REFEREDUM LA FINAL

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Uite aici si cum arata situatia vazuta prin ochii oamenilor simpli:
Intr-o comuna cu peste 180% prezenta la vot:

http://casajurnalistului.ro/alegeri-pe-mosia-lui-bula/

Citat:
Am intrebat 65 de sateni.
Doar 33 votasera, putin peste 50%

Tiganii votaza disciplinat ca maghiarii. Fac ce le spune buibasa lor.
Asta nu tine de frauda, sau daca vrei este vot influentat, la un electorat incult si pentru care nu conteaza cine guverneaza. Este vorba de incultura minoritatii.
Cei care votaza asa cum le spune bulibasa, nu o sa recunoasca si frauda nu poate fi sanctionata.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Nuuuuuu, nu tine de frauda faptul ca cineva ii promite bulibasei ceva in schimbul votului tiganilor. Deloc. E pura constiinta !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

@Lala_D participarea la vot pese 100% nu este o dovada de frauda. Daca intr-o localitate mica se face o nunta cu 200 de invitati, sau daca exista un sanatoriu balnear si respectvii voteaza, se sare usor de 100%.



Uite asta o iau in nume personal si consider ca-ti bati joc de noi!Chiar crezi ca poate cineva de pe aici inghitii asa ceva?
Ai pe undeva pe aici o lista postata de Capcaunul cu procentele din satele "fruntase" din Muntenia unde apar "scoruri" record de "nunti d'astea" cu peste 100% de "nuntasi" electori veniti de prin Vrancea sau Moldova!
Adica pe astia sa nu-i intrebe nimeni daca nu cumva din cauza beuturii au uitat de cate ori au votat?

Nu-mi bat joc de nimeni, dar voi sunteti rupte de realitatea rurala.

Va mai dau un exemplu de electori care voteaza pe liste suplimentare.

Sunt strazi intregi de bordeie din lemn, case care exista fizic, dar nu au autorizatie de constructie si nu sunt inregistrate ca locuinte. Ele sunt populate si oamenii care au acte de identitate au aceeasi adresa , la o locuina din localitate sau au adresa in alta localitate si probabil au acte expirate.
Acestia se trec pe liste suplimetare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Nuuuuuu, nu tine de frauda faptul ca cineva ii promite bulibasei ceva in schimbul votului tiganilor. Deloc. E pura constiinta !

Este o frauda de tip "cu mainile curate". Nu poate fi dovedita, pentu ca este ca indemnul la boicot, la limita intre promisiune si solicitare electorala a votului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

@Lala_D participarea la vot pese 100% nu este o dovada de frauda. Daca intr-o localitate mica se face o nunta cu 200 de invitati, sau daca exista un sanatoriu balnear si respectvii voteaza, se sare usor de 100%.



Uite asta o iau in nume personal si consider ca-ti bati joc de noi!Chiar crezi ca poate cineva de pe aici inghitii asa ceva?
Ai pe undeva pe aici o lista postata de Capcaunul cu procentele din satele "fruntase" din Muntenia unde apar "scoruri" record de "nunti d'astea" cu peste 100% de "nuntasi" electori veniti de prin Vrancea sau Moldova!
Adica pe astia sa nu-i intrebe nimeni daca nu cumva din cauza beuturii au uitat de cate ori au votat?

Nu-mi bat joc de nimeni, dar voi sunteti rupte de realitatea rurala.



Nu numai ca NU sunt rupta de realitatea rurala, vorbesc aici de Muntenia, sunt o victima a ei!
Cand sunt nunti in colectivitatea etnicilor imi vine sa vand tot si sa ma mut la munte suuuus!
Actualul si fostul primar s-a ales cu ajutorul acestor etnici dand pamantul primariei unor infractori!
Astia aleg soarta Romaniei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Da ei decid soarta Romaniei, pentru ca multi care isi castiga existenta onorabil au plecat in urban si/sau in diaspora, si cei din diaspora participa la vot in proportie de cel mult 5%. Cei din urban prefera sa mearga in excursii si lasa pe minoritari sa decida, dupa care se simt revoltati de rezultat.
De ce crezi ca toti liderii PSD cocheteaza cu Vanghelie (Geoana il cununa), si Basescu prin fratele lui s-a inrudit prin alianta cu liderii comunitatii tiganesti.
Cine organiza mitinguri pentru Basescu?
Diversi lideri locali ai tiganilor din toata tara, dar in special din sudul Romaniei. Asa cum primarii au schimbat tabara si tiganii au schimbat-o, sau poate chiar ei au decis balansarea.
Tiganii sunt electoratul care inclina balanta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Nu-mi bat joc de nimeni, dar voi sunteti rupte de realitatea rurala.

Va mai dau un exemplu de electori care voteaza pe liste suplimentare.

Sunt strazi intregi de bordeie din lemn, case care exista fizic, dar nu au autorizatie de constructie si nu sunt inregistrate ca locuinte. Ele sunt populate si oamenii care au acte de identitate au aceeasi adresa , la o locuina din localitate sau au adresa in alta localitate si probabil au acte expirate.
Acestia se trec pe liste suplimetare.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Eu nu sunt rupta de acea realitate, mama mea dupa ce s-a pensionat s-a mutat la tara, in acelasi sat in care eu am copilarit si inca mai am rude. Ba mai mult, in ziua votului la referendum am fost acolo de dimineata pana seara, am luat pusul satului in direct. Si e un sat dintr-o zona rosie din arges, psd-istista din 90 pana azi.

In primul rand oamenii de la sat nu voteaza cu totii. In medie cam 50% din ei au spirit civic. In functie de situatie, procentul creste pana spre 70% (atunci cand alegerile au o miza mai mare pentru ei, de exemplu la alegerile pentru europarlamentari prezenta e mult mai mica decat pentru primar). Mai exista un procent substantial de oameni care au domiciliul in sat dar nu stau acolo, fie au plecat la oras sa munceasca si stau cu chirie, fie au plecat la cules de capsuni in spania. Adica din start aia care sunt pe liste dar nu sunt fizic in sat sunt cam 20% (in zona despre care vorbesc eu, in alte zone e posibil sa fie alte procente). Din cei care stau in sat dar nu au buletine pentru acea zona fac parte vacarii (o familie de vreo 10 persoane, din care majoritatea copii fara drept de vot), care stau intr-o coliba undeva pe la marginea satului si cateva persoane ca mama, care s-au retras de la oras la sat, fara sa-si schimbe actele (mama are buletin de oras in continuare). Per total, cei care stau fara acte in sat sunt semnificativ mai putini decat cei care in acte stau acolo dar in realitate n-au mai pus piciorul prin sat de ceva timp.

Una peste alta, in niciun sat obisnuit din muntenia sau orice alta zona ne-turistica, prezenta maxima la vot (in cazul referendumului, care are o miza importanta pentru oameni), cu tot cu liste suplimentare, nu poate trece de 70%. O prezenta de 100% la vot in satele de acest gen e o utopie, iar peste e clar frauda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

@Mikyyy - satul pe care-l prezinti, cu o familie de vacari minoritari nu-i un sat reprezentativ pentru Romania.
Sunt sate in care tiganii au coplesit pe romani, si politica demografica din anii '67 a facut ravagii in schimbarea structurii demografice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Repet, probabil sunt si dosare de voturi multiple, dar dupa procedura de verificare aplicata, daca oamenii au votat sau nu, deduc ca se cauta in special voturi in numele absentilor.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Ceea ce pentru tine este evident un abuz .
Acum serios, cum poti sa acuzi pe seful sectiei electorale de fraude, fara dovezi? Frauda de la "birou" se poate face prin:
- trecerea persoanelor fictive pe liste suplimentare
- bagarea voturilor in urne pentru cei care nu s-au prezentat la vot si semnarea in locul lor.
Ca sa dovedesti a doua varianta, ai nevoie de martori. Tie ti se pare normal ca cineva sa voteze in locul tau, dar procuratura sa nu faca niciun fel de cercetare, ca sa nu cumva sa deranjeze cu intrebarile lor oameni nevinovati??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Precizarile oficiale ale Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie


Parchetele cerceteaza peste 500 dosare penale privind desfasurarea Referendumului pentru demiterea presedintelui, o parte dintre ele fiind inregistrate pe rolul Directiei Nationale Anticoruptie, precizeaza Ministerul Public, care solicita, intr-un comunicat de presa, "reprezentantilor celorlalte puteri sa se abtina de la declaratii care ar putea fi interpretate ca presiuni la adresa procurorilor".

Dosarele aflate pe rolul DNA vizeaza "cercetari cu privire la comiterea unor infractiuni prevazute de Legea nr.78/2000" privind prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie.

Ministerul Public precizeaza ca aceste dosare penale "nu verifica modul in care au votat cetatenii si nu sunt cercetate persoanele care au votat, ci sunt investigate posibile fraude electorale".

Verificarile efectuate in aceste dosare au conturat mai multe tipologii de comitere a unor posibile fraude, potrivit sursei citate:

- persoane care figureaza ca au votat atat pe listele electorale permanente cat si pe listele electorale suplimentare;
- persoane care figureaza ca ar fi votat dar in realitate nu s-au prezentat la vot;
- prezenta pe listele electorale suplimentare a unor persoane cu date de identificare nereale;
- prezenta pe listele electorale suplimentare a aceleiasi semnaturi in dreptul unui numar mare de persoane;

Pentru stabilirea situatiei de fapt e necesara audierea persoanelor despre care exista indicii ca au fost trecute fictiv in listele electorale permanente sau suplimentare, calitatea acestora fiind de martor.

Audierea martorilor s-a efectuat in conformitate cu prevederile Codului de procedura penala. Potrivit art. 85 din Codul procedura penala, inainte de a fi ascultat martorul depune juramant tinand mana pe cruce sau pe biblie.

Precizarile Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie vin dupa ce presedintele interimar Crin Antonescu a cerut public, miercuri, Procurorului General Laura Codruta Kovesi, presedintelui CSM Alina Ghica si ministrului interimar al Justitiei Victor Ponta sa ofere explicatii in legatura cu natura anchetelor "in masa" pe care Parchetul General sau procurorii DNA le desfasoara intr-un mare numar de localitati din tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
De ce crezi ca toti liderii PSD cocheteaza cu Vanghelie (Geoana il cununa), si Basescu prin fratele lui s-a inrudit prin alianta cu liderii comunitatii tiganesti.
Cine organiza mitinguri pentru Basescu?
Diversi lideri locali ai tiganilor din toata tara, dar in special din sudul Romaniei. Asa cum primarii au schimbat tabara si tiganii au schimbat-o, sau poate chiar ei au decis balansarea.
Tiganii sunt electoratul care inclina balanta!



Da Deceneus dar exista o lege a firii: astia nu mai pot fura in Europa, pe la noi sunt deja scarbiti de saracia oamenilor, ce vor face pt. ca TREBUIE SA SUPRAVIETUIASCA? Vor migra, am o teorie, vor migra spre est,!
Eu cred ca sunt ca o bomba cu efect intarziat pt. ca situatia noastra acum este ca in epidemii, pe un teren slab se raspandesc parazitii si consuma cat gasesc nutrienti!
Cand se consuma substratul fie mor, fie isi modifica biotipul si se adapteaza altui mod de supravietuire!
Vad la mine la tara, au furat tot ce era din fier in curte si in casa si acum zic prietenii ca se vor opri pt. ca nu mai au ce fura.

Mergi la inceput