ajutati-ma sa inteleg!!!!!!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inainaina spune:

Buna seara.M-am interesat mai bine si casa e doar a mea.Ce am facut in timpul casatoriei,imbunatatiri si altele se impart cumva.Asa ca bagajul la usa...si duca-se.Offfff inca mi-e greu, dar ajunge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Fii puternica si scapa de nenorocit. E o persoana toxica pentru tine si pentru copilul tau.

Incearca sa faci lucrurile calm si ca la carte. Du-te la politie si intreaba in ce conditii poti sa-l evacuezi ca sa nu aibe motiv sa se planga de tine mai tarziu. Vezi daca trebuie sa-l anunti din timp si eventual roaga un politist sa vina sa fie acolo cand sotul tau isi colecteaza bagajele. Schimba incuietoarele la usa sa nu aibe chei si asigura-l ca daca te deranjeaza vei suna politia. Faptul ca nu are unde sa stea nu e problema ta, e baiat mare, sa se descurce.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Bird...noi traim in Romania...nu vine politia pt asa ceva, dar daca vrea sa il evacueze, sa aduca un adult responsabil, relativ neutru...un coleg de servici cu sotia, un vecin cu sotia (asta ca sa nu dea apa la moara), care sa asiste...iar daca il apuca pandaliile, atunci se suna la politie.
Nu ai ce problema sa ai, evacueaza-l...daca asta vrei, dar se pare ca nu asta vrei pt ca daca constientizai ca e toxic pt tine si copil, aflai inca de la inceput ca, imobilul fiind pe numele tau, de dinainte de casatorie, el poate sa stea si in cap si in maini, poate sa fie tata magistratilor, nu are ce cauta acolo decat cu acceptul tau...acum are acceptul tau, nu sta abuziv asa ca degeaba te plangi. Nu te mai lasa intimidata de "pozitia" lui, nu ai sa ai nici o surpriza...singura chestie ce se poate intampla este ca el sa vina cu chitante pe ce a investit in casa si tu sa trebuiasca sa ii dai o parte din bani, atat. Invata-ti drepturile ca sa nu mai fii jucaria nimani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Proprietatile dinainte de casatorie, precum si bunurile / proprietatile mostenite chiar si in timpul casatoriei, precum si efectele personale (gen bijuterii, tacamuri de argint, tablouri etc personale) NU SE IMPART.
In legea noua s-a schimbat ceva referitor la drepturile in urma concubinajului.
O fi el avocat sau ce este, dar te pacaleste ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca chiar vrei sa-l dai afara, cere sfatul unui avocat. Sunt cateva chestii tehnice, simple, ca sa nu te doara capul.
Importanta este taria, determinarea ta, ca sa poti reusi. Restul...doar amanunte care, daca sunt tratate corect, nu pun probleme.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deennyy spune:

buna, ina
voi incerca sa-ti scriu franturi de ganduri legate de ce-am retinut din primul tau mesaj.
ti-e greu sa ii accepti atitudinea pentru ca dupa atatia ani intervine si obisnuinta, nu numai dragostea. in zilele noastre, este cumva firesc ca la o anumita varsta barbatii sa caute altceva decat au acasa. nu pentru ca nu ar fi multumiti de ce au acasa, ci pentru ca au nevoie de confirmarea barbatiei lor. daca odata cu trecerea vremii o tanara de 20 de ani se simte din ce in ce mai femeie (sau cel putin asa ar trebui sa fie), la barbati, trecerea timpului este apasatoare. o femeie isi gaseste implinirea in copilul caruia ii da viata, relatie pe care tatal nu o poate intelege de cele mai multe ori si nu se va putea implica in ea in aceeasi masura ca si mama si se va simti dat la o parte.
obisnuinta despre care vorbeam exista si in cazul lui. tocmai de aceea revine acasa. este dificil sa o iei de la capat la 40, 50 de ani...
nu judec pe nimeni, insa in astfel de cazuri, contrar majoritatii, nu vad vinovata persoana singura, ci pe aceea care este deja implicata intr-o relatie si, totusi, mai cauta ceva.
este dificil de inteles un asemenea comportament si, totusi, tu spui ca il iubesti. poate ca ar fi mai bine pentru amandoi daca l-ai iubi suficient de profund incat sa-l lasi sa plece acolo unde i se pare ca este bine, fara strangeri de inima. decat sa ramana langa tine si sa continue infidelitatile, decat sa ramaneti impreuna si sa va faceti zile negre unul celuilalt, mai bine il lasi sa plece si te bucuri de amintirile frumoase si de ceea ce a ramas: pruncul tau.
totusi, mi se pare esential pentru o dezvoltare armonioasa a piciului tau sa nu ingradesti relatia/intalnirile cu tatal. orice copil are dreptul la o familie si, in functie de varsta, poate fi dificil de inteles ca familia inseamna legaturi de suflet si nu obligatoriu de sange.
mai mult de atat, poate ca te fereste Bunul de ceva dandu-l la o parte...
sa va fie bine tuturor, inclusiv lui, fara sa va amarati inutil unul pe celalalt.
curiozitate personala: sotul tau provine cumva dintr-o familie dezbinata sau una in care unul dintre parinti era mai mult absent decat prezent?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inainaina spune:

Buna ziua,nu am mai intrat demult pe forum,perioada concediilor,ore suplimentare,scoala etc.Am fost si la psiholog intre timp-odata cu inceputul scolii am fost subiect de discutie printre mamaici,iar copilul la fel printre colegi.Daca incepusem sa cred ca am trecut peste divort si faptul ca mi-am pierdut casnicia....m-am inselat,inceputul anului scolar m-a daramat,ceea ce credeam ca este adevarat era o simpla fatada...in continuare merg la psiholog,sa-mi tratez sufletul cum zice ea.Copilul nu a fost afectat prea mult de rautatile colegilor,eu insa cand imi povestea....nu va pot descrie ce era in sufletul meu.Dar cu timpul se vindeca toate.Poate ca trece mai repede un copil peste anumite lucruri,sau poate o ajuta faptul ca tatal ei lcuieste in continuare cu noi.Stiu ca multi nu vor intelege atitudinea mea,dar am fost de acord sa locuiasca cu noi in casa in continuare,am renuntat de a merge la tribunal de comun acord.In ce priveste traiul din casa.... e dificil sa traiesti asa,fiecare cu treaba lui,dar faptul ca se implica mai mult decat o facea inainte in cresterea copilului e un lucru bun.Intre timp s-a apucat de bautura,desi nu a consumat alcool niciodata,este cardiac si a renuntat definitiv la medicamentele care ii sunt vitale.Sa nu va imaginati ca l-ar fi lasat cealalta femeie... nu,s-a saturat de tot si de toate.Este viata lui,decizia lui,daca asa considera ca trebuie sa faca asa sa faca.A inceput cu acest comportament in momentul cand eu i-am permis sa stea in casa dar i-am spus ca nu-l intrereseaza ce fac eu,unde plec,cand vin si multe altele,si chiar am fost plecata cu fata la o prietena la Timisoara cateva zile.Acum cand il vad ,e un amalgam de senimente in mine mai mult mila,mai este pe undeva si iubire,si inca ma doare sa vad cum se autodistruge,singur a ales drumul asta.Cineva ma intreba daca provine dintr-o familie dezbinata,da.Din pacate amandoi provenim din astfel de familii,dar mie mi-a lipsit familia si de aceea am luptat pentru familia mea,m-am lasat calcata in picioare,m-am facut pres si l-am iertat de atatea ori.Am deschis o rana veche,la care lucrez cu psihologul.Va doresc o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Esti majora si vaccinata....insa nu-ti dai seama de gravitatea faptelor pe care le intretii si de toxicitatea "relatiei"...toxicitate ce incepe sa se vada cert si la el si la tine, cu tristete te anunt ca va urma copilul...grav e ca cel mai mult, pe termen nelimitat, va suferi copilul...nu ai dreptul sa-ti vindeci tie rani (sa te agati de o familie care nu mai e familie) punandu-ti copilul in pericol (crezand ca nu-l vei face sa sufere)...stiu, suna urat si dur...dar daca mergi la terapeut, ai sa tragi si tu concluzia asta....in rest, intelepciune multa si un pic de curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

inainaina, prezenta unui tata care bea nu este benefica pentru copil... Ti-o spune un copil de tata alcoolic pentru o vreme... Acum nu suport nici sa vorbeasca spre mine un barbat caruia ii miroase gura a bautura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inainaina spune:

Nu bea in prezenta copilului,pleaca seara si se intoarce tarziu,dar eu stiu ca bea ca s-a intamplat sa dam nas in nas noaptea si se vede ca este baut.Nu ne deranjeaza si nu face scandal.Iar daca am fost de acord sa locuim in aceeasi casa,am urmat sfatul psihologului care crede ca pentru o perioada nu punem in pericol dezvoltarea copilului.A fost si fata la psihologul de la scoala,iar in lmita in care au voie sa divulge discutiile mi-a spus ca fata nu este afectata de situatie.Am urmat sfatul cuiva neutru,psihologul,pentru ca din miezul problemei nu ai cum sa mai vezi lucrurile asa cum sunt si sa le judeci la rece.Pana nu esti pus in fata unui fapt implinit,nu ai cum sa stii cum reactionezi.Va spun asta din proprie experienta,pentru ca m-am crezut puternica si curajoasa si am avut o mare surpriza.Numai bine!

Mergi la inceput