Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui andas

Regula este una singura: minoritatea se supune majoritatii!
Unde erau regulile in 2008 cand se vota cu viteza luminii la Paris si mai stiu eu unde? Minoritatea s-a supus majoritatii si am avut , poate vom mai avea cine stie , presedinte-jucator si fara carnet de partid comunist.


Deci daca eu gasesc o majoritate care sustine o ilegalitate devine brusc legala ?

Edit: Eu sper ca, daca la Paris s-a comis o ilegalitate, sa ramana ilegalitate indiferent ce culoare are majoritatea si sa fie pedepsita. Au ocazia acum USL-ul sa ancheteze si sa pedepseasca toate ilegalitatile. Niciodata nu voi sustine ca o ilegalitate nu trebuie pedepsita, indiferent de culoarea, interesul sau numarul celor care o comit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

andas daca majoritatea sunt niste dobitoci, ce faci te supui judecatii dobitocilor?

ia uite aici cine o sa fie viitoarea majoritate a alegatorilor!
http://www.stiriletale-cs.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2089%3Abac-2012-doar-43-dintre-elevi-au-promovat-in-ntreaga-ar-in-cara-severin-ase-licee-fr-niciun-admis&catid=45%3Arokmicronews-fp-1&Itemid=237&lang=ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Ruxandra, nu ma uit la Antene, nu--mi spala nimeni creierul, nu sunt fan USL, dar spun cu toata convingerea ca PDL cat a fost la guvernare a facut multe magarii, iar Base le-a tolerat (mereu a fost aproape de PDL, cu toate ca e cam anticonstitutional)
- in campania din 2009, de la prezidentiale, a spus ca in Romania este stabilitate, ca nu se pune problema scaderii salariilor si a pensiilor; peste juma de an, tocmai asta s-a intamplat
- au spus ca scad salariile si pensiile, ca au ales sa faca lucrul acesta pentru a nu mari TVA-ul. Peste 2-3 saptamani, surpriza, TVA a crescut de la 19 la 24% !!!
- magaria cu Roberta Anastase la votarea legii pensiilor; de ce n-a fost urmarita penal? A dat declaratii in fals, nu? Macar demisia de onoare! Dar nu, dansa a stat mult si bine l;a sefia Camerei
- tot timpul s-a spus ca bugetarii grasi si rotofei stau pe spatele statului cel amarat; asta in conditiile in care majoritatea bugetarilor aveau salarii la limita decentei, dupa ce au mai pierdut 25% la salarii, a fost dezastru.
- la fel, PDL in frunte cu marele Base a tot vehiculat ideea ca vaaaai, sunt prea multe mamici cu bebelusi in Romania! Vaaaai si o duceau prea bine; Ok, bine ca au redus si indemnizatiile.... IN fine, exprimarea a lasat mult de dorit. Oare natalitatea nu este un element important intr-o tara?
- cu dosarul Monicai Iacob Ridzi ce s-a intamplat?? S-a pierdut pe drum? Sa intre in puscarie TOTI infractorii, indiferent de partidul aflat la putere! NU? Sa se miste justitia la fel, indiferent de persoana in cauza!

Si au mai fost multe altele care m-au deranjat.
Si repet, nu sunt fan USL, PSD, nu-s de acord cu modul in care au procedat, nu ma uit la Antene, habar nu am ce zic aia pe acolo, sunt pur si simplu chestii constatate de mine, auzindu-i pe guvernantii de atunci ce ziceau (Base, Boc, si alti din pdl).

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



Dar ... te intreb asa: a incalcat constitutia?
A gresit? Probabil da, a fost nepopular, a vorbit multe si nevrute, a marit tva-ul etc.
Dar a incalcat constitutia? Pt ca tu asta tb sa raspunzi pe 29.




Daca a incalcat Constitutia, nu pot raspunde, nu ma pot substitui Curtii Constitutionale. C.C. avut aceasta calitate, de a hotari acest lucru. Eu, ca simplu cetatean, nu cunosc toate "chichitele" Constitutiei Romaniei, recunosc. Nici nu ma apuc sa o citesc pana pe 29 iul, iarasi recunosc. Nici nu am pregatire juridica. Deci nu pot sa bag mana in foc ca Base a incalcat Constitutia sau nu.
Eu, ca simplu cetatean cu drept de vot, voi vota pentru sau contra demiterii sale din functia de presedinte. Dupa niste aprecieri personale.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

La realitatea, ponta invitat, acum 10 minute, reproducere aproximativa:
- ati declarat pentru el pais ca va dati demisia daca comisia decide plagiat
- nu domne, am zis ca imi asum consecintele. Data viitoare o sa dau interviul direct in spaniola, ca.in engleza il rastalmacesc

Ps: interviul era in romana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui andas

Precum cetateanul lui Caragiale citesc desele postari ale unor useri si nu inteleg de unde atata incrancenare. Suntem cetateni liberi, votam intr-un fel sau altul, majoritatea se supune minoritatii! Constat ca mai avem un strop si aruncam cu portocale...pardon a trecut sezonul si s-au inverzit, iar mai nou venim cu semne de pace, ca deh "vara asta se poarta alb".


Eu, una, am atita incrincenare ca vad ca sint facute mari nedreptati si ceilalti nu vor sa le inteleaga. Ca vad ca cei de la USL incearca sa ne manipulze pe fata.
S-au intimplat atitea porcarii, s-au incalcat atitea si atitea legi si oamenii nu le vad. Mai ales ca avem atitea exemple in istorie, atit a noastra cit si a altora.

O lovitura de stat nu se da neaparat cu tancuri si cu singe pe strazi. Un puci foarte fi facut exact cum a fost facut asta de acum, cu manusi de catifea.

Daca toata lumea, care are si un nivel de cultura si are atita acces la informatie, ar sta un pic si ar pune cap la cap toate evenimentele ar vedea clar imaginea de ansamblu.
E ca un puzzle alb-negru ( care e mai greu de facut ): daca pui toate piesele cap la cap vezi imaginea de ansamblu. Daca nu, sint doar niste bucati separate de puzzle.

Iar ceea ce gindesc eu imi este confirmat de toate reactiile din exterior care sint foarte clare si destul de dure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

La realitatea, ponta invitat, acum 10 minute, reproducere aproximativa:
- ati declarat pentru el pais ca va dati demisia daca comisia decide plagiat
- nu domne, am zis ca imi asum consecintele. Data viitoare o sa dau interviul direct in spaniola, ca.in engleza il rastalmacesc

Ps: interviul era in romana!!


Ce poti sa mai zici???

http://www.realitatea.net/el-pais-a-publicat-inregistrarea-audio-a-interviului-cu-ponta-premierul-a-spus-ca-va-demisiona_958848.html

Dar a bagat-o pe aia cu ccc Comisia. Si deci ... asta seara comisia condusa de Abramburica a zis altceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Da' pe asta ati vazut-o?



PSD doreste "organizarea unor sectii de votare a unor spectacole sau locuri de joaca (evenimente cu clowni, baloane, zane, bicilete, etc.) pentru copiii ai caror īnsotitori fac dovada paticiparii la vot".

Operatiunea ar fi coordonata personal de secretarul general al PSD (vezi facsimile) si ar presupune, conform informatiilor atribuite lui Dragnea, inclusiv implicarea unor administratii locale. Liderul PSD nu a putut fi pana īn acest moment contactat.

Iata, deci, principalele puncte, asa cum reiese din recomandarile transmise de Dragnea īn teritoriu:

- "Organizarea ĪN FIECARE LOCALITATE, cu sprijinul unei organizatii neguvernamentale, a unei tombole cu premii la care vor participa alegatorii care s-au prezentat la referendumul din 29 iulie 2012. Va recomandam ca premiile oferite sa nu fie mari ca valoare, dar īn numar cat mai mare. ATENTIE: Participarea la tombola nu va fi conditionata de optiunea alegatorilor cu privire la votul de la referendum, ci numai de participare (...)"

- "Organizarea de evenimente īn ziua votului, unde accesul va fi conditionat de dovada participarii la vot (timbrul de pe cartea de identitate) (...)"

- "Īncheierea unor acorduri cu ziare si posturi radio-TV locale pentru organizarea unor tombole si concursuri care sa promoveze prezenta la vot (...) Tragerea la sorti se face īn ziua referendumului, imediat dupa īnchiderea urnelor, iar acordarea premiilor va fi conditionata de prezentarea dovezii participarii la referendum"

- "(...) propunem amenajarea, cu sprijinul unor ONG-uri si īn colaborare cu administratia publica locala, a unor corturi unde se va oferi apa rece pentru alegatorii care se prezinta la vot"

- "Instruirea reprezentantilor din sectiile de votare sa asigure un flux continuu īn sectiile de votare, astfel īncat alegatorii sa nu fie nevoiti sa astepte mult pentru exercitarea dreptului de vot"


http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/documente-atribuite-lui-dragnea-usl-va-impanzi-tara-cu-tombole-pentru-a-scoate-lumea-la-vot-pe-29-iulie-270579.html




Servesc cauza, nu? Sunt in stare de orice pentru a manipula votul! Pe litoral va fi in acea perioada Stufstock, asa ca pentru un mic si-o bere moca voteaza lumea cu buletinul in slipi. O alta TV organizeaza summer party si conteaza pe alte voturi, + ce mai cotizeaza nenea Mazare, intrari libere in parcul de distractii, dau si copilasilor acadele, clowni si zane......au bani de dat (sau de primit de la ONG-urile dornice, conform instructiunilor )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andas spune:

catrinik, tu incerci sa imi spui ca Basescu este corect si Usl incalca regulile. Sa zicem ca sunt de acord cu tine, insa pentru ca ma uit pe la toate televiziunile sa stiu exact unde pun stampila la referendum, aflu ca "preacinstitul" Basescu tocmai si-a montat niste telefoane care nu prea aveau ce cauta in sediul lui de campanie. El nu incalca regulile acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Nu zice nimeni ca Basescu e vreo usa de biserica, dar ce a reusit USL sa faca in doar doua luni de guvernare, e incredibil! Si nu in sensul bun! Pana la urma inteleg ca oamenii nu-l mai vor pe Basescu, il vor "debarcat" cu orice pret, dar ceea ce nu inteleg este orbirea asta fata de tot ceea ce face actuala guvernare, incercarea de a justifica orice absurditate, doar pentru ca nu-l mai vrem pe Basescu. Ok, Basescu pleaca, and then what?!

Unii au ajuns sa spuna ca albul e negru si negrul e alb doar pentru ca asa zice dl Ponta, care din cate vad a intrat intr-o faza de mitomanie acuta (a propos, ati vazut, nu a plagiat, ba chiar a adus o contributie stiintifica extrem de importanta prin magnifica-i lucrare; interviul cu El Pais a fost in engleza si cuvintele i s-au rastalmacit; raspunsurile solicitate de Comisia Europeana au fost trimise, dar s-au pierdut pe drum etc. etc. etc.).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

www.academiacatavencu.info/politic/minciuna-cu-ochelari-de-carlan.html" target="_blank">minciuna-cu-ochelari-de-carlan

Ce incredere poti sa ai in cineva care minte cu atata nerusinare. Am vazut aseara in direct cu cata seninatate a spus, fara sa clipeasca, faptul ca interviul a fost in engleza!!

Cata credibilitatea are un asemenea prim-ministru?! Cand la fiecare 2 cuvinte spuse, unul e minciuna?! Si totusi lumea il mangaie pe cap, ce daca au fortat un pic legea acum, au facut-o doar sa scape de basescu, dupa ce scapa de el n-o sa o mai faca!!

Mergi la inceput