REFEREDUM LA FINAL

REFEREDUM LA FINAL | Autor: ligeea

Link direct la acest mesaj

Propun o discutie despre acset referendum
-credeti ca am invavata ceva din tensiunea ultimelor saptamani?
-credeti ca politicienii au inteles ceva atat din boicot cat si din media de varsta a celor ce s-au prezentat?
-credeti ca maghiarii merita respect ?-macar pentru faptul ca a doua oara ,,ne scot "castanele din foc?
-ceredeti ca Antenele isi vor tempera limbajul atitudinea ?

Credeti ca putem deveni normali, discuta fara patima si ura ,ca vom putea sa ne concentram asupra realitatilor si nu mitologiei?


Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Cred ca toti cetatenii Romaniei merita respect,indiferent daca au stat acasa sau au mers la vot si nu Antenele nu-si vor tempera limbajul,ba dimpotriva...urmeaza miting-uri contrafacute asta daca nu cumva guvernul Ponta si-a pierdut deja sustinerea parlamentara (eu zic ca e si asta o varianta de luat in calcul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Pentru o discutie normala ar trebui sa se ajunga la un consens privind rolul presedintelui.
Este presedintel un "jucator", sau este un arbitru si un conciliator?
Daca-i arbitru nu poate fi si jucator, pentru ca nu mai este impartial.

Daca nu se ajunge la o clarificare a acestei probleme, nu se va ajunge nici la o discutie normala.

Pentru unii actiunile presedintelui sunt legitime, pentru altii sunt neconstitutionale.

Cei care considera normala functia de "presedinte jucator", sunt adepti ai unui regim "putinist". Si culmea ipocriziei se dau democrati autentici, iar pe ceialti ii considera uzurpatorii democratiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

-credeti ca am invatat ceva din tensiunea ultimelor saptamani?
Per total, NU.
-credeti ca politicienii au inteles ceva atat din boicot
NU.
-cat si din media de varsta a celor ce s-au prezentat?
DA. Pomenile electorale vor fi redirectionate cu precadere catre acest segment.
-credeti ca maghiarii merita respect ?-macar pentru faptul ca a doua oara ,,ne scot "castanele din foc?
Un mare DA.
-ceredeti ca Antenele isi vor tempera limbajul atitudinea ?
NU. Vor deveni si mai agresive (si antimaghiare).
-credeti ca putem deveni normali, discuta fara patima si ura ,ca vom putea sa ne concentram asupra realitatilor si nu mitologiei?
NU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

-credeti ca am invatat ceva din tensiunea ultimelor saptamani?
Per total, NU.
-credeti ca politicienii au inteles ceva atat din boicot
NU.
-cat si din media de varsta a celor ce s-au prezentat?
DA. Pomenile electorale vor fi redirectionate cu precadere catre acest segment.
-credeti ca maghiarii merita respect ?-macar pentru faptul ca a doua oara ,,ne scot "castanele din foc?
Un mare DA.
-ceredeti ca Antenele isi vor tempera limbajul atitudinea ?
NU. Vor deveni si mai agresive (si antimaghiare).
-credeti ca putem deveni normali, discuta fara patima si ura ,ca vom putea sa ne concentram asupra realitatilor si nu mitologiei?
NU.


Idem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Pana si tv-urile aservite USL care au tot dat imagini din sectiile de votare, nu au avut ce face cand prin fata camerelor s-au perindat in proportie covarsitoare mai mult batrani.
Cred ca din rezultatele acestui Ref. se poate delimita segmentul de votanti cu Iliescu in frunte pe post lider si din aceeasi generatie.
Sociologii cred ca pot lua in considerare procentul ca fiind de referinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

spaniolii traverseaza o criza -acum mai profunda decat la noi.

De ce la ei nu se pune problema-,,dorim reinstaurarea unei republici "regele e de vina pentru situatia economica dificila.
Basescu a gresit ca a fost in spatele PDL-ului sau romanii nu inteleg ca nu el e vinovat de conditiile actuale?
Cred ca orice partid sau presedinte ar fi fost in locul lui-cel putindaca ma uit la discursul plitic actual ar fi avut o prestatie cel putin identica .La noi de 20 de ani gandim ,,saptamanal am ajuns sa regret ,,planurile cincinale "ale lui ceuasescu ".

Cred ca Antenele daca vor continua cu acelasi discurs in 1-2 ani or sa isi piarda audienta e identic cu ce se intampla cu OTV acum fata de glorioasele vremuri Elodia .Stau si ma intreb-cu ce o fi fost amenintat DD ca sa iasa la vot la ora 10 seara ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

si ca un raspuns special pt Deceneus

Basescu e si va fi un presedinte jucator de cand a fost ales si pana acum.Si-a insusit si recunoscut acest rol.

Intrebarea e -daca va castiga Antonescu , coroborat cu declaratiile ca va fi un ,,discret"credeti ca isi va respecta promisiunea in luna de cand este in functie joaca cat Basescu in ultimul an(dar de cand esti rezerva vii cu forte proaspete )
Pe mine asta nu m-a convins.Nu ca Basescu ebun ci doar ca EI sunt mai rai...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ligeea

si ca un raspuns special pt Deceneus

Basescu e si va fi un presedinte jucator de cand a fost ales si pana acum.Si-a insusit si recunoscut acest rol.

Intrebarea e -daca va castiga Antonescu , coroborat cu declaratiile ca va fi un ,,discret"credeti ca isi va respecta promisiunea in luna de cand este in functie joaca cat Basescu in ultimul an(dar de cand esti rezerva vii cu forte proaspete )
Pe mine asta nu m-a convins.Nu ca Basescu ebun ci doar ca EI sunt mai rai...


ligeea

Raspuns gresit!
Basescu a fost presedinte jucator doar cand i-a permis majoritatea parlamentara.
In guvernarea Tariceanu nu a fost jucator. A fost doar intrigant.

Citat:
Basescu a gresit ca a fost in spatele PDL-ului sau romanii nu inteleg ca nu el e vinovat de conditiile actuale?

Daca a vrut sa fie jucator si-a asumat consecintele.
Daca era presedinte constitutionala efectul masurilor le deconta doar majoritatea parlamentara care sustinea guvernul.

Nu se stie daca Antonescu va fi presedinte.
Vor fi alegeri pe care va trebui sa le castige.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

scuze pentru greseli .

Inca ceva

M-am uitat la Antena 3 si la Tv dupa cca 3 luni in care n-am vazut nimic doar am citi ziarele si pe net.

Realitatea e mai hada decat imi inchipuiam.
Toata ceata de ziaristi de la Tv sunt sinistrii , daca ei sunt actualii formatori de opinie-politica , economica etc atunci avem inca o situatie economica mnai buna decat o mertitam.
sau poate ca ei nu manipuleaza atat de bine precum cred.
Sentimentul este de compatimire-daca o fac pentru bani , iau prea putini daca din convingere , mi-ar fi frica sa stau cu unul dintre ei in camera .Vorba lui fi-miu(era mic si intuneric) AU OCHII NEGRII .

Se bat ca niste vulturi pe niste ramasite dar nu constiientizeaza ca or sa le inghita repede si apoi?
Se vor manca intre ei .Si apoi? Ultimul ce face ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Deceneus, Ponta si Antonescu sint istorie.

Din punctul meu de vedere, fraudele nu ar trebui trecute cu vederea, chiar daca Basescu e confirmat, cum naiba judete cu peste 70% din care ultimele 20% in ultimele doua ore de vot? Sa fim seriosi, au furat pe noapte si ar trebui investigat, iar responsabilii sanctionati.

Mergi la inceput