Ponta a plagiat!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu de exemplu, pe unii i-am vazut cu ochii mei furand si batandu-si joc, pe ceilalti nu, acum, ca cei din urma nu au furat de sub nasul meu, nu inseamna ca nu au furat, mi s-a spus clar ca lucrurile merg la fel, de catre oameni, cunostinte directe care nu aveau nici un interes sa ma minta.

Acuma, tot ce sper este, sa inceapa sa se demaste unii pe altii si sa se faca usor, usor curatenie! Si mi-ar mai placea, ca noi, muritorii de rand, sa ne implicam cat mai mult, macar pe cate o bucatica ce ne intereseaza ( afaceristii sa urmareasca in mod real cum decurge mediul privat, parintii sistemul de invatamant...etc) si cred ca putin cate putin se aduna! ASta cu plagiatul, din ce am citit, sunt oameni care stiu pe cineva care nu ar merita titlul de "doctor"...si ca in reclama aia "tu stii cativa, stiu si eu cativa..." si uite asa incep sa se miste lucrurile!


Parerea mea, ca cine se situeaza intr-o barca sau alta fara sa il intereseze daca barca aia merge bine sau nu, important este sa innainteze cat mai repede, nu gandeste pe termen lung, ci se gandeste la "cum sa dau din coate sa ajung mai bine decat sunt, acuma cat pot".



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Sincer, eu nu mai vad vreo diferenta intre USL si PPDD (sau cum s-o numi). Ponta se dovedeste a fi un impostor obsedat de putere (deh, o fi invatat de la indrumatorul sau de doctorat, distinsul condamnat penal Adrian Nastase), Crin Antonescu e un loser isteric, si strang cu totii randurile (PSD si PNL) in jurul infractorilor (condamnati - gen Nastase, sau nu - gen Voiculescu). Am avut impresia la un moment dat ca Ponta se distanteaza de crizele si ineptiile lui Antonescu, din pacate impresia asta s-a disipat total dupa ce a ajuns la guvernare.

Chiar nu imi dau seama cu cine as putea vota in toamna. PDL-ul iese din discutie, MRU si falanga ortodox-spre-legionara a PDL, condusa de Neamtu, nu-mi inspira nicio incredere, USL-ul a dovedit ce poate, PPDD ... Ma intreb si eu precum cetateanul turmentat "Haaac! Da' io cu cine votez?!". Nu am niciun raspuns cat de cat multumitor la intrebarea asta.

P.S.: totusi, e penibil ca la orice problema din curtea USL sa se tot strige ca de vina e Basescu. Nu Basescu a scris lucrarea de doctorat a lui Ponta, de exemplu. De asemenea, e la fel de penibila scuza cu "da' si ailalti au facut" - ok, toti au facut, nimeni nu e scuzabil, indiferent de partid, toti trebuie pedepsiti.

P.P.S.: inca ceva - spunea cineva ca trebuie sa prioritizam lucrurile, si acum mai bine ne ocupam de problemele economice si sociale decat de plagiate si altele. In primul rand, eu cred ca trebuie sa ne ocupam si de hotie, chiar daca e intelectuala, si cu atat mai mult cu cat sunt cazuri la varf. In al doilea rand, nu vad nici cea mai mica preocupare a actualului guvern fata de problemele economice grave cu care ne confruntam (remember, cea mai importanta companie de stat, Hidroelectrica, e insolventa!). Citesc in Ziarul Financiar, de ex., niste analize foarte bune legate de Hidroeletrica, de somaj, de investitii etc., mesaje venite din mediul de afaceri, concluzia e ca nimeni nu e interesat de aceste subiecte (nimeni dintre cei aflati la putere)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

ha ha ha ... am ajuns si in wiki cu Ponta cu plagiatul lui cu tot:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_plagiarism_incidents


Edit: iar asta e si mai tare:

User-ul 92.20.25.163 sterge la Ponta, iar userul Jprg1966 le reintroduce

http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=List_of_plagiarism_incidents&action=history

cur | prev) 21:26, 1 July 2012#8206; Jprg1966 (talk | contribs)#8206; m . . (62,815 bytes) (+3,359)#8206; . . (Reverted edits by 92.20.25.163 (talk) unexplained removal of content (HG)) (undo)

(cur | prev) 21:25, 1 July 2012#8206; 92.20.25.163 (talk)#8206; . . (59,456 bytes) (-3,359)#8206; . . (undo) (Tag: section blanking)

(cur | prev) 21:21, 1 July 2012#8206; Jprg1966 (talk | contribs)#8206; m . . (62,815 bytes) (+3,359)#8206; . . (Reverted unexplained removal of content (HG)) (undo)

(cur | prev) 21:20, 1 July 2012#8206; 92.20.25.163 (talk)#8206; . . (59,456 bytes) (-3,359)#8206; . . (undo) (Tag: section blanking)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Stau si citesc si ma minunez la declaratiile dlui Ponta:
http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-12672634-victor-ponta-muncit-foarte-mult-pentru-teza-doctorat-sunt-foarte-mandru-dar-oamenii-nu-pentru-asta-votat-pentru-avut-curaj-bat-traian-basescu.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Astia deja devin un pericol.
Corlateanu vrea sa-i schimbe pe Kovesi si Morar inaintea raportului de tara. Nu mai au rabdare.
E clar ca ies lucruri naspa la iveala: probabil raportul asupra "sinuciderii" lui Nastase, raportul asupra plagiatului samd.

Ati vazul invitatia la "plimbare", nu?
E la celalat subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Pop asta e pacalici rau de tot!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu nu cred ca a existat un alt ministru mai pampalica decat asta.
Tin sa mai adaug ceva.
De-a lungul a doar 3(trei) ani,din experienta proprie cu copilul , am constatat ca inca din clasa intai se sopteste fara rusine pe la concursuri, se copiaza cu spor pentru diplome si medalii nefolositoare de fapt copiiilor respectivi pentru ca nu au in spate o educatie solida. Scoli intregi raporteaza niste rezultate de necrezut la o evaluare atenta, iar organizatorii nu iau masuri. Cam asa arata tabloul murdar, dar real al invatamantului primar romanesc. Desigur, exista si locuri unde totul se desfasoara onest, exista copii buni care nu sunt ajutati, exista cadre didactice responsabile. Dar se pierd in marea de mizerie care incepe sa se dezvolte de la 7-8 ani.
Le-am atras atentia in repetate randuri organizatorilor sa nu mai accepte acele scoli care au pierdut orice urma de bun simt. Mereu mi s-a raspuns ca nu e adevarat ceea ce se vede cu ochiul liber sau ca vor lua masuri.Masuri care niciodata nu se iau.
In acest ritm, peste ani, noi candidati la doctorate plagiate vor aparea, iar, ceilalti,ceilalti vor pleca.
Daca Ponta ramane prim-ministru desi a plagiat fara rusine, nu vad sperante nici pentru generatia copilului meu. In 4 ani, aceasta generatie va alerga dupa note in gimnaziu, note de multe ori nemeritate si va cere ca un subiect cu un raspuns unic si corect sa fie aiba n raspunsuri in acelasi timp. Daca la un aemenea nivel inalt plagiatorul nu are rusine si nu demisionea, care vor fi urmarile la nivel de scoala, liceu, comunitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Washington Post
Chicago Tribune
Fox News
Associated Press
Daily Telegraph
Herald Sun
CBS News
The Herald
CNBC
Bloomberg
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Magyar Nemzet
NEWS.ru
POLIT.ru
Reuters
El Pais
El mundo
The Guardian

si mai sint ....

Mai neaga careva ca Basescu controleaza presa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Daca vreti sa va amuzati ... :))
Cu umor perfect englez, The Economist (altii vanduti lui Basescu) scrie despre Ponta: My name si Paste. Copy Paste.

http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2012/07/romanian-politics

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

si ziarele suedeze sint controlate de Basescu:
http://www.gp.se/nyheter/varlden/1.991669-rumaniens-premiarminister-fuskare

pentru cine nu intelege suedeza,uitati-va la poze
Mentionez numai ca termenul "fuskare" suna urit in suedeza,e mai rau decit "plagiat":))

Mergi la inceput