REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

@Mikyyy - satul pe care-l prezinti, cu o familie de vacari minoritari nu-i un sat reprezentativ pentru Romania.
Sunt sate in care tiganii au coplesit pe romani, si politica demografica din anii '67 a facut ravagii in schimbarea structurii demografice.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Satul care-l prezint eu e reprezentativ pentru o arie de aproximativ 10 comune din judetul arges! Pentru ca am ceilalti bunici cam la 20km distanta de primii, si stiu cam cum arata zona cuprinsa intre cele 2 sate, si comunele adiacente.

Eu nu zic nu, sunt multi tigani care voteaza asa cum spui tu, dar in niciun caz atat de multi incat sa se ajunga la procentele respective de prezenta.

Pe wikipedia exista aceasta harta cu zonele in care tiganii sunt majoritari. Culmea e ca nu prea sunt pe nicaieri, sau oricum, cele cateva sate in care sunt majoritari nu sunt in zona de sud!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Din cate ii cunosc, argesenii au mai multe asemanari cu ardelenii, decat cu muntenii sau oltenii, asa ca prezenta la vot ar fi trebuit sa fie mai mica.

Harta nu-i sugestiva. Nu trebuie ca tiganii sa fie majoritari, este suficient ca roamnii sa fie divizati si/sau apatici, sa nu se prezinte la vot, si tiganii sa participe cu prezenta de 90% si atuci ponderea lor devine importanta si pot decide bascularea taberei politice.
Si maghiarii reprezinta 7% in populatie, dar la vot obtin 10%, pentru ca au un electorat mai responsabil si mai disciplinat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

http://www.gandul.info/puterea-gandului/cine-ce-nu-e-9950725

O sinteza interesanta si foarte aproape de adevar.

Mi-a placut extrem de mult aceasta afirmatie desi ironica:

"Cea mai puternica institutie din Romania nu e Parlamentul, nici Guvernul, nici Curtea Constitutionala. Este Procuratura, care baga in ancheta penala tot ce misca in front. As propune ca procurorii sa ia la intrebari si leul, poate il aduc inapoi langa euro."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Din cate ii cunosc, argesenii au mai multe asemanari cu ardelenii, decat cu muntenii sau oltenii, asa ca prezenta la vot ar fi trebuit sa fie mai mica.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Sincer, n-am idee cat a fost prezenta la vot in acel sat . Dar asa, ochiometric, din cei cu care am vorbit (ca lumea se aduna pe la poarta seara si stau la taclale), majoritatea votasera.

PS: hai ca m-am pus pe cautat. E 77% in comuna in comuna in care am fost eu, eu am zis maxim 70%, deci m-am inselat nitel

http://ziarulargesul.ro/1258-iata-cum-au-votat-argesenii-comuna-cu-comuna-oras-cu-oras-la-referendum.html

EDIT: prezenta la vot in Dambovicioara – 820 (101,61%) - din punctul meu de vedere nu e nimic anormal in cazul acestei comune o prezenta asa mare, fiind o zona turistica recunoscuta!

Edit 2: nu acelasi lucru se poate spune despre Raca (aici miroase a frauda de la o posta)– 1.170 (123,41%) - o comuna ciudata unde n-am auzit ca ar fi vreo atractie turistica (dar, Localitatea Raca, se afla la extremitatea de sud a judetului Arges si la cea de nord a judetului Teleorman http://www.cjarges.ro/raca/ja.php)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Nici pomeneala asemanarea intre argeseni si ardeleni! Sunt diferente mari!
Sotul meu este argesean 1/2 si ardelean 1/2, norocul lui cu jumatatea ardeleana!
Eu admir oltenii mai mult decat pe argeseni, stiti voi vorba aia: "navasta si cataua sunt importante!" si pot sa spun ca se confirma .
Daca aveam minte imi alegeam un sot 100% oltean!

Desigur se vor naste replici la afirmatiile mele!
Luati-le si voi ca pe niste comicarii in aceast mizerabil exercitiu democratic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Ai vorbit din pozitia de sotie.
Am auzit o vorba ca pe oltean daca-l injuri de sotie, spune "mama n-am".
Norocul oltenilor ca de regula injuraturile sunt la adresa mamei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.gandul.info/news/teodor-atanasiu-si-fiul-lui-dobritoiu-anchetati-intr-un-dosar-al-dna-cluj-pentru-fraude-la-referendum-atanasiu-sunt-acuzat-ca-am-cumparat-voturi-9952390" target="_blank">Teodor Atanasiu si fiul lui Dobritoiu, anchetati într-un dosar al DNA Cluj pentru fraude la referendum. Atanasiu: "Sunt acuzat ca am cumparat voturi"

Citat:
Atanasiu: "Sunt acuzat ca am cumparat voturi"

Fostul ministru Teodor Atanasiu a declarat ca a fost chemat la DNA în calitate de presedinte al PNL Alba si ca are calitatea de învinuit.
"Sunt acuzat ca am cumparat voturi. Acuzatia oficiala este ca am folosit mijloace banesti si automobile sa duc alegatorii la urne si asa am influentat rezultatul referendumului. M-au întrebat si de interlopi dar eu nu îi cunosc. Am auzit doar de unul din Alba Iulia. În rest nu îi cunosc. Nu îl cunosc nici pe fiul ministrului Dobritoiu. Am înteles ca este vorba de mai multi lideri liberali din Transilvania din Cluj, Arad, Bistrita. Noi liberalii din Ardeal suntem acuzati ca am vrut sa dam o lovitura de stat ca am încercat sa influentam nefast viitorul României si caderea lui Traian Basescu. Sunt aici în calitate de învinuit.", a precizat Teodor Atanasiu la iesirea de la sediul DNA din Cluj.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Din ce am citit pe site-ul DNA nici macar nu era de competenta lor sa faca asemenea descinderi.
Citat:
Directia Nationala Anticoruptie (DNA) este o structura de parchet specializata în combaterea coruptiei mari si medii. Este creata ca un instrument necesar în descoperirea, investigarea si aducerea în fata instantei a cazurilor de coruptie medie si mare. Prin activitatea sa, contribuie la reducerea coruptiei, în sprijinul unei societati democratice apropiate de valorile europene


Deceneus, la obiect ca intotdeauna .

ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)


Daca exista suspiciuni de coruptie ( la primari ) sau dare de mita atunci intervine DNA_ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

@Lala_D participarea la vot pese 100% nu este o dovada de frauda. Daca intr-o localitate mica se face o nunta cu 200 de invitati, sau daca exista un sanatoriu balnear si respectvii voteaza, se sare usor de 100%.


Ops. Se pare ca in ziua referendumului au avut loc nunti cam in citeva zeci de sate.
Sau sint sanatorii pe acolo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
imi si inchipui o gasca de cucoane la costum si cu pantofi cu toc, aliniate precum manechinele lui Mazare mergand pe ultiele prafuite ale satului spre sectia de vot!!





Mergi la inceput