Bobocei de sept-oct 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ah, legat de zilele de CO aferente zilelor de concediu medical, la noi la firma, HR-ul ne-a atras atentia ca avem mai multe zile si sa avem grija sa ni le luam. Din punctul acesta de vedere ma consider norocoasa Din alte puncte de vedere, cum ar fi protectia mamicilor sau asigurarea unor conditii speciale, nici vorba, asa ca... macar atat.

26+ cu

-= Love life, live love =-
Bobocelul nostru[img=http://lmtf.lilypie.com/Fgsvp3.png[/img]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Salut fetele!
M-a omorat mersul la Arad azi,a fost tare obositor fiindca au revenit caldurile .

Fetelor nu va prea inghesuiti la intalnire si ar fi fain,daca as fi din Bucuresti si eu as merge,pentru ca cine stie,se pot lega prietenii reale valoroase!

28+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Azi nu nominalizez ca sunt prea obosita,dar Danielei ii spun ce mi-a spus Tzucki pe fb atunci cand am intrebat de suzete:de amandoua si de latex si de silicon si bebe va alege pe cea care i-o place,de preferat niciuna,
Mie imi plac Dr.Browns,Tommee Tippee si varianta de latex de la Nuk,dar inca n-am luat.

28+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

multumesc fetelor de raspuns, acum stau pe ganduri daca sa mai iau una sau nu k vad ca nimeni nu se inghesuie la suzete

27+ Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Fetelor sunt criticata des ca nu beau lapte pur fara adaosuri cum ca nu va accepta nici bebe laptele.
As vrea sa stiu daca voi beti sau consumati lactate.
Eu dimineata imi pun un deget de cafea in cana normala si restul pana sus lapte ,cam 200ml,sau imi fac milk shake.Lapte simplu doar asa fiert si atat n-am baut niciodata decat bebelus fiind cred ,iaurturi nu am mancat deloc nu le suport,unt mai rar,branzeturi doar telemea si aia uneori.
Incep sa-mi fac mustrari de constiinta si as vrea sa stiu daca o fi sau nu asa cu laptele.

28+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

olivette de cand ai scris de directiva aia europeana tot buchisesc la concedii
am gasit cum ca durata concediului de odihna a salariatei gravide ar tine cont chiar si de perioada prenatalului, cele 126 de zile! abia la intrarea in CIC contractul de munca se suspenda si nu mai beneficiaza de concediu de odihna pe durata unui an sau doi...
acuma stau si ma gandesc daca dupa terminarea concediului de risc n-as putea intra in concediu de odihna si apoi in prenatal...financiar am pierdut destul de mult stand acasa, nu mi-ar strica cateva zile de concediu platit 100%...
doar ca nu gasesc pe nimeni care sa ma lamureasca, alb pe negru, ca se poate

_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Si eu ma necajesc ca n-am stiut de faza cu CO ,dar acum e prea tarziu,de luni intru in prenatal si nu mai vreau sa merg sa schimb asta dupa ce m-am contrazis cu doctorul de familie,desi mi-ar placea sa le dau cu tifla celor de la contabilitate care nu mi-au dat nici o zi de concediu de odihna pentru medical.
Dar e bine de retinut.

28+

Mihnea Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

salut burticutze !!!

astazi am iesit si eu la Kiabi (obaibi - in romania )... nu m-au prea impresionat reducerile ... dar nu m-am putut abtine si am cumparat 4 perechi de ciorapei de fetitze ... m-am topit si nu am rezistat ...( am platit 17euro in loc de 24 - nu mi se pare super reducere - chiar mi se pare scump , dar asta e cand umblu singura , neinsotita )


corinuka_g nu cunosc apartaul pe care vrei sa-l cumperi ... eu stiu ca vreau sa cumpar ceva pentru a steriliza biberoanele , dar nu am cautat si sincer nu am habar inca de cum ar trebui sa fie ... cred ca maine mergem la cumparaturi ... si daca am sa gasesc ceva am sa-ti spun cum arata ce voi fi cumparat eu ...



28 + Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, scuze ca dau buzna la voi , dar am intrat s-o lamuresc pe cori in legatura cu concediile.
asa este, angajatorul este obligat sa ne dea zile de co chiar daca suntem in risc maternal/medical/pre si postnatal.
eu pe anul asta am fost doar o zi la lucru. in rest, am stat in risc maternal si apoi o luna in medical. fata de la hr mi-a trimis mail sa imi spuna ca pana la intrarea in cic am 16 zile de co pe anul asta si ca pot sa le iau cand vreau eu: fie intre riscul maternal si concediul medical, fie dupa medical, dar sa le iau inainte de a intra in prenatal daca le vreau anul asta. daca totusi nu vreau sa le iau anul asta, adica pana sa intru in prenatal, mi se transfera pt cand ma voi intoarce la lucru din cic. deci zilele astea NU se pierd. firma unde lucrez eu este f f corecta si lucreaza doar pe lege, nu pe langa, asa ca sunt sigura ca fata de la hr are dreptate.
eu am avut asa: risc maternal (4 luni), o luna de medical, 16 zile de co si acum sunt in prenatal.

va doresc sarcini la termen si bb-i sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui stella87

Se pare ca mergem cu toatele maine in Carrefour :))

Bob, eu am preferat sa intru in concediu de odihna inainte, doar ca sa fiu libera de la 1 iulie, prenatalul incepe de pe 16 Imi pare rau ca sotiorul tau pleaca, si eu as fi la fel de suparici in locul tau, dar gandeste-te ca noi suntem aici pe forum si te mai consolam la nevoie Oricum, or sa treaca astea 3 sapt mai repede decat iti imaginezi.

Olivette, sunt pe grupul de fb, Stela Matei, am cateva poze, deci poti sa ma reperezi

Nu vreau sa par total dezinformata, dar la ce bun saculetul pt dormit?

fericita 30+ cu


Saculetul de dormit pare o idee f buna si probabil ca si este in unele cazuriTeoretic bebe mic nu trebuie invelit cu paturici pt ca el se foieste si isi poate pune patura pe cap, pana la sufocare e doar un pas. Si atunci sacul de dormit e ok, au manutele libere dar piciorusele acoperite si pare-s a se simt mai in siguranta asa. P e principiul asta am avut 2 dar complet inutili, intrucat nu era nevoie nici sa o invelesc pe Ilinca, desi e nascuta in noiembrie, a fost ok in casa pt un costumas intreg de bumbac , rareori cu un body fara maneci pe sub costumas.
Depinde de fiecare copil si mama ce alegeri face

Mergi la inceput