*Cozonacei iubiti de noiembrie-decembrie2008(138)*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

La multi ani Remus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Salutare! De cand zic sa intru sa va salut si zilele tot se duc...

Cristina Ecatrerina, Remus!

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

Fetelor, cum ati invatat cozonaceii sa se dezbrace/imbrace singuri? Noi avem incercari timide, dar nu prea stim cum sa ii invatam noi... daca le spunem, nu fac nimic, daca incercam sa le aratam, iar nu e bine pt ca ei cred ca-i ajutam noi...


Am citit, am zambit. Mai, la noi e casa de moda, nu alta. Daca a mare se schimba in costum de balet hop si celelalte fac acelasi lucru si iaca spectacolul. Daca una pune rochita vor si celelalte. Pai cum altfel. Eu cred in puterea exemplului pozitiv de la alti copii mai mari, nu de la adulti. Nu stiu ce varsta au copii din grupa lor dar aici in grupe intre copii sunt si 2 ani diferenta pe principiul cei mici sa invete de la cei mari. Asa le este lor mai usor sa integreze anual cativa copii mici decat sa aibe o grupa de pitici.
Daca e chiar arzatoare situatia poti incerca si cu mici recompense daca isi pun bine pantalonii, incaltarile. Ca o bluza banuiesc deja stiu. Si pentru inceput tinute usoare de genul strampi si o rochie tunica tricotata cam www.hm.com/ro/product/01107?article=01107-A#article=01107-D" target="_blank">asa

Estayanda, bine ai revenit! Ti-ai facut cont nou ?
Monicus, merge la scoala ca nu are de ales adica s-a obisnuit cu ideea. Dar nici n-o vad vreodata studioasa. Poate Elisa sa fie asa ca ea nu are talente sociale dar in schimb ii plac activitatile care necesita multa atentie.

Corina, tu ce mai faci mami? nu ai mai scris de multa vreme nimic despre voi. Saptamana aceasta petreceti se pare Cum se inteleg copii?

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Corina, tu ce mai faci mami? nu ai mai scris de multa vreme nimic despre voi. Saptamana aceasta petreceti se pare Cum se inteleg copii?

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)


noi suntem bine. am avut o vara nebuna eu si sotul ne-am facut de cap, am calatorit cat sa recuperam toti anii trecuti cat am alaptat si nu puteam fugi singuri. am renovat (iar ) casa, copiii au stat la mare toata vara, asa ca a fost o nebunie. am zis ca vine toamna si ne linistim, dar uite ca inca nu le-am pus pe toate la punct.
Eu m-am facut hot mama....adica ceva interventii chirurgicale intelegeti voi ..asa ca sunt in perioada de recuperare, putin lovita de tren.
Copiii au crescut, Patrick ma uimeste in fiecare zi. Nimeni nu ma crede ca de abia face 2 ani. Vorbeste f bine, se descurca singur, mananca singur, incearca sa se imbrace desi nu reuseste, se aseaza frumos la masa pe scaun normal, stie o gramada de chestii..desi, recunosc nu m-am ocupat de el ca de Arianna. Arianna, in schimb, e mult mai dificila...inca avem crize, negocieri plansete.
Mi-e dor de forum, de ce era el candva. Intru aproape zilnic sa vad dc a scirs cineva si nimic...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Wow, La multi ani pt Remus! Uitasem de deja incep aniversarile! Eram setata pe nov-dec

Brave girl, ma bucur sa te mai "aud" ca n-ai mai scris demult. Am vazut ca ai mai scris dincolo, la cealalta odisee, dar mi-a fost jena sa intru acolo sa te intreb de viata. Inteleg ca sunteti bine sanatosi, adica ce-i mai important. Restul, le mai asezati voi! Ma bucur ca v-ati distrat pe vara

Si mie mi-e dor de perioada in care scriau multe fete... Dar vad ca asa e mersul, cu cat cresc copiii, cu atat se scrie mai putin.
Cealalta odisee unude eram s-a si desfiintat, s-au mutat toate fetele pe FB. Din pacate, acolo nu mai am acces, caci fetele m-au dat afara, cica au "facut curatenie" sa scpae de oamenii care nu au timp sa scrie zilnic (sau la ce intervale or fi avut ele pretentia). Ca nu le convine sa fie citite de fete care nu scriu, iar ele discuta despre probleme intime si probabil le-o fi fost teama ca le denuntam la Administratia Prezidentiala ca discutau despre soti, soacre si alte d-astea... Fara sa ma anunte si pe mine, un avertisment in prealabil acolo "mai fato, mai vrei sa activezi aici? uite regulile sunt: x, y z". Asa mi se parea normal si elegant! M-am necajit atunci! Dar mi-a trecut, ce sa fac... Insa recunosc ca mi-a picat prost, caci ne cunoasteam de atatia ani, cu multe dintre fete ma cunosteam persoanal de la intalnirile copiilor din grup.... Deunazi mi-a mai si scris si o admina de acolo "te rog sa nu ne mai deranjezi si haituiesti". Asta pentru ca mi-am permis sa cer lamuriri fetelor referitor la motivul pt care am fost data afara, si (la inceput) rugasem sa ma reprimesca in grup. Mi s-a parut un gest deplasat

In alta ordine de idei, am participat la caravana de la Centrul de Transfuzii cu donarea de sange. A fost o experienta frumoasa, am cunoscut fetele.. Ba chiar m-am intalnit cu o membra a forumului, cu care sunt colega la gr. mijlocie a copiilor de la gradi, ne stiam de la gradinita, de la sedintele cu parintii, am ramas surprinsa in prima secunda sa o regasesc in comunitatea DC. Lumea e mica

Pupici si sper sa scrieti mai multe, cand aveti timp Ca si eu recunosc ca uneori sunt asa pe fuga cu toate....


Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Wow Corina se vede treaba ca daca n-ai sef nervos si proiecte cu termene de predare stricte ti-ai facut singura de lucru cu renovarea bi-anuala a casei. Si pe mine ma bate gandul dar imi trece repede. Mereu imi spun ca facem cand cresc fetele mai mari.
La capitolul investii in mine inca stau si ma gandesc. Mi-as rezolva buricul sa pot face asa

Cat despre vremurile apuse eu zic sa ne bucuram de ce am avut ca a fost o etapa frumoasa a copilasilor, a noastra dar acum avem cozonacei mari doar au inceput petrecerile de 4 ani Parca vorbesc de perioada liceului ca sunt tot 4 ani.

Ei Monica stii cum e uneori dragostea dureaza alteori raneste. Acum ca ti-ai spus oful nu pot decat sa te sfatuiesc sa incerci tu sa fii mai buna pe anumite planuri si sa mergi mai departe caci se pare ca nu erau prietenii prea trainice. Uneori se intampla ca cei care au un copil sa nu inteleaga ca tu daca ai doi ai mai putin timp liber si nu e vorba de rea-vointa. Dar cand ai acel putin timp liber ti-ar place sa conversezi cu cineva. Din pacate si eu m-am indepartat de cateva prietene fara sa vreau. Fizic nu aveam cum iesi impreuna cu ele. Sau multe convorbiri telefonice intrerupte datorita copiilor plangand stereo si ori ma scuzam eu si inchideam ori cine suna inchidea ca sa merg la copii cat mai repede. Si uite asa maternitatea devine un test al prieteniilor sincere.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Otilia, eh, mi-am zis si eu of-ul, ca a venit vorba pe aici de "cum era odata" si mi-am adus aminte (ca a avut loc recent intamplarea)... Asa este pe undeva, a fost ca un test pt mine.

Am citit, dar am uitat sa-ti zic in mesajul anterior, ca asa este si la noi cu imbracamintea, mai ales vara, cand e cald si e sezonul rochitelor si fustitelor.. la fel, amandoua, se imbraca, se dezbraca, incearca diferite tinute....

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Mie mai mult imi place DC decat facebook. Pe mine nu ma incanta FB. Aici sunt amintirile, sunt toate momentele frumoase petrecute impreuna.
Nu stiu de ce lumea prefera sa scrie pe FB mai mult decat aici.

Ce frumos povestiti voi mamicile.. cum se copiaza copii intre ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Otilia, si eu ziceam anul trecut ca asteptam sa creasca copiii si apoi renovam. Dar ne-am apucat de pus incalzire in pardoseala si am zis ca dc tot golesc toata casa, sa varuim..si asa am ajuns sa renovam toata casa, sa schimb mobila, perdele, etc. maine dam petrecere ca tot asteptau prietenii sa-i invitam si cd m-am uitat prin casa, zici ca e varuit de un an sunt urme de manute peste tot, mobila e lovita, perdele gaurite de catel (Arianna si-a dorit caine, si eu, nebuna, i-am luat)...numai petrecere de casa renovata nu va fi
Monicabo, si eu regret ca au plecat fetele de la cealalta odisee pe FB. M-au invitat, dar eu n-am cont si nu as vrea sa-mi fac.
Azi Patrick mi-a numarat extaziat in engleza pana la 10. Chiar s-a strofocat sa invete, ma auzea ca repetam cu Arianna si azi a fost asa fericit ca stie singurel sa numere. Mi-a luat ceva timp sa inteleg prima data ce vrea sa-mi zica, dar cd a inceput sa numere, l-am intrebat dc stie sa numere in engleza, si asa fericit mi-a spus DAAAA!!! In rest, dupa 3 sapt de gradi in limba engleza, el a invatat un cuvant esential: bye!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Va multumesc pt. urari!

La multi ani Edi! Sa fii sanatos!

Monica, incredibil ce porcarie ti s-a intamplat! Eu am scris putin la odiseea lui Ovi pt. ca am stat cu lunile in spital si am avut atatea probleme cu el, dar cand am revenit, m-au primit frumos, cu ganduri bune.

Oti, esti minunata! Fetele sunt senzationale!

Monicus, ai dreptate ca amintirile sunt aici pe DC. Si sunt atat de frumoase!

Brave, esti neschimbata! Sa iti fie de bine imbunatatirea!

maduza_bra, este foarte bine ca ati inceput din timp logopedia! Fetelor, cautati un logoped care stie ca inceperea cat mai devreme a recuperarii privind limbajul, inseamna rezultate bune mult mai repede! Eli, nu te baza pe explicatia ca rabdarea este totul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Sa va zic de Remus cateva cuvinte. Probabil sunteti obisnuite ca despre el sa nu scriu ca ar avea vreo problema. Ei bine, in continuare este la fel! Nu are probleme de sanatate de niciun fel, nici de limbaj, nici de dezvoltare fizica, nici de achizitii.

Este insa foarte energic si sta prost la capitolul rabdare. Chestia asta s-a observat inca de cand era bebe. Are tendinta de a se lua dupa ceilalti copii (si cu lucruri bune si mai putin bune). A luat o bulina neagra pt. ca a repetat o prostie pe care a spus-o un coleg .

Raluca multa sanatate! Sa dea DD sa fie bine in continuare! Stiam ca ai pb. cu tiroida, dar chiar cancer!! Doamne ajuta!

Trebuie sa plec dar revin!


Mergi la inceput