Bobocei de sept-oct 2012 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Mariana, tocmai am citit si pe facebook ce-ai patit tu azi noapte. Imi pare rau, nu mi s-a mai intamplat. La inceputul sarcinii aveam si eu tensiunea scazuta, dar acum s-a reglat iar la 12 cu 7, cum am de obicei. Eu din ce-am retinut aici pe odisee stiu ca nu e indicat sa iei calciu in sarcina, ca provoaca contractii si parca stiu ca tu inca n-ai ajuns cu analizele la medic sa-ti prescrie un tratament. Eu una n-as lua absolut nici o pastila fara stirea medicului. Eu de fapt am evitat toata sarcina pastilele. N-am luat niciun No-Spa, nici o vitamina, nimic (doar acid folic si progesteron pana la 12 saptamani). Ii si multumesc lui Dumnezeu ca n-am avut nevoie de tratamente; dar oricum parerea mea e sa nu mai iei nici macar vitamine "dupa ureche", ci sa mergi macar la medicul de familie, daca la gineco n-ai cum sa ajungi pana in 8 august.

tzitziri, acum incep sa salvez si informatiile de la tine. Multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Ca tot am citit in posturile lui Tzitziri ca e indicat inca de a doua zi sa scoti copilul afara din casa, indiferent de temperatura, vroiam sa va intreb daca chiar asa aveti de gand sa faceti/ ati facut cu ceilalti copilasi. Eu voi naste la jumatatea lui octombrie, atunci inca poate nu va fi asa frig, dar vine apoi noiembrie, decembrie. Mamicilor, v-ati scos bebelasii sub 3-4 luni si cand a fost frig afara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Hai ca incepuram bine capitolul,,eu sper sa stea cat mai mult la caldurica bebelusii nostri si sa nu ne faca surprize...
adaug si eu vesti nu tocmai ok de la medicul de familie:am slabit 2 kg,mi-a scazut circumferinta burtii cu 2 cm,deci a mai coborat,si tensiunea este la limita 130/90,iar din cauza asta maine merg la ginecolog,am vorbit cu el si maine la 5 fara un sfert ne consultam,poate chiar si o verificare a colului pe masa,ah ce urasc masa aia...

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Mihaela imbracat bine si iarna il poti scoate cateva minute la aer,sau eu cel putin asa voi face,macar la geam daca nu afara de tot.Am vazut diferenta intre copiii cumnatelor.Cea care i-a scos afara are copii rezistenti,in plus se odihneau si se odihnesc bine noaptea,iar cealalta care nu a scos fetita are nopti albe si acum la 9 luni ca si in perioada colicilor,plus ca daca e deschis un geam si e in dreptul lui imediat i se inrosesc ochisorii si stranuta.
Asa ca eu sunt adepta iesitului la aer indiferent de anotimp,sper sa ma tin de cuvant,

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

mi-am actualizat si eu semnatura,uit mereu de ea,

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_m51981 spune:

mlhaela, ai dreptate..o sa ma duc la medicul de familie,dar cred ca ma voi duce degeaba....e cam bomba, am citit si eu pe net despre calciu ca ar provoca contractii...poate nu-l mai iau, dar fier o sa iau ca multe gravidute iau, multumesc mult pt sfaturi, va pupacesc.
Cat despre copil...nu stiu..de a doua zi?? Asa mic si fragil???pfff...cred ca rau nu i-ar face, dar mi-ar fi frica ca e prea mic..nici nu stiu.intr-adevar am o verisoara si si-a plimbat copilul de mic pe strazi..prin frig, ploaie...si nu a racit copilul ala deloc, il mai tine si pe o terasa unde e curent(mie mi se pareca nu ot sta eu acolo, dar un copil)...si copilul ala nu are mucisori..nu a racit..e ca puradeii tiganilor..imun:P
Si da, cred ca ar dormi mai bine daca il scoatem la aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Noi am iesit mereu afara (David e nascut la jumatatea lui sept) doar daca ne-a facut si noua placere sa iesim.Adica daca a fost vant de ex si nu ne simteam nici noi comfortabil, nu ieseam.
L-am tratat cum ne-am tratat pe noi - imbracat cu un strat in plus in primele luni (daca noi aveam bluza si geaca el mai avea un body in plus), iesit afara cand ne-ar fi facut si noua placere (ma refer la conditii meteo)


Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
32+


Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Apropo de calciu ,ca am uitat sa va spun,mie mi-a dat in ciuda tuturor contractiilor de o saptamana iau 3 /zi ,pentru ca incepand cu saptamana 32 cica trebuie sa asimileze bebe si aproape tot il ia el.

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Corect Oana ca doar n-o sa ma lupt cu vantul sau cu ploaia doar ca sa ies ,dar daca timpul permite voi iesi chiar si iarna,bine nici la -20 grade nu ma vad afara brrrr.

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Buna, fetelor!Am revenit si eu dupa o saptamana de absenta. Nu am apucat sa citesc nimic, sper ca sunteti toate bine si bebelusii la fel. Eu din pacate am avut ceva probleme asta e motivul pentru care am absentat.Joia trecuta m-am trezit ci niste dureri in zona rinichiului dret si cu disurie, motiv pentru care am ajuns la spital cu salvarea. Habar n-aveam ce mi se intampla, n-am avut niciodata astfel de probleme si m-am speriat ingrozitor. Am avut niste dureri cumplite.Mi s-a spus ca am facut colica renala, dupa mai multe analize si investigatii, s-a confirmat colica. Imi spunea asistenta sefa de la sala de nasteri(acolo am stat o noapte)ca durerile in criza renala sunt mai groaznice decat cele de la nastere.Am avut o noapte de cosmar, mai ales ca eram in salonul de travaliu si le auzeam pe bietele mamici care nasteau cum tipau.
In sfarsit mi s-a administrat tratament antispastic si calmant(nospa, scobutil si algocalmin)dupa care m-au trimis in sectie si au inceput si un tratament injectabil cu ampicilina. Acolo abia dupa a treia injectie mi-au cedat durerile.Am stat in spital pana ieri, acum sunt acasa si slava domnului sunt bine.
Cat timp am fost in spital l-au monitorizat pe bebe in fiecare zi, mi-au facut eco, bebe e bine, slava domnului si are 1400gr, la 29 de saptamani. De ieri am inceput sa iau si eu feretab pentru mi-au descoperit o usoara anemie. Cam atat despre noi.
Va pupic, fug sa dorm putin ca sun tare obosita.
Dupa amiaza o sa citesc si eu din urma, sa ma pun la punct cu ultimile noutati.
Mami de printesa Bianca Elena (29.08.2007) si bebe+29 saptamani

Mergi la inceput