Idei de excursii cu copii in Romania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

stfp, un alt loc in care vrem sa ajungem, este rezervatia de zimbri Neagra (Bucsani), aproape de Targoviste: http://www.florinbad.com/2011/08/rezervatia-de-zimbri-neagra-din-bucsani.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stfp spune:

Multumesc Raza de Soare pentru ideea cu zimbrii, cel putin pentru noi e prea complicat de ajuns si cred ca ai mei copii sunt prea mici pentru asa ceva oricum.

In schimb recomand tuturor o vizita de o zi la Targoviste, noi am fost deja de 2 ori si o sa mai mergem si anul asta daca apucam, sunt multe activitati acolo grupate foarte compact in centru: Gradina Zoo (plus plimbari cu poneii - dar doar in weekend, noi am fost in zile de lucru), plimbare cu barca pe lac, Muzeul Politiei (au si o motocicleta inauntru - pentru cei cu baietei), Turnul Chindiei (urcat pana sus) si complexul muzeal aferent (oportunitati de alergat pe pasarelele dintre ruine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

- Translapina si vizitat Pestera m u i e r i l o r si polovraci. cazari posibile la Ranca, Novaci, Baia de Fier, Govora...

- Brasov: aqua parc, aventura parc, urcat spre Tampa, urmarit zidurile cetatii, urcat in Poiana...

- zona Devei: cetatea, aqua-parc, castelul Huniazilor din Hunedoara, parcul dendrologic din simeria, Geoagiu (planuim o tura in curand).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

nici in Campina n-am ajuns inca - castelul Iuliei Hasdeu cred ca ar fi interesant. a fost cineva recent cumva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, noi am fost acum vreo 2 ani, mi s- parut creepy rau.

In zona Deva mai e f frumos si la cetatile dacice din muntii Orastiei, de la Costesti in sus, daca crezi ca ii tin picioarele pe copii. daca nu la Sarmisegetuza Regia, aia e aproape de sosea. Daca crezi ca ii poti "apropia" de ruinele romane.

Oare rezervatia de zimbri de la Hateg mai exista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

cred ca exista si rezervatia de zimbri. dar nu ma tenteaza pe mine - ii poti vedea doar daca ai norocul sa se apropie de garduri / zonele cu hrana.

tot pe-acolo era arsenal park - mai aproape de Orastie. daca ajungem, revin cu detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multumesc tuturor fetelor de idei si eu, nu stiam ca e asa interesant la Targoviste, la Comana nu stiam de traseele din copaci, am fost anul trecut in martie si am vizitat manastirea dar padurea era cheala fiind martie. Nu stiam nici de plaja la Dunare.

Adra_bell, m-a uns la suflet poza de pe blog cu Filip alaptat in cadru natural :) si eu am acum bb3 si o alaptez peste tot, e foarte frumos ca asa am libertate de miscare cu ea

Daca am luat idei sa dau si eu:
Ne-am simtit foarte bine un week-end la Harghita Bai, esta acolo tot asa un parc de catarat prin copaci ( padure de brad), se numeste Balu Parc. Sunt partii de schi pentru iarna. Sunt izvoare de apa minerala, f buna. Este o partie de biatlon pentru iarna care poate fi folosita pentru role sau bicicleta vara. Un loc racoros si linistit pentru un week-end de vara fierbinte. Noi ne-am cazat la pensiunea Piatra Bufnitei, chiar langa Balu Parc si una din partiile de schi, am fost foarte multumiti si de cazare si de masa ( mai cu specific unguresc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

lavi02- multumesc pt ideea "Harghita Bai"!.
Nu gaseam cazare pntru fractionarea unui drum de intoarcere spre casa in
zona Tusnad-Lacul Sf. Ana si am gasit aici!
Multumesc mult de tot, mai ales ca, asa, am mai descoperit o zona frumoasa-Ciumani(Gheorgheni), dar, bineinteles, nu aveau cazare de data asta!

Mergi la inceput