Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui andas
Regula este una singura: minoritatea se supune majoritatii!

Exact. Dictatura proletariatului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Strategia lui Liviu Dragnea pentru referendum:

1. Organizarea, cu sprijinul unor organizatii neguvernamentale, de tombole cu premii; premiile nu trebuie sa fie de valoare mare ci in numar cat mai mare,cu alte cuvinte sa ajunga la tot romanu care se calca in picioare pentru o tigaie cu juma de leu mai ieftina
2. Intrare libera la strand , presupun ca suporta cineva aceste costuri, noi ca platitori de taxe sau patronii ca taxa de protectie
3. Un post local/regional/national de radio si Tv sa organizeze Summer Party pentru cei care voteaza
4. Organizarea în apropierea unor sectii de votare a unor spectacole sau locuri de joaca (evenimente cu clowni , baloane, zâne, biciclete etc.) pentru copiii ai caror însotitori fac dovada participarii la vot.

Legea 3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului precizeaza; ca; „promisiunea, oferirea sau darea de bani ori de alte foloase în scopul de a determina alegaatorul sa voteze sau sa nu voteze în cadrul referendumului se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani". Reglementarea mentioneaza ca si „tentativa se pedepseste". De asemenea, potrivit legii, „cheltuielile pentru organizarea si desfasurarea referendumului se suporta dupa cum urmeaza: a) din bugetul de stat, pentru referendumul national; b) din bugetul comunei, orasului sau judetului, dupa caz, pentru referendumul organizat la nivel local".




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Saskia, tu intelegi ca sunt afirmatii care cel putin in prezent sunt fara acoperire? Ne jucam cu oameni de calibrul lui Barroso...le punem cuvinte in gura, nu exista documente oficiale care sa ateste ca ne-au prins cu puciul, lovitura de stat, judecatorii de la CCR amenintati, avertizari si ordine de la UE...si alte lucruri GRAVE de acest fel?




Stai un pic. Adica tu zici ca ceea ce au zis Barroso si UE nu e adevarat? Adica acea lista cu 11 pct nu exista?
Daca va exista acea lista atunci ii vei crede?

Ponta a zis ca exista si a si raspuns la ea.
Barroso am inteles ca luni si-o va asuma public ( a ajuns sa zica si public omul, ca nu-l cred alde Antonescu si Zgonea ).

Si daca se va vedea clar "docomentu" atunci o sa-i crezi?
Sau o sa crezi ca pina si UE a declarat ca avem derapaje clare?




Catrinik, sa imi spui si mie unde sa-l caut pe Barroso. Un link cu iesirea de ieri, pls.
PS: revin mai tarziu ca tre sa plec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Nu-mi vine sa cred ca dupa toate declaratiile si comunicatele de ieri tu inca te indoiesti de existenta listei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Catrinik, sa imi spui si mie unde sa-l caut pe Barroso. Un link cu iesirea de ieri, pls.
PS: revin mai tarziu ca tre sa plec.

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Am mai scris acum cateva pagini, lucialu:

Ce a declarat Ponta la Antena 3. Discutia este luata de pe site-ul oficial al guvernului Romaniei:

http://www.guv.ro/primul-ministru-victor-ponta-a-fost-invitatul-emisiunii-subiectiv-la-antena-3l1a117718.html

"...am si trimis astazi un raspuns la cele 11 puncte ridicate de presedintele Comisiei si a fost un lucru foarte bun. Pentru ca eu m-am dus si am zis: domnule, acuzatii in general, ca suntem Siria, ca suntem Ungaria, spuneti-mi concret, ca asa, in general, si doamna Macovei, isterica fiind, tipa ca este lovitura de stat si dupa aia a venit Curtea Constitutionala si a zis ca este corect tot ce s-a intâmplat. Va rog spuneti-mi concret ce este. Si dl Barroso, dl presedinte Barroso, mi-a ridicat 11 probleme. Uite, astea sunt cele 11 probleme pe care noi le consideram..."


Acum daca nu a existat lista in scris asa cum zice Antonescu nu mai raman decat doua ipoteze: ca Barroso i le-a spus verbal si Ponta le-a memorat punct cu punct, sau ca si le-a notat de manuta pe un capat de foaie...


Deasemenea in declaratia de mai sus de vineri Ponta spunea ca a trimis deja raspunsurile. Luni purtatorul de cuvant au CE a spus ca nu a primit nimic si a solicitat lamuririle la punctele cerute:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12809643-comisia-europeana-asteapta-continuare-raspunsurile-romaniei-agentia-afp.htm

Intrebat de asta Ponta a spus ca a trimis raspunsurile ieri, la ora 17 si ca vineri trimisese un draft.
http://www.mediafax.ro/politic/ponta-am-trimis-azi-in-jurul-orei-17-00-raspunsurile-catre-comisia-europeana-vineri-a-fost-trimis-doar-un-draft-9870356

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Incerc sa mai scriu odata aici cronologia evenimentelor, in caz ca cineva chiar isi doreste sa priceapa ( e plagiat, nu e scris de mine ):

20 iunie 2012: Adrian Nastase este condamnat definitiv la 2 ani de Inchisoare cu executare pentru coruptie

21 iunie 2012: Sorin Ovidiu Vantu este condamnat la 1 an de Inchisoare cu executare

25 iunie 2012: Dan Voiculescu, tatal spiritual al USL, demisioneaza din Parlament pentru a putea scapa de Inalta Curte de Casatie si Justitie, acolo unde Adrian Nastase a fost condamnat pentru coruptie. Din momentul In care nu mai este parlamentar, judecarea dosarului lui Dan Voiculescu este amInata si se muta la Tribunalul Bucuresti.

26 iunie 2012: Adrian Nastase este Incarcerat la penitenciarul Rahova

27 iunie 2012: Curtea Constitutionala decide ca Presedintele Romaniei este cel care are dreptul de a reprezenta Romania la Consiliul European

27 iunie 2012: Monitorul Oficial, institutia care decide cInd un act normativ intra In vigoare, este trecut In subordinea Guvernului

28 iunie 2012: Corneliu Iacobov, omul de casa al lui Viorel Hrebenciuc, este condamnat la 7 ani de Inchisoare cu executare In dosarul RAFO

28 iunie 2012: Victor Ponta, fara a tine seama de decizia Curtii Constitutionale, participa ca reprezentant al Romaniei la Consiliul European. Guvernul, prin Ministerul de Externe, Il Impiedica pe Presedintele Romaniei sa participe la Consiliul European

3 iulie 2012: USL schimba presedintii celor doua Camere ale Parlamentului. Astfel, Crin Antonescu devine presedintele Senatului iar Valeriu Zgonea, presedinte al Camerei Deputatilor.

3 iulie 2012: Gheorghe Iancu este revocat din functia de Avocat al Poporului si Inlocuit cu fostul deputat PSD, Valer Dorneanu

4 iulie 2012: Guvernul Ponta emite o Ordonanta de Urgenta prin care restrInge atributiile Curtii Constitutionale. Astfel, Curtea Constitutionala nu se mai poate pronunta pe constitutionalitatea hotarIrilor Parlamentului

4 iulie 2012: Guvernul Ponta emite o Ordonanta de Urgenta prin care schimba regulile de organizare a referendumului de demitere a Presedintelui suspendat. Astfel, Presedintele poate fi demis de majoritatea alegatorilor prezenti la referendum iar referendumul este validat indiferent de prezenta la vot.

5 iulie 2012: Parlamentul demareaza procedura de suspendare si da un ultimatum de 24 de ore Curtii Constitutionale pentru a da avizul consultativ.

6 iulie 2012: Presedintele Romaniei este suspendat de Parlament.


Interimatul lui Crin Antonescu si numirea procurorului general si procurorului sef al DNA

12 august 2012: expira delegarea lui Daniel Morar In functia de procuror sef al DNA

2 octombrie 2012: expira delegarea Laurei Codruta Kovesi In functia de procuror general

30 iulie – 30 octombrie 2012: perioada In care Crin Antonescu este presedinte interimar, In eventualitatea ca Traian Basescu este demis. In aceasta perioada, la propunerea Ministrului Justitiei, Titus Corlatean, presedintele interimar al Romaniei, Crin Antonescu, numeste procurorul general si procurorul sef al DNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
existenta listei.

Lista exista. Cea mai clara dovada este prestatia lui Crin de ieri, foarte diferita de cea de acum cateva zile. Ce-a facut ieri Crin? A trecut la bifarea punct cu punct a cerintelor stipulate in lista. Comentariile lui de genul n-am facut asta pentru ca bla bla, ci doar pentru ca bla bla sunt doar pentru public. Esenta e ca a inceput UE sa-i stranga de constitutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Au inceput sa apara puncte din raportul CE.
Raportul pe justitie acuza incalcarea statului de drept.
Si ca Romania incalca principiile UE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Ahhh, Catrinik, dar e numai si numai vina tradatoarei de Macovei! Cum sa se incalce la noi principiile statului de drept, Doamne fereste, cand cei mai cinstiti, mai competenti si mai de bun-simt politicieni vegheaza asupra lor?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Oare chiar asa sa fie ? Daca e adevarat, nici nu mai stii ce sa mai zici.
“In pauza publicitara la emisiunea Realitatea TV, Dan sova s-a apropiat de urchea mea si, cu o privire fixa, a început urmatoarea incantatie: Neamtule hitleristule, fascistule, Neamtule, hitleristule, hitleristule, fascistule... Ad nauseam. A durat cam cât de o pauza publicitara. Ca si Banicoiu, Negoita Robert sau Mazare, omul asta e în prin Parlamentul României, prieten cu Victor Viorel Ponta, voteaza legi, da interviuri, are permis de conduceresi, mai ales, pregateste viitorul României sub umbrela USL. Horror"

Mergi la inceput