Idei de excursii cu copii in Romania

Idei de excursii cu copii in Romania | Autor: stfp

Link direct la acest mesaj

Seara buna la toata lumea,

Sunt fericitul tatic a doi copii minunati, o fetita de 6 ani si un baietel de 4. Suntem din Bucuresti. Cum avem cu totii mult timp liber si la fel de multa energie sunt in cautarea unor idei de locuri ce ar merita sa fie vazute cu copii mei, oriunde in Romania. Din locurile pe unde am umblat pana acum ne-au placut pesterile, salinele si gradinile zoologice, dar sunt convins ca mai sunt multe alte locuri/lucruri interesante in tara de care nu stim!

Deci m-ar ajuta raspunsuri de genul: Am fost cu fiul/fiica mea de 3..7 ani in locul X / obiectivul Y si cel/cei mic/i au fost super incantati!

Multe multumiri in avans!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Acum daca sunteti plimbareti poate ati vazut locurile astea, mai ales ca sunt frecventate de bucuresteni, dar e un subiect frumos care poate da idei mai multor forumisti asa ca scriu totusi locurile pe unde ne plimbam noi:
- cetatea rasnov, a fost reamenajata si e foarte atragatoare mai ales pentru copii. Urcatul cu tractorasul e foarte apreciat de copiii mei (7 si 5 ani)
- pestera valea cetatii, pe drumul ce urca de la rasnov la poiana brasov. Pana la pestera e un drum de 10 minute in pas de plimbare lejera care urca prin padure. Noi l-am facut atat vara cat si pe zapada. Pestera e foarte spectaculoasa are o galerie foarte inalta, e inca vie, iar turul include explicatiile unui ghid si un moment cand se sting toate luminile si ai un sentiment foarte ciudat ca nu vezi nimic, nimic, nimicuta, iar daca se pastreaza si linistea auzi cum picura apa.
- cheile rasnoavei. Pana nu demult era locul preferat pentru gratar. Nu stiu de ce m-a speriat o poveste cu ursi care coboara si in toiul zilei pe-acolo.
- ultima iesire a fost undeva langa medias, la ferma trei stejari. Fara obiective turistice, desi cred ca e o biserica prin medias, dar copiii mei inca nu gusta obiective de-astea. In schimb iarba cat vezi cu ochii, animale blande care iti mananca din palma, casute ca in muzeul satului. Copiii au fost foarte incantati si vom mai merge in octombrie sa ne bucuram de culorile toamnei caci ferma e inconjurata de paduri de foioase.
- muzeul ASTRA din marginimea sibiului, aici am fost sa vizitam cand copiii mei erau mici 2 ani si cateva saptamani cea mica. Insa am mai trecut in vizita de cateva ori de-atunci, ne oprim sa mancam la restaurantul care este acolo in muzeu si pana a venit comanda copiii s-au plimbat prin apropiere. Au ce vedea, muzeul este imens, ca sa-l vezi pe tot iti trebuie mai bine de o jumatate de zi.
- castelul huniazilor din hunedoara, desi l-am prins in renovare si pentru mine personal a fost o mare dezamagire, totusi copiilor le-a placut foarte mult.

Unde nu am ajuns si vrem sa ajungem:
- cascada urlatoare, mereu intervine cate ceva care ne pune piedica si nu ajungem aici.

Daca imi mai aduc mainte mai scriu si astept cu nerabdare sa citesc pe unde se plimba si alti parinti cu copii.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stfp spune:

Multumesc frumos pentru raspuns, Androix.

La Rasnov am fost... acum 12 zile :-) si am facut exact ce ai zis tu, adica am cobinat pestera Valea Cetatii cu cetatea (titicarul inclus, desigur); la cetate mai fusesem si anul trecut cu cei mici dar la pestera nu. Iar la momentul cu stinsul luminilor si tacutul din gura, se trezeste fi-miu (4 ani) sa vorbeasca: DAR NU SE VEDE NIMIC! :-) evident amuzament general, s-a dus momentul de liniste...

Retin ideea cu ferma din Medias, poate o vom combina cu o iesire la Salina Turda. Noi suntem clienti fideli ai Fermei Animalelor din Bucuresti (am fost probabil de peste 10 ori acolo) si ne-ar place sa mai aflam de astfel de ferme similare din tara.

Iar la Muzeul Astra din Sibiu am fost... acum o luna :-), dupa ce mai fusesem cu doi ani inainte.

Hunedoara e si ea in plan, combinata cu zona Geoagiu si eventual un salt la Alba Iulia. Multumesc oricum pentru idee!

Ca sa vin si eu cu o recomandare, ne-a placut la Baile Olanesti si vom mai merge candva vara asta - pe langa statiunea Olanesti mai sunt interesante salina si strandul de la Ocnele Mari, Muzeul Satului Valcean din Rm. Valcea si Zoo tot din Rm. V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da, pai cam astea sunt zonele mai apropiate de bucuresti.
A mai fost un subiect despre delta din Comana http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173132, iar un loc aproape de bucuresti unde e foarte frumos de mers. Daca sunteti biciclisti acolo exista o pista de biciclete, iar in incinta restaurantului casa comana am vazut un circuit suspendat, ca cele din aventura parc. Noi am fost doar in trecere pe-acolo si nu stiu informatii despre cine il opereaza si care ar fi costurile si programul, dar resturantul are site si probabil sunt acolo informatii.

Chiar nu mai vrea nimeni sa povesteasca pe unde se plimba cu kinderii?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix
in incinta restaurantului casa comana am vazut un circuit suspendat, ca cele din aventura parc.


Toata distractia din incinta restaurantului este strict pentru clienti, un fel de circuit inchis. E un afis la intrare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui stfp
sunt convins ca mai sunt multe alte locuri/lucruri interesante in tara de care nu stim!



Ce-ar fi sa va luati costumele de baie si sa mergeti la o "mare mica"? Adica la Dunare, pe plaja de la Gostinu, in jud. Giurgiu. Luati si gratar si tot ce trebuie de pus pe el, sucuri, umbrele, crema de protectie si...mult chef de balaceala.

Noi am fost acum 2 zile si ne-a placut tare mult, iar piticuta n-a iesit din apa decat ca sa manance si sa o dau cu crema de protectie.

Pe aceeasi plaja, sunt locuri cu copaci, unde puteti sta la umbra si unde apa la mal este putin mai sus de pulpe (acolo e indicat sa ajungeti pe la ora 8:00), dar si o zona numai cu nisip, unde nu puteti sta fara umbrele. Acolo insa, mergeti 400-500 m in larg cu apa pana sub genunchi.

Sunt cateva locuri de unde puteti cumpara , chipsuri, etc, la preturi de bun-simt.

Atentie:

1. cu 10 km inainte de Giurgiu se face stanga, apoi, cand intrati in Gostinu, drumul spre plaja este destul de intortocheat, dar intrebati localnicii, iar cand dati de drum drept, o sa vedeti si indicatoare "Spre plaja". Mergeti pe dig, apoi coborati pe dreapta si o tineti pe langa padure tot inainte (ca punct de reper, e o barca parasita, pe mal).

2. Nu prea exista semnal la telefon si daca e, va apare ca sunteti in...Bulgaria. Noi chiar ne-am amuzat ca suntem la plaja la bulgari.

3. Extrem de important: la intoarcere, sa nu faceti dreapta pe dig, ci mergeti inainte!

Uitati cam cum arata:
http://dupamunca.ro/2011/08/29/plaja-pe-insula-in-dunare-la-40-de-minute-de-bucuresti-gostinu/

http://myeva.wordpress.com/2010/08/20/plaja-gostinu/

Distractie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stfp spune:

Raza de Soare, multumesc pentru idee, o retin daca vom merge vreodata cu cineva care are masina, pe langa ideea cu Comana. Am uitat sa spun ca noi nu avem masina si ne deplasam exclusiv cu trenul, eventual si cu autostop-ul daca e strict necesar.

In particular am fost la marea "adevarata" deja de cinci ori anul asta, dintre care 4 ori la excursii de o zi... sunt chiar foarte practice excursiile de o zi la mare (cu plecare din Bucuresti) pentru ca ai mei copii dorm dusi (intinsi pe doua scaune de clasa I) tot drumul atat la dus, cat si la intors.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Cu placere, sper sa puteti ajunge, o sa va placa!

Indraznesc sa spun, ar fi totusi mai util sa va luati o masinuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

cetatea Biertan
vulcanii noroiosi
Cascada 14 scaune, in apropiere de Siriu
Daca tot ajungeti spre Siriu, barajul si lacul Siriu
Comana, anul trecut erau autobuze din Bucuresti. Nu va limitati la manastire si la tirolienele din parc, intrati in padure, la 2-3 km este Fantana cu Nucu, de o parte padure, de o parte mlastina cu podete amenajate. aici e de anul asta, noi mergem macar o data pe an, e aproape si fetitei mele ii place parcul, mlastina si zona din spatele manastirii

la plaja Gostinu e frumos, acum Dunarea e scazuta, plaja e larga si apa mica la mal pe o distanta f buna, dar eu as evita week-endurile, pentru ca e aglomerat, sunt f multi bucuresteni:D. Noi am am fost acum 4-5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Gura Humorului merita, desi e departe. De fapt toata zona, dar e mai greu daca n-ai masina. La Gura Humorului e si partie de schi, telescaun (pt iarna), piscina acoperita, parca si o mocanita prin preajma plus manastiri bucovinene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

la plaja Gostinu e frumos, acum Dunarea e scazuta, plaja e larga si apa mica la mal pe o distanta f buna, dar eu as evita week-endurile, pentru ca e aglomerat, sunt f multi bucuresteni:D.

Noi am fost sambata (acum 3 zile) si "aglomerat" insemna distanta stanga/dreapta, intre noi si primele paturi, de 10-12 m. Mie asta nu mi se pare aglomeratie, dimpotriva.
A, daca alegi sa stai in zona cu multa umbra, acolo te cam lovesti de ceilalti.

Mergi la inceput