Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Deny, las' ca e bine cu jobul, asa vin banutii de investigatii
Dannah, ti-am spus cum vad eu iarna si nu te-am felicitat
Deci: felicitari pentru rezultatele bune si sper ca sperieturile de la inceputul sarcinii au fost ultimele
Allexinna, eh, important e ca e bine N-a vrut sa se cracaneze cu nici un chip, eh? Daca nici al meu nu binevoieste sapt viitoare o sa mai fac una-doua incercari in urmatoarele saptamani La 158 gr. e un pic mai greu decat un pliculet de cafea, dragul de el
Mami, felicitari si s-o tineti tot asa
Andie, tinem pumnii, n-am uitat de tine



Onutz 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Felicitari,Mami de 2!.
Felicitari,Allexinna!


Alina 21+ mami de Delia ( 6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1986 spune:

Felicitari fetelor, sa dea D-zeu sa primim cu toatele asemenea vesti bune. Mami de2 tu ai facut morfofetala de trim 2 acum? sau a fost eco de 20 de sapt? Felicitari pt IR.

18+ sapt cu o minune de fetita cu fundita, Doamne iti multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Bravo mamide2, in primul rand pt placenta, apoi pt restul
Colul este ok, la mine e 3,7. Colul in tp se scurteaza, dar il ai f ok.
Tens pe artere e super, vezi si tu cum se schimba situatia dupa 20 sapt
Chiar, si eu vroiam sa intreb, e eco sau morfo ? Morfo din ce stiu e intre 22-24 sapt.

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Omega 3, CETEBE, Euthyrox 12.5mg

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna fetele

Deny, multumim de capitol

Felicitari mamicutelor cu rezultate bune la eco.

Andie, tinem pumnii sa vii cu rezultate bune de la eco.

Ina, impresionanta povestea nasterii. La noi, in spitalele de stat, nu dau voie taticilor sa asiste la nastere. Cu siguranta ca sotul meu ar fi astistat la nastere daca il lasau. Facea 13-14 pe la usa salii de nastere pe atunci.
Cu mine la eco nu a fost, nu pentru ca nu ar fi vrut, ci pt ca are programul foarte incarcat.

De carucior nici eu nu ma stresez foarte tare acum ci mai degraba de scoica sau scaun de masina. Daca vom reusii sa ne mutam la casa noastra o sa avem nevoi de el pentru ca vom avea multi km de parcurs zilnic.


Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica26 spune:

Salutare, burticile mele dragi!
Va multumesc tuturor pentru grija.
Vin si eu cu vesti...am reusit sa iau legatura cu dr mea. I-am explicat ce si cum simt,dureri de burta si de spate, si m-a intrebat din prima ce am f#259;cut zilele astea..stat in picioare, noaptea fara somn din cauza caldurii.mda...am avut 2 variante din partea ei:
1.sa ma interneze in spital si
2.sa stau cuminte in pat astazi,sa bag nospa de 80 dimineata si seara(asta in locul la cea de 40).
Bineinteles ca am ales varianta 2,cu conditia daca nu imi revin pana maine sa o sun ca sa ma vada. Oricum o sun sa-i spun cum sunt.
Acum vin cu partea cea frumoasa, care recunosc ca m-a mai linistit!!! A miscaaaaat bebeeee!!!! Doamne ce senzatie...era cu fata in sus si deodata sub buric s-a intarit si am simtit cum se intoarce...coincidenta a fost ca eram si cu mana pe burtica.cred ca el era ca a fost prea evident.
Alexa la fel patesc si eu. Sper totusi sa fie ceva trecator. Poate isi face loc bebe si de asta avem durerile astea. Eu va tin la curent cu tot.
Deny multumim de capitolul nou. Esti o scumpa!
Mami felicitari pentru comoara!
Alexinna felicitari si tie.
Referitor la carucior... Sincer nici nu m-am gandit. Am vazut ceva dragut de la chico,dar mai lasam putin. Eu nici macar nu am mobilata camera lui bebe(abia ne-am mutat),am zis sa asteptam sa vedem ce avem in burtica.
Pupici pentru toate burticile. Si inca o data va multumesc pentru grija!
Aaaaa...am uitat sa schimb semnatura...azi facem 17 saptamani!!!!
Sper ca nu v-am innebunit.


Mica 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Cred ca Mamide2 a facut morfofetala de trim.II. Si eu tot la 20 de saptamani am programat-o. Parerile difera, pe site-urile straine am citit ca se face intre 19-23 saptamani.Am concluzionat ca se face intre 20-22 saptamani (ideal), dar se poate extinde si in perioada 18-24. Daca o faci la limta de 24 de saptamani risti sa nu mai poti face amnio - asa am citit aici: http://ecografiefetala.ro/index.php/ecografie-fetala/morfologia-de-trimestrul-ii.html
Va intrebam si eu la un moment dat de perioada ideala, dar m-am linistit, cred ca 20 de saptamani e ok...
Ma bucur sa aud ca pe rand, toate raportam cate o veste buna! Sa o tinem tot asa mamici!

mamica de Mara - 3 ani si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Multumesc fetelor!

Citat:
citat din mesajul lui alexa1986

Felicitari fetelor, sa dea D-zeu sa primim cu toatele asemenea vesti bune. Mami de2 tu ai facut morfofetala de trim 2 acum? sau a fost eco de 20 de sapt? Felicitari pt IR.


Alexa pe aia oficiala o fac la 22 de sapt si ceva...adica peste ~2,5 saptamani. Eu eco morfofetala dopper fac din 3 in 3 saptamani pt linistea mea (cu Ir-urile,etc..) nu ma trimite ginecologul, nici nu stie ..ca zice ca-s paranoia si sa sta tranchial acasa sa vin mai rar la eco:))ma duc efectiv eu de la mine putere sa le fac pt ca vreau sa dorm linistita ca bebe se hraneste ok si ca nu are deficite de crestere (hematologul mi-a recomandat dopplere mai dese,asadar ma conformez si nu ma mai intereseasa ca ma face paranoica sau nu ginecologul :)) )

MAdalina, eu cam toate ecografiile de pana cum le-am facut morfofetale..ca pe mine ma intereseasza dopplerul pt valorile IR ,etc.. si astia nenorocitii pe la clinici, nu vand eco dopplere fara morfo, adica-s legate;)) si-s nevoita sa dau o caruta de bani tot timpul ca sa fac dopplerul (si intra la pachet cu morfofetala:~100euro bucata!) pe mine eco normala nu ma intereseaza prea tare, aia mi-o face ginecologul o data la 6 sapt asa de idee in 2 timpi si 3 miscari fara sa masoare prea multe.

20+
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionII, 3 Magne B6, 1 Acid folic, 2 Cetebe, 1 Aspenter ; 3 NO SPA pe zi, la nevoie; 300mg utrogestan vaginal pe zi;
*posesoare a 3 mutatii heterozigote: MTHFR C677T, A1298C si PAI
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Chiar fetelor, cu ce difera morfo-fetala de echo obisnuit? Intreb si eu ca Bula Se fac masuratori in plus? Ca si eu daca stau sa ma gandesc fac de fiecare data morfofetala...e un aparat super performant, cu doppler, cu 4D...sunt in ceata total! Adevarul e ca eu pentru saptamana 20 mi-am facut programare (pe ascuns) la un alt medic despre care stiu eu ca e f.f.f.f. bun in imagistica. Asa, pentru linistea mea. Cred ca e important sa il vada 2 ochi diferiti pe bebe. Asa cum mi-a iesit mie la un laborator ca am rubeola si la altul ca nu am, cred ca e bine sa mai faci o verificare...


mamica de Mara - 3 ani si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mami, la cat Clexane e acolo, in pozele tale, mi se pare normal sa faci Doppler mai des. Pana la urma e vorba despre o viata mica, scumpa si fragila, nu de o bucata de branza. Si cu toata "paranoia", mi se pare mai important ca la inceput de noiembrie sa tii in brate un pui sanatos, decat sa jelesti pe nu-stiu-ce forumuri ca ai ascultat medicul si te-ai trezit la un moment dat ca... Doamne fereste. Stiti si voi ca medicii nu se implica decat rational si pot gresi oricand, pe cand noi avem ceea ce se cheama INSTINCT.
Eu cred ca faci bine ceea ce faci si luand in considerare cele de mai sus o sa fac 2-3 ecografii in plus pana la sfarsit, asta daca totul e in regula saptamana viitoare la morfo.
Referitor la ecografiile Doppler la pachet cu morfologia, am gasit o clinica unde Ecografie sarcina trimestrul II (morfologie, 2D, Doppler) costa 250 Ron; daca vrei si 3D si 4D costa 400 Ron, pentru ca noi avem acasa copaci in care cresc bani. Nu i-am sunat ca sa verific, daca vrei iti spun pe privat cum se numeste.
Dannnah, la morfologie se masoara copchilu' pe toata partile, se verifica organele si cum circula sangele (Doppler). La o ecografie obisnuita se verifica daca are activitate, daca bate inimioara, eventual se si asculta, dureaza 10-15 min, in timp ce morfologia dureaza peste 45 min de regula, daca nu sta sa fie masurat.

Onutz 20+

Mergi la inceput