Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alecsia

Si ce ar trebui sa faca (Basescu), sa se ia la bataie cu ei? E mult prea domn.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Asta pare pregatirea terenului pentru schimbarea conditiilor de desfasurare a referendumului.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


Pai nu pare. Chiar e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica

deceneus,
As vrea sa ii vad pe ponta si voiculescu ca fac acelasi lucru si au decenta sa se puna la dispozitia justitiei.


Pai nu a demisionat? el cu minuta lui?
dar doar ca sa NU fie judecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Dece,ce nu pricepi.....forumul de mame s-a transformat in forum PDL.....eu m-am plictisit rau...aici daca nu esti pdlk-ist si nu ridici osanale e nasol...pacat..da` gata cu politica....hai sa facem altceva.....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Nu e nici un forum PDL si nici Pro Base.
Doar ca noi de fiecare data aducem argumente.
Altele decit cele de la Antene si altele decit sub forma copy/paste.
Iar cind ceilalti ramin fara argumente, singurul argument pe care il aduc e: da, da' ei nu au furat?
Atit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Bey dar astia de la USL au soriciul gros de tot.
Intrebati ce raspund la articolele scrise prin presa straina si cum se vorbeste intr-una despre lovitura de stat: "noooo ... nu e adevarat.
Nu au zis asta. Au zis doar asa .. niste lucruri generale.
Si in fond ar cam tb sa-si vada de treaba lor."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Adica guvernarea trecuta nu a facut schimbari la DNA si la ANI? Mai puteti continua cercetarea ca sa aflati cine este de fapt seful ANI, un tip taman bun sa se ocupe cu integritatea. Clar, aduce un plus de credibilitate deciziilor institutiei.
Ca tot s-a vorbit de CCR, cine a "impodobit-o" cu atributii in plus, dupa ce si-a impus acolo o majoritate, tocmai pentru a ingreuna o eventuala procedura de suspendare? Cred ca tot cei care au modificat de curand si legea referendumului, astfel incat sa devina practic imposibil ca un presedinte sa mai poata fi dat jos prin referendum. Acestea nu sunt forme ale abuzului? De ce sa nu fie anulate?


Amendamentul care dadea CCR puterea de a judeca si hotarari ale parlamentului a fost introdus de PSD-istul Dan Sova. Evident acum USL-ul s-a grabit sa indrepte greseala colegului lor.

CCR are o componenta interesanta judecata astfel incat sa-i asigure o oarecare independenta. 3 judecatori sunt propusi de camera, 3 de senat si 3 de presedinte. Mandatele sunt cumva intretesute, nu se termina deodata, astfel incat toata componenta curtii sa fie stabilita de aceeasi putere care sa spunem are si majoritate in parlament si presedintele.
Actualii judecatori sunt, dupa cum s-a mai spus 4 propusi de actuale structuri ale USL (adica de PSD, PNL), 4 propusi de PDL sau Basescu si 1 UDMR-ist. Unul dintre judecatori (din primii 4 de mai sus) este propus de Iliescu si inca in functie.

Anul trecut si anul acesta CCR a dat 17 verdicte din care 12 in "favoarea" USL (care contesta diverse), 1 cumva nehotarat si in 4 cazuri le-a dat dreptate PDL-istilor. Curat politizata si partizana curtea asta. O mentiune: PDL-ul niciodata nu a nesocotit sau incalcat o hotarare a CCR.

Si, apropo, Glimmer, cam cum ti se pare faptul ca o lege votata in Parlament zilele trecute, respinsa de CCR va fi trecuta maine prin ordonanta de urgenta. Constitutional, democratic si normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

A nu se intelege ca sunt multumita de ceea ce se intampla in politica noastra. Am vrut doar sa arat ca fiecare putere a creat precedente periculoase. La fel face si majoritatea de acum, la fel au facut si cei dinaintea lor, pe masura ce mandatele s-au succedat s-au intrecut pe ei insisi.

PS: totusi ce fel de independenta e aia in care oamenii sunt numiti politic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Da, asta nu e o scuza, e doar perpetuarea unor abuzuri.

Insa mie mi se pare ca prin condamnarea lui Nastase, Vantu si Iacubov, prin avansarea in procesele lui Voiculescu, prin dosarele penale pe care le au inclusiv primari PDL (Sorin Apostu de la Cluj e un exemplu) mi se pare ca se deschide cutia Pandorei. As fi preferat ca cei de la USL sa lase justitia sa-si faca treaba si sa se "razbune" luandu-i la puricat pe PDL-istii de vaza.

Din pacate am impresia ca USL-istii vor doar sa puna inapoi capacul pe oala si sa-i puna lacat.




Eu sunt curioasa ce s-a intamplat cu zecile de vamesi "saltati" in direct cu mascati si televiziune. Cate condamnari s-au dat? Ce s-a intamplat cu nenea ala care a fost filmat cum lua caltabosul si masina ca spaga (sau numai caltabosul?).
Unde sunt dosarele alea? Cati ani mai trebuie sa treaca pana se finalizeaza?




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Solutie: Admite cererea de judecare potrivit procedurii simplificate, formulate de inculpatii Simu Ionut; Sergiu D Ion. În temeiul art.255 alin.1 raportat la art.6 si 7 alin.2 din legea 39/2003 cu aplicarea art. 74 lit.a C.penal, art.74 alin.2 C.pen , art.76 lit.e C.penal si art.320/1 alin.1 si 7 C.pr.pen condamnti inculpatul SIMU IONUT SERGIU( date dosar) la : - 3 (trei) luni închisoare, pentru savarsirea infractiunii de dare de mita.În temeiul art.7 alin.1 din legea 39/2003 cu aplicarea art.74 lit.a C.penal, art.74 alin.2 C.pen si art.76 lit.b C.penal si art.320/1 alin.1 si 7 c.pr.pen condamna inculpatul SIMU IONUT SERGIU( date dosar) la : - 2(doi) ani închisoare, pentru savârasirea infrac#355;iunii de aderare la un grup infrac#355;ional organizat În baza art.76 alin.3 Cod penal înl#259;tur#259; aplicarea pedepsei complimentare. În baza art. 33 lit.a) Cod penal raportat la art.34 alin.1 lit.b) Cod penal contope#351;te pedepsele mai sus stabilite, în pedeapsa cea mai grea aceea de: - 2 (doi) ani închisoare Pe durata #351;i în condi#355;iile prev#259;zute de art.71 Cod penal inculpatului îi sunt interzise exercitarea drepturilor prev#259;zute de art.64 lit.a) teza a II-a, lit.b) Cod penal. În baza art.81 Cod penal suspend#259; condi#355;ionat executarea pedepsei de 2 ani închisoare aplicat#259; inculpatului, iar în baza art.82 Cod penal stabile#351;te un termen de încercare de 4 ani pe seama acestuia. În baza art.359 Cod procedur#259; penal#259; atrage aten#355;ia inculpatului asupra dispozi#355;iilor art.83 Cod penal privind revocarea suspend#259;rii condi#355;ionate în cazul s#259;vâr#351;irii unei infrac#355;iuni în cursul termenului de încercare. În baza art.71 alin. ultim Cod penal pe durata suspend#259;rii condi#355;ionate a execut#259;rii pedepsei închisorii, se suspend#259; #351;i executarea pedepselor accesorii. În temeiul art.254 alin.2 C.penal raportat la art.6 #351;i 7 alin.1 din legea 78/2000 cu aplicarea art.41 alin.2 C.penal art.74 lit.a C.penal, art.74 alin.2 C.pen #351;i art.76 lit.c C.penal #351;i art.320/1 alin.1 #351;i 7 C.pr.pen condamn#259; inculpatul D#258;G#258;LI#354;#258; ION( date dosar) la: - 1 (un) an #351;i 6 (#351;ase) luni închisoare, pentru s#259;vâr#351;irea infrac#355;iunii de luare de mit#259; în form#259; continuat#259; În temeiul art. 7 alin.1 din legea 39/2003 cu aplicarea art.74 lit.a C.penal, art.74 alin.2 C.pen #351;i art.76 lit.b C.penal #351;i art.320/1 alin.1 #351;i 7 C.pr.pen condamn#259; inculpatul D#258;G#258;LI#354;#258; ION ( date dosar) la : -3(trei) închisoare, pentru s#259;vâr#351;irea infrac#355;iunii de aderare la un grup infrac#355;ional organizat În temeiul art.65 alin.2 C.penal aplic#259; inculpatului pedeapsa complementar#259; a interzicerii drepturilor prev#259;zute de art.64 lit.a) teza a II-a, lit.b #351;i c Cod penal pe o durat#259; de 2 ani dup#259; executarea pedepsei. În baza art. 33 lit.a) Cod penal raportat la art.34 alin.1 lit.b) Cod penal contope#351;te pedepsele mai sus stabilite, în pedeapsa cea mai grea aceea de: - 3 (trei) ani închisoare Pe durata #351;i în condi#355;iile prev#259;zute de art.71 Cod penal inculpatului îi sunt interzise exercitarea drepturilor prev#259;zute de art.64 lit.a) teza a II-a, lit.b #351;i c Cod penal. În temeiul art.65 alin.2 C.penal aplic#259; inculpatului pedeapsa complementar#259; a interzicerii drepturilor prev#259;zute de art.64 lit.a) teza a II-a, lit.b #351;i c Cod penal pe o durat#259; de 2 ani dup#259; executarea pedepsei. În baza art. 861 Cod penal suspend#259; executarea pedepsei de 3 ani închisoare aplicat#259; inculpatului D#259;g#259;li#355;#259; Ion sub supravegherea Serviciului de proba#355;iune de pe lâng#259; Tribunalul Dolj. În baza art. 862 Cod penal fixeaz#259; pentru inculpat un termen de încercare de 7 ani. Pe durata termenului de încercare inculpatul trebuie s#259; se supun#259; urm#259;toarelor m#259;suri de supraveghere: a) s#259; se prezinte, la datele fixate de Serviciul de proba#355;iune de pe lâng#259; Tribunalul Dolj. b) s#259; anun#355;e în prealabil orice schimbare de domiciliu, re#351;edin#355;#259; sau locuin#355;#259; #351;i orice deplasare care dep#259;#351;e#351;te 8 zile, precum #351;i întoarcerea. c) s#259; comunice #351;i s#259; justifice schimbarea locului de munc#259;. d) s#259; comunice informa#355;ii de natur#259; a putea fi controlate mijloacele de existen#355;#259;. Datele prev#259;zute la literele b, c #351;i d se comunic#259; de c#259;tre inculpat Serviciului de proba#355;iune de pe lâng#259; Tribunalul Dolj. În baza art. 359 Cod procedur#259; penal#259; atrage aten#355;ia inculpatului asupra prevederilor art. 864 Cod penal privind revocarea suspend#259;rii execut#259;rii pedepsei sub supraveghere în cazul s#259;vâr#351;irii unei infrac#355;iuni în cursul termenului de încercare, ori pentru neîndeplinirea m#259;surilor de supraveghere. În baza art. 71 alin. ultim Cod penal, pe durata suspend#259;rii sub supraveghere a execut#259;rii pedepsei închisorii, se suspend#259; #351;i executarea pedepselor accesorii. În temeiul art.19 din legea 78/2000 confisc#259; de la inculpat suma de 350 euro #351;i 450 lei. Men#355;ine m#259;sura oblig#259;rii de a nu p#259;r#259;si #355;ara luat#259; fa#355;#259; de cei doi inculpa#355;i la termenul de judecat#259; din 23 iunie 2011. Dispune plata din fondurile Ministerului Justi#355;iei a sumei de 300 lei c#259;tre baroul Timi#351; reprezentând onorariu avocat oficiu. În temeiul art.191 alin.2 C.pr.pen. oblig#259; fiecare inculpat la plata sumei de 8000 lei cheltuieli judiciare c#259;tre stat. Cu apel în 10 zile de la pronun#355;are. Pronun#355;at#259; în #351;edin#355;a public#259; din data de 2.12.2011.


Ca sa intelegi: astia din sentinta sunt cei care au recunoscut si care au fost condamnati ( si care, juridic vorbind au luat plasa pt ca au fost condamnati pt ca au fost condamnati tinandu-se cont de incadrarea initiala -muult mai grava ca asta noua). Cu privire la ceilalti continua procesul. Au termen in septembrie. Si s-a schimbat incadrarea juridica in primire de foloase necuvenite.
Sunt info publice.

Edit: Scuze ca arata asa mesajul dar am luat copy paste de pe portal si nu am timp sa modific. Oricum se intelege, sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

A nu se intelege ca sunt multumita de ceea ce se intampla in politica noastra. Am vrut doar sa arat ca fiecare putere a creat precedente periculoase. La fel face si majoritatea de acum, la fel au facut si cei dinaintea lor, pe masura ce mandatele s-au succedat s-au intrecut pe ei insisi.

PS: totusi ce fel de independenta e aia in care oamenii sunt numiti politic?


Cineva trebuie sa-i numeasca. De undeva trebuie sa inceapa.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Eu am fost la miting. Am luat o gura de oxigen, ma simt bine, am regasit spiritul Pietii Universitatii (muzica, atitudinea oamenilor, umorul de buna calitate)si a marsului de protest impotriva descinderii minerilor, marsul in alb. Cand s-a terminat mitingul si a inceput demontarea scenei, am luat drumul spre casa. Ma duc si la referendum pentru ca parlamentul format din oportunisti care sar dintr-o parte in alta va vota sigur pentru suspendarea presedintelui, sfidand legile. Unde sunt incalcarile Constitutiei din partea presedintelui?

Indiferent de rezultatul referendumului, sper ca puterea de acum sa nu isi mai permita sa afirme ca reprezinta poporul. Si eu sunt parte a acestui popor, precum si ceilalti manifestanti

Mergi la inceput