Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
De accea am ridicat in paginile anterioare intrebarea: ce se intampla daca nu va fi cvorum la referendum dar se va vota majoritar pentru demitere si lumea, nemultumita, va iesi in strada ? Mi se pare foarte plauzibil scenariul.

Si eu cred ca asta este o problema.

Daca Basescu va castiga prin lipsa de cvorum sanctiunea la parlamentare va fi dramatica. Nu cred ca vor fi miscari de strada, pentru ca oamenii stiu ca vin alegerile parlamentare si atunci vor avea ocazia sa se razbune. PDL-ul nu cred ca va mai prinde parlamentul, sau o sa fie la limita.

Daca Basescu va pierde la parlamentare va atrage mai mut electorat, dispus sa dea un "vot de consolare" si sa sanctioneze pe "invingatori". Electoratul nedecis in general acorda votul celui mai slab.

Si dupa alegerile din toamna o sa fie un echilibru, fie Basescu presdinte, fie PDL-ul cu un scor rezonabil de 30%.
Coabitarea USL-PDL va continua.
Dupa alegerile din toamna viata politica va ramane confuza si fara speranta pentru electorat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Explicati-mi si mie ce sens are intalnirea de acum de la Cotroceni (Antonescu, Ponta, Zgonea). Antonescu tocmai a spus ca discuta ce vor face maine in Parlament, cum vor trata legea si OUG privind referendumul.

In ce calitate participa Presedintele la aceasta intalnire: se substituie Guvernului care propune legi sau Parlamentului care le discuta si adopta ? Sau isi exprima parerea de lider al PNL care va vota maine ? Poate mediaza intre Zgonea si Ponta ...

Parca asta era problema la Basescu: ca dadea indicatii Guvernului si parlamentarilor. Acum nu mai e valabil ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Voi stiati de asta?

" Basescu a promulgat legea privind confiscarea extinsa a averilor -
Presedintele Traian Basescu a promulgat, marti, Legea pentru modificarea si completarea Codului penal si a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal, referitoare la confiscarea produselor, instrumentelor si altor bunuri aflate in legatura cu criminalitatea."
Pe 17 aprilie.

http://www.ziare.com/basescu/presedinte/basescu-a-promulgat-legea-privind-confiscarea-extinsa-a-averilor-1162182

O avea si asta legatura cu graba uslasilor?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Explicati-mi si mie ce sens are intalnirea de acum de la Cotroceni (Antonescu, Ponta, Zgonea). Antonescu tocmai a spus ca discuta ce vor face maine in Parlament, cum vor trata legea si OUG privind referendumul.

In ce calitate participa Presedintele la aceasta intalnire: se substituie Guvernului care propune legi sau Parlamentului care le discuta si adopta ? Sau isi exprima parerea de lider al PDL care va vota maine ? Poate mediaza intre Zgonea si Ponta ...

Parca asta era problema la Basescu: ca dadea indicatii Guvernului si parlamentarilor. Acum nu mai e valabil ?




Pt ce face Arici pogonoci ar merita clar suspendat.
La fiecare aparitie da cite un motiv de suspendare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Lali, in articolul pe care tu l-ai citat scrie clar - "Desi initial si-a anuntat prezenta la Timisoara si Crin Antonescu, presedintele interimar, acesta nu va mai veni la acest miting. "

Eu chiar nu va inteleg: lui Basescu ii iertati absolut orice, pana si infractiunile, in timp ce celorlalti le faceti si procese de intentie!




A fost sau n-a fost presedintele interimar Antonescu la mitingul electoral al USL-ului de la Timisoara ?

Ca sa pastram acelasi standard, a incalcat Constitutia ?

Cu poze:

http://www.realitatea.net/crin-antonescu-il-parafrazeaza-la-timisoara-pe-kennedy-ich-bin-ein-berliner_967772.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Lali, in articolul pe care tu l-ai citat scrie clar - "Desi initial si-a anuntat prezenta la Timisoara si Crin Antonescu, presedintele interimar, acesta nu va mai veni la acest miting. "

Eu chiar nu va inteleg: lui Basescu ii iertati absolut orice, pana si infractiunile, in timp ce celorlalti le faceti si procese de intentie!






A fost sau n-a fost presedintele interimar Antonescu la mitingul electoral al USL-ului de la Timisoara ?

Ca sa pastram acelasi standard, a incalcat Constitutia ?

Cu poze:

http://www.realitatea.net/crin-antonescu-il-parafrazeaza-la-timisoara-pe-kennedy-ich-bin-ein-berliner_967772.html




da, Candy vreau sa stiu si eu cum e acum?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Da' pe asta ati vazut-o?



PSD doreste "organizarea unor sectii de votare a unor spectacole sau locuri de joaca (evenimente cu clowni, baloane, zane, bicilete, etc.) pentru copiii ai caror īnsotitori fac dovada paticiparii la vot".

Operatiunea ar fi coordonata personal de secretarul general al PSD (vezi facsimile) si ar presupune, conform informatiilor atribuite lui Dragnea, inclusiv implicarea unor administratii locale. Liderul PSD nu a putut fi pana īn acest moment contactat.

Iata, deci, principalele puncte, asa cum reiese din recomandarile transmise de Dragnea īn teritoriu:

- "Organizarea ĪN FIECARE LOCALITATE, cu sprijinul unei organizatii neguvernamentale, a unei tombole cu premii la care vor participa alegatorii care s-au prezentat la referendumul din 29 iulie 2012. Va recomandam ca premiile oferite sa nu fie mari ca valoare, dar īn numar cat mai mare. ATENTIE: Participarea la tombola nu va fi conditionata de optiunea alegatorilor cu privire la votul de la referendum, ci numai de participare (...)"

- "Organizarea de evenimente īn ziua votului, unde accesul va fi conditionat de dovada participarii la vot (timbrul de pe cartea de identitate) (...)"

- "Īncheierea unor acorduri cu ziare si posturi radio-TV locale pentru organizarea unor tombole si concursuri care sa promoveze prezenta la vot (...) Tragerea la sorti se face īn ziua referendumului, imediat dupa īnchiderea urnelor, iar acordarea premiilor va fi conditionata de prezentarea dovezii participarii la referendum"

- "(...) propunem amenajarea, cu sprijinul unor ONG-uri si īn colaborare cu administratia publica locala, a unor corturi unde se va oferi apa rece pentru alegatorii care se prezinta la vot"

- "Instruirea reprezentantilor din sectiile de votare sa asigure un flux continuu īn sectiile de votare, astfel īncat alegatorii sa nu fie nevoiti sa astepte mult pentru exercitarea dreptului de vot"


http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/documente-atribuite-lui-dragnea-usl-va-impanzi-tara-cu-tombole-pentru-a-scoate-lumea-la-vot-pe-29-iulie-270579.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andas spune:

Precum cetateanul lui Caragiale citesc desele postari ale unor useri si nu inteleg de unde atata incrancenare. Suntem cetateni liberi, votam intr-un fel sau altul, majoritatea se supune minoritatii! Constat ca mai avem un strop si aruncam cu portocale...pardon a trecut sezonul si s-au inverzit, iar mai nou venim cu semne de pace, ca deh "vara asta se poarta alb".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Da, ce chestie, unii sunt incrancenati sa caute adevarul ascuns in declaratiile celor care faceau "revolutia bunului simt".

Ca sa vezi !

Minoritatea se supune majoritatii insa cu respectarea unor reguli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andas spune:

Regula este una singura: minoritatea se supune majoritatii!
Unde erau regulile in 2008 cand se vota cu viteza luminii la Paris si mai stiu eu unde? Minoritatea s-a supus majoritatii si am avut , poate vom mai avea cine stie , presedinte-jucator si fara carnet de partid comunist.

Mergi la inceput