Aspirante optimiste(800).Felicitari Mihaelafalt !

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Ana eu ma confrunt si cu raceala asta pacatoasa, care azi m-a suparat rau, tusesc si am inceput sa si expectorez tare iar cand tusesc imi provoc o greata foarte mare si stranut tare si din cauza asta as vrea sa stau putin mai linistita.
in seara asta m-am dus si mi-am luat oscilococinum ca nu mai tine faza, aseara am luat paracetamol, faringosept si trachisept dar astea ma ajuta doar sa expectorez.
Sper sa treaca mai repede ca am o stare nasoala, nu stiu daca de la raceala sau de la sarcina, nu imi merge nimic pe gat.
Maine dimineata ma duc iar la beta.
Ne citim maine dupa amiaza.




Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Miha stai linistita ca totul o sa fie bine.
Doresc la toate fetele sa aibe sarcina ca a mea:n-am avut nimic,nimic.Nici greturi,nici vomitat,nici pofte si in plus nici nu m-am ingrasat prea mult pana acum
Vezi ai grija cu raceala,sa stii ca nu ai voie sa bei orice ceai,iar in privinta medicamntelor intreba dr.Nospa eu zic sa iei doar daca te doare burtica,asa am facut si eu.Nu mi-a placut niciodata sa ma indop aiurea cu medicamente,de-aia nici n-am vrut sa iau utrogestan sau vitamine in sarcina.Dr mea nu mi-a reprosat nimic cand i-am zis ca nu vreau sa iau vitam k prefer sa mananc fructe si legume.
Bafta la beta sa fie grasa,grasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

In privinta la mancare vezi ce-ti face bine:baga salate de fructe/legume,daca nici de-astea n-ai chef mananca acrituri:mere verzi,muraturi,iaurt natural+cereale,iar de baut>limonada,sigur iti va fac bine la raceala,la greturi(daca ai).
Te pup si ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Neatza fetele!
Miha felicitari pentru beta mare!
Eu am fost dimineata sa recoltez pentru trombofilie sper sa imi iasa bune rezultatele, o sa va tin la curent!
Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

buna dimineata

miha,sa fie beta dubla!

miky,succes la analizele de trombo!sa nu iasa nimic!

ana,sunt pe aici,dar fara chef...

o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

'Neata fete dragalase!!!
la mine nimic
va citesc dar n-am ce zice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osuparata spune:

Ana, nici dupa ce ti s-a atras atentia ca nu e bine sa-ti expui asa cu patos "experienta" de graviduta, de cat de bine iti merge tie in sarcina,tot nu te poti abtine! Mai ca imi vine sa-ti doresc vreo doua-trei saptamani de stat la pat, cu greturi si cu tot tacamul, cu stresul ca sarcina e posibil sau nu sa fie viabiala!(stiu, multe vor sari in sus acum,dar in adancul sufletului vostru ganditi fix ca mine, cand unele dintre voi stau la pat, sau in spital in perfuzii pentru a tine o sarcina si vine una care-si da in petec ca mai are de sarit cu parasuta in sarcina, in rest le-a facut pe toate, reactia e ......!)In locul tau nu m-as mai lauda asa frenetic! Cat priveste serviciul, este extrem de toxic pentru fat, ai citit ca nu e indicat sa folosesti fixativ macar in primul trim. de sarcina, dar mai ales ca tu lucrezi enspe ore intr-un mediu toxic! Pot fi repercusiuni asupra fatului, care nu se vor manifesta in sarcina, ci ulterior! De ce nu ti-ai luat concediu de risc maternal?! A, da, pentru ca tu esti o super-mama care sta la plaja de se prajeste, care-si scoate maselele si ia antibiotic, care se scalda in Arges(extrem de curat!) si care si-a propus sa mai sara cu parasuta, asa, de smecherie, ca doar sarcina nu-i o boala, iar proastele care stau la pat isi merita soarta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui osuparata

Ana, nici dupa ce ti s-a atras atentia ca nu e bine sa-ti expui asa cu patos "experienta" de graviduta, de cat de bine iti merge tie in sarcina,tot nu te poti abtine! Mai ca imi vine sa-ti doresc vreo doua-trei saptamani de stat la pat, cu greturi si cu tot tacamul, cu stresul ca sarcina e posibil sau nu sa fie viabiala!(stiu, multe vor sari in sus acum,dar in adancul sufletului vostru ganditi fix ca mine, cand unele dintre voi stau la pat, sau in spital in perfuzii pentru a tine o sarcina si vine una care-si da in petec ca mai are de sarit cu parasuta in sarcina, in rest le-a facut pe toate, reactia e ......!)In locul tau nu m-as mai lauda asa frenetic! Cat priveste serviciul, este extrem de toxic pentru fat, ai citit ca nu e indicat sa folosesti fixativ macar in primul trim. de sarcina, dar mai ales ca tu lucrezi enspe ore intr-un mediu toxic! Pot fi repercusiuni asupra fatului, care nu se vor manifesta in sarcina, ci ulterior! De ce nu ti-ai luat concediu de risc maternal?! A, da, pentru ca tu esti o super-mama care sta la plaja de se prajeste, care-si scoate maselele si ia antibiotic, care se scalda in Arges(extrem de curat!) si care si-a propus sa mai sara cu parasuta, asa, de smecherie, ca doar sarcina nu-i o boala, iar proastele care stau la pat isi merita soarta!!!


sincer.... fata draga....cred ca ai multe frustrari acumulate.... rautati neimpartasite pe care le exprimi aici. mai citeste odata ce ai scris... sa vezi cat negativism transpira randurile astea....
esti cam spooky... dar ma rog.... nu vreau sa ma enervez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Morning, girls !

Mihaela, si eu sunt pro mersul la nunta. Mai stai pe scaun, mai bagi un dans lent. Babelor le zici ca ai o criza de spondiloza sau ca abia ai scapat de-un torticolis la gat, poti dezvolta mult pe abureala unor dureri mai naspa de spinare . Eu la inceput de sarcina cand ma "ascundeam", bagam tot felul de scuze ca ma doare spinarea, picioru', lobul urechii etc. Daca m-ar fi intrebat cineva in mod direct daca-s gravida, ziceam da, dar ii abuream asa bine ca nu s-a prins nimeni pana nu s-a vazut burta in luna 4-5.

Ana, iarasi gandim complet diferit. Eu ma indop cu pastile, n-o fac "aiurea", o fac in urma unor analize interpretate de medici. Am luat din start complex de vitamine impreuna cu un pumn de alte "bunataturi" artificale care sa-mi ajute organismul sa-l sustin pe bebe. De exemplu, acum am carenta de fier, deci iau Tardiferon. Plus vitamine prenatale, plus o doza mare de no-spa, plus magneB6. Toate le iau cu increderea ca imi ajuta bebelusul. Mananc si eu fructe si legume, dar in caz ca tu ai numai vegetale aduse de undeva din varful muntilor unde nu e poluare/ingrasamant artifical, atunci da, poti spune ca-ti iei din ele tot ce ai nevoie acum. Cand sarcina va fi mai mare si va consuma mai multe resurse din organismul tau, poate vei descoperi in urma analizelor (daca le faci) ca poate e nevoie sa ajuti cu cate ceva : un calciu, un fier, un magneziu etc.

Osuparata, nici nu-mi vine sa-ti mai scriu ceva, ca poate ma blestemi cu cine stie ce. Eu zic ca poti sa-i atragi atentia Anei ca e lipsita de tact si altfel, nu cu asemenea "urari"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arianna05 spune:

Buna la toata lumea,
Nu am stiut unde sa postez si eu o intrebare si sa aflu si un raspuns mai rapdid si am vazut ca aici sunteti foarte active:.
Sunt in perioada in care ar trebui sa inceapa ovulatia,am luat teste de la farmacie am facut unul aseara care a iesit pozitiv,unul azi dimineata care a iesit de asemenea pozitiv iar intrebarea este:cand are loc de fapt ovulatia?Eu am un ciclu de 31 de zile,teoretic ovulatia ar fi trebuit sa fie in ziua 17-18 nu asa devreme(mesntruatia luna asta a venit in 14).Am luat luna aceasta si Evening primrose +vitamina E pentru reglare hormonala,sa fie din cauza pastilelor mai repede decat in alte luni?
Mentionez ca e a patra luna dupa un avort terapeutic la 24 saptamani.
Daca poate sa-mi raspunda cineva,v-as ramane indatorata :.Ne dorim foarte mult un bebelus.

O zi buna la toata lumea!

Mergi la inceput