncate




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligeea

Mai draga,

Aud si nu-mi vine sa cred dar pentru ca eu sunt cunoscuta drept o mare ,,scenarista "de mica , va dau cateva indicii

-Cand a grait Voiculescu direct de la usa Antenei ca urmatoarea miscare va fi suspendarea lui Basescu greseala nu e ca n-am crezut noi astia murdari de cas la gura da nici macar Basescu n-a crezut si aici imi dovedeste ca degeaba nu l-am votat , e fraier .
-Cand s-au pus stia cu tunul pe tot ce misca independent in tara si in 3 zile au ras tot , am sperat si eu ca bunicii mei ca ,,vin americanii "si le baga mintile in cap dar am uitat ca si la ei e criza , au legeri in toamna idem si in Europa-madam merkel isi va pazi procentele ca a vazut ce-a patit ami sarcozy .
-Cand am vazut ca in campanie nu se mai vorbeste despre motivele care au dus la suspendarea presedintelui ci la Tv se vorbeste clar cu ,,ba p-a matii" am crezut ca macar votul va limpezi apele
L-am auzit pe Ponta zicand clar ca referendumul va fi validat daca 9 mil si ceva de romani voteaza .
Aseara cand am vazut ca nu este cvorum -adica 9.mil si nu stiu cat am zis , multumesc Doamne ne vom normaliza .

De azi nu mai sper nimic.
E clar Basescu nu va mai pune piciorul la Cotroceni nici daca va avea 19 mil de voturi .
Cine a zis ? Iliescu si pe el chiar il cred , stie el ce zice n-ea dovedit-o in 1989 cand nimeni nu-l credea pe Ceausescu cu ,,agenturili straine
Daca mai aveati vre-o indoiala ca e o actiune concertata de USL , lasati orice sperante voi cei din aceasta tara...
Se vor inventa n motive ,se va face orice inca un referendum pentru oamenii inalti inca unul pentru cei schiopi se va interzice votul celor din strainatate ca nu au mancat salam cu soia(ca Ratiu si ca regele Mihai ) se va face orice , vor scoate lumea in strada numai sa nu piarda puterea totala.
E trist dar va fi mai rau ca in 1989 , atunci toti aveam un dusman comun acum ne avem dusmani comuni intre noi.

Mai draga , eu una ma uit in traista si de e putin de e mult ma pregatesc de bagaje , la propriu.Daca nu ma credeti o sa vedeti ce va fi in toamna.
Dati un google despre cum au pierdut taranistii alegerile in 45 si poate va suna familiar.Cu imagini de la procesele lor daca sunteti tari se inima .
Bunicilor mei li- s au dat 3 ore sa plece din Basarabia , pentru ca unchiul meu se juca si l-au cautat uindelung au plecat cu o boccea.
Au regretat ca s-au oprit la Bucuresti .

Zarurile au fost aruncate

ligeea

mesajul tau mi se pare foarte trist si lipsit de speranta (si mi se mai pare si adevarat, desi nu stiu ce a spus ilici am asa, un gut feeling, ca nu se termina aici - sper sa gresesc). stie cineva cat ar trebui sa dureze negocierile cu fmi de saptamana asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui lili_mar
stie cineva cat ar trebui sa dureze negocierile cu fmi de saptamana asta?

FMI-ul se va cara repede si va raporta la Washington ca ... nu are cu cine sa negocieze, membrii guvernului fiind integral ocupati cu demiterea lui Basescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Referendumul s-a terminat prost pentru USL, indiferent ce vor face in continuare. O gramada de bani cheltuiti pentru o himera, agitatie, fraude, isterie, o multitudine de imagini proaste cu politicieni infantili, inculti, necivilizati, nepasatori; Chiar nu mai conteaza ce se intampla cu Basescu, USL si-a aratat, cui nu vazuse inca, chipul adevarat si intentiile. Nu oamenii sunt preocuparea lor, ci ambitiile personale. Vor apara, cica, drepturile celor ce au votat pentru demitere, pe ceilalti poate ii va trage pe roata, ceva...aiurea, ii doare-n cot si de unii si de altii.
Pana la alegeri vor face noi si noi tampenii. Vor inventa legi, vor da ordonante, vor ameninta fatis, totul pentru ca Basescu sa dispara de pe scena. Ocazie cu care isi vor semna sentinta in Europa si, in final, pe plan intern.
Mi-ar place sa am un microfon de la care sa ma auda toti oamenii, impartiti in tabere, dar in aceeasi oala, de fapt: oameni buni, votati ca toti politicienii actuali sa plece definitiv, mai bine fara guvernare, ne dam in cap o vreme (ca si acum, de fapt) si, dupa ce ne vine mintea la loc, poate om sti cum sa ne facem bine, nu rau.
Nu se poate? Ok, ziceam si eu...
Nimic nu-i intamplator pe lume. Nici circul ce va sa vina...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput