*Cozonacei iubiti de noiembrie-decembrie2008(138)*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Frumoase poze Eli... faci totul cu atata dragoste si daruire..
Ai doi copii minunati care te iubesc enorm de mult.. si ce mare s-a facut mezina.. ce perisor frumos are... seamana din ce in ce mai mult cu tine mamico. Ce s-a inaltat cozonacelul.. ce frumos creste.
Sa fie sanatosi si sa te bucuri de comorile gingase.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

monicus multumim frumos

stelele mami
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Monicus, multumim, esti o dulce ca de obicei, iar Ana un copil deosebit, nu uit o fofografie de acum vreun an in care picta foarte frumos.

Eli, cat au crescut puii, pe Anto sa n-o recunosc! Am privit cu interes si pozele de la clasa, frumos, se vede pregatirea si implicarea, dar carcotasa de mine nu poate sa nu comenteze. De ce au numai fetitele uniforma, baietilor le cade blazonul?

Manumanu, eu zic sa-i lasi in ritmul lor, se vor imbraca singuri atunci cand vor fi siguri pe ei. Nici Thea nu se imbraca/dezbraca singura atunci cand trebuie, ci numai daca vrea ea sa-si schimbe tinuta. Si asta se intampla in vara, cand era mai usor, acum e in pauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Multumesc frumos aleinad.g pentru cuvintele frumoase.
Da,Ana este un copil cu calitati deosebite.Ii place ce face la gradinita.. are vointa.. sa ii iasa lucrul perfect.. nu merge cu "lasa ca merge si asa". Cauta sa fie perfectionista si duce pana la capat cu precizie, ceea ce face cu placere. Intr-adevar ii place mult sa picteze, sa desene... acest lucru ii datoram doamnei educatoare pe care a avut-o 2 ani, cand era la grupa pitici si apoi mica... (doamna iubeste f. mult copii si se dedica foarte mult sa deseneze frumos copii.. este nascuta cu aceasta meserie). Anul acesta fiind la grupa mijlocie.. doamna care ii este educatoare ...a ramas uimita in sensul bun al cuvantului de desenele ei ingrijite si foarte frumos pictate/colorate. Si acasa picteaza/deseneaza cu placere... in prezent este fascinata de cifre si litere... sa le scrie.... si nerabdatoare sa citeasca.. de fapt ma intreaba de ce nu le poate face pe toate acum... i-am spus ca nu este nici o graba.. sa profite de anii copilariei.... ca sunt atat de frumosi si nu se mai intorc.... si sa aiba rabdare ca le va face pe toate la timpul lor. S-a lamurit cum sta treaba si acum facem engleza, dans, pictura/origami/sah, ca optionale pentru aprofundare.
Apropo copii au inceput sa faca engleza sau alte limbi la alegere la gradinita?
Apropo de imbracat.. la gradinita sunt foarte mult incurajati sa se imbrace singuri.. .. unde este mai dificil.. sunt ajutati.

Pupici dulci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Eliza, ce mari s-au facut copiii, si frumooosi Sa fie sanatosi si sa-ti aduca numai bucurii!

Uram si noi La multi ani tuturor cozonaceilor, chiar azi felicitam 2 gemenute, Mara si Thea si ii spuneam mamicii ca uite, s-a terminat oficial bebelusia, dar nu stiu daca sa rad sau sa plang...:)) In curand avem si noi petrecerea de 4 ani, nu-mi vine sa cred!

Criss, iti urez multa sanatate, sa te vindeci repede si fara urme. Stiu cum e, sotul meu a avut varicela la 33 de ani, a fost groaznic, dar fratele lui a avut la 27 si a fost si mai groaznic, deci eu chiar imi doresc ca piticii sa faca boala asta in copilarie! Sofi trebuie sa fie o domnisoara minunata!

Aleinad, intr-adevar asa e, educatoarea ne-a spus ca la gradi ei se dezbraca si imbraca singuri in cea mai mare parte, ele doar "finiseaza" :), adica le baga maieul in pantaloni, chestii din astea. Acasa se rasfata la noi, dar macar cu incaltatul am scapat 90%, le-am luat niste scaunele pliante pe care si le desfac singuri cand intra in casa, se aseaza, se descalta, apoi itnra in living si isi pun papucii de casa.

Monicus, si Anastasia e cu pictura, desenul si coloratul, am pus pe FB cateva din"operele" ei, eu ii incurajez pe amandoi, ea e o perfectionista, Radu mai grabit, dar in ultima vreme a facut si el mari progrese. Apropo, la recomandarea educatoarei am inceput sa le dau planse Mandala sa coloreze, sunt foarte bune pt calmare si Radu a fost absolut fascinat de ele, a stat o ora la coloreze, ceea ce la el era o raritate. Eu am gasit aici http://www.coloring-book.info/coloring/coloring_page.php?id=209.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

La multi ani cozonaceilor ce serbeaza 4 anisori !

Multumesc de gandurile bune , acum ma simt muuult mai bine .
Am incercat azi de 2 ori sa pun si ceva poze in contul cozonaceilor dar nu am reusit , tot dadea eroare si ma transfera catre un program Smile ...ceva de genul .

Bine ai revenit Aleinad , m-ai pus pe ganduri cu clasa pregatitoare ...e obligatorie ? am zis ca mai e destul timp pana atunci si calculasem ca Sofi v-a merge la 6 ani si 10 luni in clasa 1 , adica pana catre 7 ani nu luasem in calcul scoala in ideea sa aibe o copilarie cat mai lunga fara program fix obligatoriu .hmmm...totusi mai sunt 2 ani pana atunci

Eli ce mari au crescut si ce bine se inteleg .Antonia chiar m-a uimit cum s-a transformat (cat a crescut) si cat e de draguta

Monicus cate activitati are Ana !! bravo ei daca ii plac atatea !

Sofi face engleza de anul trecut (grupa mica) la gradi dar sincer nu am remarcat nimic , deci face in continuare engleza (zilnic de anul acesta) si sport de 2 ori/saptamana .Sportul in schimb ii place, imi tot arata ce figuri noi a invatat .Iar in vacanta a mers 2 luni la lectii de inot ..care s-a si prins de ea si acum ne tot bate la cap cand mergem la Aqualand (aici a luat lectiile de inot) iar dupa lectii mai ramanea bineinteles inca 1 ora la joaca pe topogane si la vartej


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Monicus, ai nostri fac engleza de cand i-am inscris, adica din grupa foarte mica, acum incep al treilea modul de Helen Doron. Germana fac ca prima limba la gradi, in sensul ca majoritatea activitatilor sunt in germana. Acum si acasa cand cer apa uneori zic "bitte, Wasser" :) I-am mai inscris doar la dans modern, inotul il lasam pentru primavara-vara. Le place foarte mult la dans, acasa imi mai arata din figurile invatate, sunt tare haiosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

criss703 este o dulce foc cozonacica Sofi... am observat ca ii place la nebunie apa.. de cand era bebelus... era f. incantata cand era in apa.... tin minte prima ei ieisre la mare.. parca era in Italia in vara anului 2009... mama se vedea ce bucuroasa este cand lua contactul cu apa. O vad deja o inatatoare performanta.. daca de pe acum insista sa inoate cat mai mult... este o scumpete, va mosteneste pe unul dintre voi.
Criss703 pe webshots.com nu mai poti sa upload poze...acum este www.smile... si toate pozele daca intri in contul respectiv vor intra automat sub fatada site-ului smile.com. Asa ca pana pe 1 decembrie te mai alsa sa iti vizualizezi pozele de pe webshots.com. Dupa aceasta data daca mai vrei saincarci poze pe smile.com.. dupa 30 zile demo trebuie sa platesti. Asa ca incerci in zadar .. pune poze pe picasa..daca doresti..... vrem sa o vedem pe cozonacica zambitoare... care te fascineaza cu zambetul ei dulce.
Ma bucur ca te-ai insanatosit.. si acum esti mai bine... Pupici.


Da, Ana are de 2 ori engleza/saptamana, clubul de arte (pictura, modelaj, desen, colaje si origami)/saptamana si activitati sportive, care la noi este dans (moderm, sportiv si chiar popular)/saptamana.

La multi ani cozonaceilor sarbatoriti
Lorena Elena de Hera25
Bianca Alexia de Miky-ea
Brianna Theodora de Flowers
Denis Stefan de Gabitza1977


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

aleinad nu toti parintii au posibilitati materiale, am foarte multi someri si mamicile casnice, parinti divortati, copii crescuti de bunici,insa am si baieti care imbraca uniforma. cei mai multi au preferat sa isi ia bluze din cauza frigului, da fetele sti tu sunt mai cochete . in cl. uniforma cine isi permite.


am sesizat si eu problema de pe webshots trist de asta am si incarcat pozele pe picasa


nu pot sa cred ce mult au crescut cozonaceii deja 4 ani , deci nu stiu cand a fugit timpul, ionu ma tachineaza zice : "ia sa vezi maine poimaine la liceu golanul si zuzu la generala, mai peste catva timp facultate"...aoleu parca imi pierd copii, hihi si ma incearca un sentiment de gelozie in sensul ca imi vine greu sa imi impart copii cu doamnele de la gradi respectiv cresa. dusa, nu?



stelele mami
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Monicus multumesc ca m-ai lamurit ce-i cu webshot-ul ...ooofff si deci nu o sa ne mai vedem albumele de pe cozonacei ? ..ce rau imi pare ! ....asta e ,tot ne mutam si de la "clubul scutecelor" ...deci urmeaza picasa pt. poze , trebuie sa-mi fac cont banuiesc , eu cu picasa imi gestionez pozele in calculator si le mai retusez dar pe net nu am intrat inca .
Monicus ce memorie buna ai da in iulie 2009 am fost in Italia la mare cu Sofi si a devenit fan apaaaa

Manumanu imi inchipui prin ce au trecut si sotul si cumnatul tau cu varicela , e taaaare rau la varsta asta si poti face complicatii !
Mi-a placut mult cum ai descris modul in care se incalta/descalta cei mici cum isi desfac ei scaunelele

Eli sa sti ca si pe mine ma apuca disperarea cand ma gandesc ca trebuie sa plece la scoala..in tabere...la chefuri ... la facultate si noi nu suntem cu ei , parca prea repede au crescut

Aleinad nu stiu daca a iesit sau nu din categoria pana ca nu am mai masurat-o deloc , doar ochiometric si toata lumea ne zice ce a crescut ! mai ales ca inaltime iar ca si greutate pt. mine e greu sa o mai ridic in brate desi ea ar mai vrea sa o tin dar nu mai pot

Mergi la inceput