Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Inca un mesaj a ajuns in raiul mesajelor
Rezumat:
Parerile sunt impartite referitor la perioada in care trebuie facuta morfologia de trim II; ecografistul meu zice ca cel mai bine e dupa 20s implinite si inainte de 22, deci ideal pe la 21s, asa.

Onutz 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna, ce de vesti bune....ce imi place...

DENNY

ANDIE sa fie cu noroc!

MAMY c bine ca s-a ridicat placenta.felicitari pentru baietel

ALLEXINNA felicitari. sarcina usoara!!

DANNAH felicitari pentru rezultate.eu fac analizele pentru toxoplasmoza la 2 luni.

MENISC felcitari!!!

MICA multa sanatate!!

GEANI 14 kg e cam mult, nu crezi?incearca sa ii explici micutei tale ca ai nevoie de ajutorul ei si sa vezi ce bine o sa coopereze.sa ii dai mana si sa iasa din baie, din masina, cu ajutorul tau, nu sa o ridici ca si pana acum.o sa se simta importanta..

DANA chiar ma intrebam pe unde esti....

BUBU mersi de pont. pe asta cu mierea nu o stiam...probam..

si sotul meu e fricos...nu lipseste de la nici o ecografie, dar face o fata si are niste emotii pana iesim...cumplite..trebuie sa repete dr de 2 ori ca totul e ok,pana se linisteste.mi.ar placea sa asiste la nastere, dar nu am pe cine sa conving, din pacate...

imi creste burtica vazand cu ochii...dar si am niste mancarimi cumplite.numai un pic daca ma scarpin ma rosesc. pun apoi crema la greu....la fefl si pieptul...m-am saturat...

noi primim caruciorul, landoul, scoica.... asa ca nu ne mai batem capul...

pe 17 iulie mergem si noi la mult asteptata eco de 20 de saptamani!!!abia asteptam...

aseara am fost la o onomastica.cel mai tanar prieten al nostru a implinit 1 an de zile.a fost asa de simpatic in prima parte, zici ca stia ca il sarbatorim...i-au placut aperitivele la nebunie.proba cu degetelul pizza, care era calda si radea singur....insa la tort nu si-a adus aminte cum sa sufle in lumanare. tot voia sa o atinga cu degetul...in final s-a apucat de plans si a plecat la un somn...am mancat tortul fara el...

va pupacesc....

embarazada de 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Felicitari tuturor pentru rezultatele minunate! Dannah, rasufla usurata, ai vazut ca totul e bine? Nici nu se putea altfel! Slava Domnului!

Si eu credeam ca sotul meu e fricos, la prima sarcina oricum nu se punea problema sa vina cu mine, ca pe fata am nascut-o in Romania si acum 7 ani nu lasau taticii nici ca vizitatori dupa nastere, d-apai sa asiste... Nici flori nu m-au lasat sa primesc, am trimis soacra cu florile acasa, saraca...
Insa la bebe2, aici, m-au intrebat din prima daca vrea si el sa asiste. Si a zis fara ezitare ca DA. Eu le-am zis OK, dar pregatiti vreo doua asistente numai pentru el, ca nu se stie...Dupa ce toata noaptea am incercat sa nasc normal si nu s-a putut, la 11 AM m-au bagat tot in operatie, si ce credeti? L-au lasat si pe el, si nici de data asta n-a zis nu. Sincer, nu-mi era frica de operatie, cat imi era ca lesina el pe-acolo. Pana sa intram l-am intrebat de 20 de ori: "esti sigur ca vrei, nu ti se face rau? E operatie totusi..."
N-AI SA VEZI! Un curajos, a filmat, a facut poze, bine, cat il lasau doctorii sa inainteze, din considerente septice, dar matzele pe masa tot mi le-a vazut. Mai venea, ma managaia, ma pupa, a plans de bucurie ca el a vazut primul copilul... Si zice ca vrea si de data asta. Dar asa ca fapt divers, cand ii ia lui sange, nu se uita...Asa ca nu se stie ce surprize ne rezerva barbatzeii astia.


Alma 22+ cu , mami de Eleni Maria (26.09.2005) si Spiros Stefan (14.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Mami, la cat Clexane e acolo, in pozele tale, mi se pare normal sa faci Doppler mai des.
Referitor la ecografiile Doppler la pachet cu morfologia, am gasit o clinica unde Ecografie sarcina trimestrul II (morfologie, 2D, Doppler) costa 250 Ron;
Dannnah, la morfologie se masoara copchilu' pe toata partile, se verifica organele si cum circula sangele (Doppler). La o ecografie obisnuita se verifica daca are activitate, daca bate inimioara, eventual se si asculta, dureaza 10-15 min, in timp ce morfologia dureaza peste 45 min de regula, daca nu sta sa fie masurat.

Onutz 20+


Onutz eu nu fac clexane, tocmai de aceea fac atat de des dopplere;)) cred ca daca as face clexane nu as merge asa des, pe bune :)..pt ca as sti ca 'domle d-aia fac clexane, ca sa isi faca treaba':)) insa cum nu fac si merg doar pe aspenter, monitorizez ff atent fluxurile si ritmul de crestere:) pt ca in caz de ramane in urma, ma duc direct si cer ce trebuie :)))
iti dau PM sa imi dai si mie clinica. Pana la urma am obs ca la 2 d se fac toate masuroatorile..ca in 3 si 4 D doar se observa bebe mai bine nu se fac si masuratori, asa am observat.
La mine echo normala in care masoara BMP dureaza 5 minute cu tot cu imbracat:)) care 15 min? ohoo ar fi fost bine 15 min:)), insa la mofo intr-adevar il ia la puricat si pe fata si pe spate si dureaza vreo 40 de min minim.

Almy, raman uimita ca mai sunt si barbati care se tin tare si vin in sala de nastere cu femeile!:)) Toata stima pt sotul tau!

20+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionII, 3 Magne B6, 1 Acid folic, 2 Cetebe, 1 Aspenter ; 3 NO SPA pe zi, la nevoie; 300mg utrogestan vaginal pe zi;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Sotul la nastere...hmmm...nici la eco nu l-am convins sa vina pana acum, cica mai asteapta sa creasca bebelusul :)). O sa il iau la morfo,nu mai scapa. Cat despre nastere se fastaceste, nu prea ar vrea si nici eu nu sunt sigura ca as putea sa nasc cu el in sala, daca nasc natural. Dar, in principiu, mi-as dori sa il am aproape si din alte considerente. Maine schimb saptamana, dar maine nu cerd ca ma ivesc pe aici, asa ca o sa o schimb acum . 14 saptamani

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 13+ cu Eduard Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

hmm barbat la nastere nici o sansa... nu a avrut sa vina nici la echo.. si nici nu insist , se uit ala fotografii, al maingaie si pupa.. ce sa insist.. voi nu stiti ce munca de convingere a fost cu spermograma si analiza de sange pt rh.. deci... pas...las omul in pace.
carut avem primit unul inca nu l-am adus acasa dar nici nu ma agit..pana o fi el de scos in carut.. cine stie... am scoica de masina, un cos -londondou .. nu stiu daca il va folosi... plus un sezlong de-ala de leganat, tinut in casa dupa mine.. ehe... la cat da din picioare.. nu stiu ce stare va avea... se pare ca intai iesim cu sania si dupa cu carutul...

vorbiti de kg?? pe mine ma lauda dr, vai ce bine s-a vazut la echo, tu esti slabuta si ai lichid suficient.. la care i-am cam luat-o inainte: am luat 11 kg!! ... a spus ca nu se vede hmm.. normal cum sa superi o gravida!

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Buna fetelor. Am ajuns si eu de la ecografie. Vom avea o fetita!!! Sunt asa de fericita! E perfect in grafic, exact cat vârsta gestationala, toate organele sunt la locul lor, asa cum trebuie. Singura problemuta sunt tot rezistentele pe artere, s-au micsorat, dar pe uterina dreapta e înca 0.67, mai mare decât ar trebui, asa ca trebuie sa continui cu tratamentul cu Duphaston si Clexane. Si mai fac eco doppler la 28 de saptamâni. Dar deocamdata, cu bb totul e bine. .
O seara buna sa aveti in continuare (la fel de buna ca a mea )!


Andreea 21+
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

helloo, clanul Burticescu, va pup pe toate!!
De scris nu mai apuc, ca e nebunie la mine la birou, dar acum mi-am luat pauza si strecor repede niste comentarii:

mamide2, stiiiu cum e senzatia asta de pluteala absoluta dupa ce il vezi pe bebe!!.A meritat din plin asteptarea, nu-i asa? Bravo, super vesti, felicitari!!
asa stii ca si eu luni aveam tot fix 20 sapt si 4 zile..
Oops, asta inseamna ca deja maine fac 21??? wow!! tre sa incep sa ma laud,soon!!Si la noi are acum 144 BPM,-iar noi am inceput de la 185!
Bravo,ma bucur mult pentru voi, sa fiti cumintei si sanatosi!:)

Alexxina, bucura-te ca e bine, sanatos! si sa stii ca il inteleg pe bebe:):adica aici toata gasca asteapta sa ajunga la 20 de saptamani sa stie ce are in burtica si tu crezi ca pe greierasul tau il pacalesti de la 16?pai astia s-au inteles intre ei, iti spun eu, e clan in toata regula!
Felicitari pentru rezultatele si vestile bune!

Almi, eu nu vreau sa stea barbatul cu mine, daca nasc natural, really, ce sa vadaÉ cum ma screm, chinui, cum curg apele pe mine si ma umplu de toate alea? eu stiu sigur ca oricum pe el l-ar aduna cu farasul de pe jos! dar nu a lipsit niciodata la o eco, insa si daca vrea sa intre cu mine, NU il las!o sa il las numai pana la momentul zero:):)

Mai vreau sa iti spun ca eu, de regula, nu am decat un pic de par pe gambe, ca fiind blonda, pe maini nu am deloc, pe pulpe nu..insa acum nici ala de pe gambe nu mai creste aproape deloc! la 3 luni mi-am dat si eu cu aparatul asa, sa zic ca il mai folosesc..
Doar ala inghinal nu se opreste,ala creste mereu, nesuferitul!!

Mada, aici morfo fetala e intre 20-23 saptamani, asa ca 20 s si 4 z este perfect!
Clara e un nume foarte frumos...Si avocata mea tot Klara i-a spus fetitei,dar cu K si, ca francezii, ii pun accent pe ultimul a:)

Deeeeeeny, fenomenalo, cum ai tu mereu grija de noi!! daca ai stii ce mandra am fost cand am vazut caruciorul albastru si numele greierasului nostru acolo, pe prima pagina!wow!!
Multumim pentru tot, NU cumva sa pleci de langa noi, ca NU scapi!

Mica!!Uraaaaaaa!! Felicitaaaaari pentru galuscutza acrobata din burtica si pentru cele 17 saptamani! acum acum te auzim povestindu-ne despre morfo!

fetele, vreau sa spun chestia asta:NU uitati ca sanii NU au nici un muschi! ei sunt sustinuti de m pectorali, insa nu au muschi, daca se lasa-lasati sunt!In perioada asta oricum sunt solicitati suplimentar, asa ca si daca nu va place, sutienul nu v-ar face altceva decat un foarte bun serviciu, fiindca ajuta sa nu se lase, de la greutate..
Voi faceti cum stiti, dar candva o sa va aduceti aminte..
Si eu am sanii f fermi si acum am 85C, de la 75B, insa simt ca ii sustine un sutien bun, ca le e bine, iar eu nu vreau sani flescaiti,oricum o sa traga bebe destul de ei..Protejati-i acum, cat puteti!va faceti un bine! bustierele sunt bune, la fel si sutienele fara sarme, care sunt f comfortabile..

Bioana, nasol cu mancarimile, ai incercat si cu ulei de masline? e natural complet, cel presat la rece, ia incearca, poate scapi! ai sa fi tu ca o salatzica, dar poate merita:)


Onuuutz











sa stiti ca


20 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Felicitari Andie!!! Ma bucur mult pentru tine!
Bubulina, eu am aflat de la 14, ce-i drept, am prins-o pe dr libera si a avut rabdare vreo jumatate de ora sa desfaca piciorusele cel mic si i-a facut o poza asa . 80% baiat ! La 19 ma mai duc iar la eco daca reusesc sa ma abtin fara sa il vad pana atunci. Va mai este rau? Greturi? Eu inca le mai am, dimineata mai ales .

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 14+ cu Eduard Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Felicitari Andie pt fundita!!!!:X:X:X ce frumos!!!:X
Nu fi ingrijorata cu IR-ul deapta ca isi revine ea..tu faci clexane deci sa nu iti faci griji..eu nu fac nimic si eu chiar eram cu morcovul in fund cum se zice:)) asa ca fii linistita puiu' ca totul va fi bine!

20+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionII, 3 Magne B6, 1 Acid folic, 2 Cetebe, 1 Aspenter ; 3 NO SPA pe zi, la nevoie; 300mg utrogestan vaginal pe zi;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput