Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (28)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

GIO_multumim mult pt tot, Doamne Doamne sa te ajute sa ajungi cu bine la Ard, sa fiti tari toate, sa luati algocalmin, si apa la voi si sa iiimbratisati tare si sa ii rugati sa ne lase sa ajutam macar acuma...
Of Doamne, eu tot nu pot crede ca scriu lucrurile astea, poza ei ma termina psihic, multe subiecte de pe aici nu mai au scanteie si nu fac sens...
Mama ei si copii vor fi cei mai marcati acuma, si au neoie de linsite si somn si ei saracii

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

da si pe mine ma termina psihic poza ei. sincer nici nu mai imi vine sa deschid forumul.

Ioana copiii.....Edi doarme si Marco e treaz. fugeam pana peste drum la OMV si scoteam de la bancomat.

Dar se pare ca s-au asezat lucrurile.

soacra ramane pana maine, cu conditia sa o duc eu la Arad. asa ca am reprogramatt controlul lui Edi la dermat, mai devreme si pe urma ii duc pe ei la Turnu si eu ma duc la inmormantare, dupa care imi au copiii s venim la Timisoara. asa sunt si eu impacata ca pot sa fiu si maine acolo, poate ma ajuta soacra cu clacatul hainelor ptt concediu, avem timp sa intre banutii, caci ii voi da, numai maine atunci.

Bumbi, Craciun Irini Mihaela a pus bani in numele tau? ma gandesc ca numai tu poti fi....Astery mi-a trimis deja si siam si suma ei.

va fete dragi, intru diseara sa va spun ce si cum.


Monica70 are nevoie de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Gio, bravo fata draga! Mai asteapta si pina miine ca se mai aduna ceva banuti in cont. Eu zic ca asa rapid am strins o suma frumusica. Din punctul meu de vedere NU e nevoie sa crii sumele- fiecare din noi stie cit a dat..important e sa fie cit mai multi si sa le fie cu folos! Si sa nu ne oprim aici!

Va pup si...Aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Buna fetelor,
m-am gandit mult pana mi-am facut curaj sa va scriu; nu sunt aradeanca si sper sa nu considerati ca "va invadam" topicul, dar si noi, celelalte forumiste o plangem pe Moni a voastra...
Noi fetele de la Umanitare am trecut printr-o situatie similara, o mama (care nu e membra DC) a plecat de langa cei 5 copii ai ei inainte de Craciun; astfel baietelul cel mic - Luca care a implinit in iunie 5 ani a fost luat de Directia de Protectia Copilului, sa nu mai vada cum sufera mama bolnava de cancer; am reusit cu greu sa-l aducem acasa si a intrebat de mama lui, daca o mai doare spatele....am vorbit cu 2 psihologi si un psihiatru pediatru si toti trei ne-au sfatuit sa-i spunem copilului adevarul, ca mama a murit (si chiar ne-a spus sa nu evitam cuvantul moarte), ca e in cer sufletul ei, dar ca trupul e pe pamant si are casa lui, in cimitir si ca atunci cand el va dori il vom duce sa vada casa mamei unde se odihneste acum trupul ei....ne-au mai spus ca era foarte indicat sa ducem copilul la inmormantare....mie personal mi se parea barbar, nu cred ca e bine ca un copil sa participe la inmormantarea parintelui, mai ale sun copil asa mic, dar daca veti vedea copii la inmormantare sa nu-l judecati pe tatal lor, procedeaza asa cum trebuie, copii nu trebuie sa traiasca cu speranta ca mama e in spital si poate candva se va face bine si se intoarce la ei....e bine ca a avut puterea de a-i spune Dianei ca mami e in cer....daca accepta acum ar fi nevoie de un psiholog si incercati sa spuneti ca e cel mai util pentru copii si incet incet poate va accepta sa vorbeasca si tatal cu psihologul; daca e cineva interesat va pot trimite pe mail ceea ce am primit de la unul din psihologi.
Imi pare tare rau pentru pierderea voastra...
Dumnezeu sa aiba grija de ea asa cum si ea va avea de copii ei de acolo de sus, de langa ingeri.

Laura

E un mesaj scris de una din fete la Aradence. Eu cred ca are f mare dreptate. Diana ar trebui lasata sa isi vada mama "dormind". Cred ca va regreta mai tirziu cind va creste, si poate va constientiza mai usor...nici nu stiu.
Ma uitam zilele trecute la inmormintarea Mihaelei Ursuleasa...fetita ei a fost tot timpul acolo, chiar si la cimitir - o tinea preotul de manuta. Poate or fi fost indrumate de vre-un psiholog sa faca asta.

Ioana, poate te gindesti cu Ghita la vreo solutie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

Buna ,


ioana, da, irini e colega mea pe care am rugat-o sa depuna banii pentru mine...i-am zis sa treaca "transfer cristina"....


fetele ce stiti de pitici....de ghita si de mama monicai??? cum sunt??? trebuie sa aiba grija in aceasta perioada...socul e ffff mare......

ioana sa ii puuupi mult din partea noastra...offf doar cand ma gandesc la copii...si la ghita saracu' ce om buuun....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Any am citit si eu postarea. si ziceau fetele ca Diana a fos intrebata, dar nu a vrut sa mearga aseara la capela. cu siguranta se va tine cont de parerea ei, nu cred ca o vor obliga.
Eu nu siu daca indraznesc sa-i spun asa ceva lui Ghitza, dar poate fetele mai apropiate de ei cu siguranta le va sugera, daca nu au luat in calcul deja ideea asta.
Cristina asa scria la transfer, de-asta ma gandeam ca numai ttu poti fi, caci astery im i trimisese deja banutii.

plec sa iau o bucata soacra, o bucata coroana si pe urma o astept pe Ingrid sa ma ia sa plecam la Arad.

Monica70 are nevoie de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Si eu consider ca ar trebui lasati copiii sa-si vada mama/tatal "dormind" in una din serile de priveghi si lumea stiind pt ce e copilul acolo sa incerce sa nu planga/boceasca pt a nu-l speria. Copilasul ar trebui sa isi ia "la revedere"de la parintele lui pt a putea constientiza ca plecarea e definitiva si nu il mai vede. Noua ne-a murit in ianuarie un prieten, la 43 de ani, si baietelul lui de 5 ani si un pic a aflat dupa vreo doua saptamani. Cat a durat priveghiul si inmormantarea i-au spsu ca tati e plecat in Germania iar bietul puiut si acum il asteapta sa se intoarca!!!
Asta e parerea mea personala, nu stiu ce cred psihologii dar cred ca parerile sunt impartite! Diana e o fetita de exceptie, sunt sigura ca s-a maturizat mult in aceste saptamani cat Moni s-a chinuit cu boala si probabil si-ar ddori sa-si vada mamica. Probabil ca si Moni si-a exprimat dorinta privind participarea copiilor ei la priveghi/inmormantare ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Doamne despre ce vorbim noi aici!! Sincer nu-mi dau seama ce e in mintea copiilor cand e vb. de moarte. Nepotul meu cand a murit tata avea varsta Dianei, si-l aminteste perfect si ne spune de multe ori ca-i e dor, ce-i zicea sau facea bunicul, n-a vrut sub nici o forma sa dea ultima jucarie primita de la el. Tudor avea exact varsta micutului Monicai, nu si-l mai aminteste, stie clar in poze fara sa-i spunem care e bunicul dar... Niciunul n-a participat la inmormantare, cel mare in schimb la parastasul de 6 luni ne-a socat, a inceput sa planga atat de tare ca s-a oprit si preotul. Cred ca in acel timp de 6 saptamani a inteles ca nu-l va mai vedea niciodata...Si eu daca Diana ar dori asta as lasa-o sa-si vada mama...
Gio eu nu am reusit sa pun banuti, ti-am trimis mesaj, din pacate suntem la serviciu in formula restransa si nu m-am putut misca de acolo, dimineata pune o vecina ptr. coroana, sunt sigura ca noi toate vom incerca si de acum incolo sa-i sprijinim pe copilasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Abia asteptam sa ajung acasa sa pot deschide calculatorul...
De la munca nu am acces la forum si m-am perpelit toata ziua.
Nu imi venea sa fac nimic.....ma gandesc in continuu la saracii copii si la familie cat au de tras...saracii de ei...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Gio - pana la urma banii de la mine iti vor intra maine.
Andreea nu are buletin ..ii expirase si e predat la Politie... La banca nu a vrut sa ii primeasca banii cu permisul de conducere.

Nici eu nu l-am dus pe Nicolas acum 3 ani la inmormantarea bunicii mele si apoi a tatalui meu. De bunica nu i-a pasat pt ca nu o vedea el prea des da' de taica-miu i-am zis ca a plecat la tara... tot timpul ma intreba cand se intoarce... pana la urma intr-o zi dintr-o discutie despre animale si puii lor am ajuns la o discutie ca cine este mama lui Robert... si unde este ea. I-am spus atunci sec ca a murit in speranta ca nu va intelege nimic din acest cuvant(avea cam 4 ani si jumatate)...da' mi-a cerut explicatii mai multe... pana la urma i-am zis ca s-a dus pe steluta ca ne priveste de sus etc... Apoi dupa cateva zile mi-a zis ... cred ca si bunicul s-a dus pe steluta ca si el era bolnav.
Copii preiau toate informatiile si le proceseaza dandu-ne diverse raspunsuri ce ne lasa masca... de la un an la altul... sunt fantastici...

Sper din suflet ca familia Monicai este la fel de inteleapta ca ea si ca Diana va fi consiliata de un psiholog chiar daca poate la prima vedere nu ar da semne ca ar avea nevoie. Copii si mai ales fetitele se inchid in ele cand trec printr-o trauma. O am exemplu viu pe Maria care trece prin despartirea-separarea parintilor ei... nu discuta problema decat cu psihologul.

Dumnezeu sa le dea putere parintilor Monicai sa reziste de dragul nepoteilor .


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput