Licurici de ianuarie-februarie 2009 (168)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fil_lily spune:

Selene, mult succes in continuare. Cu ajutorul consilierii o sa ajungeti la un numitor comun.
Anna si Porumbita multumesc pt urari.Porumbita, felicitari pt bb2, sa fie sanatos si cuminte.
Arianna , nu imi fac probleme, are un comportament normal pt varsta ei.E tot atat de cuminte cum poate fi un copilas de 3 ani.Aseara a construit impreuna cu tati o masina de formula 1 din lego si a fost tare mandra.De dimineata numai cu masina in mana este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Eu chiar nu te inteleg Selene, chiar nu vezi ca copilul tau e trist??? Toate supararile tale, nemultumirile tale se revarsa asupra ei. De cand ati conceput-o ai dus o viata stresanta, nu ai intrat niciodata sa o lauzi sau sa spui ceva frumos, intodeauna te-ai plans si ai fost nemultumita. Sunt convinsa ca ea te aude si cand vorbesti la teelfon sau cu alte persoane si ca nu o vorbesti de bine. Cum crezi ca se simte un asa copil??? si sa nu zici ca nu o faci ca nu cred!!!!

Poti sa te tot joci cu ea cand nu o faci din placere si te plangi de parca ce mare scofala e ca te joci cu ea.

Un copil are nevoie de intelegere, nu de tipete si certuri toata ziua.
Explica-mi si mie ce cauta un copil la 22.01 la plimbare??? tie ti se pare normal? pai cine pe cine invata? Tu esti aprintele si tu trebuie sa ii faci un program NORMAL!!!! N-ai nici o scuza, nu lucrezi zi de zi ca sa zici ca stai mai tarziu cu ea pentru timpul necesar dintre copil-parinte.

Du-o la o gradinita pana iti revii tu. E mult mai bine pentru ea. Are nevoie de o vorba buna si de cineva cu RABDARE!!!!!!! cea ce tu nu ai.
Esti f egoista, sincer, tot timpul te plangi de ea, ce te astepti ca noi sa iti plangem de mila??? Toate suntem mame, bune-rele...asa cum suntem, dar nici una dintre noi nu s-a plans atat de propriul copil.

aaa si educatia unui copil nu se face stand pe internet si deschizand n pagini si plangandu-te peste tot de ce viata de caca duci tu. n-ai decat sa schimbi ceva la ea. Asta cu plansul pe forumuri si asteptatul cu mana intinsa e cea mai usoara varianta.

Repet de mii si mii de ori, multumeste-i la Dumnezeu ca ai un copil sanatos, tu care il loc sa te bucuri de asta, o faci ANIMAL!!!

zau ca nu stiu cum poti dormi noaptea, cum poti sa ii zici propriul copil ca rage, nici nu pot sa imi imaginez ce isi aude saraca Daria de la voi, daca noua, virtual, iti permiti sa afirmi ca ea RAGE!!!!

RÁGE, rag, vb. III. Intranz. (Despre unele animale) A scoate r#259;gete. #9830; Fig. (Despre oameni) A #539;ipa, a r#259;cni, a zbiera, a urla. [Var.: r#259;gí s. f.] – Din lat. ragere.
Sursa: DEX '98 (1998) | Ad#259;ugat#259; de LauraGellner | Semnaleaz#259; o gre#537;eal#259; | Permalink

fil_lily felicitari si sarcina usoara!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Fyl_lily,sarcina usoara si un bb sanatos!

Multumesc frumos pt urarile de ziua mea,aici si mai ales pe fb.

Am vazut poze pe fb din vacante,foarte frumoase.

Porumbita ai o dulceata de copil!sa-ti traiasca ambii si sa fiti fericiti si sanatosi.

Crisspy,Andra este absolut superba.Imi plac foarte mult pozele voastre si in general ma topesc cand vad poze cu fratiorii,impreuna..la miere,la lissa,la tine..la porumbita acum..

Selene,e bine ca ati ajuns la psiholog,insa eu cred ca trebuie sa incepi schimbarea cu tine intai de toate si la partenerul tau.
Nu vreau sa crezi ca-ti dau lectii,dar e un copil de 3 ani jumate.Eu imi cunosc copilul si stiu ce merge la el si ce nu merge,nu cer sfaturi pe net,ca pierd prea mult timp si fii-miu nu ma lasa sa stau la calc :)))Eu pur si simplu incerc sa-mi cunosc copilul si sa evit scandalurile.Da,sa nu crezi ca mie nu mi se intampla sa tip si ca-s zen 24 din 24..insa David e foarte capos,nu vreau nici sa-l frustrez foarte mult,ca are el destule frustrari...asa ca noi ajungem cumva la compromis,la negocieri..Ah da,sunt momente cand nu are chef sa negocieze,ca el vrea sa-i citesc 10 carti!(si i le citesc!) si sunt momente cand eu cedez,tocmai sa nu ajungem la conflict..ce rost ar avea?el ar plange,s-ar enerva,eu m-as enerva si apoi mi-ar parea rau si intram intr-un cerc aiurea,care mie personal nu-mi da o stare buna.
Eu ti-am mai zis,lucreaza cu tine si lucreaza la programul ala,ca voi aveti un program haotic de cand era ea mica.Personal nu mi se pare ok ca un copil de varsta ei sa stea noaptea afara cand ar trebui sa doarma deja..sau sa stea pana noaptea tarziu aiurea in casa.
Trebuie sa faci cumva sa inveti sa-ti cunosti propriul copil,nu are sens sa mai deschizi n subiecte pe forum..copiii sunt diferiti,ce merge la unul,poate nu merge la altul..cheia este sa-ti cunosti propriul copil,sa-l tratezi ca pe un egal si sa-i oferi multa intelegere,respect si dragoste.
Bucura-te ca ai un copil sanatos,bucura-te ca ai atatea persoane in jurul vostru care va ajuta,ca aveti joburi,ca aveti un camin,ca sunteti sanatosi,incearca sa vezi intotdeauna partea buna,chiar si din partile rele.Incearca sa gandesti mai pozitiv,sa fii mai calma si sa-ti accepti copilul asa cum este el..iubeste-o asa cum este si bucura-te de ea si cu ea,ca ai o fata minunata Selene.

Toate cele bune tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

fil_lily, si noi am fost in "concediu" 10 zile, dar acelasi comportament l-a avut, aceleasi prostioare, aceeasi morocaneala. Desi o ruda a rugat-o de "n" ori sa nu atinga o anumita chestie, a fugit cu ea in mana, a alunecat si a spart-o. Era o amintire draga. A aruncat lucruri peste geam, in curte, a ignorat atentionarile, rugamintile, nu a fost zi in care sa nu gaseasca ceva de bodoganit.

Ieri, de exemplu, am petrecut o ora pictand amandoua, activitate aleasa de ea. Un zambet n-am vazut in ora aia, nu s-a bucurat deloc de faptul ca faceam ceva impreuna. In schimb, a morocanit incontinuu - de ce e cercul verde si nu roz, de ce nu acopera patratul toata foaia, de ce am facut un cerc in loc de ou, de ce o fatza nu seamana nu alta, de ce e modelul albastru si nu roz, de ce am desenat buline si nu nush ce semne...

Nu e normal, mi se pare complet ilogic sa ii lasi copilului libertate de alegere, sa aleaga o activitate care ii face placere, sa te implici alaturi de el in aceasta activitate si totusi, in loc sa-l vezi bucuros, surazator, il vezi morocanos, nemultumit.

Am inceput consilierea, om vedea ce o fi.



Tu chiar nu observi ca fetita a copiat comportamentul tau, in totalitate ?!
Este copia ta fidela in miniatura, deocamdata.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

lissa, da, mie, in Braila, in Romania, unde acum cateva zile au fost cel putin cele 41 de grade anuntate de meteorologi, unde, la 22, sunt 30, 30 si ceva de grade si e plin centrul de copii care se joaca la fantanile arteziene, inclusiv de bebelusi in carucior, unde am eu in permanenta 30 de grade in dormitor, de la inceputul lui iunie si pana la sfarsitul lui august, mi se pare normal ca noi si Daria sa ne plimbam la ora aia.

Daria s-a intors in chiloti acasa, pentru ca a sarit in fantana. :D

Ce te infurii asa? Cand imitam vaca, mugim. Cand imitam gaina, cotcodacim. Cand imitam pantera si leul, ragem. Sau tu o sa-i spui Anei ca leul ciripeste?

Referitor la preconceptia ta - n-o sa am curajul sa spun adevarul - ti-am raspuns dincolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Da iubita, dar alea sunt animale. Ana mea TIPA, URLA, ZBIARA...iau cum rvei tu dar nu RAGE!!!!

Si ma enervez pt ca de 4 ani nu faci nimic- nimic doar te afunzi mai tare si te astepti ca noi(cele de pe DC) sa iti plangem de mila. Nu draga, ii plangem de mila Dariei ca nu va are langa ca si parinti.

Si sa stii ca nu numai a ta are tantrumuri, toti au!!! Baga-ti bine asta in cap, dar noi nu le vedem atat de iesite din comun. Ti-am mai zis, egoista mai esti! Te gandesti ca tu n-ai timp sa stai pe internet toata ziua si de acea esti asa cum esti, nervoasa si nemultumita.
Sunt altele care si lucra 8-10 ore/zi, vin acasa se ocupa si de copil, fac si mancare si curatenie si SUNT FERICITE!!!

Daca tu nu zambesti de unde sa stie copilul asta ce e aia?? Tu nu vezi ca esti tu cu ideile tale impotriva la 100??? de ce crezi ca tu esti aia normala si noi celelalte suntem duse???

Intotdeuna ai gasit o scuza la orice sfat, parere ti s-a dat. De ce?? Pentru ca nu vrei sa iesi din starea asta.

Asa iti e firea, iti place sa ti se planga de mila, sa fi compatimita, asa esti tu si nu ai cum sa te schimbi daca tu nu vezi asta!

Ti-o repet DARIA NU E FERICITA!!!!!!! Asa ca: FA CEVA!! NU te mai plange pe forumuri ci mai bine zambeste-i si joaca-te cu ea decat sa bati tastele la dc.


Sau esti platita sa le faci trafic??/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

lissa, si Daria tipa si urla. Dar sunetul asta, oricat te (va) deranjeaza cuvantul, e un sunet preluat in timpul unui joc de-a puiul de pantera. E ca un fel de "wrah-wrah". Din gat il face.

Nu imi e firea asa. N-am fost asa mereu. Doar din 2008 incoace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Ce anume ti s-a intamplat in 2008 de nu iti mai poti revenii? Intotdeauna este o cale Selene!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Selene,tu nu esti multumita de nimeni si de nimic,prin urmare Daria te copiaza..Tu mereu esti nervoasa,recalcitranta,depresiva..cum vrei sa fie ea?starile mamei sunt preluate de copil..si mai mult de atat starea din casa afecteaza foarte mult un copil,daca ea nu este una de armonie si liniste..Tu cum vrei sa fie ea cand tu nu vrei sa te schimbi si-l tii pe ''nu'' in brate mai ceva ca un copil de 3 ani?vesnic nu poti,vesnic gasesti argumente..esti o sursa inepuizabila de argumente zau,insa asta nu inseamna ca sunt si plauzibile.
Iesi din starea asta,esti o fire negativista,pesimista..si atragi fix asta.Nu poti fi fericita pt ca tu nu te lasi sa fii fericita,ca sincer ai avea f multe motive sa fii! Selene,iesi din carapacea aia,viata e frumoasa si-ti poate oferi atatea lucruri frumoase,simple,dar frumoase..care iti pot aduce bucurie si fericire..Altfel,o sa fii in aceeasi situatie si peste inca 4 ani..daca nu mai rau.Nu mai pierde timpul cu internetul,fa-ti prieteni in viata reala,traieste-ti viata,nu lasa sa treaca momentele frumoase pe langa tine..si nu lasa sa treaca viata pe langa tine.
Si cu asta imi inchei discutia...sper sa bagi ceva la cap si sa nu faci cum faci de 4 ani incoace,sa citesti si pe-o ureche sa-ti intre si pe alta sa-ti iasa....pana la urma tu suporti consecintele,insa mie imi pare rau de fata aia,atata tot,ca si ea le suporta si nu ar trebui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Si mie mi se apre nasol pt un copil sa stea la ora 22 afara!! Pai la ce ora se culca si la ce ora se trezeste?

Eu locuiesc in florida si aici sunt niste calduri groaznice din mai si pana in septembrie, nu cred ca va puteti inchipui cat de nasol este.

Dar copiii mei dorm de la 8 hai maxim 9 (21) chiar daca afara e inca lumina.

De scos afara ii scot la 8.30 pana pe la 11 cel tarziu (parc, piscina) si apoi dupa amiaza ii duc in loc cu aer conditionat (la clasele speciale ale lui aidan).

Nu mi se pare benefic pe termen lung sa se culce copilul dupa ora 23. Eu cred ca la noi s-a intamplat de doua ori sa ne apuce ora aia, de anul nou si inca o data cand am vrut sa testez cat de mult sta juniorul daca il las de capul lui. Si a stat pana la 12...dar cine l-a mai lasat.

La 7.30 (19.30)fac baie amandoi, se mai fataie un pic, povesti, lapte si nani . se trezesc amandoi la 7.

Pai cand incepe scoala/gradinita ce face? Aidan e extrem de irascibil daca nu doarme indeajuns. Nu ma mai inteleg cu el.

Si inca o chestie...vreau sa am si eu timpul meu, o fi egoist sau nu dar de la 9 eu nu mai vreau sa vad picior de copchil in sufragerie:)). Le acord tot timpul meu in timpul zilei dar seara am nevoie de minimum doua ore in care sa imi odihnesc creierii:)) si sa revin pe linia de plutire. (un fel de a spune pt ca in intervalul 9-12 se trezeste fata de cel putin 2 ori si trebuie alaptata dar slava domnului dureaza putin max 5-10 minute).


Mergi la inceput