Bobocei de sept-oct 2012 (21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Oh Vero ce emotii ai avut,bine ca ati trecut peste si bebe e tot la mami in burtica,urate mai problemele renale si periculoase,of,of.Stai tu linistita ca ai timp sa recuperezi,

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Vorba ta, Anidaz, "bine" am mai inceput capitolul! Ai grija de tine si sa vii cu vesti bune de la dr maine.

Vero, imi pare rau ca ai trecut prin durerile acelea. Bine ca bebe e ok! Odihneste-te si ai grija de burtica!

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Anidaz, Olivette, va multumesc pentru incurajari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

!Hello,

Ce de probleme , of, Doamne ajuta sa treaca toate!
Paula:si tu sa ai o zi frumoasa !
Olivette: imi pare rau pt partea ''goala a paharului'' dar cred ca cel mai important este sa privesti partea ''plina '' a paharului , bebe e foarte bine aproape 2300 g si cu tratament si stat la pat vei reusi sa ajungi la termen!In plus poti sa gasesti pt bebe pe net o gramada de chestii dragute care ajung la tine in 2-3 zile , bani sa fie !
Stella:spor azi la treburi, dar apoi stai cumintica da?
Mihaela: fatuca mea cea mare s-a nascut in noiembrie, am prins iarna 2009 cu zapezi mari si ger ....am scos-o din primele zile afara, chiar daca ningea(era in landou) sau erau grade cu minus (nu cred ca mai mult -5 grade )si in niciun caz daca batea vantul.De altfel acesta a fost sfatul pediatrei, sa nu ies daca bate vantul in rest imbracat copilul ok nu e nicio restrictie. In primele luni dorm bine afara , cu cat mai frig cu atat mai bine si pt psihicul mamicii e foarte buna plimbarea.
Anidaz:tinem pumnii maine la ginecolog, stai cumintica. cum mai e nepotica ta?
Veroboroda:sanatate multa! bine ca a trecut. iti iesise vreo infectie urinara inainte ?
Mm: poate e bine sa-ti suni medicul.

Va pup pe toate ,
Sper sa fie un capitol cu vesti bune, bebei grasuni la eco si cuminti in burtici!
28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Multumesc de intrebare.S-a obisnuit cu ghipsul si se enerveaza daca nu poate face ce vrea cu manuta,in rest la fel de vioaie ca si pana acum,umbla peste tot si nu sta locului decat cand doarme,

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Of, dragi mamici, veneam si eu in tromba sa ma laud cu cat de bine ma simt si ce spor am avut astazi si gasesc vesti mai putin bune. Va pup pe toate dulce-dulce si va arunc o imbratisare virtuala! Suntem aici pentru voi si cu ajutorul lui Doamne-Doamne cu toate vom ajunge cu burticile cat mai aproape de termen. Doamne-ajuta!


Olivette, hei, nu mai plange! Deschis sau inchis dl Col tu trebuie sa ramai.. ZEN! Ia gandeste-te, cu cat de agiti, cu atat si galusca ta frumoasa se agita. Nu asa mi-ati spus si voi mie?
Hai te rog, fii barbata, Zoe! Colul chiar daca e deschis pe exterior, daca in interior e bine, eu zic sa stai linistita. Dar, de cat era colul? Mai mult informativ. Acum, eu la controlul de 8 saptamani
deci acum hataaaat, aveam colul intre-deschis la exterior, dar nu am facut nimic special si uite-ma acum la 30 saptamani bine merci. Mult curaj,da? Doamne-Doamne nu ne lasa el acum,

M_M Cum te mai simti acum? Ti-este mai bine dupa fierul luat? Ai apucat sa vorbesti cu un dr?

Adina, maine la doctor va fi bine, ai sa vezi. Doar este cel mai cuminte bebe de pe fata planetei!

mami.ilinca tu ce mai faci? Ne incurajezi pe noi, dar despre voi nu ne spui nimic? Sunteti bine, da?

Of Vero prin ce ai putut trece [:((] Acum, esti mai bine? Ai scapat de dureri?

Tensiunea mea se mentine mica, de 10 cu 5.5 nu a trecut. Am reinceput sa iau fierul - tot Tardyferon iau si eu de 80mg - si deja
isi face efectul. Sunt plina de energie.

Va dulce-dulce, multa sanatate si va astept cu vesti bune

30+ cu

-= Love life, live love =-

Blog de neuron insarcinat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Stella, ce mai faci? Esti bine? Ai grija de tine pe caldurile astea, bine?

30+ cu

-= Love life, live love =-

Blog de neuron insarcinat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici burtici si bobocei!
s-avem un capitol frumos, plin de vesti bune! mai bune ca cele de azi..
olivette obraznic colul tau! imi pare rau ca esti consemnata la pat, acuma cand ai putea sa te bucuri si tu de concediu, dar e cel mai bine pentru tine si bebe..sigur are cine sa te-ajute cu cumparaturile si amenajarea camerei
adina sper sa vii maine cu vesti mai bune de la dr!
vero sanatate multa-multa! Doamne, prin ce-ai trecut! spaima, dureri..bine c-au trecut toate..ai grija de voi!
gagici, eu fier n-am luat, mi-au iesit ok analizele, in schimb calciu iau 10 zile/luna si mi-a zis dr sa continui si in perioada de alaptare..
revin...

_
29+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

am fost ieri la cumparaturi...
pentru bebe am luat:
- un bax pampersi newborn babylove (am vazut ca tare il lauda mamicile pe FB)
- un bax servete (paturici/traverse) de schimbat bebe, de pus pe patut, de luat la drum tot de la babylove
- 2 pachete servetele umede babylove
- 1 pachet betisoare urechi cu opritor babylove
- monodoze ser fiziologic pentru ochi si nasuc tot de la dm
- 2 prosoape mici
- lotiune de spalat "din cap pana-n picioare" nivea
- pudra babylove
- periuta de spalat sticlutele
- set de 5 lingurite plastic (astea merg la bebici mici daca tre' sa le dam ceva picaturi, farfurii, cani inca n-am luat)
pentru bebe mai am:
- crema fundulet nivea si bubchen
- gel de spalat klorane, chicco (mostre)
- ulei de corp, lotiune spalat Johnson Baby
- lapte corp, ulei masaj bubchen
- suzeta latex chicco
- hainute
- paturici
- garnitura pat
- prosoape
pentru bebe vreau sa mai iau:
- aspirator nazal (probabil batista bebelusului)
- comprese sterile
- biberon, suzeta silicon, tetine
- cadita baie
- termometru
- set unghiera, forfecuta
- saltea patut
- perdea
- "medicamente" - baneocin pudra (pentru buric), ceai de musetel si babycalm, solutie anticolici, paracetamol si/sau algocalmin supozitoare
astea pentru inceput si m-am gandit ce mi-ar trebui musai-musai...orice altceva se mai poate lua pe parcurs...
pentru mine am luat ieri:
- ulei antivergeturi
- crema pentru sani
- tampoane sani (toate de la babylove)
mai tre' sa-mi iau:
- sutien/e alaptat
- vata portionata si invelita in tifon de la sensiblu
- tampoane superplus
- ceai stimularea lactatiei
- ceai galbenele si pelin pentru cicatrizare nastere normala sau betadine pentru cezariana
- la mameloane de silicon ma mai gandesc :))
pentru tati n-am luat nimic :))))

_
29+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Sarmanul tati mai Corinuka, chiar asa, macar o bobo mica sa se simta si el alintat.

Nu am auzit de marca babylove pana acum, asa bune sunt?

Buna listuta ta, mi-au mai venit si mie cateva idei.

30+ cu

-= Love life, live love =-

Blog de neuron insarcinat

Mergi la inceput