PP-DD sau raul cel mai mic?!

PP-DD sau raul cel mai mic?! | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

De cand ma stiu au fost contra comunistilor si extremistilor, numai la auzul numelui lui Dan Diaconescu sau PPDD in general am alergie, nu ma uit la OTV, care mi se pare o mizerie de post, nu stiu ce vor, pentru ce militeaza, mi-a fost suficient sa citesc titlutile de pe bara, ca sa schimb urgent programul. Dar dupa ce-am intors si-am sucit pe toate partile problema, nu pot sa nu imi pun niste intrebari.
Si poate exista pe aici persoane care n-au fost asa de superficiale ca mine cand vine vorba de PPDD si s-au documentat despre partid, oameni, platforme (daca or avea asa ceva), si ma ajuta cu niste explicatii.

sa fie clar de la inceput, vorbesc de PPDD doar ca "rau cel mai mic", nicidecum ca un partid reprezentativ pentru mine prin mesajul sau platforma sa.

1. Oamenii din partid par noi pe scena politica, asta inseamna ca nu au cine stie ce mari dosare de coruptie in spate, deci exista sansa sa lase justitia in pace. USL-ul a dovedit ca nu da doi bani pe legi, si nici cu PDL-ul nu mi-e rusine la capitolul asta (au tinut-o pe roberta atatia ani la sefia camerei, cand pana si un copil putea sa numere mai bine ca ea)
2. Care e raul cel mai mare pe care il pot face acestei tari daca ajung la putere? Ma uit la alternativa USL, si sincer nu stiu daca astia ar putea face ceva mai grav de atat. Vorba lu' barbata-meu, poate sa dea o lege ca se desfiinteaza TVR-ul, si devine OTV-ul post national, cu licenta pana in anul 3000.
3. Nu stiu ce platforma au, daca sunt de stanga, de dreapta, de centru sau extrema, insa nu-mi foloseste la nimic sa stiu ca PNL-ul e de dreapta si s-a aliat cu stanga, oricum partidele actuale sunt legate de un singur lucru: lupta pe ciolan, indiferent de doctrina. Prefer o stanga curata decat o dreapta corupta, sau viceversa.
4. Sunt situati destul de bine in sondaje, au foarte mare vizibilitate in mediul rural, unde nu va reusi niciodata sa patrunda cu succes vreun partid gen Noua Republica sau alianta lui MRU. E un partid usor promovabil i randul pensionarilor/asistatilor, taranilor. Matematic vorbind, daca vreau sa scap de USL cu orice pret ar trebui sa votez si sa promovez pe primul clasat in urma lui in sondaje (daca exista un decalaj semnificativ intre locurile 2-3 si partidul respectiv poate fi identificat). In momentul de fata, pe locul 2 se bat PPDD-ul si PDL-ul. Nu se stie care va fi evolutia ulterioara.

Probabil ca ar mai fi si alte motive, daca imi mai vin in minte, mai completez.

Asa ca revin cu intrebarea de mai sus, care credeti ca poate fi raul cel mai mare pe care-l pot face astia odata ajunsi la guvernare (prin comparatie cu ce face acum USL-ul)?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Mickyyy, tu glumesti, nu? Asta-i un partid iepure menit sa atraga voturi, dup-aia le tranzactioneaza. Cred ca fiecare-ti poate spune cam ce candidati au avut la locale, multi-multi traseisti. Ca sponsori ai partidului, eu stiu de unii apropiati de PSD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ceea ce iti lipseste este crezul. Daca tu crezi ca Noua Romanie ar reprezenta viziunea ta dar matematic nu ar iesi inseamna ca un crez trebuie sprijinit de fiecare persoana care are acel crez. De aceea se numeste crez.

Asa incat raspunsul devine simplu.
Crezi in tine si in cine ar putea reprezenta crezul tau votezi ca atare.
Votul reprezinta dreptul suprem al fiecaruia dintre noi de a spune in mod diirect si irevocabil:

"Acesta este crezul meu si votez ca atare."

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

nu cred c-ar fi un rau mai mare decat useleu', da' io nu-i pot vota.

(asa cum nu l-am putut vota pe vadim, desi "calculul hartiei" dadea bine cu vadim presedinte si "extrem de minoritar" in parlament - ar fi fost combinatia ideala la rece vorbind, pentru ca v. putea fi scos usor din schema daca o lua tare pe ulei si iesea si iliescu din peisaj oarecum. dar n-am putut, asta e, am limite.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nu, nu glumesc, am spus-o si o repet, NU CUNOSC absolut nimic despre acest partid, pentru ca mi s-a parut o mizerie din primul moment cand am auzit de el. La fel ca si OTV-ul.
De asta va si intreb. Cine sunt, ce orientare au, ce vor, pe cine au in spate, etc.

in momentul asta tot ce pot spune eu daca ma-ntreaba cineva de ce nu votez ppdd-ul e ca nu-mi place moaca lu' DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

PS: sa fie clar, eu NU voi vota PPDD-ul. Ma gandesc insa la mama, si la alti oameni care n-ar vota in veci un partid de dreapta sau altceva decat USL-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mama n-ar vota niciodata ppdd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Cred ca fiecare-ti poate spune cam ce candidati au avut la locale, multi-multi traseisti. Ca sponsori ai partidului, eu stiu de unii apropiati de PSD

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


Exact de asta am deschis topicul , e un partid relativ puternic pe scena politica, si daca vrei sa lupti contra lui, sau contra-altora, trebuie sa iti cunosti la fel de bine si adversarii si aliatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

mama n-ar vota niciodata ppdd


mama nu cred ca ar vota vreodata altceva decat psd, de 22 de ani ii voteaza consecvent .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

PPDD face bine la mansarda cand ti se infierbanta nervii cu banditii astia harsiiti din politica!Te ajuta ca o injuratura cand iti taie unul fata!
Acu', practic, fie ca votezi cu "consacratii"(PSD,PDL,PC,UNPR,) fie ca votezi cu un eventual "iepure" de-al lor nu-i totuna? Si nu este bine sa te prezinti la vot?
Daca te-a tras in piept DD, macar ai scuza fata de constiinta ta, chiar daca ai votat orbeste, ca tu ai facut tot ce ai putut si nu i-ai mai votat pe aceia care te-au lamurit pana acum de ce sunt in stare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

1. Oamenii din partid par noi pe scena politica,

bine zis "par" noi. la primaria Iasului a candidat din partea PPDD Daniel Oajdea fugit de la PDL, cand a mirosit cum sta treaba pe acolo. "bravo" lui DD ca l-a primit pe tradator

si chiar daca or fi figuri noi pe acolo, tot cred ca sunt corupti si isi urmaresc propriile interese, abia asteapta sa-si umple propriile buzunare.
si sa nu uitam ca si DD a avut parte de probleme cu justitia. nu a fost arestat la un moment dat?

eu nu stiu, chiar nu se mai gasesc niste oameni destepti care sa fie interesati de soarta tarisoarei noastre? chiar trebuie sa preia puterea numai niste dezaxati care nu stiu decat sa se faca de ras la TV?

Mergi la inceput