Ultimul capitol!Fluturasi si floricele Mai-Iun(61)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Cryssa, al meu a avut puseu de crestere pe la 2 saptamani, da! Acum il asteptam pe asta de la 6 saptamani
Am incetat si eu sa ii mai dau Vigantol de 2 zile si surpriza, nu il mai simt asa agitat , nu se mai strange de picioruse. Am sa mai astept cateva zile sa vad cum se comporta si daca va fi la fel de linistit, o sa reincep sa ii dau picaturile mai pe la toamna cand nu mai este atit de cald si soare si trece si perioada asta a colicilor!
Eu am folosit o burtiera ieftina din piata care a costat vreo 10 ron, lata si elastica, cu arici! Initial se chinuia al me sot sa ma cuprinda ( are ariciul la spate si nu mi-o puteam pune singura) iar dupa 2 saptamani imi devenise larga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

BELISIMA,da bebe LC a fost destul de fara par,doar la spate avea o chica mai consistenta,in rest putin,scurt si f fin,drept pt care chiar voiam sa va zic dar am uitat,azi l-am ras si zici ca-i calugar budist nu alta.Are o chelie scumpa de-mi vine s-o pup toata ziua.Imi e si mai usor acum la cremuit ca inca i se mai descuameaza pielicica de pe cap.
CRISAaa,pusee de crestere pot fi la 7-10 zile,3 sapt,6 sapt,3-4 luni,6 luni,9 luni,dar variaza f mult de la un copil la altul.Ele dureaza intre 5-7 zile si reprezinta un mecanism natural de stimulare a secretiei lactate.Bebe trebuie pus la san ori de cate ori cere.Deasemeni reprezinta momentul in care multe mamici se descurajeaza(sau sunt descurajate) si introduc suplimentele de lapte praf.
ELENA,bafta cu vaccinarile!Eu nu fac alte vaccinuri decat cele din schema nationala.Si asa sunt multe(multe tulpini odata la un vaccin si multe vaccinari in intervale scurte de timp)si din punctul meu de vedere sistemul imunitar e hiperstimulat astfel,dar cu Dumnezeu inainte!
Bebe LC a tolerat f bine noul vaccin Infanrix hexa(o singura intepatura pt 6 boli:D,T,P,polio,hepatita B,boli date de Hib).Sper sa va mearga usor si voua!
Am uitat deasemeni(neuronu nu mai e gravid acu si nici lehuz,nu stiu ce scuza sa-i mai gasesc,da tot mai uit)s-o felicit pe IONELU pt micuta crestina si mai ales pt evolutia favorabila a pustoaicei.S-o tineti tot asa!
YLARI,parca tu ziceai de femibion,mie-mi prieste al naibii de bine,astfel incat acum nu mai ametesc,nu ma mai simt asa ostenita si in loc de 4 kile cu plus acu am 5.Ce mai faci bun de mancare?

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Virgi multumesc de intrebare, pai am facut niste gratarele din piept de pui, chiftele tot de pui, ciorba de curcan si tocanita de cartofi cu ciocanele de pui.
Bravo ca tr simti bine cu femibionul, mie nu mi-a priit se pare.
Fetelor am si eu o ntrebare: bb al meu s-a nascut cu 3740 gr, l-am scos din spital cu 3300 iar azi la aproape o luna (wow, a trecut o lunaaaa!!!!) are 4300. E bine? Ce se ia in calcul, greutatea cu care s-a nascut sau de unde incepe sa recupereze?
Mie mi se pare suupermic bb meu, stiu ca sunt nebuna dar Eva nascuta cu 4 kg si 57 cm niciodata nu mi s-a parut bb mic, acum bebedoiu ma sperie de miculutz ce e... Hm poate seamana cu mine de m-o injura baiatul cand se face mare, lol.
Pfuuu sa ne tineti pumnii ca azi mergem cu catel si cu purcel la dr! Eu bb mic si Eva sa vezi circ, sper sa nu ajung la balamuc...
Pup fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neatza mamici!doriti cafea am avut o noapte..

Aseara a reusit Luca sa isi sparga buza rau de tot,mergeam la magazin si a inceput sa fuga, nu stiu cum a reusit, a cazut (mama lor de sandale) si probabil cand a dat cu barbia de ciment si-a muscat buza de jos, atat a plans sarcau si eu odata cu el, Matei urla si el, a durat ceva pana s-au linistit, iar azi noapte la fel au plans amandoi..nu stiu cum reuseste mereu sa se accidenteze atat de rau, ma simt atat de vinovata tot eu, chiar inainte sa fuga ii mai si zic nu fugi ca daca ai sa cazi sa nu vii la mine sa plangi, si na uite ce pocita am putut fi
Ma simt ca naiba..
Tocmai ce spuneam ca s0au mai calmat colicii da de unde, ieri toata ziua a urlat, aseara la fel iar de dimineata la fel sai suntr singura cu ei, tati abia luni se intoarce.

Deea subscriu la ce au zis fetele, seamana a puseu de crestere, ai rabdare ca nu dureaza mult.

Miha Felicitari, n-am vazut prestatia fetei, chiar pe la 8 am mers la magazin asa ca am uitat complet iti dai seama.dar as vrea sa vad si eu.

Anitta te-am visat azi noapte, cu bebe mic

Ylari buna ideea cu ciorbita de curcan, cred ca am sa fac si eu.

Cryssa si eu tot burtiera de la piata cu 10 lei am si tine foarte bine, doar ca eu am o burta mare inca si e si pielea tare urata plina de vergeturi, nici nu suport sa o vad.am mai slabit si eu vreo 2 kg.

Virgi ai tuns flacaul? voi nu tineti obiceiul sa nu il tundeti pana la un an?

Pupici.
Oare Alma ce face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici!
Ylari si bb meu e micut, astazi la 4 saptamani are 4550 g, in conditiile in care la nastere a avut 3915 g, minima lui in spital a fost 3720 g si la iesirea din spital a avut 3850 g. Sunt si eu curioasa sa vad in functie de care din greutati se calculeaza cat a luat in greutate.
Va doresc o zi superba alaturi de bebelusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Deea e posibil sa fie puseu de crestere cum zic fetele, insa e posibil sa fie si nevoie de hidratare mai mare tinand cont ca e ingrozitor de cald. Tocmai pentru ca e asa de cald si astia mici se deshidrateaza extrem de usor mi s-a recomandat sa nu-l mai scot seara afara. Eu pe la 8 il scoteam si m-a certat pediatrul ca si la ora aia e foarte cald, asfaltul fiind incins si fiind acumulata caldura de peste zi(chiar daca soarele nu mai e sus). Ideal ar fi de scos dimineata foarte devreme, pana in ora 8 dar eu sunt tare chiauna dimineata si n-am reusit sa ma mobilizez sa ies cu el. Intr-o zi am facut marea prostie sa-l scot pe la 7 afara si dupa vreo 200m a inceput sa se agite si sa planga. La ei imediat se vede ca sunt deshidratati daca urmaresti fontanela sau buzitele. Oricum va trebui acum sa-i dai san oricand cere si poti incerca sa nu mai iesi cu el afara cand e cald. Chiar daca tie ti se pare suportabil ei sufera cumplit la caldura.

Si ieri al meu a fost un pic suparat, doar ca supararea l-a tinut cam de la 6:30 la 7:30 seara. Pe urma n-a mai facut urat la culcare, desi i-a luat iar ceva timp ca sa adoarma(doar ca totusi mai putin). Noaptea tot la 2 sau 3 ore se trezeste, ceea ce pentru mine e decent. Macar bine ca nu plange noaptea mult. Acum am avut iar show cu el, adormea la san, il puneam jos si se trezea si plangea. Pana la urma a adormit la mine in brate si abia mai tarziu l-am pus in pat. Acum vad ca doarme. Mi-e mila de el cand il vad ca plange. Ieri am incercat cu infasatul si nu mi-a iesit, el mi se pare cam prea mare pentru ce scutece de infasat am eu, de asemenea e prea lung ca sa-l legan pe genunchi(pur si simplu nu imi incape pe genunchi). Da, a fost un fiasco incercarea metodelor lui Karp. Pana la urma s-a linistit tot tinut in brate si plimbat un pic prin casa. Asta e, pana nu mai creste si el n-am ce sa-i fac, doar incerc sa-i mai alin supararea. Deja m-am cam resemnat ca o sa si planga fara motiv clar.

Andreea, mamica de ingeras Mihai (20.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Ylari mie nu mi se pare deloc mic Lucas al tau. Eu zic ca a crescut foarte bine. In prima luna cresterea se considera de la greutatea cu care a iesit din maternitate(deci 3300g la voi). Al meu tot atat a avut cand am iesit din maternitate si iti zic sincer ca nu mi s-a parut deloc micut. Acum vreo 3-4 zile cand l-am cantarit avea 3800g si mie mi se pare foarte mare pentru varsta lui. E si lung, nu stiu acum cat mai are in lungime dar la nastere avea 52cm. Cam asa parca e si al tau. A, si vroiam sa-ti spun ca te-am visat azi-noapte. Nu stiu cu ce ocazie ca nici nu ne-am intalnit vreodata, dar stiu ca discutam despre bebelusi. Imi impartaseai din experienta ta.

Andreea, mamica de ingeras Mihai (20.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata si de la noi!

Noi suntem bine, dar tare tare mamosi in ultimele zile. Pana acum il puteam lasa linistita cu mama cateva ore daca era satul, ca se intelegeau de minune. Ea il linisteste parca mai ceva decat mine, iar atunci cand incepe sa se scartaie ar sta si in cap ca sa nu inceapa sa planga; cand plange fuge la mine intr-un suflet cu el in brate ca sa ne linistim. Ei, de vreo doua zile puiul nu mai vrea sa adoarma decat la mine pe burta. In rest nici cum - nu in brate, nu in carucior, nici cum. Si scartaie si plange de somn daca-s iesita undeva, iar cand sosesc si il pun pe burta in doua minute doarme bustean. Daca il las jos, in 5-10 minute se trezeste ca e singur si urla ca ii e somn . Am incercat sa pun o perna lipita de el si rochia mea langa ca sa nu se trezeasca, dar ce, el ii prost?! Si daca ma intind langa el, motaim si se trezeste des, il pup pe frunte si mangai si adorme instant. Sunt legata de el. Tinand cont ca acum stam cu ai mei nu-i bai, ca ei fac absolut tot si eu alta treaba nu am.As mai iesi si eu un pic fara el ca e prea cald sa mergem impreuna, dar nici vorba sa pot.

Maine mergem la o nunta la o foarte buna prietena, la munte in aer liber la cort. Sper sa fie bine si fara incidente, mama vine sa stea cu el si eu ma duc doar sa ii dau sa manance, azi trebuie sa facem antrenamente sa vedem daca burta bunicii ii buna de somn, ori numai a mea?

In rest e cuminte, de cateva nopti se culca la 10 si se mai trezeste doar la 4 pentru masa, nu-mi vine sa cred ce copil cuminte am eu.

Burtiera din pacate n-a purtat si am cam ramas cu burta. Bine, si cu 10kg , dar cu burta ma obisnuiesc greu ca nu aveam, eu ma ingras pe coapse si fund. Oare acum e prea tarziu sa incep sa o folosesc? De cate ori trebuie sa merg undeva si-mi caut ceva de imbracat ma apuca deprimarea, trebuie sa ma mobilizez sa mananc mai rational.

Deea, si eu ca Aever cred ca ii e sete si are un mare disconfort datorita caldurii. Stati mufati ca n-ai de ales, nu cred sa dureze prea mult.

Aever, eu in schimb sunt convinsa ca fara motiv nu plang. Mereu dupa o scartaiala si calmare gasesc motivul: ii era foame, somn, frig, avea o ragaiala ori part de facut, un caca, e prea obosit si iritat... ceva e, eu asa-s covinsa. Pentru infasat incearca ceva de genul asta: http://www.amazon.co.uk/Summer-Infant-SwaddleMe-Small-Flutter/dp/B0035ER1F0/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1341564243&sr=8-4. E foarte usor de pus si puiul meu cel putin se linisteste tare bine in el. Uneori seara e tare agitat, plangagios, morocanos si nimic nu-i convine, nici tzitzi. Infasat se linisteste foarte repede si adorme la san, cand cu 5 minute inainte il scuipa si urla. Treaba cu leganatul capului nu trebuie facuta neaparat pe genunchi, eu mai scutur de perna pe care doarme ori chiar de cos. Asta + sasait il adorme daca pare ca ar vrea sa se trezeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

sumt mamica!!!!!!!
suntem bine, revin cu info cand ma lasa bebe hehe
va pup si sper ca si la voi totul e bine, falicitari noilor mamici!!!!


mami Anca de Rares Mihai 3 saptamani
burtica la 9 luni http://fotosivideo.blogspot.com/2012/05/irina.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Salutare mamici,

Revin si eu in ultimul capitol al odiseei. In primul rand o felicit si eu pe Addya pentru fluturasul care s-a lasat asteptat si a incheiat seria bebelusilor de mai-iunie.

Deea multa rabdare iti doresc si maini cu muschi ca sa-l tii pe bebe mufat cat are nevoie. Si eu cred ca de sete vrea sa suga.

Of Tigruta, pupam buzita sparta a lui Luca sa se faca bine repede.

Miha mi-ar fi placut sa o vad pe fetita ta cantand, dar n-am fost pe faza, oricum ii urez si eu multa bafta.

Diana si bebele nostru a inceput sa-si manance pumnii dar am tras eu concluzia ca nu de foame ci doar ca sa se linisteasca, cand ii e foame urla si nu ma pot apropia de gura lui decat cu tzitzi.

Noi suntem destul de bine, ne bucuram de noi progrese in dezvoltare si de vre-o 4 nopti luuungi de somn . Am mai tras in wendul trecut o fuga la munte, excursie care l-a cam agitat pe mandrul nostru, astfel ca intors la caldura din Bucuresti, duminica noapte ne-a demontat: a fost viezure toata noaptea ; doar intr-un final a adormit in bratele mele, dupa ce ma adormise pe mine de cateva ore bune . Dar noptile urmatoare a recuperat: am revenit la swaddle si sprijinit pe o parte (pana acuma nu suporta sa stea pe o parte)doarme bustean de pe la 11 noaptea pana pe la 8 dimineata .
In ceea ce priveste alte progrese, mi se parea mie ca nu e suficient "stimulat intelectual" lol , in sensul ca se uita foarte curios in jur la diverse forme, culori, asa ca am cumparat primele jucarii: o bara cu jucarii atarnate. L-a fascinat imediat, desi cele care zornaie prea tare il sperie. Asa ca de vre-o 3 zile ii arat jucariile individual, ii povestesc ce vede, si i-o zornai un pic. Se uita si ii place ca zornaie. Am incercat sa ii pun si in mana cate o jucarie, a prins-o din reflex strans in mana, dupa care cred ca nu mai putea sa mai scape de ea hehe . Dupa primele incercari, acuma ii place: il las sa o zornaie, iar cand o scapa incepe sa planga. As spune ca sunt primele incercari de a se juca cu jucarii...creste baiatul nostru cra-cra
Din pacate problema cu fundul rosu iar a revenit in forta, mai ales ca in excursie nu l-am putut spala tot timpul si l-am mai sters cu servetele umede. Il mai tin ziua in fundul gol, sau ii mai pun scutece de bumbac, dar parca apas pe buton: cum ii pun scutecul face instant in el si cum nu am nenumarate se termina repede. Cred ca vor fi foarte utile cand o sa vrem sa-l invatam la olita.

Mergem si noi pentru vaccin saptamana viitoare. Dupa ce am tot citit, am ajuns la concluzia ca vrem sa-i facem pentaximul+engerix; sa vedem acuma ce o sa stabilim si cu pediatra.

Va pup ca sunt chemata la apel.

Mergi la inceput