Clubul "babelor" FIV-oase 52

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

mai fete...acu' nu vreau sa par nu-stiu-cum...dar am constatat ceva:ca un procent semnificativ din sarcinile obtinute prin FIV se soldeaza cu nasteri de prematuri.
voi ce spuneti???oare predispune FIV-ul la nastere prematura sau sunt pur si simplu....intamplari???




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sami, dupa ET, daca rezulta sarcina, ea decurge in continuare ca orice sarcina normala..nu e nicio diferenta in sensul asta; doar ca, in urma FIV, rezulta multe sarcini multiple si normal, risc de bb prematuri..apoi, mamicile sunt, cu putine exceptii, ceva mai "mature" decat gashca de 20 de ani cu copii obtinuti dupa un clipit si de multe ori, cu tot felul de conditii medicale care, la randul lor, pp complicatii (malformatii uterine, endo, operatii pe uter, trombofilie etc) de unde risc crescut-> prin comparatie, procent mai mare de nasteri premature..parerea mea


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

lara,sunt logice explicatiile tale...m-am gandit si eu la ele si chiar mi-as dori sa fie astea motivele pentru care atat de multi bebelusi fivosi se nasc prematuri.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Lara, in mod normal, dupa 35 de saptamani, se considera nasterea safe. Dar, intervin tot felul de situatii care nu mai fac sa fie totul safe. Adica, in primul rand, gradul de dezvoltare al copilului. La varsta asta e inca posibil ca plamanii sa nu fie complet dezvoltati, mai ales daca este un bebe cu oarece retard de ezvoltare intrauterina, iar in cazul asta exista ceva complicatii datorate intubarii. Chiar citeam de curand ca s-au facut ceva studii si s-a demonstrat ca un copil nascut la 36 de saptamani (deci oarecum iesit din sfera prematuritatii) are creierul dezvoltat numai in procent de 75% fata de un copil nascut la 39 de saptamani. Si, cica, dpv neurologic, ultimele 4 saptamani sunt esentiale....
Acum, si in privinta prematuritatii am avzut ca exista mai multe curente. Sunt unii care spun ca un copil nu mai e considerat prematur dupa 35 sapt, iar altii spun ca dupa 37...
Acum, eu nu pot decat sa ii tin pumnii Ioanei a fie totul in regula, chiar daca la inceput va fi cu putina chinuiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

alina...asa i-am spus si eu...sa priveasca partea plina a paharului...este o realizare uriasa fetita pe care o au.
de acord,pot fi unele probleme la inceput...o sa fie probabil ceva chinuiala...dar vor trece...se vor rezolva eventualele probleme...si tot ce este acum putin mai greu este si va fi mereu compensat cu varf si indesat de faptul ca au un copilas nascut




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Alina, huh, suna tare complicat..ii intubeaza pe bb-i sub 37 sapta'??? dah, am retinut de la Adina, Ioana, Brigit faza cu injectia cu dexa pt maturarea plamanilor..oricum, ma simt total nepregatita la faza asta cu sarcina si bb..parca mi se blocheaza creierul la beta..dup-aia blank total, nu mai asimilez nimic
p.s.: imi place maxim cand te "turezi"..am asimilat fara probleme (dupa ce m-am amuzat bine..) in schimb, faza cu excuse my french, asta asa ca sa-ti faci o idee cum mi-e "setat" creierasul..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Lara, nu ii intubeaza pe toti, doar pe cei care nu sunt suficient dezvoltati. Si stiu si eu de celebra injectie pentru plamani, dar am auzit de cazuri in care nu a functionat. Cred ca totul depinde de organism, ca doar nu om fi toti la fel. Chiar ma gandeam oare care o fi totusi mecanismele care fac ca unii bebei la termen sa cantareasca 4 kile, iar altii doua kile jumate, in conditiile unor sarcini fara probleme si cu mamici citave la cap, care au grija de ele in mod corespunzator... Natura, domle, natura...si legea junglei....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Asa este, nu e o regula, sunt f multi factori de luat in calcul. Insa teoretic la 35 saptamani bebelusul este destul de bine echipat sa faca fata. La gemenasi sunt o gramada de bebei nascuti la 33-34 sapt care sunt ok, fara nicio pb in evolutia ulterioara. Stiu ca mama ioanei lucreaza in cluj chiar la neonato, stiu ca nevpovestise ea candva, sunt convinsa ca are o sumedenie de success stories care sa o ajute pe ioana sa mai alunge din temerile care sunt inerente.
Si eu am printre prieteni un caz de fetita nascuta prematur la doar 800gr, care e ffff bine acum. Cred ca acolo unde se termina stiinta incepe puterea lui Dumnezeu. E drept ca si acum cand vb cu prietena mea -care a stat cu fetita in spital 14sapt sa recupereze si a vazut de toate acolo - imi zice mereu " daca nu m-am tzacanit la cate am vazut in spital si inca am mintile intregi inseamna ca sunt putine lucruri pe lumea asta care ma vor aduce in pragul nebuniei"


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

meyyyy...pe mine nu ma bagati in seama???!!!

ok...las' ca ma bag in seama singura.
am o dilema:de ce la fiecare dintre voi scrie sub poza de la avatar fie Membru incepator...fie Membru junior etc...si la mine nu scrie niciun fel de Membru???
adeka am expirat de tot???nici tip de membru nu mai exosta pentru mine???




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

moah, sami, tu esti membru senior, cu 5 stele si numele facut cu fond mov cred ca ti-ai editat din greseala casuta de la profilul personal (cand ai destule puncte poti) si ai scris sau ramas cu ????..uite, la Brigit scrie young & restless:)), deci sigur se poate edita..la cele cu puncte putine nu se poate edita si apare by default statusul de membru..

le: fato, cand ti-ai facut 23 de prieteni???? iti dai seama ce iesea, da, daca aveai si timp suficient de forumeala..


to be continued..

Mergi la inceput