Ponta a plagiat!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

PDL-ul a inceput primul cu punerea oamenilor lor in unctele cheie din institutii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Glimmer, nu ma refeream la tine.

Dar este oarecum normal sa se arate cu degetul mai mult spre putere decat spre opozitie. Senzatia este ca cei de la putere vor actiona partinitor, in interesul lor. Existau pe vremuri, inainte de inregimentarea asta pe fata a trusturilor de presa, ziare si comentatori care erau mereu critici si in opozitie, indiferent care era puterea. Si, dupa parerea mea ofereau o balansare sanatoasa a opiniilor.

Nu mai cred in nici unul din actorii politici atat de mult incat sa urc in barca lui cu arme si bagaje.

Si inca ceva, eu, chiar daca nu sunt fan USL (si asta din cauza PSD-ului din ecuatie) am avut o oarecare asteptare spre mai bine. In fond, nu ma intereseaza cine ia masurile de insanatosire a partilor bolnave din societatea romaneasca, iar daca PDL-ul a esuat in a lua masuri pozitive de iesire din criza, speram ca asta sa fie o prioritate a celorlalti si chiar sa aiba ceva gandit in acest sens.

Imi place sa cred ca sunt in stare sa aleg graul de neghina fara culoare politica. Daca USL-ul va lua masuri bune nu pot decat sa ma bucur pentru ele, asa cum am criticat masurile care mi s-au parut gresite luate de PDL.
Insa din prima clipa zidul facut in jurul lui Nastase, acuzatiile succesive de plagiat, balbaiala de la ministerul educatiei, aruncarea hotararii Curtii Constitutionale la cos (dupa ce acelasi Ponta anii trecuti ataca la Curte o multime de legi si cerea respectarea deciziilor curtii, ceea ce s-a si intamplat pana acum) m-au scarbit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

PDL-ul a inceput primul cu punerea oamenilor lor in unctele cheie din institutii....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Oooo, ce memorie scurta ai: FSN-ul a inceput asta in 90. A urmat CDR-ul in 1996 si Nastase apoi in 2000-2004. Apoi Alianta DA a inlocuit PSD-istii cu PD-isti si liberali, apoi PNL-ul a inlocuit PD-istii cu de-ai lor pentru ca, in cele din urma PDL-ul sa elimine liberalii si sa-si puna oamenii proprii.

Toate astea s-au intamplat in crescendo, incepand de la oameni cheie la inceput si culminand cu tot ce se poate schimba.

Am uitat pe cineva ? A, ungurii, care au cam ramas pe loc, in functie de negocieri, ca ei au fost mai mereu in tabara puterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Pentru toti care sustin ca plagiatul nu ii intereseaza si nu reprezinta o prioritate, am o singura intrebare:

Ce incredere aveti voi in OMUL Victor Ponta, care pentru a impiedica analiza unui banal plagiat (cea mai grava consecinta legala a lui fiind retragerea titlului de doctor, ca demisia tine doar de onoare, nu exista vreo lege pentru asta, si nici nu poate fi condamnat la inchisoare pentru furt intelectual) a pus atatea forte in miscare?? Pai cand o fi ceva mai grav?? Adevarate fapte de coruptie/furt, care se pot lasa cu condamnari reale la inchisoare!! Tot ce a facut acum ne arata CARACTERUL OMULUI. Asta e adevarata miza, nu plagiatul. Ca daca iesea, recunostea, chiar daca nu demisiona, tot mai puteai sa il aperi! Da asa, cand se acopera de ridicol pe zi ce trece, cum mai poti avea incredere in el?



Pai asta nu intelegi tu, ca nu avem incredere in Ponta, ca nu il aparam pe Ponta si nici plagiatul lui, nu e nimeni nebun sa sustina ca plagiatul sau furtul, de care-o fi, nu e de condamnat. Dar vreau sa se judece cu aceeasi masura, indiferent ca sunt Nastase, Ponta, Ridzi, Udrea, Kovesi si cine-o mai fi.

Dar in ultimii ani, mereu a fost vorba de alegerea raului mai mic, iar aici e chestie de optiune - pentru unii, raul mai mic e USL, asa cum pentru altii e Basescu.

Nu ma asteptam sa vina un politician imaculat, nu aveam asteptari de un Fat-Frumos pe un cal alb, dar hai sa lasam odata vanatoarea de vrajitoare si fumigenele tipice lansate de Basescu si sa ne concentram e ceea e cu adevarat important: nivelul de trai, problemele economice, oprirea jafului din banii publici.

Mie Basescu si gasca lui mi se par exact genul hotii care striga "Hotii!". De 8 ani, tot timpul a avut treaba ba cu comunistii (comunist fiind), ba cu securistii (securist fiind), ba cu mogulii (mogul fiind), ba cu infractorii (infractor fiind). Daca e sa-i judece cineva pe ceilalti, macar sa aiba autoritatea morala sa o faca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Intreba cineva de ce suntem mai vocali acum cei anti usl si poate pro basescu: simplu, pdl-ul a furat mai mult doar daca ai ca singura sursa de informare antenele, care uita sa aminteasca ce a facut psd -ul acum 8 ani. Pentru mine nu au furat mai mult, sau chiar daca au furat, au facut-o cu perdea. Usl-ul in 2 luni a aratat ca e capabil de orice, calca totul in picioare sa ii scoata pe ai lor de la parnaie, fara nicio jena pentru legile din tara asta. Si asta ma inspaimanta, la propriu, faptul ca fura pe fata, ca si cum noi nu contam!! Daca acum cat sunt provizoriu la conducere le fac atat de evident, ce draq o sa ne astepte cand vor avea puterea absoluta???
Oricum, eu ma retrag de la politica pe forum, m-am saturat sa ma contrez cu voi, fiti fericiti cu gasca de plagiatori, hoti si anarhisti!!! Pe principiul ca si aia au facut la fel, trebuie sa inchidem ochii si sa ii scuzam!!
Eu nu am de gand sa fac asta!! Atat cat voi putea sa ma implic sa schimb ceva, o voi face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

PDL-ul a furat cu perdea........

Premiul I cu coronita pentru comicaria deceniului!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Hai ca sa nu va mai certati!Cred ca tota lumea cu mintea in regula stie ca de furat au furat toti si cei de la psd si cei de la pdl.Asa ca sa nu fie disriminare!
Cine chibiteaza pe aici ca unii sunt mai rai decat altii, sunt, fie naivi si sentimentali, fie rau intentionati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Si eu m-am retras...e penibil sa citesc ca nu stiu sa citesc si daca cumva prin absurd stiu si inteleg sa citesc nu conteaza ce pricep pentru ca basescu a vandut flota si bataia de joc din zilele astea e doar o mica compensatie pentru asta. Spor la restauratie si bafta multa! O sa ma rezum doar la a vota!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Mie nu mi se pare ca cineva se cearta pe aici. Se discuta in contradictoriu, da.
De asemenea, nu mi s-a parut ca cineva are vreun dubiu ca sub toate guvernarile s-a furat ca-n codru. Doar un user s-a aratat oarecum mai multumit(a) de cei care fura "cu perdea" (orice o fi insemnand asta). Restul, din cate am vazut, sunt de parere ca toti cei vinovati ar trebui sa plateasca.
Cat despre mine... eu mi-am exprimat doar o nedumerire, sincera. Ma incearca multe nedumeriri zilele astea, legate de soarta noastra de traitori in aceasta tara.
Nu stiu... a mai pomenit cineva aici ceva de flota? Sincer, nu-mi amintesc sa se fi adus vorba aici, dar nu mai parcurg tot subiectul ca sa ma lamuresc.
Personal, sunt constienta ca fiecare are preferintele lui, si e foarte bine asa. Fiecare intelege lucrurile in felul lui si multi cred despre cei care le gandesc exact pe dos decat el ca nu pricep nimic sau ca se lasa prostiti, si probabil e omeneste asa. In realitate, cred ca fiecare are motivele lui sa judece intr-un anume fel.
Nu e cazul sa paraseasca cineva discutia numai din cauza asta. Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Asta e de tot risul: Pop ii face plingere penala presedintelui CNATDCU, lui Andruh.
E de toata jena!!!!

Mergi la inceput